Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Grzegorz

Grzegorz to osoba pozytywnie nastawiona do świata. Wyróżnia go inteligencja, która pozwala mu odnaleźć się i poradzić sobie w każdej sytuacji. Jest szlachetny, ma wrodzoną wytworność, elegancję i urok osobisty, dzięki czemu jest bardzo lubiany. Jest skromny i ma bezpretensjonalny sposób bycia. Dzięki silnej woli nie wycofuje się, kiedy pojawią trudności. Potrafi szybko wybrnąć ze kłopotliwych sytuacji. Nie jest łatwy w pożyciu, ale nie można się z nim nudzić.

Grzegorz - pochodzenie

Grzegorz to imię męskie pochodzenia greckiego, które wywodzi się od słowa γρηγορέω, co oznacza „być czujnym”.

Zdrobnienia imienia Grzegorz

Od imienia Grzegorz powstało wiele zdrobnień. Bardziej znane to: Grzesio, Grześ, Grzesiek, Grzenio, Grzech. Spotykamy też formy: Grzechu, Gregory, Grzela, Grzenia, Grześko, Grzesiulek, Grześko.

Imieniny Grzegorza

W ciągu roku przypada kilkanaście imienin Grzegorza. Najbardziej popularnymi datami ich obchodzenia są 12 marca i 17 listopada. Inne terminy to: 2 stycznia, 4 stycznia, 10 stycznia, 11 lutego, 13 lutego, 24 kwietnia, 26 kwietnia, 4 maja, 9 maja, 25 maja, 13 czerwca, 25 sierpnia, 3 września, 30 września, 16 października, 20 listopada, 23 listopada, 28 listopada, 10 grudnia, 19 grudnia i 24 grudnia.

Imię Grzegorz dla dziecka

W 2019 r. imię Grzegorz nosiło 383 941 mężczyzn w ogóle społeczeństwa, dzięki czemu uplasowało się ono na 14. miejscu w rankingu występowania nazw męskich. W 2020 r. imię Grzegorz nadano 670 chłopcom, przez co znalazło się na 55. miejscu w zestawieniu najbardziej popularnych imion męskich. W 2019 r. imię to nadano 88 chłopcom więcej w stosunku do roku 2020. Osoby noszące imię Grzegorz w dzieciństwie cenią sobie dobrobyt i wygodę. Chętnie otaczają się zgromadzonymi przedmiotami. Są zachowawcze i uparte.

Grzegorz - edukacja

Grzegorz może być nieco leniwy, jeśli chodzi o naukę, jednakże dzięki doskonałej pamięci, ciekawości i czujności nadrabia braki z tego wynikające. Jest aktywny, kocha sport, nie znosi monotonii i nudy, przez co spędzanie dużej ilości czasu w szkolnej ławce przychodzi mu z dużym trudem. Niejeden Grzegorz jest megalomanem, któremu wydaje się, że na wszystkim zna się lepiej, w związku z czym może wdawać się w dyskusje z wykładowcami.

Grzegorz - rodzina i miłość

Grzegorz ma duże powodzenie. Nierzadko nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo podoba się kobietom. Nie ma w sobie jednak żyłki uwodziciela. Nie lubi się zbyt mocno angażować w relacje towarzyskie. Zdarzają się mu przelotne romanse, ale kończy je tak, żeby nie krzywdzić drugiej strony. Nie za bardzo zależy mu na życiu rodzinnym. Posiadanie rodziny nie jest dla niego sytuacją korzystną, gdyż wiąże się z większymi obowiązkami finansowymi, a Grzegorz miewa problemy z finansami. Jeśli założy dom - rządzi w nim twardą ręką.

Grzegorz - predyspozycje zawodowe

Doskonale sprawdzi się jako lider zespołu, w pracy pod presją czasu i nastawionej na rywalizację. Jest bardzo przedsiębiorczy, pracowity i wymagający wobec pracowników. Równie despotyczny okazuje się wobec siebie. Potrafi przewodzić innym i przekonywać do swoich koncepcji. Grzegorz sprawdzi się jako biznesmen, mechanik samochodowy, handlowiec, inżynier, ekonomista.

Znani Grzegorzowie

Grzegorz to imię często spotykane wśród sportowców, np. Grzegorz Czajka - judoka, Greg Hancock - żużlowiec, Grzegorz Kosok - siatkarz, Grzegorz Lato - piłkarz, Gregor Schlierenzauer - skoczek narciarski. Imię to nierzadko noszą politycy, np. Grzegorz Schreiber, Gregor Gysi, Grzegorz Napieralski. Jest też popularne w świecie show-biznesu wśród aktorów, np. Grzegorz Małecki, Gregory Peck, Grzegorz Wons, jak i u muzyków np. Grzegorz Ciechowski, Grzegorz Hyży, Grzegorz Markowski.

Grzegorz w innych językach

Grzegorz to imię spotykane w wielu krajach. Jego odpowiednik w języku angielskim to Gregory, tak samo zapisywany w języku francuskim. Imię Grzegorz w innych językach przybiera różnorodne postaci:

  • Gregorio - j. włoski;
  • Gregor - j. niemiecki;
  • Greger - j. szwedzki;
  • Григорий (Grigorij) - j. rosyjski;
  • Григорій (Hryhorij), Григір (Hryhir) - j. ukraiński;
  • Gregorio - j. hiszpański;
  • Рыгор (Ryhor) - j. białoruski;
  • Григор (Grigor) - j. bułgarski;
  • Řehoř - j. czeski;
  • Grgur - j. chorwacki;
  • Gregório - j. portugalski;
  • Gregoras, Gregorijus - j. litewski;
  • Grigore, Gligor - j. rumuński;
  • Gergely, Gergő - j. węgierski.

Grzegorz - patroni

Patronem Grzegorza jest św. Grzegorz Wielki. Po studiach prawniczych otrzymał on urząd zarządcy Rzymu, a po kilku latach zdecydował się na życie monastyczne. W 590 roku został papieżem. Uważa się go za patrona muzyków, śpiewaków, nauczycieli, wytwórców pasmanterii i guzików. Bywa przyzywany przeciw dżumie i dnie. Jego imieniem nazwano pieśni gregoriańskie.

Przysłowia i cytaty z imieniem Grzegorz

Znanych jest wiele przysłów z imieniem Grzegorz. Oto wybrane z nich: „Po Świętym Grzegorzu nie paś bydła na zbożu”, „Jak odwilż na św. Grzegorza, to pójdzie zima do morza”, „Co wie Grześ, to i cała wieś”, „Na świętego Grzegorza szuka kawka łoża”, „Święty Grzegorz wielki spławnik, nad wszystkiemi rzeki ławnik, grzeje więcej, lody płaczą, rzeki warczą, brzegi znaczą”. Popularny jest też cytat „Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało" z komedii Moliera, odnoszący się do ludzi chciwych, chytrych, cynicznych, których ostatecznie karze los. Nie można nie przywołać fragmentu wiersza Tuwima: „Idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie, a przez dziurkę piasek ciurkiem sypie się za Grzesiem”.

Ciekawostki na temat imienia Grzegorz

Grzegorz to imię często wybierane przez papieży. Odnotowano ich 17. Nosił je tytułowy bohater serialu „Dr House” Gregory House oraz bohater kultowej polskiej komedii „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” Grzegorz Brzęczyszczykiewicz (fikcyjne nazwisko Franciszka Dolasa). Imię to pojawiało się też często w literaturze. Tak nazywali się: postać z komedii Moliera Grzegorz Dyndała, bohater książki i serialu „Czterej pancerni i pies” Grigorij Saakaszwili czy tytułowy bohater wiersza Juliana Tuwima „Idzie Grześ”.

Grzegorz - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Grzegorz to 5. Numerologiczną piątkę cechuje pewność siebie, godność osobista i stałość. Symbolizowana przez nią osoba szanuje zasady moralne, ważna jest dla niej sprawiedliwość i szczerość. Piątki mają niezachwiany system wartości.

Grzegorz - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Grzegorza to oliwin. Symbolizuje sławę i godność. Zwiększa cierpliwość i pomaga w zachowaniu równowagi emocjonalnej. Redukuje stres, irytację, chroni przed zranieniem uczuć. Cechy te przydadzą się Grzegorzowi, który z uwagi na stawianie sobie i innym dużych wymagań oraz pracowitość może być narażony na stres. W przeszłości oliwin nosili kupcy i bankierzy. Doskonale wiąże się to z predyspozycjami zawodowymi Grzegorza - handlowiec, biznesmen, ekonomista.

Reklama

Grzegorz - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Grzegorza jest zielony. Utożsamia się go nie tylko z przyrodą, życiem i naturą, ale i z nadmiarem poszukiwań przyjemności. A jak wiemy, Grzegorz ceni sobie wysoką jakość życia. Zieleń oznacza osoby przyjazne, ceniące spokój, pracowite, o małej ilości wolnego czasu. Doskonale koresponduje to z Grzegorzem, który dużo pracuje i jest lubiany w towarzystwie.

Reklama
Reklama
Reklama