Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mokry kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Mokry kaszel u dziecka – objawy, leczenie (domowe sposoby)

Mokry kaszel u dziecka, zwłaszcza w nocy, może być bardzo uciążliwy. Dlatego też nie przeocz momentu, kiedy kaszel suchy zmienia się w mokry, bo wtedy trzeba zmienić syrop z hamującego odruch kasłania na wykrztuśny. Kaszel mokry od suchego różni się tym, że podczas kasłania dziecko odkrztusza wydzielinę – śluz oskrzelowy.

Małe dzieci są podatne na przeziębienia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym kaszel czy katar to utrapienie niejednej mamy. U małych dzieci nawet niewielka infekcja górnych dróg oddechowych maluszka może zakończyć się poważnymi powikłaniami. Dlatego też nie wolno bagatelizować żadnej infekcji. Sprawdź, jak możesz wyleczyć mokry kaszel u dzieci oraz jakie są jego przyczyny.

Spis treści

Domowe sposoby na przeziębienie - film

Przyczyny mokrego kaszlu u dzieci

Mokry odrywający się kaszel u dziecka pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej będącej świetną pożywką dla bakterii. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach – stąd nazwa mokry kaszel – i może on powodować odruch wymiotny. Jeśli dziecko podczas kaszlu przełyka ślinę, to prawdopodobnie połyka właśnie wydzielinę, którą odkrztusiło, a to z kolei przedłuża czas powrotu do zdrowia. Nie lekceważ odkrztuszania lub wymiotowania gęstą pianą – może to być atak astmy.

IIe trwa mokry kaszel u dziecka?

Kaszel, który jest wynikiem infekcji, może towarzyszyć dziecku przez cały okres choroby, czyli około tygodnia. Często jednak mokry kaszel występuje u dziecka również już po przebytej infekcji i nasila się przy zmianie temperatury, np. gdy dziecko z dworu wchodzi do ciepłego pomieszczenia. U dziecka może wystąpić również przewlekły mokry kaszel, który trwa o wiele dłużej (powyżej 3. tygodni) i może być symptomem wielu groźnych chorób, np. astmy oskrzelowej, alergii lub refluksu żołądkowo-przełykowego.

Mokry kaszel u dziecka – kiedy do lekarza?

Jeśli niemowlę ma kaszel – najlepiej od razu skonsultuj to z lekarzem. U tak malutkich dzieci łatwo o powikłania. Jeśli dziecko jest starsze – możesz poczekać 2-3 dni i obserwować, czy jego stan się nie pogarsza. Jeżeli domowe sposoby nie przyniosą efektu i stan dziecka się nie poprawi, a do tego wystąpią inne objawy takie jak np. gorączka – koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Natychmiast powinnaś skonsultować się z lekarzem, gdy: 

  • Dziecko ma mniej niż 12 miesięcy.
  • Kaszel jest bardzo męczący, dziecko nie może spać, nie chce jeść ani pić.
  • Kaszel przypomina szczekanie (zwykle taki kaszel towarzyszy zapaleniu krtani). Dziecko podczas ataku bardzo się męczy, nie może zaczerpnąć tchu. W przypadku duszności najlepiej zawiń dziecko w koc i otwórz okno, by pooddychało zimnym powietrzem (20-30 minut). Zimne powietrze zmniejsza obrzęk dróg oddechowych, a to ułatwi dziecku oddychanie. W lecie postaw dziecko przed otwartą zamrażarką. Wezwij pogotowie, bo zapalenie krtani może zagrażać życiu.
  • Kaszel przypomina  pianie koguta. Dziecko zanosi się, wdychając z trudem powietrze? Przyczyną może być krztusiec. Nie możesz tego lekceważyć! 

Mokry kaszel u dziecka – jak leczyć?

Jeśli twoje dziecko ma mokry kaszel, możesz użyć domowych sposobów, żeby mu ulżyć w chorobie:

