Mama i tata

Niewyspana, kochająca... Jaka jesteś, współczesna mamo? [WIDEO]

Matki XXI wieku, jakie jesteśmy? Odpowiedź na to pytanie chcą też znać psychologowie i socjologowie. Odkryli kilka ciekawostek, ale czy mają rację?

Współczesna matka – jaka jest, każdy widzi? Pod wieloma względami na pewno ma łatwiejsze życie niż jej mama lub babka (pieluchy jednorazowe! Internet!), pod innymi jest jej trudniej (większe oczekiwania, brak pomocy, szybsze tempo życia). Ale czy istnieją uniwersalne prawdy o matce XXI wieku? Psychologowie i socjologowie nieustannie starają się je odkryć. Co odkryli o współczesnych matkach? Kilka ciekawostek, kilka uogólnień. Czy to jest prawda o tobie, o mnie, o nas?

Obraz współczesnej matki wg naukowców: takie jesteśmy?

Oto zbiór aktualnych badań, które rzucają światło na to, jak wygląda życie współczesnej matki: 

 • jesteśmy niewyspane – w pierwszym roku życia naszych dzieci tracimy 2 razy więcej snu niż ich ojcowie! Ucieka nam 5 godzin snu tygodniowo, a naszym partnerom tylko 2 – twierdzą akademicy z Uniwersytetu w Queensland (Australia). Matkom brakuje snu, to fakt naukowy!
 • Mamy bliską więź z córkami – co więcej, ta więź pogłębia się z wiekiem. Im starsze jesteśmy – i my, i one – tym bliżej siebie jesteśmy. Najgłębsza więź między matkami a córkami jest – zdaniem badaczy z Oxfordu oraz Uniwersytetu Northeastern w Bostonie - kiedy nasze córki same są już gotowe do macierzyństwa, mniej więcej w okolicy naszych 60 urodzin. I nie uwierzysz (albo właśnie uwierzysz?) – wolimy wtedy spędzać czas i rozmawiać z naszymi córkami, a nie z mężami.
 • Korzystamy z nowoczesnej technologii – jak prawdziwe cyfrowe ninja! Ankieta przeprowadzona wśród 2,5 tys. matek na BabyCenter pokazuje, że technologia nie ma przed nami tajemnic, mamy smartfony, kupujemy tablety częściej niż reszta społeczeństwa i częściej niż inni oglądamy filmy w internecie. Ciekawe, jaki związek ma to z faktem, że nie możemy iść do kina, bo nie ma kto z dziećmi zostać?
 • Siedzimy na fejsie – przeciętna współczesna matka codziennie spędza czas na facebooku – wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie amerykańskiej firmy Performics. Nic dziwnego, to nasze okno na świat i życie towarzyskie, kiedy zajmujemy się głównie dziećmi, prawda?
 • Dzieci dodają nam lat – ale nie tak, jak myślisz! Okazało się, że im więcej dzieci, tym dłuższe życie matki. Najlepiej, jeśli dzieci jest... sześcioro lub więcej – do takich wniosków doszli przynajmniej naukowcy z australijskiego uniwersytetu w Nowej Południowej Walii.
 • Zapominamy – wszystko przez zmiany w mózgu, zachodzące podczas ciąży.  Mają nas przygotować do macierzyństwa, dlatego wraz z dzieckiem do naszego życia zakradają się roztargnienie i kłopoty z pamięcią.
 • Chcemy mieszkać w Norwegii – a nawet, jeśli nie chcemy, na pewno byłoby nam tam dobrze, bo – jak wynika z raportu Save The Children – Norweżkom jest pod każdym względem łatwiej jako matkom. Nawet żyją dłużej od mam z innych krajów (mimo że większość nie ma ponad 6 dzieci).
 • Przegrywamy z teściowymi – ach, ten odwieczny konflikt, to się chyba nigdy nie zmieni! Teraz mamy kolejny powód, żeby kręcić nosem na nasze "drugie mamy" – otóż okazuje się, że nasi ukochani partnerzy (a przynajmniej mieszkańcy Wielkiej Brytanii) uważają w znaczącej większości, że ich mamy gotują lepiej od nas i wkładają w to więcej serca i troski. A my tylko otwieramy te gotowce i siup! do mikrofalówki. Może nasi synowie będą wdzięczniejsi?
 • Nie jesteśmy obiektywne – ale kto byłby, skoro własne dziecko jest zawsze najlepsze na świecie? Niestety nasz brak obiektywizmu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia naszych dzieci – z artykułu w "Archives of Pediatrics and Adolescent" wynika, że ponad 80 proc. mam otyłych dzieci (lub dzieci z nadwagą), nie zauważa problemu, uznając, że waga ich dzieci jest idealna. Z kolei 20 proc. mam dzieci o idealnej wadze, myśli, że ich dzieci powinny być grubsze. Otyłość dziecięca jest problemem społecznym i prowadzi do wielu chorób, dlatego lepiej być czujną!
 • Nie wierzymy reklamom – uważamy, ze obraz matki w reklamach jest zakłamany. Niestety, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal BabyCenter, czujemy się raczej zestresowane i przestraszone, a nie piękne i fit! 
 • Oksytocyna nam sprzyja – wiele badań potwierdza, że ten "hormon miłości", którego mamy po porodzie i w trakcie karmienia piersią, w nadmiarze, pozwala nam zbudować głęboką więź z dzieckiem.
 • Lubimy prezenty – a najbardziej te trafione, dlatego w ankiecie przeprowadzonej przez platformę zakupową Ebates, prawie połowa matek przyznaje, że prezenty na Dzień Matki wybiera sobie sama! Sprytnie.


