Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Emanuel

Hebrajskie imię Emanuel w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Bóg z nami”. W religii żydowskiej to określenie Mesjasza. Mężczyzna o tym imieniu jest spokojny, ale także żądny wiedzy i ciekawy świata. Zjednuje sobie przyjaciół pozytywnym nastawieniem do życia oraz błyskotliwym poczuciem humoru. Praktyczne myślenie z pewnością nie jest jego mocną stroną. Woli bujać w obłokach niż stawić czoła codziennej rutynie.

Emanuel - pochodzenie

Emanuel pochodzi od hebrajskiego słowa Immanuel. W religii żydowskiej jest imieniem Mesjasza, a w chrześcijaństwie funkcjonuje jako określenie Jezusa Chrystusa. Wielokrotnie pojawia się na kartach Biblii zapisywane jako Emmanuel. Ze względu na swoją powagę, nie jest często wybierane dla nowo narodzonych dzieci. W historii nosili je wielcy filozofowie, m.in. niemiecki myśliciel Immanuel Kant.

Zdrobnienia imienia Emanuel

Emanuel brzmi dostojnie w podstawowej wersji, jednak w języku polskim funkcjonuje wiele zdrobnień, takich jak Emcio, Emek, Emi, Emiś, Emuś, Manu, Eman czy Maniek.

Imieniny Emanuela

Emanuel to rzadko spotykane imię, jednak w kalendarzu pojawia się kilkakrotnie. Możliwe daty imienin to: 25 stycznia, 26 marca, 10 lipca i 11 października.

Zobacz także

Imię Emanuel dla dziecka

Emanuel należy do grupy nietypowych i rzadko występujących imion. W 2020 roku nazwano tak 36 chłopców, co dało dopiero 186. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). W pierwszym półroczu 2021 roku Emanuel zanotował spadek w rankingu - nazwano tak tylko 14 młodych Polaków, co oznacza odległe, 199. miejsce.

Emanuel - edukacja

Emanuel to urodzony intelektualista, który uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Najlepszą formą nauki jest dla niego indywidualna lektura, chociaż chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami na forum. Jego odkrywcze spostrzeżenia potrafią zadziwić nauczycieli i kolegów. Jednak Emanuel nie zawsze potrafi dostosować się do norm obowiązujących w systemie edukacji - często zapomina o terminach sprawdzianów, a prace zaliczeniowe oddaje z opóźnieniem.

Emanuel - rodzina i miłość

Emanuel cieszy się dużym powodzeniem u kobiet, które uwielbiają przebywać w jego towarzystwie. Nie wykorzystuje jednak swojej popularności do przelotnych romansów, tylko dąży do zbudowania trwałego, stabilnego związku. Z wybranką serca tworzy więź, która opiera się na harmonii i poczuciu bezpieczeństwa. Jest wiernym i oddanym mężem oraz kochającym ojcem.

Emanuel - predyspozycje zawodowe

Emanuel jest inteligentnym mężczyzną, jednak jego flegmatyczne usposobienie często daje o sobie znać w pracy. Ma ogromne trudności z dotrzymaniem terminów, czym irytuje nie tylko szefa, lecz także współpracowników. Najlepiej czuje się, wykonując prace, które wymagają wysokiej zręczności - świetnie sprawdzi się jako żeglarz, rzeźbiarz, mechanik czy ogrodnik. Poza główną profesją może zajmować się też filozofią.

Znani Emanuelowie

Jest wielu sławnych mężczyzn o imieniu Emanuel. Wśród nich są m.in. politycy, sportowcy i artyści, tacy jak Manuel Neuer (niemiecki piłkarz), Emanuel Chedal (skoczek narciarski), Emanuel Macron (francuski polityk), Manuel Poppinger (austriacki skoczek narciarski) oraz Emmanuel Olisadebe (nigeryjski piłkarz).

Emanuel w innych językach

Emanuel brzmi bardzo podobnie w wielu językach i nieznacznie różni się pisownią. Oto jego najpopularniejsze wersje:

  • j. angielski - Immanuel;
  • j. francuski - Emmanuel;
  • j. niemiecki - Immanuel, Manuel;
  • j. rosyjski - Emmanuil;
  • j. hiszpański - Manuel;
  • j. włoski - Emmanuele;
  • j. czeski - Emanuel, Manuel.

Emanuel - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest św. Emanuel Ruiz, hiszpański franciszkanin żyjący w XIX wieku. Był on przeorem klasztoru w Damaszku, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Innym patronem jest św. Emanuel Le Van-Phung, katolicki katecheta pochodzący z Wietnamu. W połowie XIX wieku został zabity za udzielenie pomocy katolickiemu duchownemu. W 1988 roku był jednym ze 117 męczenników kanonizowanych przez papieża Jana Pawła II.

Przysłowia i cytaty z imieniem Emanuel

W języku polskim nie funkcjonują przysłowia z imieniem Emanuel, jednak znane są cytaty z prac Immanuela Kanta, takie jak np.: „Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”, „Trzy rzeczy pomagają nieść ciężary życia: nadzieja, sen i śmiech” oraz „Postępuj według takiej zasady, którą mógłbyś chcieć uczynić prawem powszechnym”.

Ciekawostki na temat imienia Emanuel

Z bazy PESEL wynika, że w Polsce jest 2308 Emanuelów (stan na 31 stycznia 2021 roku). Imię to jest rzadko nadawane, jednak wciąż popularniejsze niż Ireneusz czy Benedykt.

Emanuel - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Emanuela jest 8. Ósemki to osoby, które cenią wartości intelektualne.

Emanuel - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Emanuela to lapis-lazuli - drobnoziarnista skała o ciemnoniebieskiej barwie.

Reklama

Emanuel - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Emanuela jest niebieski.

Reklama
Reklama
Reklama