GRY
 
 

Jak wzywać pogotowie do dziecka? Co zrobić, by historia Dominiki się nie powtórzyła?

Sprawą 2,5-letniej Dominiki, do której nie przyjechało na czas pogotowie, zajmuje się m.in. prokuratura i ministerstwo. Nie wróci to jednak dziecku życia. Sprawdź, jak rozmawiać z lekarzami, gdy dziecko jest ciężko chore.

pogotowie
fot. Panthermedia
Ani pogotowie ratunkowe w Skierniewicach, ani nocna i świąteczna pomoc lekarska nie przyznają się do popełnienia błędów. 2,5-letnia Dominika chorowała od końca stycznia. 24 lutego rodzice stwierdzili u dziewczynki osłabienie i drgawki, pojechali do szpitala. Dominika została zbadana przez pediatrę: stwierdził przeziębienie, zalecił leki i odesłał dziewczynkę do domu. Następnego dnia wieczorem jej stan się pogorszył. Rodzice w nocy zadzwonili na pogotowie, ale dyspozytor odmówił wysłania karetki. Odmówił też przyjazdu lekarz nocnej pomocy. Stan Dominiki pogarszał się. Po kilku godzinach rodzice znów wezwali pogotowie. Karetka zawiozła dziewczynkę do szpitala w Łodzi, ale tam nie udało się jej uratować. Zmarła.
 

Musisz wiedzieć, jak reagować

Sprawa Dominiki nie jest pierwsza, ani nie jest jedyna. Takie sytuacje mogą się powtórzyć. Dyspozytor pogotowia może odmówić przyjazdu karetki, lekarz w szpitalu może odesłać dziecko do domu.
Dlatego musisz wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować, jak reagować, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia, z lekarzem w szpitalu.
(O tym, jak dbać o prawa małego pacjenta, piszemy m.in. w 4/MTJ, możesz kupić tu.)
 
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Kiedy i jak wzywać pogotowie 

Pogotowie możesz wezwać, jeśli dziecko jest chore ciężko chore (np. ma wysoką gorączkę, drgawki, wybroczyny na skórze, traci przytomność), a nie masz możliwości szybko zawieźć je do szpitala. O przyjeździe karetki decyduje dyspozytor. Gdy zadzwonisz, udzielaj jak najdokładniejszych informacji o stanie zdrowia dziecka.
Jeśli widzisz, że stan dziecka jest zły, a dyspozytor odmawia wysłania karetki, zażądaj przyjazdu.
Za przyjazd karetki pogotowia nie zapłacisz, nawet jeśli okaże się on nieuzasadniony.
 

Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala

Zdarza się, że lekarz badał dziecko w południe i stwierdził, że jego stan zdrowia jest na tyle dobry, że może być leczone w domu. Jeśli po kilku godzinach widzisz, że stan zdrowia pogarsza się, gorączka nie spada, dziecko jest słabe, traci przytomność, nie ma z nim kontaktu, na skórze pojawiają się wybroczyny, to NATYCHMIAST dzwoń po pogotowie lub jedź do szpitala jeszcze raz. Przyczyną pogorszenia stanu zdrowia może być sepsa (zakażenie całego organizmu) spowodowana bakteriami, najczęściej meningokokami.
Sepsa rozwija się piorunującym tempie, o życiu dziecka może zadecydować kilka godzin.
Zabierz do szpitala całą dokumentację medyczną. Nie daj się odesłać do domu, jeśli widzisz, że stan zdrowia malca jest zły.

Zajrzyj tu, by ściągnąć, wydrukować i powiesić na lodówce ważne telefony alarmowe.
 
 
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!