Zobacz też:

piękne cytaty o macierzyństwie
Adobe Stock
Mama
Cytaty o mamie - najpiękniejsze memy o macierzyństwie
Zobacz filmik z krótkim zestawieniem naszych najładniejszych i najbardziej trafnych facebookowych memów, które podbiły serca czytelniczek, co widać po ilości udostępnień z naszego profilu Babyonline.pl na Facebooku.

Miłość mamy do dziecka i dziecka do mamy to temat, który bardzo często pojawia się wśród cytatów znanych osób. My często na naszym profilu na Facebooku przygotowujemy memy, które w 1-2 zdaniach pokazują radości i smutki dnia codziennego, z którymi spotyka się każda mama. Jest to jedna z naszych ulubionych form kontaktu z wami - my proponujemy miły dla oka obrazek ze zdaniami, z którymi utożsamia się każda z nas, a wy możecie je udostępniać na swoich tablicach facebookowych . Zbliża się maj, a wraz z nim jedno z najważniejszych świąt w roku - Dzień Matki :) W tym czasie można wiele przeczytać i zobaczyć miłych dla oka obrazków z cytatami o tym, jakie macierzyństwo jest fajne , choć nie zawsze kolorowe i jak uśmiech dziecka wynagradza wszystkie łzy. Zobacz nasz filmik z krótkim zestawieniem naszych najładniejszych i najbardziej trafnych facebookowych memów, które podbiły serca czytelniczek, co widać po ilości udostępnień z naszego profilu na Facebooku.  Zobacz także: 12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO] Warto być mamą? 6 rzeczy, które się zmienią, bo... masz już dziecko [WIDEO]

Mama
12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]
Jeśli zostałaś z dzieckiem w domu, pracujesz na pełen etat! A nawet więcej – bo 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. I jest to naprawdę ciężka praca! Ty dobrze o tym wiesz. Ale inni… niekoniecznie. Czy i ty usłyszałaś kiedyś jedno z takich wkurzających zdań?

Niezależnie od tego, czy pozostanie z dzieckiem w domu było twoją decyzją czy zmusiło cię do niej życie, prawda jest taka, że opieka nad maleństwem i jednoczesne dbanie o dom to bardzo absorbujące sprawy i, co tu dużo mówić, męczące. Większość z nas ma poczucie, że to nawet więcej niż praca etatowa, choć z zewnątrz nie dla wszystkich tak właśnie to wygląda... p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} Żadna mama „ siedząca z dzieckiem w domu ” nie chciałaby z pewnością usłyszeć:   Jesteś taka szczęśliwa ! Masz teraz tyle czasu dla siebie! O matko, to co ty robisz całymi dniami??? Twój dom pewnie lśni! Za bardzo angażujesz się w dziecko, powinnaś zrobić coś dla siebie... Dlaczego jesteś taka zmęczona ? Kiedy zamierzasz wrócić do prawdziwej pracy? Musisz czuć się okropnie, że porzuciłaś karierę dla dziecka! Cudownie jest być mamą! Jeden uśmiech dziecka wszystko wynagradza! Siedzisz z dzieckiem w domu? A w liceum wyglądałaś na taką inteligentną ! Skoro siedzisz cały dzień w domu, to może posprzątasz także u mnie? Skoro siedzisz z dzieckiem w domu, to pewnie nieźle się wam powodzi...  Możesz odbierzesz mi przesyłkę z poczty, skoro cały dzień masz tylko dla siebie?  Tak leniwie płynie ci czas... Twoje dzieci nigdy się nie nauczą co to znaczy ciężka praca . Zobacz też: Macierzyńskie rozterki - jak zrozumieć siebie?  

czego potrzebują mamy do przeżycia
Fotolia/Babyonline.pl
Przygotowania do porodu
Co jest potrzebne mamom do (prze)życia? [WIDEO]
Wyprawka dla dziecka i do szpitala, akcesoria ułatwiające opiekę nad niemowlęciem... Zobacz, co, oprócz oczywistych przedmiotów, jeszcze ci się przyda jako mamie. Oto wyprawka dla mamy - z przymrużeniem oka.

Przed porodem kompletujesz wyprawkę dla dziecka (body, pieluszki, kosmetyki, wózek i cała lista innych potrzebnych sprzętów) i dla siebie ( torba do szpitala , wkładki laktacyjne, poduszka do karmienia), ale jeszcze nie wiesz, że kiedy zostaniesz mamą, przyda ci się jeszcze kilka rzeczy, których nie ma na gotowych do wydruku listach , które znajdujesz w internecie. Te rzeczy to gwarancja przetrwania w pierwszych latach życia dziecka – coś dla ciała i coś dla duszy . Z przymrużeniem oka, oczywiście, ale coś w tym jest, musisz przyznać.  Co jest potrzebne mamie? Dobrze, zaopatrz się w herbatki na laktację , poradniki wychowawcze i torbę do wózka, ale wiedz, że na co dzień przydadzą ci się też: kawa (patrz niżej) – nawet odgrzewana 3 razy w mikrofalówce, stanie się twoją najlepszą przyjaciółką. Nawet karmiąc piersią możesz wypijać ok. 2 filiżanek kawy dziennie, nie przekraczaj jednak 750 ml kawy na dobę , by nie powodować m.in. rozdrażnienia u dziecka. Pamiętaj, że kofeina znajduje się też w innych produktach, np. w herbacie i czekoladzie. sen – będzie ci go brakować, będziesz o nim śnić (oczywiście na jawie!), będziesz go wspominać. W 1. roku życia dziecka stracisz 970 godzin snu! To aż 40 dni. Proś o pomoc bliskich, żeby zajęli się dzieckiem, a ty łap sen, kiedy się da. spodnie dresowe – nie ma niczego wygodniejszego i przyjemniejszego niż mięciutkie spodnie dresowe . Przekonasz się, że świat jest o wiele przyjaźniejszy, kiedy masz je na sobie! internet – oto twoje okno na świat, twoje życie towarzyskie i encyklopedia wiedzy. Macierzyństwo i internet to dobrana para! seriale – chwila rozrywki w zasięgu ręki, gdy dziecko zaśnie. Uratowały niejedną z nas! przyjaciółki – inne mamy są nieodzowną formą wsparcia, szukaj ich w grupach na facebooku, na forach internetowych , na placach zabaw i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz