Święto zmarłych

mama, dziecko, tulić, smutek
wychowanie dziecka
trudne tematy
święto zmarłych

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i przemijaniu?

Trudno unikać tematu przemijania, bo jest ono nierozłącznie związane z życiem. Jak odpowiedzieć dziecku na pytanie, dlaczego ludzie umierają? Jak wyjaśnić zjawisko przemijania i starości? Podpowiadamy, jak rozmawiać z dzieckiem na tematy, które nawet dla dorosłych bywają bardzo trudne.
Aleksandra Sokalska
Dziady
święto zmarłych
tradycje
lektury

Dziady, czyli słowiańskie święto przodków

Dziady to stary, przedchrześcijański obrzęd, który zgodnie z przekazami był poświęcony pamięci zmarłych. Wierzono, że w tę noc zostaje zatarta granica między światem żywych a zmarłych. Dlatego, aby nie narażać się na działanie sił nieczystych, należało przestrzegać jasno określonych zasad.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Książki o śmierci dla dzieci
święto zmarłych
śmierć
książki dla dzieci

Książki o śmierci dla dzieci – najmądrzejsze i najpiękniejsze

Przedstawiamy książki o śmierci i żałobie, które powstały z myślą o dzieciach w różnym wieku. Wybrane przez nas tytuły pokazują, że przemijanie jest częścią rzeczywistości, ale opowiadają o śmierci w sposób prosty i możliwie delikatny, czyli właśnie tak, jak należy rozmawiać na trudne tematy z dziećmi.
Luiza Słuszniak
Dzień Zaduszny: co oznacza i czym się różni od Dnia Wszystkich Świętych
święto zmarłych

Dzień Zaduszny: co oznacza i czym się różni od Wszystkich Świętych?

Dzień Zaduszny (Zaduszki) jest dniem, w którym wierni modlą się za dusze zmarłych, a w kościołach odbywają się msze żałobne. W Polsce tradycja Zaduszek pojawiła się stosunkowo późno, bo dopiero w XII wieku, i jeszcze do niedawna z tym dniem związane były liczne ludowe wierzenia i zwyczaje. Dowiedz się, czym się różni Dzień Zaduszny od 1 listopada i czy w Zaduszki katolików obowiązuje post.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
święto zmarłych
śmierć
małe dziecko

Małgorzata Ostrowska-Królikowska: „warto uświadamiać dzieciom kruchość istnienia”

„Śmierć to ważny temat po stracie bliskiej osoby – uważa Małgorzata Ostrowska-Królikowska. – Warto oswajać ten trudny temat wspólnie z dziećmi”. Aktorka, która w lutym ubiegłego roku została wdową, podkreśla też, że ignorowanie tematu śmierci nie sprawi, że przestanie ona istnieć…
Luiza Słuszniak
Wszystkich Świętych a dzieci
wychowanie dziecka
święto zmarłych

Wszystkich Świętych a dzieci: jak przygotować dziecko na dzień Wszystkich Świętych?

Podczas Wszystkich Świętych wspominamy zmarłych, spotykamy się z bliskimi, odwiedzamy cmentarze. Podpowiadamy, co zrobić, aby dziecko odnalazło się w tej sytuacji, jak powinny wyglądać rozmowy na trudne tematy, dotyczące umierania, grobów, śmierci, by dziecko nie przestraszyło się, tylko zrozumiało ideę tej uroczystości.
Joanna Biegaj
Ida Nowakowska nie ma nic przeciwko amerykańskiej tradycji obchodzenia Halloween
święto zmarłych
gwiazdy
Halloween

Ida Nowakowska uwielbia Święto Zmarłych, ale zabawom na Halloween nie mówi „nie”!

„Jak najbardziej Święto Zmarłych! Uwielbiam to święto…” – odpowiedziała Ida Nowakowska na pytanie o to, która opcja jest jej bliższa: Święto Zmarłych czy Halloween. Jednocześnie prezenterka znana ze swego przywiązania do wartości katolickich… nie ma nic przeciwko halloweenowym zabawom.
Luiza Słuszniak
pilne szkoły
święto zmarłych
koronawirus

PILNE: ZAMKNIĘTE CMENTARZE na Wszystkich Świętych!

Premier ogłosił właśnie nowe restrykcje dotyczące nadchodzącego Święta Wszystkich Świętych. Od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Mateusz Morawiecki zaapelował szczególnie o dbałość o życie i zdrowie seniorów.
Aleksandra Zaborowska
czy 1 listopada odwiedzimy groby bliskich?
rodzina
święto zmarłych
koronawirus

1 listopada nie odwiedzimy grobów bliskich? Jarosław Gowin rozwiał wszelkie wątpliwości!

Zbliża się 1 listopada – zgodnie z polską tradycją wszyscy odwiedzamy wtedy groby swoich bliskich. Czy tak będzie również teraz, w dobie pandemii koronawirusa? Tak! Będziemy mogli pójść na cmentarz, jednak stosując się do pewnych zasad.
Joanna Biegaj
dziewczynka, smutek, emocje, wstyd
wychowanie dziecka
święto zmarłych
śmierć

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Twoje dziecko kiedyś zapyta cię o śmierć. Pretekstem do takiej rozmowy bywa odejście kogoś bliskiego albo wizyta na cmentarzu pierwszego listopada. Co wtedy powiedzieć dziecku, by się nie przestraszyło?
Małgorzata Wódz
rozmowy, dziecko,śmierć, strach
trudne tematy
święto zmarłych
śmierć

Rozmowy z dzieckiem o śmierci - film

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Czy małe dziecko może zrozumieć dlaczego już nie zobaczy kochanej babci?
Klaudia Kaja