Nebulizator i inhalator dla dziecka: jak wybrać najlepszy? [POLECANE URZĄDZENIA DO INHALACJI]

Najlepszy nebulizator dla dziecka:
- Jaki nebulizator wybrać dla dziecka?
- Czy warto kupić nebulizator dla niemowląt?
- Kiedy przyda się inhalator dla dziecka?
- Rodzaje nebulizatorów i inhalatorów dla dzieci
- Inhalator tłokowy i ultradźwiękowy: różnice
Jaki nebulizator wybrać dla dziecka?
Wybierając nebulizator dla dziecka, warto pomyśleć o zakupie inhalatora zaprojektowanego specjalnie z myślą o dzieciach, tak jak te, które pokazujemy w naszej galerii. Design inhalatora, który spodoba się dziecku, to już połowa sukcesu: maluch będzie chętniej poddawać się inhalacji i mniej protestować. Inhalator dla dzieci powinien być również wyposażony w małą maseczkę pediatryczną i ustnik. W sklepach znajdziesz też nebulizatory dla niemowląt wyposażone dodatkowo w maseczkę-smoczek.Wybierając nebulizator dla dziecka, zwróć jeszcze uwagę na kilka ważnych rzeczy:
- Parametrem, który powinien wzbudzać nasze zainteresowanie, jest wielkość cząsteczek (MMAD), na które inhalator rozbija lek. Należy wybrać nebulizator, który rozbije lek na jak najmniejsze cząsteczki (poniżej 5 μm).
- Frakcja respirabilna (FPF%) pokazuje, jaki odsetek cząsteczek aerozolu produkowanych przez nebulizator dociera do dolnych partii układu oddechowego (najlepsze nebulizatory mają FPF% na poziomie powyżej 70%). To szczególnie ważne w przypadku nebulizacji lekami, których trzeba podać odpowiednio odmierzoną dawkę.
- Wybierając inhalator, warto też zwrócić uwagę na: prędkość przepływu powietrza (przepływ gazu co najmniej na poziomie 8-16 l/min.).
- Dobry inhalator (nebulizator) dla dziecka powinien być cichy (najcichsze wydają dźwięki o natężeniu 42 dB) – malutkie dzieci i niemowlęta mogą przestraszyć się urządzenia do nebulizacji, wiele z nich początkowo w ogóle trudno zachęcić do inhalacji.
Czy warto kupić nebulizator dla niemowląt?
Nebulizator (inhalator) dla niemowląt i dla dzieci to urządzenie, które pomaga leczyć infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a także alergie (w tym katar alergiczny). Inhalacje za pomocą inhalatora dla dzieci zalecane są przez lekarzy coraz częściej, szczególnie w przypadku dzieci, które często chorują np. na zapalenie oskrzeli, astmę, a także cierpią na kaszel i katar w wyniku alergii. Do inhalatora wlewa się roztwór soli fizjologicznej lub leki przeznaczone do nebulizacji. Podczas inhalacji lek w postaci maleńkich cząsteczek trafia bezpośrednio do dróg oddechowych, działa więc szybciej od konwencjonalnych leków. Urządzenie do inhalacji będzie pomocne nie tylko w domu małego alergika, przyda się dla każdego dziecka, bo infekcji w przypadku zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci nie da się uniknąć.
Kiedy przyda się inhalator dla dziecka?
Lista schorzeń, podczas których lekarz może zalecić dziecku inhalacje za pomocą nebulizatora, jest długa. Najczęstsze z nich to:
- choroby alergiczne
- kaszel
- zapalenie oskrzeli
- katar
- chore zatoki
- zapalenie płuc
- astma
- przeziębienie
- mukowiscydoza
Zazwyczaj robi się nebulizacje roztworami soli fizjologicznej, mukolitykami (lekami, które mają upłynnić i ułatwić odkrztuszenie flegmy), sterydami, lekami rozszerzającymi oskrzela i antybiotykami.
Rodzaje inhalatorów i nebulizatorów dla dziecka
Z uwagi na różnorodność schorzeń i wymagań odnośnie podawanych substancji leczniczych bardzo ważne jest właściwe
dopasowanie inhalatora do potrzeb dziecka. Dostępne są takie podstawowe grupy inhalatorów:
- inhalatory umożliwiające „nebulizację”, czyli dostarczenie płynnego leku w postaci mgiełki do dróg oddechowych:
- inhalatory tłokowe (kompresory pneumatyczne)
- inhalatory ultradźwiękowe
- leki ze specjalnie skonstruowanym inhalatorkiem dostępne na receptę w aptekach:
- inhalatory „proszkowe” (kieszonkowe DPI).
Inhalator tłokowy i ultradźwiękowy: różnice
Inhalator tłokowy | Inhalator ultradźwiękowy |
|
|
Zobacz na kolejnych stronach galerii inne polecane przez nas nebulizatory dla dzieci.
Zobacz też: