Imiona męskie – księga imion dla chłopców

Wybierz imię dla syna z księgą imion dla chłopców. Sprawdź znaczenie i zdrobnienia popularnych i rzadkich imion męskich. Dowiedz się, jak wpływają na osobowość dziecka. Nasza lista zawiera najładniejsze imiona męskie, te najbardziej popularne, ale też te rzadkie i oryginalne. Nie zabrakło też krótkich imion dla chłopców.
Wszystkie imiona męskie na literę f

Fabian

Fabian należy do grupy tradycyjnych imion, które w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. Wystarczy spojrzeć na statystyki. W 2020 roku nazwano tak 1446 chłopców, co dało 40. pozycję w rankingu najczęściej nadawanych imion w Polsce. Fabian z łatwością przystosowuje się do panujących warunków i pracuje bez pośpiechu. Czasami brak mu stanowczości, ale tę wadę maskują takie zalety jak uczciwość oraz umiejętność zachowania zimnej krwi w stresowych sytuacjach. Urok osobisty wymieszany z odrobiną nieśmiałości zapewnia mu powodzenie u płci przeciwnej. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Fabrycy

Faust

Faust jest dość rzadkim imieniem pochodzenia łacińskiego. Należy do najstarszych imion rzymskich. W Polsce zyskało popularność w XV wieku. Oznacza tyle, co „szczęśliwy”, „pomyślny” i „błogi”. Szczęśliwym numerem Fausta jest czwórka. Noszący to imię mężczyzna jest pracowity, sumienny, cierpliwy, a przy tym nieśmiały, w życiu prywatnym oddany przyjaciołom. Poznaj pozostałe ciekawostki o imieniu Faust. Jaki jest jego szczęśliwy kamień i jaki kolor mu się przypisuje?

Faustyn

Felicjan

Feliks

Feliks to dość popularne imię i rodzice chętnie nazywają tak swoje dzieci. Obecnie w Polsce nosi je 9765 osób (stan na 31.01.2021). Feliks to osoba bardzo pracowita, która w życiu dąży do perfekcji. Jest bystry i szybko się uczy, przez co nauka nie sprawia mu żadnych trudności. Zdobytą wiedzę doskonale wykorzystuje w późniejszym życiu, dzięki czemu szybko pnie się po szczeblach kariery. To idealny pracownik – sumienny, dokładny i odpowiedzialny. Z pewnością w życiu zawodowym osiągnie sukces.

Ferdynand

Filip

Filip to jedno z popularniejszych imion, które nadaje się chłopcom w Polsce. Ma prawdziwie królewskie brzmienie, a do tego bardzo łatwo je wymówić i to w różnych wersjach językowych. Przypadnie więc do gustu niejednej osobie. Zwolennicy zdrobnień stosują też jego spieszczenia. Warto wiedzieć, że imię Filip ma naprawdę wielu patronów wśród świętych. Noszący je panowie mogą więc obchodzić imieniny w kilku terminach. Uważa się również, że mężczyźni imieniem Filip mają ciekawy charakter.

Florian

Franciszek

Imię Franciszek wywodzi się od włoskiego wyrazu francesco, które oznacza „Francuza” lub „Francuzika”. Jaki jest Franek? Przede wszystkim skromny, miły i bardzo pracowity. Franciszek ukrywa emocje i nie zawsze jest w pełni szczery, ale ponad wszystko ceni sobie towarzystwo rodziny i najbliższych. Sprawdź, jakim Franciszek jest dzieckiem i jakie są jego predyspozycje zawodowe.

Nasza lista imion męskich rozpoczyna się na wszystkie litery. Dzięki wyszukiwarce szybko odnajdziesz imiona na określone litery i poznasz ich znaczenie. Jest w czym wybierać i czym się inspirować. 

Imiona męskie

Imiona dla chłopców mogą być krótkie i długie, polskie i zagraniczne, popularne i rzadkie, nowoczesne i staromodne. I mają wiele ciekawych znaczeń. Nic dziwnego, że wybór imienia męskiego dla dziecka jest tak trudny dla jego rodziców. 

W wyborze imienia dla chłopca pomoże wam nasza największa baza imion męskich. Znajdziecie w niej najładniejsze i najpopularniejsze imiona męskie, a także te najbardziej oryginalne i rzadkie. Wybór jest ogromny. W ostatnich latach rodzice najczęściej stawiali na klasyczne imiona (Jakub, Jan), ale coraz częściej wybierali też mniej popularne (Herbert, Gilbert) albo zagraniczne imiona (Leo, Oliver). Celebryci też coraz częściej sięgają po obco brzmiące imiona męskie. 

5 najpopularniejszych imion męskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion męskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Leszko
  • Nataliusz
  • Paulinus
  • Tarzycjusz
  • Zbych

Znaczenie imion

Wybór imienia dla chłopca to decyzja na całe życie. Nie warto więc podejmować jej pochopnie. Są imiona modne i takie, które lubimy od lat, nie zważając na zmieniające się trendy. Jeśli wciąż nie wiesz jak nazwać swojego synka, sprawdź znaczenie imion, które ci się podobają.

Wiele rodziców traktuje to jako wróżbę. Jeśli wybiorą imię męskie, które oznacza siłę, pracowitość czy odwagę wierzą, że właśnie takie będzie ich dziecko. Niech nasza księga imion posłuży ci, jako drogowskaz do owocnych poszukiwań! Znajdziesz w niej też dokładnie opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Dowiesz się również, co przynosi szczęście osobie o danym imieniu, podając jej szczęśliwą liczbę, kolor oraz kamień.

5 przykładów imion męskich staropolskich i ich znaczenie:

Najładniejsze imiona dla chłopców

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad imieniem dla chłopca, pomocny może okazać się nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierana imiona dla chłopców. Sprawdź naszą księgę imion także wówczas, gdy szukasz czegoś wyjątkowego. Znajdują się w niej rzadkie imiona męskie, te najbardziej oryginalne, krótkie i zagraniczne. Co ważne, są wśród nich także takie, które uważane są za mądre i szczęśliwe imiona dla chłopców. Wybór należy do ciebie!

5 najładniejszych imion męskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion męskich

5 nietypowych imion męskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej nietypowych imion dla chłopca