Imiona męskie – księga imion dla chłopców

Wybierz imię dla syna z księgą imion dla chłopców. Sprawdź znaczenie i zdrobnienia popularnych i rzadkich imion męskich. Dowiedz się, jak wpływają na osobowość dziecka. Nasza lista zawiera najładniejsze imiona męskie, te najbardziej popularne, ale też te rzadkie i oryginalne. Nie zabrakło też krótkich imion dla chłopców.
Wszystkie imiona męskie na literę z

Zbigniew

Zbigniew – pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe, patroni Imię Zbigniew było bardzo popularne w wiekach średnich, przede wszystkim wśród rycerzy. Dziś nosi je niespełna 28 tysięcy mężczyzn, ale są to głównie przedstawiciele starszego pokolenia. Obecnie niewielu rodziców decyduje się na obdarowanie tym imieniem dziecka, dlatego jest ono postrzegane jako dość oryginalne. Sprawdź, kiedy Zbyszek obchodzi imieniny.

Zbysław

Zdzisław

Zdzisław to prawdziwy mistrz drugiego planu. Bardzo niekomfortowo czuje się w sytuacji, w której to na nim skupiona jest uwaga otoczenia. Woli w ciszy i spokoju dążyć do wyznaczonych celów, które często są bardzo ambitne. Wyróżnia się też wysoką kulturą osobistą. Kiedy znajdzie się w bezpiecznym otoczeniu bliskich i znajomych, okazuje się osobą elokwentną, otwartą i zabawną. Potrafi być prawdziwą duszą towarzystwa. Dowiedz się więcej ciekawych rzeczy o osobach noszących imię Zdzisław.

Zenobiusz

Zenon

Zenon to imię, które cieszyło się dużą popularnością w starszych pokoleniach. Najnowsze statystyki wskazują, że lata świetności ma już dawno za sobą – co roku rodzi się zaledwie kilkunastu chłopców o tym imieniu. Zenon to wrażliwy, spokojny i drobiazgowy mężczyzna, który nie wyobraża sobie życia bez długich, egzystencjalnych przemyśleń. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie nieśmiałego flegmatyka, jednak w towarzystwie najbliższych osób staje się wesołym ekstrawertykiem. Z pewnym dystansem podchodzi do kobiet, ale gdy już zdobędzie serce ukochanej kobiety, jest kochającym partnerem. Dla Zenona najważniejszą wartością w życiu jest rodzina. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Ziemowit

Ziemowit to piękne, słowiańskie imię o długiej tradycji, obecnie jest jednak spotykane dość rzadko. Nie występuje w zbyt wielu rankingach, co część rodziców z pewnością uzna za jego największą zaletę – zwłaszcza osoby, które chcą, by ich maluch wyróżniał się spośród innych dzieci. Sprawdź, jak powstało imię Ziemowit.

Zygmunt

Zygmunt to germańskie imię o bogatej tradycji. Wśród starszych pokoleń cieszyło się dużą popularnością, dziś jednak jest dość rzadko wybierane przez rodziców. W Polsce w 2020 roku urodziło się tylko 39 chłopców o tym imieniu. Zygmunt to mężczyzna, który marzy o wielkiej sławie, jednak brakuje mu konsekwencji w dążeniu do celu. Bywa też niesłowny, co przeszkadza mu zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Rodzinie i przyjaciołom daje się poznać jako osoba niezależna. Nie prosi o pomoc, ale także pierwszy nie wyciąga ręki. Cieszy się powodzeniem u kobiet, które widzą w nim tajemniczego, intrygującego mężczyznę. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Nasza lista imion męskich rozpoczyna się na wszystkie litery. Dzięki wyszukiwarce szybko odnajdziesz imiona na określone litery i poznasz ich znaczenie. Jest w czym wybierać i czym się inspirować. 

Imiona męskie

Imiona dla chłopców mogą być krótkie i długie, polskie i zagraniczne, popularne i rzadkie, nowoczesne i staromodne. I mają wiele ciekawych znaczeń. Nic dziwnego, że wybór imienia męskiego dla dziecka jest tak trudny dla jego rodziców. 

W wyborze imienia dla chłopca pomoże wam nasza największa baza imion męskich. Znajdziecie w niej najładniejsze i najpopularniejsze imiona męskie, a także te najbardziej oryginalne i rzadkie. Wybór jest ogromny. W ostatnich latach rodzice najczęściej stawiali na klasyczne imiona (Jakub, Jan), ale coraz częściej wybierali też mniej popularne (Herbert, Gilbert) albo zagraniczne imiona (Leo, Oliver). Celebryci też coraz częściej sięgają po obco brzmiące imiona męskie. 

5 najpopularniejszych imion męskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion męskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Leszko
  • Nataliusz
  • Paulinus
  • Tarzycjusz
  • Zbych

Znaczenie imion

Wybór imienia dla chłopca to decyzja na całe życie. Nie warto więc podejmować jej pochopnie. Są imiona modne i takie, które lubimy od lat, nie zważając na zmieniające się trendy. Jeśli wciąż nie wiesz jak nazwać swojego synka, sprawdź znaczenie imion, które ci się podobają.

Wiele rodziców traktuje to jako wróżbę. Jeśli wybiorą imię męskie, które oznacza siłę, pracowitość czy odwagę wierzą, że właśnie takie będzie ich dziecko. Niech nasza księga imion posłuży ci, jako drogowskaz do owocnych poszukiwań! Znajdziesz w niej też dokładnie opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Dowiesz się również, co przynosi szczęście osobie o danym imieniu, podając jej szczęśliwą liczbę, kolor oraz kamień.

5 przykładów imion męskich staropolskich i ich znaczenie:

Najładniejsze imiona dla chłopców

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad imieniem dla chłopca, pomocny może okazać się nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierana imiona dla chłopców. Sprawdź naszą księgę imion także wówczas, gdy szukasz czegoś wyjątkowego. Znajdują się w niej rzadkie imiona męskie, te najbardziej oryginalne, krótkie i zagraniczne. Co ważne, są wśród nich także takie, które uważane są za mądre i szczęśliwe imiona dla chłopców. Wybór należy do ciebie!

5 najładniejszych imion męskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion męskich

5 nietypowych imion męskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej nietypowych imion dla chłopca