halloween
fot. Fotolia

Halloween: pochodzenie, symbole, czy i jak obchodzić

Halloween to tradycja amerykańska, ale jej korzenie znajdują się w Europie i sięgają celtyckiego pogańskiego święta. Ceremonię organizowano w nocy z października na listopad, czyli tuż przed tym, gdy w tradycji chrześcijańskiej obchodzimy Zaduszki i Wszystkich Świętych.
Martyna Pstrąg
halloween
fot. Fotolia

Halloween jest dla dzieci atrakcyjnym pomysłem na spędzenie ostatniego wieczora października, choć nie wszyscy lubią to święto. Proponujemy nie denerwować się, że Halloween nie należy do naszej tradycji i potraktować je z przymrużeniem oka i uśmiechem. Można też przy tej okazji porozmawiać z dzieckiem o tym, skąd pochodzi tradycja Halloween, jakie są jej symbole, jak się nimi stały i jakie są dzisiaj tego konsekwencje.

Spis treści:

Kiedy jest Halloween i skąd się wzięło

Halloween to nic innego jak święto związane z maskaradą, przebieraniem się (szczególnie przez dzieci) i zabawami związanymi z:

 • duchami,
 • czarnymi kotami,
 • czarownicami.
   

Huczne obchody mają miejsce 31 października i poprzedzają Święto Zmarłych. W Polsce Halloween pojawiło się po raz pierwszy w latach 90. i coraz bardziej zadomawia się w naszej kulturze.

Redakcja poleca: Jak zrobić statki z butelek i korka
Lubicie zabawy z wodą i nad wodą? mamy dla was super pomysł. Obejrzyjcie film i zróbcie statki z butelek i korka. Świetny pomysł na zabawę dla małych i dużych.

Halloween a Kościół i tradycja chrześcijańska

Często można spotkać się z opiniami, że Halloween jest pochodzenia pogańskiego (co jest prawdą) i jest sprzeczne z naszą polską tradycją. Jednak nie każdy wie, że tradycja malowania jajek na Wielkanoc także ma pochodzenie pogańskie... Dodatkowo według kapłanów Halloween kłóci się z ideą Święta Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych, które obchodzimy w kolejne dni po Halloween, czyli 1 i 2 listopada. Niewiele osób jednak wie, że nazwa Halloween pochodzi od Święta Zmarłych – „All Hallows' Eve", co po angielsku oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.

O tym, czy pozwolić dziecku się przebrać i obchodzić Halloween, a dokładniej: obchodzić domy i mieszkania w nadziei na słodycze, każdy rodzic musi zdecydować zgodnie z własnymi przekonaniami.

Symbole Halloween i jego pochodzenie

Z Halloween kojarzy się pięć symboli, które są bardzo popularne w tradycji amerykańskiej, z której przeniknęły do obchodów Halloween na całym świecie. Niemal wszędzie dzień ten obchodzi się tak samo: przebrane za czarownice, szkielety i inne straszydła dzieci (czasami wraz z przebranymi rodzicami) chodzą od drzwi do drzwi, krzycząc „cukierek albo piskus" w nadziei na zebranie pokaźnej ilości smakołyków, a domy ozdabiane są dekoracjami z dyń i symboli Halloween. Do tych ostatnich należą:

1. Czarownice
Czarownice kojarzone są z pogańskim świętem Samhain, którego nazwa oznaczała koniec lata. Celtowie świętowali Samhain od zachodu słońca 31. października do wschodu słońca 1. listopada, celebrując początek nowego roku, jesienne zbiory i honorując zmarłych, paląc ogniska i ucztując. W Średniowieczu osoby nadal obchodzące to święto oskarżano o czary, a kobiety o bycie czarownicami. Łowcy czarownic w tamtych czasach wierzyli (zupełnie jak pogańscy Celtowie!), że w nocy z 31. października na 1. listopada świat żywych i zmarłych przenikały się. Wierzono też, że tej nocy czarownice zyskiwały wyjątkową moc.

2. Czarny kot
Wiara w ich rzekomo magiczne i niecne właściwości także pochodzi ze Średniowiecza. Koty były częstymi towarzyszami kobiet oskarżanych o czary – były ich pupilami lub były przez nie dokarmiane. Koty miały być magicznymi kompanami czarownic, a najgorsze z nich były koty o czarnym futrze, które w ciemnościach poruszały się niezauważone, a ich oczy nocą świeciły jak zawieszone w powietrzu. Przez takie zabobony do dzisiaj czarne koty cieszą się mniejszą popularnością niż koty innej maści, co sprawia, że rzadziej znajdują dobry dom i opiekę.

3. Nietoperze
Zwierzaki te wiąże się ze wspomnianym wcześniej świętem Samhain. Gdy rozpalano podczas niego ogniska, by uhonorować zmarłych, światło ściągało mnóstwo owadów, a za nimi nietoperze, które licznie gromadziły się nad głowami ucztujących ludzi, aby najeść się i zgromadzić zapasy przed zimową hibernacją. To dlatego zaczęły kojarzyć się z tym świętem, a później z Halloween.

4. Duchy i szkielety
Samhain, Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny obchodzone są niemal w tym samym czasie – na przełomie października i listopada i wszystkie związane są ze zmarłymi. Obchodzący Samhain wierzyli, że tej jedynej nocy duchy zmarłych mogą przenikać do świata żywych, dlatego rozpali ogniska i szykowali duchom jadło. W Dzień Zaduszny i Święto zmarłych zapala się lampki i znicze na grobach bliskich zmarłych. Duchy i szkielety, będące symbolami Halloween, kojarzą się ludziom ze zmarłymi od zarania dziejów i niezależnie od kultury.

5. Lampka z wydrążonej dyni
Początkowo pradawni Irlandczycy robili lampki nie z dyni, ale z rzepy. Lampki te miały odganiać złe duchy podczas święta Samhain. W tradycji angielskiej i amerykańskiej takie lampki od XVII wieku nazywane są Jack-O-Lantern. Nazwa ta pochodzi od irlandzkiej legendy o pijaku imieniem Jack, którego diabeł skazał na wieczną tułaczke po śmierci, na którą Jack mógł zabrać jedynie lampkę wydrążoną z rzepy. Gdy Irlandczycy zadomowili się na amerykańskiej ziemi, łatwiej dostępne były tam dynie, a nie rzepy, i dlatego dzisiaj lampki halloweenowe robi się z dyń.

Ciekawostki o Halloween

Znana nam dzisiaj tradycja Halloween przechodziła na przestrzeni lat wiele transformacji, o których rzadko obecnie ktoś wie. Fakty te są dzisiaj ciekawostkami, którymi można zainteresować nie tylko dzieci.

Pochodzenie Halloween i dlaczego jest to irlandzkie święto

Irlandczycy pochodzą od Celtów, czyli ludu zamieszkującego dwa tysiące lat temu tereny znajdujące się dzisiaj w Wielkiej Brytanii. Celtowie obchodzili święto Samhain, z którego wywodzi się dzisiejsze Halloween. Irlandczycy zamieszkujący w Ameryce Północnej byli też pierwszymi twórcami lampek z dyni, które wcześniej, jeszcze w Europie robili z rzepy, a nawet z ziemniaków lub buraków.

Starożytne stroje na Halloween

Za czasów, gdy Halloween było jeszcze świętem Samhain, obchodzący je ludzie zakładali na siebie zwierzęce skóry i czaszki, co miało ułatwiać łączność z duchami zmarłych. Lider ceremonii Samhain okrywał się białym materiałem i trzymał w ręce głowę konia wyrzeźbioną z drewna lub udekorowaną czaszkę konia.

Halloween to noc kapusty

W niektórych amerykańskich miastach Halloween początkowo nosiło nazwę Dnia Kapusty. Wszystko przez potomków Szkotów, którzy wyemigrowali do Ameryki. Młodzi Szkoci w Halloween wróżyli sobie z główek kapusty – dziewczęta próbowały odgadnąć przyszłość i odkryć za kogo wyjdą za mąż. W pewnym momencie młodzi w Massachusetts darowali sobie wróżenie, a główek kapusty używali w Halloween do obrzucania domów sąsiadów.

Dynia na Halloween

Całą jesień jest u nas obecna dynia, z której można zrobić pyszną zupę dyniową, ale można ją też wykorzystać jako ozdobę i zrobić z niej lampion na Halloween, ale nie tylko. Można wspólnie z dzieckiem spróbować wyciąć w niej jakiś wzór, np. szczerbaty straszny uśmiech, ale równie dobrze warto spróbować stworzyć inny piękny wzór niezwiązany z Halloween – wypróbujcie zwykłe kropki, z których utworzy się rozświetlony lampion robiący niesamowite wrażenie.

Organizacja imprezy halloweenowej dla dzieci

Coraz bardziej popularne staje się u nas chodzenie dzieci w przebraniach od domu do domu i zbieranie cukierków. Przygotuj się na taką ewentualność, bo być może twoi mali sąsiedzi zechcą przyjść i nastraszyć cię w stroju uroczego duszka :) A może twoje dzieci mają na osiedlu przyjaciół i chcą razem wziąć udział w takie zabawie? Porozmawiaj o pomyśle z innymi rodzicami i podejdźcie do tematu z przymrużeniem oka. Przygotuje wspólnie przekąski, zróbcie coś niewymagającego mnóstwa pracy – to przecież ma być zabawa! Oto garść pomysłów:

Stroje i zabawy na Halloween dla dzieci

Kluczowym elementem zabawy na halloween dla dzieci są przebrania, maski i przekąski, które będą straszyć, nawiązywać do duchów, czarownic i rozświetlonych dyń. Wypróbujcie nasze pomysły na stroje na Halloween dla dzieci oraz przysmaki na imprezę halloweenową. Możecie wykorzystać nawet zwykły ręcznik czy prześcieradło, by stać się czarownicą w pelerynie czy śmiesznym duszkiem.

Gdzie kupić przebranie?

Jeśli zależy wam na profesjonalnym przygotowaniu stroju na Halloween dla dziecka, wykorzystaj to, co dostępne jest w sklepach tuż przed końcem października. W różnych dyskontach i marketach można znaleźć ofertę halloweenową, w której dostępne są stroje:

 • wampirów,
 • czarownic,
 • innych strasznych postaci.
   

A jeśli nie w sklepach, polecamy skorzystać z internetu, istnieje wiele stron, które specjalizują się w sprzedaży lub wypożyczaniu strojów dla dzieci, które są również idealne na bale przebierańców (popularne w czasie karnawału).
 

Jedyne takie święto! Dziecko może przekonać się, że nie zawsze trzeba być Barbie czy superbohaterem, a stroje nawiązujące do okropieństw uczą malucha dystansu do siebie.

Makijaż na Halloween

Oddzielnym elementem budowania atmosfery Halloween jest makijaż czy malowanie buzi przez dzieci. Zazwyczaj makijaż będzie dopasowany do stroju.


Możecie namalować na twarzach dzieci:

 • motywy zwierzątek,
 • duszki,
 • szeroki uśmiech pełen białych zębów.

W internecie jest mnóstwo propozycji i porad, jak wykonać proste makijaże na Halloween dla dzieci – skorzystajcie z gotowych wzorów i wskazówek.Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy