pierwsze buty dziecka do nauki chodzenia
fot. Adobe Stock

Jak wybrać idealne pierwsze buty dla dziecka?

Kiedy malec uczy się chodzić, pora na pierwsze buty dla dziecka. Jakie wybrać? Takie, które nie zaburzą rozwoju stopy!
pierwsze buty dziecka do nauki chodzenia
fot. Adobe Stock

Pierwsze buty do chodzenia musisz kupować z dzieckiem, żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Nie wystarczy, że do sklepu obuwniczego przyniesiesz patyczek o tej samej długości, co stopa dziecka. Kupując w internecie, warto zamówić 2-3 pary w podobnych rozmiarach i zostawić te najlepsze dla dziecka, a pozostałe odesłać. Czy lepszy będzie but trzymający kostkę, trampki czy może skarpetki antypoślizgowe? To ważna decyzja, bo złe i zbyt wcześnie włożone buciki przeszkadzają w swobodnym kształtowaniu się stopy dziecka

Spis treści:
1. Buty do nauki chodzenia
2. Pierwsze buty dla dziecka
3. Cechy dobrych butów
4. Częste pytania
5. Pierwsze buty na lato
6. Pierwsze buty na zimę

Idealne buty do nauki chodzenia

Pierwsze kroki dziecko może stawiać boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Bez bucików trenuje mięśnie stóp i lepiej wyczuwa podłoże. Gdy może swobodnie poruszać paluszkami, łatwiej mu też utrzymać równowagę. Pierwsze buty warto kupić, kiedy dziecko zacznie chodzić samo w czasie spacerów. W sklepie przymierz mu buty i dokładnie je obejrzyj. Zwróć uwagę na tych 8 cech dobrego obuwia dziecięcego:
 
Pierwsze buty dla dziecka
zapiętek usztywniony, do kostki
nosek szeroki
podeszwa elastyczna
materiał przewiewny (np. skóra, goreteks, nubuk)
zapięcie rzepy
rozmiar ok. 1 cm dłuższy od stopy
wyściółka dobrze wyprofilowana, anatomiczny kształt
szerokość dopasowana do kształtu stopy
Kupuj buty ze znakiem Zdrowa Stopa. Przyznaje go Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie. Tak oznaczone buciki są prawidłowo skonstruowane, wykonane z dobrych materiałów, co gwarantuje, że są zdrowe dla rozwijających się stópek dziecka. Niektóre butki posiadają także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Zobacz też: Sprawdź opinie rodziców na temat różnych modeli butów dziecięcych

Redakcja poleca: #MamaBezPorównania: z tatą na kajaki [WIDEO]
Uprawianie sportów z dzieckiem jest ważne dla rodziców - wynika z badań IQS i Mamo, To Ja. A jak to wygląda w praktyce? