GRY
 
 

Jak wybrać idealne pierwsze buty dla dziecka?

Jakie powinny być pierwsze buty dziecka? Kiedy je kupić? Nie, nie wtedy, gdy maluch uczy się chodzić. Pierwsze kroki najlepiej stawiać w antypoślizgowych skarpetkach albo na bosaka. Na pierwsze własne butki jest czas, kiedy smyk chce na spacerach chodzić na własnych nóżkach.

Pierwsze buty dziecka
fot. Fotolia

Nie wystarczy, że do sklepu obuwniczego przyniesiesz patyczek o tej samej długości, co stopa malucha. Pierwsze buty do samodzielnego chodzenia trzeba kupować z dzieckiem! Tylko wtedy będziesz miała pewność, że dokonałaś właściwego wyboru, bo buciki nie zdeformują delikatnych małych stóp. Złe i zbyt wcześnie włożone buty przeszkadzają w swobodnym kształtowaniu się kośćca dziecka. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Jakie powinny być idealne pierwsze buty dla dziecka?

  • zapiętek - Powinien być dobrze usztywniony (ale nie twardy), żeby zapobiegał przekrzywianiu się pięty. Najlepiej, gdy sięga dziecku przynajmniej do kostki. Od wewnątrz musi być pokryty gładkim materiałem chroniącym piętę przed otarciem. Sprawdź, czy nie ma na nim nierówności lub szwów, które mogą otrzeć stópkę.
  • nosek - Najlepszy jest szeroki, żeby dziecko mogło swobodnie ruszać paluszkami. Taki bucik nie będzie uwierać stopy.
  • podeszwa - Zegnij bucik, sprawdzając, czy jest sprężysta. Elastyczna podeszwa sprawia, że chodzi się wygodniej i zdrowiej. Powinna być też pokryta antypoślizgową powłoką, dzięki czemu dziecko nie poślizgnie się np. na mokrym chodniku.
  • materiał - Musi być przewiewny, żeby gwarantować stopie wentylację. Dobrze sprawdzają się buty z naturalnych materiałów, np. ze skóry. Są droższe niż te z syntetyków, ale o wiele zdrowsze dla dziecka.
  • zapięcie - Musi dobrze trzymać but na nóżce i być łatwe w obsłudze. Najlepsze są rzepy, które dziecko może samodzielnie rozpiąć. Na sznurówki przyjdzie jeszcze czas...  
  • rozmiar - Odpowiednia długość buta to połowa sukcesu. Stópka dziecka szybko rośnie, więc butki zawsze trzeba kupować większe – najlepiej o jeden rozmiar. Podczas mierzenia poproś malucha, żeby dosunął stópkę do przodu. Jeśli między piętę i zapiętek uda ci się włożyć swój palec, to znaczy, że rozmiar jest dobry.
  • wyściełanie - Nie powinno być płaskie, tylko lekko wyprofilowane, w środkowej części lekko podwyższone. To zapewnia stopie większą wygodę. Sprawdź, czy jest wyłożone miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem – naturalnym, nigdy sztucznym.
  • szerokość - Jest tak samo ważna jak długość. Buty dla dziecka nie mogą być za wąskie, bo obetrą małe stopy, ani za szerokie, bo nóżka będzie się w nich przesuwać i ślizgać. Szerokość buta trzeba dostosować do kształtu stopu dziecka.
Myślisz, że wiesz już wszystko o butach dla dziecka? SPRAWDŹ TUTAJ!

Kupuj buty ze znakiem Zdrowa Stopa. Przyznaje go Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie. Tak oznaczone buciki są prawidłowo skonstruowane, wykonane z dobrych materiałów, co gwarantuje, że są zdrowe dla rozwijających się stópek dziecka. Niektóre butki posiadają także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
 
Buty dla dzieci - TOP 5 wg. użytkowników na Bangla.babyonline.pl
EkoTuptusie, buciki (średnia ocena: 4,6, liczba opinii: 10)
Paputki.pl Butki dziecięce ze skóry naturalnej (średnia ocena: 4,43, liczba opinii: 14)
Buciki Gucio (średnia ocena: 4,31, liczba opinii: 13)
Skarpeto-Kapcie Home Socks. Skarpety z podeszwą ze skóry. Różne wzory i rozmiary (średnia ocena: 3,98, liczba opinii: 24)
Kapcie dla młodszych dzieci (średnia ocena: 3,86, liczba opinii: 11)

Niepokojące objawy przy nauce chodzenia:

 
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Ocena (3 oceny)

5.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga! Owsiki u malucha

Domowe syropy na przeziębienie