GRY
 
 

Dlaczego dziecko ciągle kaszle? Czy kaszel powinien utrzymywać się po chorobie?

Kaszel u dziecka w czasie choroby jest czymś normalnym. Co jednak zrobić, gdy dziecko wciąż kaszle i kaszle, a leki wcale mu nie pomagają? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu u dziecka.

kaszel-u-dziecka-jak-leczyc
fot. Fotolia

Mokry kaszel u dziecka czy suchy? Jaki syrop podawać?

Mokry kaszel czy kaszel suchy - jak rozpoznać kaszel u dziecka? To nie taka łatwa sprawa, zwłaszcza, że często mamy nawet wątpliwości kiedy pójść z kaszlem u dziecka do lekarza oraz jaki syrop i jak długo podawać. Malec często kaszle, bo... zbyt długo podajemy mu syropy lub nie takie, jak trzeba. Jak pomóc dziecku? Wszystko zależy od tego, jak kaszle!
Kiedyś przyszła do mnie mama, prosząc o wypisanie recepty na Flegaminę, bo dziecko od miesiąca kaszle. Zbadałem je, było zdrowe. Poradziłem, by odstawiła syrop i wychodziła z malcem na spacery. Po trzech dniach przestał kasłać – opowiada dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra i neonatolog.
Przeczytaj też: Mokry kaszel  u dziecka - jak leczyć?
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Mokry kaszel u dziecka - co robić?

Zwykle mokry kaszel pojawia się po 1–2 dniach infekcji, gdyż w drogach oddechowych jest już sporo wydzieliny. Kaszel pomaga ją odkrztusić. Nie wolno go hamować!

Jak pomóc dziecku?
  • Podawaj środki wykrztuśne, tzw. mukolityczne, które ułatwią rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie (np. Ambroksol, Mukolina, Mucosolvan, Flegamina, ACC).
  • Godzinę potem oklep dziecku plecki: ułóż go na swoich kolanach, na brzuszku, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków (uwaga: nie można klepać dziecka po nerkach!).
  • Podawaj dużo picia (w ten sposób też ułatwisz rozrzedzenie i pozbycie się wydzieliny). Jeśli dziecko nie ma gorączki, niech nie leży w łóżku. Nie martw się, jeśli bawiąc się lub śmiejąc, zacznie kasłać. To bardzo dobrze, bo odkrztusi wydzielinę.
Ważne! Nie podawaj dziecku kilku syropów (chyba że tak zalecił lekarz). I to nawet, jeśli nie są one na receptę. Mogą wzajemnie hamować swoje działanie – i nie pomogą!

Suchy kaszel u dziecka - co robić?

Kaszel suchy u dziecka czasem występuje na samym początku infekcji, a potem na jej koniec. Trzeba go hamować, bo tylko męczy malca.

Jak pomóc dziecku?
  • Podawaj mu dużo płynów, wietrz i nawilżaj mieszkanie.
  • Koniecznie idź z malcem do lekarza: zaleci środki hamujące kaszel (np. Sinecod, Acodin, Pini).
W wyjątkowych przypadkach lekarz może polecić na dzień środki wykrztuśne, a na noc – hamujące kaszel. Sama jednak nie podawaj tych dwóch rodzajów leków równocześnie.
Ważne! Czasem infekcji towarzyszy tzw. obturacja (zwężenie) dróg oddechowych. Lekarz zaleci dziecku środki rozszerzające oskrzela oraz przeciwzapalne. Podaje się je w formie wziewnej, przez inhalator. Często jest to konieczne i w trakcie, i po infekcji.

Zobacz też: Kaszel czy astma?
Doładuj
Przeładuj