Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
szczepienia zalecane w dobie pandemii
Adobe Stock
O szczepieniach

Dlaczego szczepienia zalecane (w tym przeciwko meningokokom) są ważne w dobie pandemii COVID-19?

W codziennej pracy w poradni pediatrycznej podczas pandemii zauważyłem niepokojącą tendencję, że mniej rodziców decydowało się na szczepienia obowiązkowe i zalecane. Rozumiem ich lęk związany z pandemią gdyż w przychodniach mogą przebywać osoby chore więc niektórzy myślą, że można „odrobić” zaległe szczepienia gdy sytuacja epidemiologiczna się unormuje. Skutki takich opóźnień mogą być groźne, jak przedstawię na przykładzie meningokoków.

Czym są meningokoki?

To grupa bakterii, które bytują w ludzkim nosie i gardle. Szacuje się, że 10-35%1 osób jest nosicielem tej bakterii, najczęściej nie wywołując choroby u nosiciela. Największa grupa nosicieli są nastolatkowie i młodzi dorośli2. Jeżeli przedostaną się do osoby nieuodpornionej drogą kropelkową lub poprzez kontakt ze śliną, szczególnie u tych w skrajności wieku (niemowlęta i dzieci do drugiego roku życia oraz osoby starsze), mogą wywołać piorunującą infekcję – sepsę lub zapalenie opon mózgowych. Z przykrością piszę, że 65% zgonów w przebiegu meningokokowego zapalenia opon mózgowych następuje w ciągu pierwszych 24 godzin od pojawienia się objawów3. U niektórych konieczna jest amputacja palców lub kończyn, a u ozdrowieńców częste są długotrwałe powikłania neurologiczne i psychiatryczne, w tym padaczka, głuchota, ślepota lub obniżenie ilorazu inteligencji4.  

Co do szczegółów, w Polsce występuje kilka serogrup meningokoków. Serogrupa to ‘B’ odpowiada za ponad połowę wszystkich potwierdzonych przypadków w naszym kraju5. Pozostałe serogrupy – A, C, Y i W, są również groźne, szczególnie serogrupa ‘W’ która wywołuje nietypowy przebieg choroby z większym odsetkiem zgonów6. Polskie statystyki pokazują, że od kilku lat grupa ‘W’ odpowiada za co raz więcej potwierdzonych przypadków zapaleń opon mózgowych, szczególnie u dzieci poniżej pierwszego roku życia5.

Istnieje możliwość zabezpieczenia pacjenta przeciwko wszystkim tym serogrupom meningokoków – na polskim rynku są dwie szczepionki, które podane razem dają istotną ochronę przeciwko tym bakteriom. Można je podać od drugiego miesiąca życia by chronić najmłodszych, do czego gorąco zachęcam wszystkich rodziców. Dzieci poniżej drugiego roku życia odpowiadały za 1/5 wszystkich potwierdzonych przypadków meningokokowego zapalenia opon mózgowych w Polsce w 2020r.5, dlatego ich ochrona jest kluczowa. Zachęcam także do zaszczepienia starszych dzieci i dorosłych, gdyż istnieją dane naukowe, że w krajach, gdzie wprowadzono powszechne szczepienia przeciwko meningokokom u nastolatków, zaobserwowano zmniejszenie liczby przypadków w całej populacji, w tym u osób nieszczepionych7.
W trakcie pandemii COVID-19 warto zadbać o ochronę najbliższych szczególnie, że ta ochrona jest nie tylko tymczasowa, lecz liczą się lata ochrony. Gdy osoba staje się nosicielem meningokoka, może nieświadomie zarażać innych przez lata, w tym najmłodszych dzieci w rodzinie. Na szczęście Polskie dane epidemiologiczne5 wskazują, że w 2020 roku zaobserwowano zmniejszenie ilości przypadków zapaleń opon mózgowych w porównaniu z poprzednimi latami, prawdopodobnie związane z restrykcjami. Mimo tego, ta choroba została z nami i powinniśmy zaopatrzyć się i nasze dzieci w szczepienia, które im zapobiegają, gdyż prawdopodobnie nigdy nie wrócimy do tak surowych restrykcji jak z 2020r. Proponuję udać się na wizytę do swojego pediatry lub lekarza rodzinnego, by omówić szczepienia zalecane i zapytać jakie szczepionki można podać by zapobiec zarażenia meningokokami.

autor: dr Okruciński
 
Bibliografia:
1. Caugant DA, Maiden MC. Meningococcal carriage and disease--population biology and evolution. Vaccine. 2009 Jun 24;27 Suppl 2(4):B64-70. doi: 10.1016/j.vaccine.2009.04.061. Epub 2009 May 21. PMID: 19464092; PMCID: PMC2719693.
2. Burman C, Serra L, Nuttens C, Presa J, Balmer P, York L. Meningococcal disease in adolescents and young adults: a review of the rationale for prevention through vaccination. Hum Vaccin Immunother. 2019;15(2):459-469. doi: 10.1080/21645515.2018.1528831. Epub 2018 Oct 29. PMID: 30273506; PMCID: PMC6422514.
3. Beebeejaun K, Parikh SR, Campbell H, Gray S, Borrow R, Ramsay ME, Ladhani SN. Invasive meningococcal disease: Timing and cause of death in England, 2008-2015. J Infect. 2020 Mar;80(3):286-290. doi: 10.1016/j.jinf.2019.12.008. Epub 2020 Jan 2. PMID: 31904388.
4. Christie D, Rashid H, El-Bashir H, Sweeney F, Shore T, Booy R, Viner RM. Impact of meningitis on intelligence and development: A systematic review and meta-analysis. PLoS One. 2017 Aug 24;12(8):e0175024. doi: 10.1371/journal.pone.0175024. PMID: 28837564; PMCID: PMC5570486.
5. Dane z KOROUN 2020, opublikowane 24.03.2021, koroun.nil.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/Inwazyjna-choroba-meningokokowa-IChM-w-Polsce-w-2020-roku.pdf dostęp 05.2021
6. Loenenbach AD, van der Ende A, de Melker HE, Sanders EAM, Knol MJ. The Clinical Picture and Severity of Invasive Meningococcal Disease Serogroup W Compared With Other Serogroups in the Netherlands, 2015-2018. Clin Infect Dis. 2020 May 6;70(10):2036-2044. doi: 10.1093/cid/ciz578. PMID: 31556938; PMCID: PMC7201410.
7. Dane z Public Health England, 2019,

 
Artykuł sponsorowany przez Pfizer Polska Sp. z o.o.
PP-NIM-POL-0089
 

szczepienia zalecane w dobie pandemii
Adobe Stock
Aktualności
Amerykanie zaczynają szczepić przeciw COVID-19 dzieci powyżej 12. roku życia!
Na całym świecie masowo odbywają się szczepienia przeciw COVID-19. Amerykanie właśnie zrobili kolejny krok do przodu – rząd zezwolił na szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia. Do tej pory możliwe było to jedynie w przypadku dzieci od 16. roku życia.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer/BioNTech dla dzieci od 12. roku życia. W ten sposób amerykański rząd walczy z pandemią koronawirusa , a szczepienia młodszych dzieci mają na celu ostateczne jej powstrzymanie. Wielu rodziców czekało na taką decyzję w obawie o swoje dzieci, zwłaszcza że zbliża się czas wakacji, obozów letnich, a później roku szkolnego. Również w naszym kraju minister Przemysław Czarnek zapowiedział szczepienia dzieci przeciw COVID-19 już w wakacje . Szczepionka dla młodszych dzieci Zanim zapadła decyzja o zatwierdzeniu szczepionki dla młodszych dzieci, przeprowadzono analizę testów klinicznych. W badaniach wzięło udział ponad 2220 osób (wolontariuszy). W grupie, która otrzymała szczepionkę, nie zachorowała żadna z nich, natomiast wśród osób, które otrzymały placebo, wykryto 18 przypadków zachorowania na COVID-19. Skutki uboczne szczepionki Do tej pory odnotowano następujące skutki uboczne po przyjęciu szczepionki na COVID-19 dla dzieci powyżej 12. roku życia: zmęczenie, gorączka, ból głowy. Szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia Aktualnie prowadzone są także testy nad szczepionką przez firmę Pfizer dla dzieci od 2 do 11. lat. Pfizer i BioNTech planują złożyć wniosek o dopuszczenie do obrotu tej szczepionki w trybie nagłym już we wrześniu. Równolegle badania nad szczepionką przeciw COVID-19 dla dzieci od sześciu miesięcy do 11 lat prowadzi koncern Moderna. Zobacz także:  Koniec maseczek, ale uwaga! O tym musisz pamiętać, żeby nie dostać mandatu OBOWIĄZKOWE szczepienia przeciw COVID-19 w jednym z polskich miast! Jakie szczepienia w dobie pandemii COVID-19 są szczególnie ważne?

Chłopiec kupił lody Ekipy i się popłakał
Facebook/Adobe Stock
Aktualności
9-latek kupił lody Ekipy Friza i się popłakał! Chłopiec wydał na nie całe oszczędności
9-letni chłopiec z Olsztyna był bardzo zdeterminowany, żeby zdobyć popularne lody Ekipy. Chciał kupić ich jak najwięcej, więc wyjął ze skarbonki pokaźną sumę. Szybko tego pożałował.

Lody Ekipy od firmy Koral (które powstały przy współpracy z popularnymi polskimi youtuberami) to prawdziwy hit wśród dzieci i nastolatków. Kiedy pojawiają się w sklepie, znikają jak świeże bułeczki. Z jakiegoś powodu wszyscy chcą je mieć! Chłopiec przeżył prawdziwe rozczarowanie Nie inaczej było z 9-letnim chłopcem z Olsztyna. Gdy dowiedział się, że lody, na które od dawna „polował” są dostępne w osiedlowym sklepie, nie posiadał się z radości. Chciał kupić ich aż osiem, więc popędził do domu po swoje oszczędności. Wyjął ze skarbonki 100 zł. Przy kasie okazało się, że lody były bardzo drogie. Za osiem lodów na patyku zapłacił... 80 złotych, czyli wydał prawie wszystkie oszczędności! „Sklepowej nawet nie przyszło do głowy zapytać 9-latka, czy widział, jaka jest cena. Syn był przekonany, że kosztują 2,50 zł – gdyby miał przy sobie 10 zł, sytuacja byłaby prosta: wystarczyłoby mu tylko na jednego, zabrakłoby mu 70 zł, pewnie taką informację by otrzymał” – relacjonuje mama chłopca w liście przesłanym do redakcji portalu Twój Kurier Olsztyński. Po wyjściu ze sklepu 9-latek zadzwonił do mamy, żeby odpowiedział, co się wydarzyło. „Syna wmurowało, ale jako że jest dzieckiem, nie jest na tyle asertywny, by powiedzieć, że przepraszam, za taką cenę to jednak nie wezmę tych lodów. Zapłakany zadzwonił do mnie z tą informacją” – dodaje mama 9-latka.  Co na to firma Koral? Mama chłopca nie ma pretensji ani do syna, ani nawet do sklepów, które  – jak podkreśla – mają prawo narzucać swoją cenę. Za to, co się wydarzyło, obwinia przede wszystkim sprzedawcę. „Jak najbardziej rozumiem, że cena na opakowaniu jest sugerowana przez producenta oraz że sklep ma prawo dyktować swoje ceny – choć uważam, że powinien być zachowany rozsądek. Natomiast razi mnie...

zabawy na dzień dziecka
AdobeStock
Święta i uroczystości
Zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka – pomysły na atrakcje, gry i konkurencje
Poza prezentem warto zorganizować zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka. Oto nasze propozycje-hity, które zawsze się sprawdzą, a do tego nie kosztują wiele. Na dodatek udowodniono, że przeżycia są cenniejsze niż najdroższe przedmioty. Może więc tym razem sprezentujesz maluchowi jedną z niezapomnianych atrakcji na Dzień Dziecka zamiast kosztownej zabawki?

Maluchy uwielbiają Dzień Dziecka i zabawy, ale atrakcje dla dzieci na  Dzień Dziecka muszą być wyjątkowe. To dzień, kiedy każde dziecko jest absolutnym numerem 1 i znajduje się w centrum zainteresowania całej rodziny. To też moment, kiedy możemy, a wręcz musimy dać dziecku rzecz, której na co dzień najbardziej mu brakuje, czyli czas tylko dla niego – bardzo deficytowy towar we współczesnym świecie. Spędźcie więc razem Dzień Dziecka na fajnej zabawie, a być może okaże się, że jest to najwspanialsza rzecz, którą możecie podarować swojemu dziecku. Zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka: jakie atrakcje przygotować? Podstawą udanego Dnia Dziecka jest, oprócz wymarzonego prezentu, czas poświęcony dziecku. Bez pośpiechu, ciągłego strofowania czy poprawiania malucha. Warto przygotować się do tego z wyprzedzeniem, tak aby to święto było naprawdę niezwykłe i niezapomniane. Z pewnością twój maluch będzie przeszczęśliwy, kiedy rankiem na śniadanie dostanie do łóżka swoje ukochane naleśniki z owocami i bitą śmietaną, a kiedy wyjdzie z pokoiku, zobaczy wasz dom udekorowany balonikami i serpentynami. Od razu poczuje wyjątkową atmosferę tego dnia. A to dopiero początek... Pomysły na Dzień Dziecka na powietrzu 1. Piknik. Pierwszy czerwca to doskonała data na przedwakacyjny piknik. Jeżeli pogoda na to pozwala, najlepiej wybrać jakieś miejsce za miastem, np. na leśnej polanie lub łące (to idealne miejsce na zabawy ruchowe dla dzieci !). Spakuj: kosz piknikowy pełen ulubionych smakołyków; koc; piłkę; ulubioną zabawkę dziecka; zapasowe dziecięce ubranko (w razie zmiany pogody). Na pikniku baw się z malcem, rozmawiaj z nim, turlaj się po kocu, róbcie zapasy, grajcie w piłkę, śmiejcie się i wygłupiajcie. Maluch na pewno będzie zachwycony, a i ty sama poczujesz się jak dziecko. 2. Wyprawa do ZOO . Dzieci uwielbiają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj