Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Edyta

Edyta to „ta, która przynosi szczęście w walce”. Przywołane imię można również przetłumaczyć jako „szczęście bohaterów”. Obdarzone min kobiety są urodzonymi przywódcami. Dzięki swojej charyzmie pobudzają tłumy do działania. Zmieniają świat. Śmiało podejmują rękawicę rzuconą przez los. Nie rezygnują z realizacji planów i marzeń, nawet gdy ich działania nie spotykają się z akceptacją otoczenia. Mają mnóstwo pomysłów. Niektóre z nich mogą uchodzić za szalone, ale w gruncie rzeczy są pionierskie i przełomowe.

Edyta - pochodzenie

Imię Edyta pochodzi z języka staroangielskiego oraz starogermańskiego. Stanowi połączenie słów „ead” i „od”, oznaczających pomyślność, oraz „gyth” i „gunt” (walka). Najprawdopodobniej to żeńska odmiana imienia Edward.

Zdrobnienia imienia Edyta

Edytka, Edycia, Edzia, Edi - to najpopularniejsze zdrobnienia imienia Edyta. Do rzadziej używanych form należą spieszczenia, takie jak: Edunia, Duśka, Dysia, Dusia, Dunia, Edziaczek itp.

Imieniny Edyty

Edyta obchodzi imieniny trzy razy w roku - latem (9 sierpnia, 16 września) i jesienią (8 grudnia). Świętują razem z Ireną, Kamilą, Kornelem, Elżbietą i Sławomirem.

Zobacz także

Imię Edyta dla dziecka

Edyta od dziecka doskonale wie, czego chce, i potrafi osiągnąć swój cel. Wyróżnia się w tłumie i wiedzie prym wśród rówieśników. To indywidualistka z krwi i kości. Jest niczym kot. Zawsze podąża własnymi ścieżkami. Dziewczynki o tym imieniu są bardzo kreatywne. Myślą nieszablonowo i wychodzą poza utarte schematy. Rodzice muszą być przygotowani na ich szalone pomysły.

Edyta - edukacja

Edyta jest bardzo ambitna. Ta cecha daje o sobie znać na wszystkich etapach edukacji - poczynając od szkoły podstawowej, a na studiach wyższych kończąc. Może mieć problemy z dostosowaniem się do zasad panujących w grupie. Nie przeszkadza jej to jednak w osiąganiu świetnych wyników w nauce. Trudności nie stanowią dla niej problemu, lecz wyzwanie. Wiele od siebie wymaga i nie lubi przegrywać. Chce być we wszystkim najlepsza i bardzo przeżywa ewentualne niepowodzenia. Potrafi jednak wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów.

Edyta - rodzina i miłość

Edycie bycie singielką nie przeszkadza. Czerpie przyjemność z życia w pojedynkę. Nie szuka „drugiej połówki” za wszelką cenę. Ale jeśli znajdzie mężczyznę, który spełni jej wymagania, chętnie nawiąże z nim bliższą relację. Zrobi wszystko, by w związek nie wkradła się nuda ani rutyna. Będzie zaskakiwać partnera i sprawiać mu niespodzianki. Warto podkreślić, że silna i zdecydowana Edyta ma w gruncie rzeczy niezwykle wrażliwą duszę. Jest czuła, opiekuńcza, a przede wszystkim lojalna. Jeśli kogoś naprawdę kocha, nigdy go nie zdradzi. Wytrwa u boku ukochanego mimo przeciwności losu.

Edyta - predyspozycje zawodowe

Edyta świetnie odnajdzie się na kierowniczym stanowisku. Może prowadzić własny biznes albo zarządzać dużą siecią hoteli, biur podróży, sklepów czy innych obiektów. Potrafi działać pod presją czasu i doskonale radzi sobie z dużą odpowiedzialnością. Lubi czuć dreszczyk adrenaliny na plecach, a zmiany to jej żywioł. Im więcej dzieje się wokół, tym lepiej. Kobiety o opisywanym imieniu są też wspaniałymi artystkami (malarkami, piosenkarkami, tancerkami czy aktorkami).

Znane Edyty

  • Edyta Górniak - piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Reprezentowała Polskę w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie, gdzie zajęła drugie miejsce. Występowała w musicalu „Metro”. Ma na swoim koncie mnóstwo przebojów („Dotyk”, „To nie ja”, „To nie tak jak myślisz”, „Kolorowy wiatr”, „Anything” etc.). Jest uznawana za jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej.
  • Edyta Geppert - piosenkarka, śpiewa przede wszystkim utwory liryczne i dramatyczne. Współpracowała z wieloma muzykami. Jej najbardziej znane przeboje to: „Nie żałuję”, „Och życie, kocham cię nad życie”, a także „Jaka róża, taki cierń”.
  • Edyta Herbuś - tancerka i aktorka. Ma liczne osiągnięcia w tańcach nowoczesnych oraz latynoamerykańskich. Wystąpiła też w wielu serialach, między innymi w „Pierwszej miłości” i „Ojcu Mateuszu”.

Edyta w innych językach

Imię Edyta występuje niemal na całym świecie, choć przybiera różne formy i brzmienie. Pojawia się między innymi w języku angielskim, niemieckim francuskim (Edith). Występuje też w Rosji i na Ukrainie (Edita). We Włoszech kobietom nadaje się imię Editta.

Edyta - patroni

Patronką kobiet o opisywanym imieniu jest święta Edyta Stein, zakonnica i męczennica. Była ateistką nawróconą na katolicyzm. Zmarła w obozie Auschwitz-Birkenau w wyniku zagazowania.

Przysłowia i cytaty z imieniem Edyta

W języku polskim nie ma zbyt wielu przysłów z imieniem Edyta. Jedna z najbardziej znanych sentencji brzmi: „Jak miód jest słodka pani Edyta - poleca trutniom swe dolce vita”.

Ciekawostki na temat imienia Edyta

  • Imię Edyta pojawia się w jednej z piosenek zespołu Brawork, grającego muzykę disco polo. Utwór umieszczono na płycie „Zaczarowana dziewczyna” wydanej w 1992 roku.
  • Imię Edyta pojawia się w tytule krótkometrażowego filmu w reżyserii Lukasa Zunda z 2007 roku.

Edyta - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Edyty to 1.

Edyta - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Edyty jest kryształ górski.

Reklama

Edyta - szczęśliwy kolor

Czerwień to szczęśliwy kolor Edyty.

Reklama
Reklama
Reklama