  • Podawaj dużo picia. To rozrzedzi wydzielinę i spowoduje, że łatwiej będzie ją odkrztusić.
  • Nawilżaj drogi oddechowe inhalatorem.
  • Oklepuj plecki rano i godzinę po podaniu syropu (połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach tak, by główkę miał niżej niż tułów, dłoń zwiń w łódeczkę i oklepuj nią delikatnie plecy od miejsca, gdzie kończą się żebra w kierunku barków, wzdłuż kręgosłupa). Nacieraj plecy maściami z olejkami eterycznymi (ale sprawdzi się też oliwka z kroplą olejku lawendowego).
  • Pilnuj, by główka była wyżej niż reszta ciała. Pod materacyk podłóż np. zwinięty koc lub książki, by dziecko nie leżało płasko.
  • Rozśmieszaj dziecko. Kaszlącemu dziecku przyda się też porcja śmiechu – całowanie brzuszka lub łaskotanie skłoni smyka do wybuchu śmiechu, a to prowokuje atak kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny. Takie zabawy nie są wskazane po posiłku, bo najedzony maluch mógłby podczas ataku kaszlu zwymiotować.
  • Sięgnij po naturalne sposoby na kaszel mokry. Jeśli dziecko skończyło już rok, sprawdzi się też syrop z cebuli (w szklanym naczyniu układaj pokrojone w talarki dwie cebule, przesypujące je cukrem; pozostaw je pod przykryciem przez 12 godzin. Podawaj dziecku po łyżeczce dwa razy dziennie. Syrop można przechowywać przez dwa dni). Dobrze sprawdzi się również mleko z miodem, mleko z czosnkiem i inne domowe sposoby na kaszel u dziecka.


Jaki syrop na mokry kaszel u dziecka?

Mokrego kaszlu się nie hamuje, tylko rozrzedza wydzielinę, by łatwiej ją odkrztusić (jeśli dziecko nie pozbędzie się wydzieliny z oskrzeli, stanie się ona pożywką dla bakterii). Jeśli dziecko mocno kaszle, pomocne będą tzw. leki mukolityczne, rozrzedzające wydzielinę – lekarz zapisze odpowiedni preparat. To ważne, by dziecko odkrztuszało wydzielinę, a nie połykało (małe dzieci nie potrafią tego), bo gdy w żołądku zbierze się jej za dużo, wtedy dziecko wymiotuje. Rocznemu dziecku można podać ziołowe syropy, np. tymiankowy, anyżkowy, sosnowy – mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne; z podbiału, babki lancetowatej, które działają lekko wykrztuśnie, przeciwzapalnie (zdecyduj się na jeden, nie wszystkie naraz). Zapytaj lekarza, co robić, jeśli dziecko wypluje lub zwymiotuje lekarstwo.

UWAGA! Syropu wykrztuśnego nie dawaj na noc (najpóźniej do godz. 16–17), by dziecko mogło spokojnie spać.
Zobacz także
suchy kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Suchy kaszel u dziecka: przyczyny, diagnostyka, leczenie
Suchy kaszel u dziecka może pojawiać się z wielu przyczyn. Jeśli suchemu, męczącemu kaszlowi towarzyszy gorączka, może być to objaw infekcji wirusowych, takich jak np. zapalenie gardła. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza i podanie leków. W innym wypadku pomóc pomogą domowe sposoby na suchy kaszel.

Uporczywy suchy kaszel u dziecka to zmartwienie wielu rodziców. Wielu z nich w pierwszym odruchu błędnie sięga po syropy wykrztuśne – te jednak przeznaczone są na mokry kaszel i mogą jedynie pogorszyć problem. Suchy, męczący kaszel może być spowodowany niegroźnym przesuszeniem błony śluzowej gardła, ale może być również objawem bardziej niebezpiecznych chorób, takich jak koklusz czy krup. Spis treści: Suchy kaszel u dziecka – jak go rozpoznać? Suchy kaszel u dziecka – przyczyny Suchy kaszel u dziecka w nocy Przewlekły suchy kaszel u dziecka Suchy kaszel u dziecka – diagnostyka Suchy kaszel u dziecka – leczenie Suchy kaszel u dziecka – jak go rozpoznać? Suchy, męczący kaszel u dziecka pojawia się zwykle na początku infekcji wirusowej i często po jej zakończeniu. Jest on wyjątkowo męczący, bo podczas kaszlu nie ma wydzieliny odrywającej się z oskrzeli i dróg oddechowych – podrażnia więc gardło, może przeszkadzać dziecku w śnie. Taki kaszel może trwać nawet kilka tygodni i może pojawić się przy zapaleniu krtani i alergii. Udaj się ze swoim dzieckiem do lekarza, jeśli suchemu kaszlowi towarzyszą nietypowa wydzielina lub dodatkowe objawy (gorączka, ból gardła, katar, nudności, wymioty, biegunka, duszności), które nie ustępują w ciągu kilku dni. Podobnie jak osoby starsze i chorujące przewlekle, dzieci bardziej narażone są na powikłania związane z zakażeniami i ciężej przechodzą z pozoru łagodne choroby. Jak długo trwa suchy kaszel u dziecka? Suchy kaszel u dziecka bardzo często w ciągu kilku dni przechodzi w kaszel mokry. Tak dzieje się w przypadku infekcji oraz w procesie zdrowienia. Gdy dziecko ma suchy kaszel dłużej niż 8 tygodni, mówi się o przewlekłym suchym kaszlu. Suchy kaszel trwający dłużej niż 3 tygodnie, ale krócej niż 8...

