Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Błąd, który przy inhalacji popełnia większość rodziców
Fotolia
Aktualności

Ten błąd popełnia wielu rodziców. Dlaczego się o nim nie mówi?!

Podczas inhalacji wziewnej sterydami należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dlaczego lekarze i farmaceuci nie mówią o tym rodzicom?

Lekarze coraz częściej przepisują sterydy wziewne, które mają pomóc dzieciom w walce z infekcjami. Niestety, lekarze i farmaceuci nie zawsze informują, by po inhalacji wypłukać jamę ustną. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy inhalacji!

Przepłukuj jamę ustną po inhalacji

Po każdej inhalacji wziewnej sterydami (takimi jak Pulmicort, Flixotide, Nebbud, Benodil, Budezonid) należy dokładnie wypłukać usta i umyć zęby. Maluchom, które nie potrafią zrobić tego samodzielnie, można podać coś do picia, jednak jest to ostateczność. Wskazane jest również przemycie skóry wokół ust i twarzy i nawilżenie jej kremem dla dzieci lub olejem kokosowym, aby zapobiec ewentualnym podrażnieniom.

Dlaczego płukanie ust po inhalacji jest tak ważne? Sterydy wziewne mogą powodować grzybicę jamy ustnej i gardła. Podczas inhalacji reszki leku osadzają się na błonach śluzowych. Glikokortykosteroidy obniżają odporność organizmu, przez co w miejscach, w których są stosowane, może dojść do zakażeń. Tym samym produkt, który leczy, może jednocześnie przyczyniać się do rozwoju innej choroby. Przepłukanie ust po inhalacji zmniejsza ryzyko nie tylko grzybicy, ale również podrażnienia gardła, kaszlu czy chrypki.

Uwaga! Pamiętaj, by przed inhalacją dokładnie zapoznać się z treścią ulotki.

Czytaj także: Katar i kaszel: infekcja czy alergia?

Źródło: zapytaj-farmaceute.blogspot.com, lekinacodzien.pl

Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]

dziecko u dentysty
Fotolia
Pielęgnacja
4 zabiegi, które chronią mleczne ząbki
Dziecko powinno odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Po to, by dowiedzieć się, czy wszystkie zęby są zdrowe. A kiedy jest potrzeba, zacząć je leczyć. Oto, jakie zabiegi mogą czekać dziecko.

1. Fluoryzacja Inaczej zwana lakierowaniem . Polega na dostarczeniu do ząbków fluoru (chroni przed próchnicą ). Zęby dziecka powinny być poddawane fluoryzacji w gabinecie dentystycznym co sześć miesięcy. Przed wizytą dziecko musi wyszczotkować zęby mleczne , jednak w razie potrzeby dentysta umyje je ponownie specjalną szczoteczką i pastą. Potem pędzelkiem nałoży na zęby preparat z fluorem . W dniu zabiegu dziecko nie może jeść i pić niczego słodkiego ani kwaśnego (np. soku), a do dwóch godzin po fluoryzacji ma zakaz jedzenia i picia. W tym dniu wieczorem dziecko nie myje też zębów – powinno tylko wypłukać jamę ustną wodą, a jeśli tego nie potrafi – napić się przegotowanej wody. W państwowych gabinetach do fluoryzacji zębów zwykle trzeba dopłacić. 2. Lakowanie Ma na celu ochronę przed próchnicą zębów , które posiadają bruzdy (trzonowców i zębów przedtrzonowych), bo trudniej je doczyścić i są bardziej podatne na próchnicę. Lakowanie polega na pokryciu bruzd preparatem z fluorem i utwardzeniu ich światłem UV. Następnie dentysta sprawdza kalką, czy w tym miejscu ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Lakowanie wykonuje się jednorazowo , choć czasem zabieg wymaga po kilku miesiącach korekty – gdy lak się zetrze lub odpryśnie. Po lakowaniu dziecko może od razu pić i jeść. Za zabieg w państwowych gabinetach zwykle trzeba dopłacić.  Zobacz też: 4 ważne powody, by dbać o mleczaki 3. Lapisowanie Jeśli ząbki malucha zostały zaatakowane przez próchnicę, powinna ona zostać jak najszybciej usunięta, by nie uszkadzała kolejnych zębów mlecznych . Ponieważ jednak dzieci trudno namówić na borowanie, wymyślono lapisy – preparaty, które hamują postęp próchnicy , choć jej nie usuwają. Zabieg polega na posmarowaniu miejsc uszkodzonych lapisem, a następnie nałożeniem na niego strącalnika...

Wycofanie leku na astmę
AdobeStock
Aktualności
GIF wycofuje znany lek do inhalacji. Sprawdź, czy masz go w domu
Komunikat dotyczy konkretnych numerów serii. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu Benodilu. Dotyczy ona następujących produktów: Benodil, zawiesina do nebulizacji 0,125 mg/ml: numer serii: 1030818, data ważności: 03.2021 Benodil, zawiesina do nebulizacji, 0,25 mg/ml: numer serii: 054618, data ważności: 06.2021 numer serii: 054718, data ważności: 06.2021 numer serii: 054818, data ważności: 06.2021 Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. „Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęły informacje od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego dotyczące otrzymania wyników poza specyfikacją w badanych przez wytwórcę próbkach archiwalnych dla ww. produktów leczniczych, w zakresie parametru zawartości substancji pokrewnych budezonidu. ” - czytamy w wydanym przez GIF komunikacie. Twoje leki wycofano z obrotu? Sprawdź, co zrobić Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki . Możesz też poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku. Uciążliwa astma Astma jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego. Osoby, którym doskwiera ta dolegliwość, miewają nagłe napady duszności. Wiąże się z niemałym stresem, szczególnie dla rodziców chorujących maluchów. Aby poradzić sobie z uporczywymi objawami astmy , lekarze zazwyczaj przepisują preparaty rozkurczające oskrzela . Jednym preparatów przepisywanych astmatykom jest właśnie Benodil. Jest to zawiesina do nebulizacji. Substancją czynną tego leku jest budezonid, należący do grupy kortykosteroidów. Preparat ten jest również stosowany w leczeniu pseudokrupu oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Po każdej inhalacji wziewnej sterydami ,...

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu
AdobeStock
Aktualności
Gdańsk: pracownice stacji paliw uratowały niemowlę
Kobiety pomogły spanikowanej matce udzielić pierwszej pomocy duszącemu się dziecku. A ty wiesz, co zrobić, gdy dziecko zacznie się krztusić?

Jeśli nie masz ukończonego kursu pierwszej pomocy, warto to nadrobić. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak pomóc własnemu dziecku, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie możesz liczyć, że intuicyjnie będziesz wiedziała, co zrobić. Czasem lęk o życie własnego dziecka może dosłownie sparaliżować. Zachowały zimną krew Jak podaje Radio Gdańsk, w sobotę na stację paliw w Gdańsku wbiegła spanikowana kobieta z sinym już niemowlęciem. Maluch był zupełnie sztywny, a bezradna matka krzyczała, prosząc o pomoc. Na szczęście pracownice stacji benzynowej domyśliły się, że to zakrztuszenie. Kazały matce dziecko zwrócić głową w dół. Kobiety pomogły mamie udzielić pierwszej pomocy i wezwały pogotowie . Dziecko wykrztusiło zjedzoną wcześniej kaszkę, sinizna zaczęła ustępować, a dziecko się rozpłakało. Jak informuje Lotos, obie pracownice uczestniczyły w szkoleniach z pierwszej pomocy , jednak w tej sytuacji działały intuicyjnie. U dziecka nie pojawiły się żadne komplikacje związane z zadławieniem.  Całe zajście zarejestrowały kamery monitoringu: Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu Drogi oddechowe i pokarmowe są usytuowane blisko siebie, więc o to by jedzenie wpadło „nie w tę dziurkę”, wcale nie jest trudno. Warto wiedzieć, co dokładnie zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi : Zachowaj zimną krew i rozeznaj się w sytuacji. Jeśli dziecko nie oddycha, sinieje, bezgłośnie kaszle, nie może wydać żadnego dźwięku, zawołaj głośno, że potrzebujesz pomocy.Może być też konieczne wezwanie pogotowia. Sprawdź, czy widać w buzi jakiś przedmiot, spróbuj go wyjąć. UWAGA! Wyciągać można tylko takie ciała obce, które są widoczne. Usiądź, a niemowlę połóż na swoim przedramieniu głową w dół, obejmując dłonią jego brodę. Nadgarstkiem drugiej ręki uderz mocno 5 razy w plecy między łopatkami – dzięki temu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz