Powrót do zdrowia po chorobie
fot. Pantermedia

Kiedy po chorobie dziecko może wyjść z domu?

Gdy chory maluch przestaje gorączkować, wiele mam sądzi, że jest już zdrowy. A jak jest naprawdę? Jego organizm dopiero zaczyna wracać do formy. Jeśli osłabiony po chorobie maluszek za wcześnie trafi między ludzi, może szybko złapać kolejną infekcję.
Małgorzata Wódz
Powrót do zdrowia po chorobie
fot. Pantermedia

Kiedy zdrowiejący maluch może wyjść na spacer?

Dziecko, które wraca do zdrowia, można zabrać na spacer już 2–3 dni po ustąpieniu objawów infekcji. Gdy na dworze jest przyjemnie ciepło, nie wieje silny wiatr, możecie spacerować nawet około godziny. Warto jednak zadbać o to, by był to spokojny spacer. Szaleństwa na placu zabaw, jazda na rowerze czy intensywne bieganie są zbyt męczące dla wracającego do zdrowia maluszka. Dziecko może się spocić i znów złapać przeziębienie. Zadbaj o to, by dziecko było odpowiednio ubrane. A na spacerze sprawdzaj, czy skóra na jego karku jest przyjemnie ciepła i sucha.  Gdy jest chłodna albo wprost przeciwnie – wilgotna i rozgrzana, szybko wracajcie do domu.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Ile czasu musi upłynąć, by zabrać dziecko na zakupy?

Z tym warto trochę poczekać. Infekcja uszkadza nabłonek dróg oddechowych, który chroni organizm przed wnikaniem wirusów i bakterii. Potrzeba około 10 dni, a czasem więcej niż dwa tygodnie, żeby mógł się odbudować. Dlatego przez ten czas unikaj zabierania dziecka w miejsca, gdzie jest dużo ludzi - do dużych sklepów, ale też w gości, czy do przedszkola, gdy idziesz odebrać starsze dziecko. Unikaj jazdy komunikacją miejską. A jeśli musisz wybrać się z dzieckiem do miasta, staraj się nie wyjmować go z wózka, by rączkami nie miał okazji dotykania np. brudnych poręczy.

W jakim czasie po infekcji dziecko może wrócić do żłobka lub przedszkola? 

Dla pracujących rodziców choroba dziecka to zawsze podwójny kłopot, z jednej strony związany z obawami o jego zdrowie, z drugiej – z obawami o wyrozumiałość pracodawcy, gdy trzeba iść na zwolnienie lekarskie, aby zająć się dzieckiem. Jeśli dziecko było lekko przeziębione, może wrócić do przedszkola po kilku dniach od ustąpienia objawów. Jeśli miał poważniejszą chorobę, np. grypę, powrót do zdrowia trwa dłużej. Najlepiej zapytać pediatrę, kiedy dziecko wzmocni się na tyle, by mogło znów chodzić do przedszkola. 

Ile ma trwać przerwa w zajęciach na basenie?

Pływanie to też spory wysiłek, więc lepiej go unikać przez około dwa tygodnie od wyzdrowienia. Na basenie dziecko zetknie się też z innymi osobami, więc powinno mieć odbudowaną odporność. Szczególne znaczenie ma to dla dzieci, które przeszły infekcję ucha. Niedoleczony maluszek łatwo może złapać kolejną.


Poznaj zagrożenia, z którymi codziennie styka się dziecko.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy