Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Damian

Imię Damian oznacza uzdrowiciela. Obdarzeni nim mężczyźni chcą naprawiać rzeczywistość i zmieniać świat na lepsze. Chętnie rozwiązują cudze problemy. Nie zapominają jednak o swoich najbliższych. Są oddanymi synami, braćmi, mężami i ojcami. Aktywnie uczestniczą w życiu rodzinnym. Czerpią przyjemność z wypełniania codziennych obowiązków i pielęgnowania ogniska domowego.

Damian - pochodzenie imienia

Imię Damian ma grecki rodowód. Wywodzi się od słów „dámios” i „damaon”. Pierwszy wyraz w wolnym tłumaczeniu oznacza ludowego lekarza, a drugi - pogromcę.

Zdrobnienia imienia Damian

Imię Damian można zdrobnić na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze spieszczenia to:

 • Damianek,
 • Damiś,
 • Dami,
 • Daminek.
 • Daminuś,
 • Daminek.
 • Minuś,
 • Minek.

Imieniny Damiana

Damian obchodzi imieniny o każdej porze roku. Może świętować bardzo często, bo aż 9 razy. Do wyboru ma następujące daty: 12 i 23 lutego, 12 kwietnia, 4 maja, 14 lipca, 26 września, 26 października, a także 14 listopada.

Zobacz także

Imię Damian dla dziecka

Jakim dzieckiem jest Damian? Niezwykle wrażliwym i podatnym na wpływy ze strony rówieśników bądź dorosłych. Uważnie przygląda się rzeczywistości, analizuje i interpretuje niemal każdy jej aspekt. Dzięki obserwacji może łatwiej dostosować swoje zachowanie do sygnałów docierających z otoczenia. Ma wielkie serce i robi wszystko, by nie przysparzać innym zmartwień. Pragnie otaczać opieką słabszych. I właśnie ta chęć niesienia pomocy stanowi dla niego główny motor napędowy, nie tylko w dzieciństwie, lecz również w całym późniejszym życiu. Jest empatyczny i kreatywny. Często ucieka w świat fantazji.

Młody Damian nierzadko bywa postrzegany jako osoba wycofana i zamknięta w sobie. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości chłopcy noszący opisywane imię bardzo lubią towarzystwo rówieśników. Chętnie uczestniczą w różnego rodzaju zabawach i grach zespołowych. Świetnie sprawdzają się w roli starszych braci. Bez wahania staną w obronie rodzeństwa, gdy zajdzie taka potrzeba. Są mistrzami konwersacji. Słuchają tego, co inni mają do powiedzenia. Potrafią rozmawiać na każdy temat i nie lekceważą opinii swego interlokutora, nawet jeśli nie zgadzają się z jego zdaniem. Prowadzą wciągające dyskusje, używając logicznych argumentów.

Damian - edukacja

Damiana nie trzeba specjalnie namawiać do nauki. Sam chętnie zasiada do książek i zgłębia zawartą w nich wiedzę. Chemia, matematyka, biologia, geografia - żadna problematyka nie ma przed nim tajemnic. Dąży do perfekcji w każdej dziedzinie życia. Gdy inni się poddają, on wytrwale dąży do wyznaczonych celów. Cierpliwie, krok po kroku realizuje swoje postanowienia i urzeczywistnia wizję wymarzonej przyszłości.

Damian wyznaje zasadę „dziel się dobrem” i konsekwentnie wciela ją w życie. Działa bezinteresownie. Dzięki temu może zbudować pozytywny obraz samego siebie i zaspokoić potrzebę bycia pomocnym. Służba innym to jego żywioł. Dlatego często udziela korepetycji, uczestniczy w akcjach charytatywnych lub wstępuje w szeregi harcerzy.

Damian - rodzina i miłość

Damian przyciąga płeć piękną niczym magnes. Jest czuły, opiekuńczy, tolerancyjny i pełen uroku. Dlatego niemal zawsze otacza go wianuszek pań. Mężczyźni o tym imieniu lubią czuć się niczym superbohaterowie. Zawierają wiele nowych znajomości, ale unikają romansów i przelotnych relacji. Wolą poważne, długofalowe związki. Wytrwale szukają swojej wymarzonej drugiej połówki, z którą mogliby spędzić całe życie. Jaka kobieta spełni ich oczekiwania? Otwarta, rozważna, a zarazem romantyczna

Damian musi czuć się kochany, podziwiany i akceptowany. Kiedy znajdzie już idealną wybrankę, zrobi dla niej wszystko. Będzie wiernym, troskliwym oraz oddanym partnerem. Mężczyźni noszący opisywane imię stronią od sprzeczek i kłótni. Cenią spokój. Wszelkie problemy lub spory próbuje rozwiązać na drodze racjonalnej dyskusji.

A jakim ojcem jest Damian? Otwartym, zaangażowanym i odpowiedzialnym. Jeśli spędza czas z dziećmi, to daje im 100% swojej uwagi. Włącza się w rodzinne zabawy i uczy pociechy nowych umiejętności (jazdy na rowerze, gry w piłkę itp.). Chętnie też przekazuje im zdobytą wiedzę. Stara się stworzyć dzieciom optymalne warunki do rozwoju. Chce wychować je w zgodzie z wyznawanymi zasadami oraz tradycjami wyniesionymi z domu.

Damian - predyspozycje zawodowe

Damian to urodzony altruista. Niesienie pomocy słabszym i wspieranie innych daje mu mnóstwo radości oraz poczucie spełnienia. Dlatego najlepiej sprawdza się w zawodach wymagających empatii i poświęcenia, takich jak: lekarz, pedagog, pielęgniarz, psycholog, terapeuta czy opiekun osób starszych.

Damian jest też niezwykle kreatywny. Ma rozwiniętą wyobraźnię, więc może tworzyć różne odbicia rzeczywistości i dawać upust swojej fantazji. Nie dziwi zatem fakt, że mężczyźni obdarzeni opisywanym imieniem doskonale radzą sobie w świecie sztuki. Są wspaniałymi aktorami, pisarzami, malarzami, rzeźbiarzami itp.

Znani Damianowie

Opisywane imię nosi wiele znanych osób ze świata sztuki i sportu, między innymi:

 • Damian Lillard - amerykański koszykarz i raper występujący na scenie pod pseudonimem Dame D.O.L.L.A. Laureat J. Walter Kennedy Citizenship Award (2019), a także Twyman-Stokes Teammate Award (2021).
 • Damian Szymański - utalentowany piłkarz. Należy do greckiego klubu AEK Ateny. W latach 2014-2018 występował w młodzieżowej reprezentacji Polski. Później dołączył do „dorosłego” składu. W 2021 roku zdobył zwycięską bramkę w meczu eliminacji mistrzostw świata (Polska - Anglia), rozgrywanym na Stadionie Narodowym w Warszawie.
 • Damian Aleksander - aktor i piosenkarz związany z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Popularność przyniosły mu role w takich serialach, jak: „Barwy szczęścia”, „Lokatorzy”, „Klan” czy „Kryminalni”. Pojawił się również na dużym ekranie. Wystąpił w filmie „Toaleta nieczynna” Mirona Bilskiego.

Damian w innych językach

Prezentowane imię cieszy się dużą popularnością nie tylko nad Wisłą, ale również w wielu innych rejonach świata. Co ciekawe, w Hiszpanii brzmi ono tak samo jak w Polsce - Damian. W pozostałych krajach stosuje się odmienne formy:

 • Damiano - Włochy,
 • Damien - Francja,
 • Damijonas - Litwa,
 • Damján, Damos, Demény lub Demjén - Węgry,
 • Дамиан - Rosja,
 • Damianus - Niemcy,
 • Damon - Anglia.

Patroni imienia Damian

Jednym z najbardziej znanych patronów Damiana jest brat bliźniak świętego Kosmy - lekarz i męczennik prześladowany za czasów Dioklecjana. Poniósł śmierć na Cyprze, gdzie został również pochowany. To patron Florencji, a także wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych. W poczet „duchowych opiekunów” mężczyzn o opisywanym imieniu włączyć należy również św. Damiana Nam Myŏng-hyŏg oraz św. Damiana z Molokaʻi.

Przysłowia i cytaty z imieniem Damian

„Nawet na starość Damiana będzie przewijała mama”. Tak brzmi jedno z najbardziej znanych przysłów dotyczących opisywanego imienia. Ma ono humorystyczny charakter i podkreśla przywiązanie Damiana do rodziny.

Ciekawostki o imieniu Damian

 • W 2019 roku imię Damian nadano 452 chłopcom.
 • Damian to nie tylko popularne imię, ale także nazwisko.
 • Imię Damian (w obcojęzycznej wersji) pojawia się w tytule amerykańskiego horroru z 2016 roku. Dziesięcioodcinkowy serial z Bradleyem Jamesem w roli głównej otrzymał nominację do nagrody Światowej Akademii Muzyki Filmowej

Damian - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Damiana jest sześć. Numerologiczne „szóstki” to idealiści. Ich misją jest szerzenie dobra. Chcą uszczęśliwiać innych, a w konsekwencji budować lepszy świat. Mają łagodną naturę. Nie ulegają negatywnym emocjom. Cenią spokój oraz harmonię. Nie osądzają innych. Zawsze stają jednak po stronie prawdy i sprawiedliwości.

Damian - szczęśliwy kamień

Talizmanem Damiana jest malachit, czyli kamień regeneracji oraz równowagi. Mężczyźni o opisywanym imieniu muszą pamiętać o tym, by nie popadać w skrajności i w ferworze pomagania innym nie zapominać o sobie.

Reklama

Damian - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Damiana jest srebro. Barwa ta symbolizuje sprawiedliwość, czystość oraz mądrość.

Reklama
Reklama
Reklama