Imiona męskie – księga imion dla chłopców

Wybierz imię dla syna z księgą imion dla chłopców. Sprawdź znaczenie i zdrobnienia popularnych i rzadkich imion męskich. Dowiedz się, jak wpływają na osobowość dziecka. Nasza lista zawiera najładniejsze imiona męskie, te najbardziej popularne, ale też te rzadkie i oryginalne. Nie zabrakło też krótkich imion dla chłopców.
Wszystkie imiona męskie na literę h

Helmut

Helmut to mężczyzna odważny, który nie obawia się podejmować w życiu ryzyka. Dzięki temu może odnieść wiele sukcesów. Poza odwagą Helmut wyróżnia się wytrwałością, ambicją i determinacją w dążeniu do celu. Wszystko to sprawia, że warto mieć w nim sojusznika w realizacji różnych przedsięwzięć. Jest tradycjonalistą i ma precyzyjnie ustalony system wartości, którego przestrzega bardzo skrupulatnie. Poznaj więcej szczegółów na temat Helmuta.

Henryk

Henryk to bardzo popularne imię dla dziecka. Wywodzi się z języka germańskiego od słowa, które oznacza „potężny”. Imię to nosiło wielu znanych mężczyzn oraz mężnych władców z całego świata. Henryk jest osobą niezależną, silną i odważną. Ma wielkie serce i spełnia się, pomagając innym. Od najmłodszych lat jest bardzo towarzyski i poświęca wiele czasu swojej rodzinie. Zobacz, kiedy obchodzi imieniny i jak brzmi jego imię w innych językach!

Herbert

Herbert w kulturze polskiej kojarzy się przede wszystkim z nazwiskiem znanego poety XX w. Funkcjonuje także jako imię, które jest bardzo rzadko wybierane przez rodziców. W 2020 r. otrzymało je zaledwie 4 chłopców. Herbert to mężczyzna, który działa w sposób emocjonalny i zależny od nastroju. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie sympatycznego kolegi, obdarzonego błyskotliwym poczuciem humoru. Uwielbia przebywać z ludźmi, jednak bywa trudny w relacjach – postrzega samego siebie jako autorytet, stale poucza innych, jak również nie stroni od wygłaszania niegrzecznych uwag. W związku zawsze chce odgrywać dominującą rolę. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Herkules

Imię Herkules kojarzy się nam w głównej mierze z herosem mitologii rzymskiej czy bohaterem kryminałów Agathy Christie. W starożytności uznawano go za niezwykle męskiego i odważnego. Jaki charakter ma dzisiejszy Herkules i jakie są jego predyspozycje zawodowe? Sprawdź najważniejsze informacje o Herkulesie!

Herman

Herman to rzadkie i oryginalne imię. Nie jest zbyt często wybierane w Polsce, ale cieszy się dużą popularnością w innych krajach, np. w Norwegii. Budzi tam wiele pozytywnych skojarzeń, związanych z odwagą oraz wytrwałym dążeniem do celu. Sprawdź, co dokładnie oznacza imię Herman i poznaj kilka ciekawostek na jego temat.

Hiacynt

Hiacynt to imię męskie pochodzenia greckiego. Jego żeńskim odpowiednikiem jest Hiacynta. Według mitologii greckiej imię to pochodzi od Hyakinthosa, czyli pięknego młodzieńca i spartańskiego królewicza. Hiacynt to dość nietypowe imię w Polsce, jednak obchodzi swoje imieniny aż 8 dni w roku! Do znanych osób o tym imieniu należą m.in. św. Hiacynt Odrowąż i bł. Hiacynt od Aniołów. Sprawdź, jaką osobą jest Hiacynt i jak zdrobnić to imię.

Hieronim

Hilary

Hipolit

Honoriusz

Nasza lista imion męskich rozpoczyna się na wszystkie litery. Dzięki wyszukiwarce szybko odnajdziesz imiona na określone litery i poznasz ich znaczenie. Jest w czym wybierać i czym się inspirować. 

Imiona męskie

Imiona dla chłopców mogą być krótkie i długie, polskie i zagraniczne, popularne i rzadkie, nowoczesne i staromodne. I mają wiele ciekawych znaczeń. Nic dziwnego, że wybór imienia męskiego dla dziecka jest tak trudny dla jego rodziców. 

W wyborze imienia dla chłopca pomoże wam nasza największa baza imion męskich. Znajdziecie w niej najładniejsze i najpopularniejsze imiona męskie, a także te najbardziej oryginalne i rzadkie. Wybór jest ogromny. W ostatnich latach rodzice najczęściej stawiali na klasyczne imiona (Jakub, Jan), ale coraz częściej wybierali też mniej popularne (Herbert, Gilbert) albo zagraniczne imiona (Leo, Oliver). Celebryci też coraz częściej sięgają po obco brzmiące imiona męskie. 

5 najpopularniejszych imion męskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion męskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Leszko
  • Nataliusz
  • Paulinus
  • Tarzycjusz
  • Zbych

Znaczenie imion

Wybór imienia dla chłopca to decyzja na całe życie. Nie warto więc podejmować jej pochopnie. Są imiona modne i takie, które lubimy od lat, nie zważając na zmieniające się trendy. Jeśli wciąż nie wiesz jak nazwać swojego synka, sprawdź znaczenie imion, które ci się podobają.

Wiele rodziców traktuje to jako wróżbę. Jeśli wybiorą imię męskie, które oznacza siłę, pracowitość czy odwagę wierzą, że właśnie takie będzie ich dziecko. Niech nasza księga imion posłuży ci, jako drogowskaz do owocnych poszukiwań! Znajdziesz w niej też dokładnie opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Dowiesz się również, co przynosi szczęście osobie o danym imieniu, podając jej szczęśliwą liczbę, kolor oraz kamień.

5 przykładów imion męskich staropolskich i ich znaczenie:

Najładniejsze imiona dla chłopców

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad imieniem dla chłopca, pomocny może okazać się nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierana imiona dla chłopców. Sprawdź naszą księgę imion także wówczas, gdy szukasz czegoś wyjątkowego. Znajdują się w niej rzadkie imiona męskie, te najbardziej oryginalne, krótkie i zagraniczne. Co ważne, są wśród nich także takie, które uważane są za mądre i szczęśliwe imiona dla chłopców. Wybór należy do ciebie!

5 najładniejszych imion męskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion męskich

5 nietypowych imion męskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej nietypowych imion dla chłopca

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA