dziecko, toaleta, sedes

Dziecko uczy się zasad higieny

Przestrzeganie zasad higieny nie gwarantuje zdrowia, ale ich zaniedbywanie stanowi dla niego zagrożenie. Dlatego od najmłodszych lat należy uczyć dziecko, jak ważne są najprostsze czynności: mycie rąk czy opuszczanie klapy w toalecie.
dziecko, toaleta, sedes
Związek między zdrowiem a tempem rozwoju psychofizycznego jest najbardziej widoczny w okresie noworodkowym i niemowlęcym, lecz pozostaje znaczący przez całe dzieciństwo i okres dorastania. Zdrowe dzieci nie tylko szybciej rosną, są bardziej sprawne i silniejsze, ale też są pogodne, ciekawe świata, mają więcej energii i szybciej się uczą. Utrzymaniu dziecka w dobrym zdrowiu sprzyja przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Na wyrobienie dobrych nawyków nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Przykład? Regularnie kąpany noworodek, a potem niemowlę przyzwyczaja się do tego, że całe ciało jest myte każdego dnia. Jeśli odbywa się to w odpowiedni sposób, czynność ta staje się dla dziecka czymś bardzo naturalnym i oczywistym, co stwarza bardzo dobrą podstawę do ukształtowania trwałego nawyku. Oczywiście wraz z wiekiem dziecka zmienia się sposób wykonywania tej czynności, lecz jej cel pozostaje ten sam.

Jak kształtować dobre nawyki i nauczyć dziecko zasad higieny

  • Dziecko uczy się przez naśladownictwo. Rodzice są dla dziecka wzorem. Dziecko obserwuje ich i stara się być takie jak oni. Dlatego, chcąc wykształcić u dziecka określone zachowanie, sami muszą być jego „żywym przykładem”.
  • Sztuka argumentacji. Aby skutecznie przekonać dziecko, trzeba mu spokojnie przedstawić zrozumiałe dla niego argumenty – dlaczego coś jest dobre lub niedobre dla jego zdrowia. Przykład? Jeśli chcesz wytłumaczyć dziecku, dlaczego tak ważne jest mycie rąk czy zamykanie klapy przed spuszczeniem wody w toalecie, opowiedz mu o tym, że każdego dnia z jednej bakterii w toalecie może rozwinąć się nawet kilka miliardów, które po spłukaniu mogą dosłownie wypełnić całą toaletę. Jedno spłukanie wystarczy, by wystrzeliły na terytorium całej łazienki, osiadając na wszystkim, co znajduje się wokół: ręcznikach, zabawkach kąpielowych czy szczoteczkach do zębów. Dotykając tych przedmiotów, automatycznie roznosimy zarazki dalej – na krany, klamki, włączniki światła, które z tego powodu także wymagają czyszczenia. Dlatego każdy domownik powinien opuszczać deskę, myć ręce po każdym skorzystaniu z toalety, a rodzice dodatkowo regularnie, najlepiej codziennie, ją dezynfekować, np. przy użyciu czyszcząco-dezynfekującego płynu.
  • Nauka przez zabawę. Uczenie dziecka zachowań prozdrowotnych nie musi być ciężką pracą lub przykrym obowiązkiem ani dla dziecka, ani dla rodzica. Ważne jest jednak, aby dziecko miało jasność, jaki jest cel danej czynności. Na przykład codzienne mycie może być połączone z zabawą, lecz nie powinno być przedstawiane dziecku jako zabawa: „Chodź, pobawisz się teraz w łazience”. Przy okazji kąpieli wytłumacz dziecku, jak ważne jest, by każdy domownik do wytarcia się używał własnego ręcznika, i dlaczego należy opłukiwać umywalkę i wannę z osadu piany (nie tylko wygląda ona nieestetycznie, ale jest idealnym środowiskiem do rozwoju zarazków).
  • Systematyczność jest najważniejsza. Dobre nawyki higieniczne nie sposób wypracować okazjonalnie. Zachowania te muszą być wplecione w codzienną rutynę (w pozytywnym znaczeniu tego słowa). Nie można z nich rezygnować, bo dziecko jest zmęczone lub chce się bawić, bo rodzic nie ma czasu, bo są wakacje lub przyszli goście. Trzymanie się tej zasady jest niekiedy równie trudne dla rodziców i dla dzieci, lecz jest niezbędne do wypracowania trwałych i dobrych nawyków.
Zobacz też: Czysty dom, czyli jak pozbyć się zarazków
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy