Błąd, który przy inhalacji popełnia większość rodziców
Fotolia
Aktualności

Ten błąd popełnia wielu rodziców. Dlaczego się o nim nie mówi?!

Podczas inhalacji wziewnej sterydami należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dlaczego lekarze i farmaceuci nie mówią o tym rodzicom?

Lekarze coraz częściej przepisują sterydy wziewne, które mają pomóc dzieciom w walce z infekcjami. Niestety, lekarze i farmaceuci nie zawsze informują, by po inhalacji wypłukać jamę ustną. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy inhalacji!

Przepłukuj jamę ustną po inhalacji

Po każdej inhalacji wziewnej sterydami (takimi jak Pulmicort, Flixotide, Nebbud, Benodil, Budezonid) należy dokładnie wypłukać usta i umyć zęby. Maluchom, które nie potrafią zrobić tego samodzielnie, można podać coś do picia, jednak jest to ostateczność. Wskazane jest również przemycie skóry wokół ust i twarzy i nawilżenie jej kremem dla dzieci lub olejem kokosowym, aby zapobiec ewentualnym podrażnieniom.

Dlaczego płukanie ust po inhalacji jest tak ważne? Sterydy wziewne mogą powodować grzybicę jamy ustnej i gardła. Podczas inhalacji reszki leku osadzają się na błonach śluzowych. Glikokortykosteroidy obniżają odporność organizmu, przez co w miejscach, w których są stosowane, może dojść do zakażeń. Tym samym produkt, który leczy, może jednocześnie przyczyniać się do rozwoju innej choroby. Przepłukanie ust po inhalacji zmniejsza ryzyko nie tylko grzybicy, ale również podrażnienia gardła, kaszlu czy chrypki.

Uwaga! Pamiętaj, by przed inhalacją dokładnie zapoznać się z treścią ulotki.

Czytaj także: Katar i kaszel: infekcja czy alergia?

Źródło: zapytaj-farmaceute.blogspot.com, lekinacodzien.pl

Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]

dziecko u dentysty
Fotolia
Pielęgnacja
4 zabiegi, które chronią mleczne ząbki
Dziecko powinno odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Po to, by dowiedzieć się, czy wszystkie zęby są zdrowe. A kiedy jest potrzeba, zacząć je leczyć. Oto, jakie zabiegi mogą czekać dziecko.

1. Fluoryzacja Inaczej zwana lakierowaniem . Polega na dostarczeniu do ząbków fluoru (chroni przed próchnicą ). Zęby dziecka powinny być poddawane fluoryzacji w gabinecie dentystycznym co sześć miesięcy. Przed wizytą dziecko musi wyszczotkować zęby mleczne , jednak w razie potrzeby dentysta umyje je ponownie specjalną szczoteczką i pastą. Potem pędzelkiem nałoży na zęby preparat z fluorem . W dniu zabiegu dziecko nie może jeść i pić niczego słodkiego ani kwaśnego (np. soku), a do dwóch godzin po fluoryzacji ma zakaz jedzenia i picia. W tym dniu wieczorem dziecko nie myje też zębów – powinno tylko wypłukać jamę ustną wodą, a jeśli tego nie potrafi – napić się przegotowanej wody. W państwowych gabinetach do fluoryzacji zębów zwykle trzeba dopłacić. 2. Lakowanie Ma na celu ochronę przed próchnicą zębów , które posiadają bruzdy (trzonowców i zębów przedtrzonowych), bo trudniej je doczyścić i są bardziej podatne na próchnicę. Lakowanie polega na pokryciu bruzd preparatem z fluorem i utwardzeniu ich światłem UV. Następnie dentysta sprawdza kalką, czy w tym miejscu ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Lakowanie wykonuje się jednorazowo , choć czasem zabieg wymaga po kilku miesiącach korekty – gdy lak się zetrze lub odpryśnie. Po lakowaniu dziecko może od razu pić i jeść. Za zabieg w państwowych gabinetach zwykle trzeba dopłacić.  Zobacz też: 4 ważne powody, by dbać o mleczaki 3. Lapisowanie Jeśli ząbki malucha zostały zaatakowane przez próchnicę, powinna ona zostać jak najszybciej usunięta, by nie uszkadzała kolejnych zębów mlecznych . Ponieważ jednak dzieci trudno namówić na borowanie, wymyślono lapisy – preparaty, które hamują postęp próchnicy , choć jej nie usuwają. Zabieg polega na posmarowaniu miejsc uszkodzonych lapisem, a następnie nałożeniem na niego strącalnika...

Wycofanie leku na astmę
AdobeStock
Aktualności
GIF wycofuje znany lek do inhalacji. Sprawdź, czy masz go w domu
Komunikat dotyczy konkretnych numerów serii. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu Benodilu. Dotyczy ona następujących produktów: Benodil, zawiesina do nebulizacji 0,125 mg/ml: numer serii: 1030818, data ważności: 03.2021 Benodil, zawiesina do nebulizacji, 0,25 mg/ml: numer serii: 054618, data ważności: 06.2021 numer serii: 054718, data ważności: 06.2021 numer serii: 054818, data ważności: 06.2021 Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. „Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęły informacje od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego dotyczące otrzymania wyników poza specyfikacją w badanych przez wytwórcę próbkach archiwalnych dla ww. produktów leczniczych, w zakresie parametru zawartości substancji pokrewnych budezonidu. ” - czytamy w wydanym przez GIF komunikacie. Twoje leki wycofano z obrotu? Sprawdź, co zrobić Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki . Możesz też poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku. Uciążliwa astma Astma jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego. Osoby, którym doskwiera ta dolegliwość, miewają nagłe napady duszności. Wiąże się z niemałym stresem, szczególnie dla rodziców chorujących maluchów. Aby poradzić sobie z uporczywymi objawami astmy , lekarze zazwyczaj przepisują preparaty rozkurczające oskrzela . Jednym preparatów przepisywanych astmatykom jest właśnie Benodil. Jest to zawiesina do nebulizacji. Substancją czynną tego leku jest budezonid, należący do grupy kortykosteroidów. Preparat ten jest również stosowany w leczeniu pseudokrupu oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Po każdej inhalacji wziewnej sterydami ,...

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu
AdobeStock
Aktualności
Gdańsk: pracownice stacji paliw uratowały niemowlę
Kobiety pomogły spanikowanej matce udzielić pierwszej pomocy duszącemu się dziecku. A ty wiesz, co zrobić, gdy dziecko zacznie się krztusić?

Jeśli nie masz ukończonego kursu pierwszej pomocy, warto to nadrobić. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak pomóc własnemu dziecku, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie możesz liczyć, że intuicyjnie będziesz wiedziała, co zrobić. Czasem lęk o życie własnego dziecka może dosłownie sparaliżować. Zachowały zimną krew Jak podaje Radio Gdańsk, w sobotę na stację paliw w Gdańsku wbiegła spanikowana kobieta z sinym już niemowlęciem. Maluch był zupełnie sztywny, a bezradna matka krzyczała, prosząc o pomoc. Na szczęście pracownice stacji benzynowej domyśliły się, że to zakrztuszenie. Kazały matce dziecko zwrócić głową w dół. Kobiety pomogły mamie udzielić pierwszej pomocy i wezwały pogotowie . Dziecko wykrztusiło zjedzoną wcześniej kaszkę, sinizna zaczęła ustępować, a dziecko się rozpłakało. Jak informuje Lotos, obie pracownice uczestniczyły w szkoleniach z pierwszej pomocy , jednak w tej sytuacji działały intuicyjnie. U dziecka nie pojawiły się żadne komplikacje związane z zadławieniem.  Całe zajście zarejestrowały kamery monitoringu: Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu Drogi oddechowe i pokarmowe są usytuowane blisko siebie, więc o to by jedzenie wpadło „nie w tę dziurkę”, wcale nie jest trudno. Warto wiedzieć, co dokładnie zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi : Zachowaj zimną krew i rozeznaj się w sytuacji. Jeśli dziecko nie oddycha, sinieje, bezgłośnie kaszle, nie może wydać żadnego dźwięku, zawołaj głośno, że potrzebujesz pomocy.Może być też konieczne wezwanie pogotowia. Sprawdź, czy widać w buzi jakiś przedmiot, spróbuj go wyjąć. UWAGA! Wyciągać można tylko takie ciała obce, które są widoczne. Usiądź, a niemowlę połóż na swoim przedramieniu głową w dół, obejmując dłonią jego brodę. Nadgarstkiem drugiej ręki uderz mocno 5 razy w plecy między łopatkami – dzięki temu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj