inhalacje z soli fizjologicznej
Adobe Stock
Zdrowie

Inhalacje z soli fizjologicznej: na co, proporcje, dla kogo

Inhalacje z soli fizjologicznej wykonuje się z roztworu chlorku sodu (NaCl). Stosuje się je u dzieci i dorosłych podczas kaszlu, kataru i innych chorób dróg oddechowych.

Inhalacje z soli fizjologicznej zmniejszają obrzęk błony śluzowej i ułatwiają usuwanie wydzieliny w przebiegu kaszlu i kataru. Wykonuje się je z izotonicznego roztworu chlorku sodu w ampułkach (NaCl 0,9 proc.). Do inhalowania można też używać roztworu hipertonicznego, czyli 0,3-0,5 proc. NaCl. Inhalacje z soli fizjologicznej można wykonywać u niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży, dorosłych.

Co dają inhalacje z soli fizjologicznej?

Inhalacje z roztworu NaCl przy użyciu nebulizatora stosuje się w przebiegu chorób dróg oddechowych, m.in:

 • oczyszczają nos w przypadku kataru;
 • nawilżają drogi oddechowe;
 • zmniejszają gęstość śluzu w drogach oddechowych.

Sprawdź, co jeszcze można leczyć inhalacjami.

Uwaga! Badania wykazały, że skuteczniejsze w rozrzedzaniu i odkrztuszaniu wydzieliny są 3-5 proc. roztwory NaCl (hipertoniczne). Natomiast sól fizjologiczna (0,9 proc. roztwór NaCl) sprawdza się świetnie do nawilżania śluzówki.

Jaka sól fizjologiczna do inhalacji?

Roztwór chlorku sodu kupisz w aptece. Jest sprzedawany w ampułkach, w stężeniu 0,9 proc. NaCl (sól fizjologiczna) lub wyższym np. 3 proc. Stosuj:

 • izotoniczny roztwór NaCl, czyli sól fizjologiczna – kiedy chcesz nawilżyć drogi oddechowe. Idealnie nadaje się na wieczorną inhalację;
 • hipertoniczny roztwór NaCl (3-5 proc.) - do rozrzedzenia i odkrztuszania gęstej wydzieliny (kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok). Taką inhalację wykonuj rano i w środku dnia, nie rób jej przed snem (może zakłócić sen poprzez konieczność odkrztuszania).

Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel

Sól fizjologiczna ma działanie mukolityczne, czyli zmniejsza gęstość i lepkość śluzu. To poprawia odkrztuszanie wydzieliny w przypadku kaszlu. Roztwór NaCl działa też bakteriobójczo, a inhalacje podczas kaszlu nawilżają drogi oddechowe, co zmniejsza odruch kasłania u dzieci i dorosłych. Inhalacje z 3-5 proc. roztworu NaCl stosuje się też u chorych na mukowiscydozę.

Inhalacje z soli fizjologicznej na katar

Podstawą postępowania przy nieżycie nosa, czyli katarze, jest nawilżanie dróg oddechowych. Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają nawilżyć i oczyścić nos. Dlatego właśnie poleca się inhalowanie niemowląt podczas kataru, a także małych dzieci, które nie potrafią same wydmuchać nosa. Jeśli masz problem z zatokami (np. zapalenie zatok u dziecka), sięgnij po roztwór hipertoniczny (3-5 proc.).

Inhalacje solą fizjologiczną: proporcje

Do inhalacji dzieci stosuje się zwykle ok. 2-3 ml soli fizjologicznej, dorośli mogą użyć jej więcej (ok. 5 ml). Jeśli zdecydujesz się na inhalacje solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc.), nie musisz jej rozcieńczać. Wyższy roztwór (3-5 proc.) może (ale nie musi!) nasilać kaszel. W takim przypadku rozcieńcz go wodą do iniekcji w proporcjach 1:1 lub 1 (roztwór NaCl) do 2 (woda do iniekcji).

Uwaga! Wysokie stężenie roztworu NaCl nie jest zalecane u osób cierpiących na astmę.

Jak robi się inhalację z soli fizjologicznej?

Najlepsze do inhalacji są nebulizatory (potocznie nazywane też inhalatorami). Można przez nie podawać także inne leki przeznaczone do nebulizacji. Standardowo inhalator dla dzieci wyposażony jest w maseczkę pediatryczną, która rozmiarem pasuje do twarzy niemowlaka i zakrywa nos i usta szczelniej niż maska regularnych rozmiarów. U starszych dzieci i dorosłych można też używać ustników i specjalnych końcówek do nosa. Jak przeprowadzić inhalację solą fizjologiczną?

 • oczyść nos;
 • otwórz ampułkę i wlej pożądaną ilość do pojemnika (2-5 ml);
 • dokładnie zamknij pojemnik, połącz z maseczką i inhalatorem;
 • włącz urządzenie;
 • wykonuj inhalację w pozycji siedzącej/półsiedzącej.

Ile trwa inhalacja?

Jej czas zależy od ilości roztworu. Zwykle jest to 5-10 minut. Inhalacja kończy się, kiedy z nebulizatora nie wydostaje się już mgiełka. Inhalacje najczęściej wykonuje się od 2 do 3 razy dziennie.

Inhalacje dla dzieci

Oprócz inhalacji solą fizjologiczną, lekarz może zalecić dziecku inhalacje z użyciem leków na receptę:

 • rozszerzających oskrzela (np. Berodual, Ventolin)
 • działających przeciwzapalnie (np. Pulmicort, Flixotide)
 • rozrzedzającym wydzielinę (np. Mucosolvan)

Używa się ich z dobrym skutkiem np. w przebiegu zapalenia oskrzeli.

Inhalacje z soli fizjologicznej w ciąży

Inhalacje z soli fizjologicznej dla dorosłych stosuje się w tym samym celu, co u dzieci. Szczególnie pomocne mogą okazać się w czasie ciąży, kiedy kobieta nie może stosować większości dostępnych leków. Roztwór NaCl nawilży i oczyści drogi oddechowe przyszłej mamy. Nie ma przeciwwskazań do ich stosowania.

 


Zobacz też:

 


Bibliografia:

 • Mazurek H., Mazurek-Durlak Z.: Zastosowanie soli hipertonicznej w schorzeniach dróg oddechowych. Terapia. Pneumonologia/Alergologia. 2014; 11(313): 75-84.
 • Al-Ansari K., Sakran M., Davidson B.L. i wsp.: Porównanie skuteczności nebulizacji NaCl o różnym stężeniu w leczeniu zapalenia oskrzelików u dzieci. Medycyna Praktyczna - Pediatria. 2011; 1(973): 98-101. Dostępny w Internecie:  (data dostępu: 15.11.2019)


 

Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film

niemowlę i inhalacje
Adobe Stock
Zdrowie
Inhalacja niemowlaka i nawilżanie noska podczas kataru
Inhalacje pomogą niemowlakowi na katar. Zatkany nosek przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale i w ssaniu. Ulgę przynosi odpowiednie nawilżanie. Inhalacje niemowlakowi można robić nawet 2-3 razy dziennie. Dobrze sprawdzają się też w przypadku astmy.

Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Ile powinna trwać inhalacja niemowlaka? Nie dłużej niż 10 minut! Inhalacje można wykonywać już u noworodka. Takie inhalacje dla noworodka pomogą zwalczyć objawy przeziębienia, np. katar lub kaszel. nie stosuj ich jednak na własną rękę, musi zalecić je lekarz. Spis treści :  Inhalacja niemowlaka krok po kroku Jak robić inhalacje niemowlakowi? Inhalacja dla niemowlaka - kiedy? Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka? Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka? Smoczek do inhalacji czy maseczka? Inne metody nawilżania noska Nawilżanie powietrza podczas kataru Inhalacja niemowlaka krok po kroku Czym inhalować dziecko przy kaszlu, katarze lub astmie? Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora . Jest to elektryczny inhalator , który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol). Jak robić inhalacje niemowlakowi? Jeśli zastanawiasz się co użyć do inhalacji dla niemowlaka - możesz je wykonać np. z soli fizjologicznej. Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek, a następnie: umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej, możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry, uruchom nebulizator, włóż dziecku maseczkę, inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.   Lek do nebulizacji powinien być w...

jaka woda morska do nosa dla dziecka
Fotolia
Zdrowie
Jaką wodę morską do nosa wybrać dla dziecka?
Hipertoniczny roztwór przyda się w innych sytuacjach niż izotoniczny, dlatego warto wiedzieć, którą wodę morską wybrać dla dziecka w zależności od jego aktualnych potrzeb.

Woda morska do nosa nadaje się idealnie do oczyszczania noska dziecka podczas kataru i nie tylko. Działa lepiej od soli fizjologicznej, ze względu na atomizer, który pozwala dotrzeć roztworowi wody morskiej dokładnie tam, gdzie trzeba, a także zawartość cennych minerałów. Oczyszcza nosek, udrażnia drogi oddechowe i pomaga swobodnie oddychać. Nie tylko nawilża, ale też działa antyseptycznie. Pomaga również na katar alergiczny. Jaką wodę morską wybrać dla dziecka? Lepszy będzie roztwór hipertoniczny czy izotoniczny? Jaka woda morska do nosa jest najlepsza dla dziecka? W aptece znajdziesz roztwory hipertoniczne i izotoniczne wody morskiej do nosa. Czym się różnią i który powinnaś wybrać dla dziecka? To zależy, do czego jest ci potrzebny!  Hipertoniczny roztwór wody morskiej – bardziej stężony, działa pod większym ciśnieniem, zmniejsza obrzęk śluzówki nosa, lepszy w przypadku chorych zatok i silnego kataru. Izotoniczny roztwór wody morskiej – mniejsze stężenie, przydatny w codziennej pielęgnacji nosa i przy katarze. Oczyszcza nosek z wydzieliny, alergenów, zanieczyszczeń, wirusów i bakterii. Na rynku dostępnych jest kilkanaście roztworów wody morskiej od różnych producentów. Różnią się pojemnością, ceną, a czasem dodatkami.  Od jakiego wieku można stosować wodę morską do nosa? Większość roztworów wody morskiej do nosa można używać już u niemowląt, a izotoniczne nawet u noworodków – poproś farmaceutę o polecenie produktu odpowiedniego dla twojego dziecka. Dostępne roztwory wody morskiej do nosa mogą różnić się pojemnością, stężeniem i rodzajem atomizera – niektóre końcówki silniej rozpylają wodę (np. Marimer), inne delikatniej (np. Quixx). Zobacz też: Jak stosować wodę morską do nosa? Alergiczny, wirusowy, bakteryjny - rodzaje kataru Najczęstsze przyczyny zadławień u...

inhalacje na kaszel
Fotolia
Zdrowie
Inhalacje na kaszel – czym inhalować dziecko i niemowlaka, jakie leki do inhalacji
Inhalacje na kaszel to prosty sposób na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i nawilżenie śluzówek. Są bezpieczne i bardzo skuteczne, dlatego lekarze często je zalecają dzieciom. Można je robić nawet niemowlętom.

Inhalacje na kaszel są coraz częściej zalecane przez pediatrów. Do inhalatora, zwanego też nebulizatorem, podłącza się maseczkę z pojemnikiem na preparat do nebulizacji, np. sól fizjologiczną lub leki. Inhalacje są stosowane w leczeniu infekcji dróg oddechowych, a także w przypadku chorób przewlekłych, np. astmy. Spis treści: Inhalacje na kaszel – stosowanie Leki do inhalacji na kaszel Jak zrobić domową inhalację na kaszel Inhalacje na kaszel suchy Inhalacje na kaszel mokry Inhalacje na kaszel – stosowanie Inhalować można już niemowlęta (chociaż często tego nie lubią!). Inhalacje stosowane są w leczeniu: zapalenia oskrzeli u niemowląt i dzieci — inhalacje sterydami i lekami rozszerzającymi oskrzela, kataru i suchego kaszlu — najczęściej lekarz zaleca nebulizacje z roztworu soli fizjologicznej , który nawilża śluzówkę nosa i krtani, przynosząc ulgę przy kaszlu i zatkanym nosku, kaszlu mokrego u dziecka — lekarz może zalecić inhalacje lekami mukolitycznymi, czyli ułatwiającymi odkrztuszanie, astmy – inhalacje lekami rozszerzającymi oskrzela oraz sterydami, mukowiscydozy . Leki do inhalacji na kaszel Preparaty do inhalacji w nebulizatorze w przypadku kaszlu i innych chorób układu oddechowego u dziecka to m.in. Berodual – lek na receptę, rozszerzający oskrzela, Pulmicort – lek na receptę, steryd, Mucosolvan – preparat mukolityczny (nie pomyl z syropem pod tą samą nazwą!), sól fizjologiczna – dostępna w aptece bez recepty, bezpieczna.   Do inhalacji można stosować też zioła. Do inhalacji ziołowych nie potrzebujesz inhalatora, ale nie wszystkie zioła można stosować u dzieci. Jak zrobić domową inhalację na kaszel Najprostszy sposób na inhalację polega na wdychaniu pary z gorącego wywaru z ziół lub wody z olejkiem....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj