halloween dla dzieci
fot. Fotolia

Halloween dla dzieci: obchodzić czy nie?

Organizacja i obchodzenie Halloween w Polsce nadal nie do końca jest popularne - ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. A co wy na to, żeby się po prostu pobawić bez dorabiania ideologii?
Martyna Pstrąg
halloween dla dzieci
fot. Fotolia

Jesień to czas, który kojarzy się z kolorowymi drzewami, ciepłą herbatą z imbirem, którą można wypić pod kocem, a także z dynią, która jest przecież główną bohaterką tego święta. Halloween dla dzieci jest atrakcyjnym pomysłem na spędzenie ostatniego wieczora października, choć nie wszyscy lubią to święto. My proponujemy nie denerwować się, że Halloween nie należy do naszej tradycji i potraktować je z przymrużeniem oka i uśmiechem – to chyba jeszcze nikomu nie zaszkodziło? :)

Skąd święto Halloween?

Halloween to nic innego jak święto związane z maskaradą, przebieraniem się (szczególnie przez dzieci) i zabawami związanymi z:

 • duchami,
 • czarnymi kotami,
 • czarownicami.

Huczne obchody mają miejsce 31 października i poprzedzają Święto Zmarłych. W Polsce Halloween pojawiło się po raz pierwszy w latach 90. i coraz bardziej zadomawia się w naszej kulturze.

Redakcja poleca: Jak wyciąć dynię na Halloween? - film
Zobacz, jak krok po kroku zrobić lampion z dyni na Halloween. To jedna z najbardziej efektownych dekoracji, która robi największe wrażenie na dzieciach.

Czy jest sprzeczne ze Świętem Zmarłych?

Często można spotkać się z opiniami, że Halloween jest pochodzenia pogańskiego i jest sprzeczne z naszą polską tradycją. Dodatkowo kłóci się z ideą Święta Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych, które obchodzimy w kolejne dni po Halloween, czyli 1 i 2 listopada. Niewiele osób jednak wie, że jego nazwa pochodzi od Święta Zmarłych – „All Hallows' Eve" po angielsku oznacza Wigilię Wszystkich Świętych

Dynia na Halloween

Całą jesień jest u nas obecna dynia, z której możemy zrobić pyszną zupę dyniową, ale możemy ją też wykorzystać jako ozdobę – lampion na Halloween, ale nie tylko. Możecie wspólnie z dzieckiem spróbować wyciąć jakiś wzór, np. szczerbaty straszny uśmiech, ale równie dobrze możecie stworzyć jakiś piękny wzór niezwiązany z Halloween – wypróbujcie zwykłe kropki, z których utworzy się rozświetlony lampion robiący niesamowite wrażenie. 


fot. screen beafunmum.com

Zobacz też: Jak wyciąć razem z dzieckiem dynię?

Organizacja imprezy halloweenowej

Coraz częściej popularne staje się u nas chodzenie dzieci w przebraniach od domu do domu i zbieranie cukierków. Przygotuje się na taką ewentualność, bo być może twoi mali sąsiedzi zechcą przyjść i nastraszyć cię w stroju uroczego duszka :) A może twoje dzieci mają na osiedlu przyjaciół i chcą razem wziąć udział w takie zabawie? Porozmawiaj o pomyśle z innymi rodzicami i podejdźcie do tematu zabawowo. Przygotuje wspólnie przekąski, zróbcie coś nie wymagającego mnóstwa pracy, to przecież ma być zabawa! Oto garść pomysłów:

 • Wspólnie zróbcie dekoracje z dyni.
 • Zorganizujcie seans bajek dla dzieci na halloween (niekoniecznie muszą być straszne, wystarczy, że jakoś nawiążą do tematu).
 • Zróbcie konkurs na najcikawszy halloweenowy strój.

Stroje i zabawy na Halloween dla dzieci

Kluczowym elementem zabawy na halloween dla dzieci są przebrania, maski i przekąski, które będą straszyć, nawiązywać do duchów, czarownic i rozświetlonych dyń. Wypróbujecie nasze pomysły na stroje na Halloween dla dzieci oraz przysmaki na imprezę halloweenową. Możecie wykorzystać nawet zwykły ręcznik czy prześcieradło by stać się czarownicą w pelerynie czy śmiesznym duszkiem.

Gdzie kupić przebranie?

Jeśli zależy wam na profesjonalnym przygotowaniu stroju na Halloween dla dziecka, wykorzystaj to, co dostępne jest w sklepach tuż przed końcem października. W różnych dyskontach i marketach można znaleźć ofertę halloweenową, w której dostępne są stroje:

 • wampirów,
 • czarownic,
 • innych strasznych postaci.

A jeśli nie w sklepach, polecamy skorzystać z internetu, istnieje wiele stron, które specjalizują się w sprzedaży lub wypożyczaniu strojów dla dzieci, które są również idealne na bale przebierańców (popularne w czasie karnawału).

Za co się przeprać?

Obchodzenie Halloween jest szczególnie fajne właśnie pod tym względem. Dzieciaki mają okazję do przebrania się i puszczenia wodzy fantazji – tematyka tego święta wymaga nieco zaangażowania w przygotowanie stroju na Halloween. Dodatkowo świetne jest to, że nie trzeba się przebierać za księżniczkę, bo tak będą ubrane wszystkie koleżanki córki (tak zazwyczaj jest przy okazji balu karnawałowego w przedszkolu).
 

Jedyne takie święto! Dziecko może przekonać się, że nie zawsze trzeba być Barbie czy superbohaterem, a stroje nawiązujące do okropieństw uczą malucha dystansu do siebie. 

Makijaż na Halloween

Oddzielnym elementem budowania atmosfery Halloween jest makijaż czy malowanie buzi przez dzieci. Zazwyczaj makijaż będzie dopasowany do stroju.


Możecie namalować na twarzach dzieci:

 • motywy zwierzątek,
 • duszki,
 • szeroki uśmiech pełen białych zębów.

W internecie jest mnóstwo propozycji i porad, jak wykonać proste makijaże na Halloween dla dzieci – skorzystajcie z gotowych wzorów i wskazówek.

Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kalendarze Adwentowe DIY

O tym się mówi!