niemowlę u lekarza
Adobe Stock
Zdrowie
Kaszel u niemowlaka: przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać kaszel u niemowlaka?
Kaszel u niemowlaka to często objaw przeziębienia. Do tego dochodzą też zwykle inne, mniej typowe symptomy, jak apatia i trudności z zasypianiem. Jeśli zaczniesz leczyć kaszel na początku infekcji, ulżysz dziecku. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na mokry i suchy kaszel u niemowlaka. Są też skuteczne leki, których podanie musisz jednak uzgodnić z lekarzem.

Kaszel u niemowlaka może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny. Kaszel i katar to jednak niejedyne objawy przeziębienia u niemowlaka. Czasem przeziębione dziecko odmawia ssania, jest apatyczne i płacze. Jeśli w porę rozpoznasz objawy przeziębienia, zastosujesz inhalacje i zaczniesz oczyszczać nos solą fizjologiczną, szybciej wyleczysz infekcję i pozbędziesz się kaszlu u niemowlaka. Uwaga, nie zawsze można wychodzić na spacer, gdy dziecko ma kaszel! Spis treści: Kaszel u przeziębionego niemowlaka Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u niemowlaka? Kiedy można iść na spacer, jeśli niemowlę ma kaszel? Kaszel u przeziębionego niemowlaka Kaszel u niemowlaka często pojawia się przy przeziębieniu i jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć kaszel suchy jest męczący. Przeziębione niemowlę najpierw męczy suche pokasływanie . Przez pierwsze 3-5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry , wydzielina gęstnieje. Uwaga! Przeziębienie u niemowlaka możesz podejrzewać, kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę. Niemowlę nie jest jednak w stanie jasno zakomunikować, że źle się czuje, i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia u niemowlaka, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie , takie jak: odmawianie ssania, trudności z zasypianiem, apatia, płacz trudny do utulenia. Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Suchy...

niemowlę z chrypką
Adobe Stock
Zdrowie
Chrypka u niemowlaka – skąd się bierze, co oznacza, jak leczyć?
Chrypka u niemowlaka najczęściej jest związana z problemami z układem oddechowym, ale zdarza się też przy podrażnieniu strun głosowych. Dla rodziców dziecięca chrypka to stresujący objaw, szczególnie gdy dotyczy dziecka, które samo jeszcze nie może powiedzieć o innych odczuwanych objawach, takich jak drapanie w gardle czy ból. Zobacz, skąd bierze się chrypka u małego dziecka.

Chrypka u niemowlaka pojawia się np. po długotrwałym płaczu. Kiedy niemowlę przez dłuższy czas krzyczy, struny głosowe stają się obrzęknięte (przyczynia się do tego również stres). Inną częstą przyczyną chrypki u niemowlaka są infekcje dróg oddechowych, ale głos dziecka traci naturalną barwę także z innych przyczyn. Spis treści: Chrypka u niemowlaka – czy jest niebezpieczna? Chrypka u niemowlaka – przyczyny Objawy chrypki u niemowlęcia   Chrypka u niemowlaka – kiedy do lekarza? Chrypka u niemowlaka – leczenie Chrypka u niemowlaka – czy jest niebezpieczna? Sama chrypka u niemowlaka nie stanowi zagrożenia. Jest jedynie objawem, który nie musi świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Jeśli chrypie nie towarzyszą inne objawy – dziecko nie wymiotuje, nie ma gorączki, kataru, kaszlu czy biegunki, najprawdopodobniej nie ma się czym przejmować. Ponieważ chrypka u niemowlaka może być objawem infekcji, nigdy nie należy jej bagatelizować . Opiekun dziecka powinien zwracać uwagę, czy nie pojawiają się dodatkowe objawy. Dzięki temu dziecko w porę otrzyma odpowiednie leczenie, choroba się nie zaostrzy i nie zagrozi bezpieczeństwu dziecka.  Chrypka u niemowlaka – przyczyny Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się chrypki u małego dziecka jest płacz. Chrypce spowodowanej płaczem nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Gdy dziecko się uspokaja, zachrypnięcie zwykle znika, a głos wraca do normy. Jeśli niemowlę płacze długo i często, na jego strunach głosowych mogą utworzyć się guzki. Są trudne do usunięcia, ponieważ w trakcie leczenia należy wyeliminować także przyczynę ich powstania – czyli w tym przypadku długotrwały płacz. Często nie jest to możliwe u tak małego dziecka. Pozostałe przyczyny chrypki u...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak