Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Bruno

Posiadacz omawianego imienia jest niezwykle surowy i nieprzystępny. Nie oznacza to jednak, że nie otacza się osobami zaufanymi. Jest osobą poważną, przez wiele osób odbieraną jako pozbawioną poczucia humoru. Potrafi być ciepły i towarzyski, jednak tylko w gronie, które dobrze zna. Bruno uwielbia działać według ułożonego wcześniej schematu. Bacznie obserwuje otaczający go świat i wyciąga własne wnioski.

Bruno - pochodzenie

Imię Bruno pochodzi z języka germańskiego. Związane jest z wyrazem brun „niedźwiedź”. To także słowo oznaczające przymiotnik „brunatny”. Brunon jest z kolei zapożyczeniem z łaciny. W Polsce po raz pierwszy użyto tego imienia w 1236 roku.

Zdrobnienia imienia Bruno

Najpopularniejszym zdrobnieniem jest Brunuś. Wiele osób zwraca się do posiadaczy omawianego imienia także: Bruncio, Brununio, Brunio, Brunisio, Bruś, Brunutek, Brunolek, Brunik czy Brunuszek.

Imieniny Brunona

Bruno może obchodzić imieniny: 17 maja, 12, 14 i 18 lipca, 6, 11 oraz 15 października. Data 6 października jest wspomnieniem świętego Brunona Kartuza, patrona imienia.

Zobacz także

Imię Bruno dla dziecka

Bruno już od najmłodszych lat jest osobą bacznie obserwującą świat. Co ciekawe, wiele osób określa dzieci o tym imieniu jako tajemnicze. Młody Bruno jest niezwykle ciekawski, chce poznawać wszystko, co nowe. To żywe dziecko, bardzo cierpliwe, pomocne, wrażliwe i empatyczne. Można zauważyć u niego zalążek rozwijających się umiejętności twórczych.

Bruno - edukacja

Bruno to osoba wytrwała i uparta. Już w wieku szkolnym chętnie angażuje się we wszelkie aktywności szkole, zwłaszcza charytatywne. Pomaga słabszym kolegom i koleżankom z klasy. Służy wsparciem i potrafi słuchać.

Bruno - rodzina i miłość

Posiadacz omawianego imienia może sprawiać wrażenie niedostępnego i zamkniętego w sobie. To wynika jednak ze specyficznego charakteru. Bruno nie poszukuje przelotnych znajomości. Musi otaczać się osobami zaufanymi. Jeśli chodzi o miłość, także nie należy do przygodnych. Poszukuje wybranki serca. Jeśli już się zakocha, będzie nosił swoją ukochaną na rękach - zrobi dla niej wszystko. To dobry materiał na ojca.

Bruno - predyspozycje zawodowe

Posiadacz imienia Bruno uwielbia pracować pod presją. Niestraszne mu podejmowanie nawet najtrudniejszych decyzji. Lubi czuć się ważną i decyzyjną osobą. Potrafi pracować w grupie, jednak dużo lepiej radzi sobie w projektach indywidualnych. Trafnie ocenia ryzyko danej sytuacji i skutecznie zażegnuje konflikty. Ma ogromną wiedzę i różne umiejętności. Dzięki inteligencji świetnie sprawdzi się w różnych zawodach, także jako artysta. Powinien wziąć pod uwagę pracę jako naukowiec, architekt, poeta czy malarz.

Znani Brunonowie

Bruno jest imieniem zyskującym popularność w Polsce. Warto zwrócić uwagę na znanych jego posiadaczy: polskiego dramaturga Brunona Winawera czy pisarzy Brunona Schulza i Brunona Jasieńskiego. Za granicą znajdziemy amerykańskiego psychologa Brunona Bettleheima czy kompozytora włoskiego Brunona Madernę.

Bruno w innych językach

Imię Bruno jest umiarkowanie popularne w Polsce, dużo częściej wybierane za granicą. Pojawia się w wielu językach:

 • Brunonoe - j. włoski;
 • Brun, Bruno - j. niemiecki;
 • Vrunon - j. grecki;
 • Bruno, Brunon - j. francuski;
 • Bruuno - j. fiński;
 • Bruno - j. angielski;
 • Brunonas - j. litewski.

Bruno - patroni

Imię Bruno nosiło kilku świętych:

 • Bruno, biskup Wurzburga;
 • Bruno I z Kolonii;
 • Bruno z Segni;
 • Bruno z Kwerfurtu;
 • Bruno Kartuz.

Przysłowia i cytaty z imieniem Bruno

Z uwagi na to, że imię Bruno nie jest zbyt popularne w Polsce, trudno znaleźć przysłowia lub cytaty z nim związane.

Ciekawostki na temat imienia Bruno

Bruno ma swój pomyślny dzień - czwartek. Jego szczęśliwymi miesiącami są z kolei grudzień i marzec. Bruno powinien zaopatrzyć się także w amulety roślinne, które przyniosą mu pozytywne wibracje, zwłaszcza w trudniejszych chwilach. Są to wiechlina roczna i bluszcz pospolity.

W starannej polszczyźnie imię Bruno odmienia się jak Brunon, stąd formy Brunona, Brunonie czy Brunonowie.

Bruno - szczęśliwa liczba

Bruno to numerologiczna 7. Ta liczba zdaniem wielu osób przynosi szczęście. Posiadacze omawianego imienia są bardzo silni, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Z jednej strony wrażliwi, z drugiej zaś niezwykle odważni i niebojący się zranienia. Siódemki to perfekcjoniści. Uwielbiają działać w trudnych warunkach. Życie zawodowe jest dla nich niezwykle ważne.

Bruno - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne dobiera się nie tylko do znaku zodiaku czy numerologicznej liczby, lecz także do imienia. Uważa się, że szczęśliwym kamieniem Brunona są koral i tygrysie oko. Pierwszy symbolizuje siłę i bogactwo. Chroni przed złymi siłami i pokusami. Z kolei tygrysie oko ma przynosić pomyślność w trudnych momentach. Jest symbolem pozytywnej energii, radości i bogactwa.

Reklama

Bruno - szczęśliwy kolor

Szczęśliwymi kolorami Brunona są błękitny i fioletowy. Pierwszy z nich to symbol spokoju, uduchowienia czy inspiracji. Z kolei fioletowy nawiązuje do wrażliwości jego posiadacza, intuicji, pasji i szlachetności.

Reklama
Reklama
Reklama