szczepionka 6w1
Adobe Stock
O szczepieniach

Szczepionka 6w1: co zawiera, cena, zalety

Szczepionka 6w1 zaoszczędzi dziecku wielu ukłuć. Jest to szczepionka skojarzona.

Szczepionka 6w1 chroni dziecko przed 6 chorobami: błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez Haemophilus influenzae (HiB), polio oraz przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B). Dzięki temu, że jest szczepionką skojarzoną, pozwala zaoszczędzić dziecku dużej ilości wkłuć i wielu wizyt szczepiennych. Nie jest jednak refundowana przez NFZ. Wyjaśniamy, co zawiera szczepionka 6w1 i kiedy należy ją podać zgodnie z polskim kalendarzem szczepień obowiązkowych.

Spis treści:

 

Co zawiera szczepionka 6w1?

Szczepionka ta nie zawiera całych komórek krztuśca, a bezkomórkowy składnik. Ponadto zawiera: toksoid tężcowy, toksoid błoniczy, antygen powierzchniowy wirusa zapalenia wątroby typu B, polisacharyd Haemophilus influenzae typu B, inaktywowany poliowirus. Szczepionka 6w1 nie zawiera tiomersalu, czyli etylortęci.

Cena szczepionki 6w1

Możesz zdecydować się na bezpłatne szczepienia, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych albo na szczepionki skojarzone, tzw. 6w1 lub 5w1. Cena szczepionki 6w1 wynosi od 160 zł do 200 zł. W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek: Hexacima (Sanofi Pasteur) oraz Infanrix Hexa (producent GlaxoSmithKline).  

Kiedy podaje się szczepionki 6w1?

 

Kalendarz szczepień
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz szczepień obowiązkowych zakłada, że w pierwszych 18 miesiącach życia dziecko należy zabezpieczyć przeciwko 10 różnym chorobom. W przypadku szczepień refundowanych przez NFZ oznacza to 14 oddzielnych zastrzyków. Zamiast tego możesz zdecydować się na płatne szczepionki skojarzone, które zawierają antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce. Dzięki temu do końca drugiego roku życia dziecko otrzymuje jedynie pięć wkłuć.

Jednorazowo dawka preparatu w szczepionce wynosi 0,5 ml. Podaje się ją domięśniowo (nie należy robić tego donaczyniowo lub śródskórnie).

Schemat podawania szczepionki 6w1

 • pierwsza dawka: w 2 miesiącu życia, po ukończeniu 6 tygodnia życia,
 • druga dawka: w 4 miesiącu życia,
 • trzecia dawka: w 5 lub 6 miesiącu życia (kończy ona podstawowy schemat szczepienia),
 • czwarta dawka: w 16-18 miesiącu życia (stanowi formę dawki uzupełniającej i powinna być podana w odstępie co najmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia pierwotnego).


Możliwy jest także schemat podstawowy z dwiema dawkami podawanymi w 3. i 5. miesiącu życia oraz dawką uzupełniającą podaną w 11-13. miesiącu życia. Należy przestrzegać co najmniej miesiąca odstępu między dawkami szczepienia pierwotnego.

Zalety szczepionek skojarzonych

Istnieje kilka powodów, dla których rodzice decydują się na ten rodzaj szczepionek. Wśród opinii, jakie pojawiają się na temat szczepionek 6w1, przeważają takie, że:

 • zapobiegają one 6 różnym chorobom;
 • dziecko dostaje mniej zastrzyków i koniecznych jest mniej wizyt szczepiennych, co oznacza mniejszy stres dla dziecka i rodziców;
 • są bezpieczne, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych;
 • zawierają bezkomórkowy antygen krztuśca – to nowocześniejsza i lepiej tolerowana alternatywa dla szczepionki refundowanej, która zawiera krztusiec pełnokomórkowy (ten ostatni powoduje więcej odczynów poszczepiennych);
 • można podawać je jednocześnie z innymi szczepieniami, np. przeciwko pneumokokom i rotawirusom.  

Niepożądany odczyn poszczepienny po szczepionce 6w1

Być może martwisz się, że dziecko może mieć niepożądany odczyn poszczepienny. Pamiętaj, że NOP mogą pojawić się po każdym szczepieniu, ale poważne występują bardzo rzadko. W przypadku szczepionki 6w1 najczęściej może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk lub ból w miejscu podania. W razie potrzeby możesz po szczepieniu podać dziecku lek przeciwgorączkowy, jeśli ma gorączkę lub źle się czuje. Podwyższona temperatura – ok. 37,5-38 stopni C nie jest uważana za NOP – to częsta reakcja na szczepienie. Jeśli w miejscu ukłucia wystąpi lekki obrzęk, możesz zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej: łyżeczka sody na pół szklanki letniej wody. 

Objawy poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, bolesność, płacz, zazwyczaj trwają od kilku do 48 godzin. Możesz spisać objawy i poinformować o nich lekarza na kolejnej wizycie. Żeby zapobiec wystąpieniu powikłań po szczepieniu, dziecko jest zawsze dokładnie badane przed immunizacją.

Różnice między szczepionką 5w1 a 6w1

W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysoko skojarzonych. Zarówno 5w1, jak i 6w1, dostępne są na receptę, którą przepisuje lekarz pediatra. Szczepionka 6w1 jest droższa, ale daje ochronę również przed WZW B, w odróżnieniu od szczepionki 5w1
 

Szczepionka 5w1 Szczepionka 6w1
błonica błonica
tężec tężec
krztusiec krztusiec
Hib Hib
polio polio
- WZW B
cena: 130-160zł cena: ok. 200zł

Kiedy nie stosować szczepionki 6w1?

W ulotce dołączonej do szczepionki 6w1 wymienione są przeciwwskazania do szczepienia tym preparatem. Zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli dziecko:

 • cierpi na trombocytopenię lub zaburzenia krzepnięcia,
 • ma alergię na składniki zawarte w szczepionce,
 • cierpi na ciężką chorobę mózgu lub padaczkę,
 • przyjmuje leki immunosupresyjne (obniżające odporność).


Poinformuj lekarza o swoich obawach. 

Zobacz także:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

przygotowanie dziecka do szczepienia
Adobe Stock
Zdrowie
Co zabrać ze sobą na wizytę szczepienną? [WIDEO]
Przed wami szczepienie? Zastanawiasz się, jak przygotować malucha i... siebie? Podpowiadamy, co ze sobą zabrać na wizytę szczepienną, a także o czym pamiętać.

Zanim wybierzesz się z dzieckiem na szczepienie do przychodni, koniecznie pamiętaj o zabraniu dokumentów. Książeczka zdrowia malucha jest bardzo ważna! Oprócz tego ukochana zabawka i... zapasowe ubranko, bo wypadki się zdarzają!  O czym jeszcze pamiętać? W miarę możliwości zadbaj również o to, żeby maluszek nie był głodny. Jeśli karmisz piersią, postaraj się przystawić niemowlę już po szczepieniu. Dzięki temu nie tylko napełnisz jego brzuszek, ale również złagodzisz stres, którego doświadczył podczas szczepienia. Zastanawiasz się, o czym jeszcze warto pamiętać? Koniecznie obejrzyj nasze wideo! Pamiętaj! Przed podaniem szczepionki lekarz przeprowadza kwalifikację. To właśnie specjalista każdorazowo decyduje, czy można ją podać w danym momencie, czy też nie.

szczepienia a upały
Adobe Stock
Zdrowie
Szczepienia a upały – czy można szczepić dziecko podczas upałów?
Wielu rodziców zastanawia się, czy można szczepić dzieci w upały. Dziecko może być zmęczone, spocone, rozgrzane, więc wydawać by się mogło, że to nie jest najlepszy moment na podawanie szczepień. Tymczasem upały nie mają wpływu na szczepienia.

Pogoda, a więc temperatura powietrza, nie ma wpływu na termin podania szczepień. Ani upały, ani mrozy nie są przeciwwskazaniem do zaszczepienia dziecka niezależnie od tego, jaka szczepionka ma być podana, ani w jakim wieku jest dziecko. Nawet ponad trzydziestostopniowy upał nie powinien powstrzymywać rodzica przed zabraniem dziecka do przychodni na szczepienie. Szczepienie dziecka w upały: kontrowersje Pediatrzy dość często spotykają się z pytaniami rodziców o to, czy szczepienie dziecka w upały to dobry pomysł. Ich wątpliwości wynikają z faktu, że dzieci mogą źle znosić wysokie temperatury. Bywają wtedy marudne, rozkojarzone, śpiące, niespokojne, mają spocone główki i zaczerwienione policzki. Podanie szczepionki wydaje się rodzicom w takiej sytuacji dodatkowym obciążeniem dla organizmu małego człowieka. Jednak specjaliści nie mają wątpliwości: upał NIE jest przeciwwskazaniem do podania dowolnego rodzaju szczepionki ! Dość dosadnie na ten temat wypowiedział się popularny na Instagramie lekarz – Łukasz Durajski. Gdy któraś z mam zapytała go o szczepienie dziecka w upał, odpowiedział pytaniem: „Na litość boską, jak sobie wyobrażacie, że szczepienia z powodu upałów są odraczane w Afryce, albo we Włoszech czy Hiszpanii? Czy myślicie, że oni szczepią tylko przez kilka dni w roku, albo nocą? No więc, żeby była jasność: Ani upał, ani mróz nie są przeciwwskazaniem do szczepień’’. Okazuje się jednak, że nie wszyscy lekarze mają takie samo zdanie – w niektórych przychodniach termin szczepień jest przesuwany, gdy na dworze panuje upał, mimo tego, że nie ma żadnych medycznych wskazań do takiego postępowania. Przeciwwskazania do szczepień – nie jest nim upał! Istnieje szereg sytuacji, w których lekarz szczepionki nie powinien podać. To dlatego zawsze przed jej podaniem lekarz przeprowadza wywiad z rodzicem i ogląda...

gorączka u niemowlaka po szczepieniu
AdobeStock
Zdrowie
Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: ile trwa, o czym świadczy, kiedy ją zbijać?
Gorączka u niemowlaka po szczepieniu może pojawić się jako reakcja na składniki zawarte w szczepionce. Z reguły nie powinna być powodem do niepokoju. Sprawdź, jak pomóc dziecku, które ma gorączkę po szczepieniu.

Szczepionki pomagają wyeliminować wiele poważnych chorób zakaźnych i związanych z nimi powikłań. Są jednak czynnikiem, który dość mocno ingeruje w organizm dziecka. Jednym z takich objawów jest pojawiająca się  gorączka u niemowlaka  pojawiająca się po szczepieniu. Wyjaśniamy, jak długo może utrzymywać się podwyższona temperatura po podaniu szczepionki i jak sobie z nią radzić.  Spis treści: Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: przyczyny Ile dni po szczepieniu może wystąpić gorączka u niemowlaka? Kiedy zbijać gorączkę u niemowlaka po szczepieniu? Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: co podać? Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: przyczyny Wielu rodziców obawia się wystąpienia po zaszczepieniu dziecka  niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP), dlatego każda, nawet niewielka gorączka, może ich przerazić. Zwykle nie ma jednak powodu do niepokoju. Do nieznacznego podwyższenia temperatury ciała u dziecka może dojść szczególnie podczas pierwszych szczepień niemowlęcych. Niewysoka gorączka jest uznawana za naturalną  reakcję organizmu na zmodyfikowane fragmenty drobnoustrojów lub same ich białka , które dostały się do niego wraz ze szczepionką. Aby je pokonać, organizm produkuje odpowiednie przeciwciała i nabywa dzięki temu odporności. Towarzyszy temu wzrost temperatury ciała. Czasami lekarze twierdzą nawet, że gorączka poszczepienna to pożądany odczyn poszczepienny. Wzrost temperatury ciała jest znakiem, że organizm dziecka reaguje na szczepionkę i buduje swoją odporność. Gorączka po szczepieniu nie występuje w każdym przypadku. Bywa, ze dziecko bardzo dobrze znosi kolejne wizyty szczepienne i nigdy nie pojawia się u niego ten objaw. Ile dni po szczepieniu może wystąpić u niemowlaka gorączka? Gorączka lub stan podgorączkowy zwykle pojawiają się u niemowlęcia w ciągu pierwszej doby od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz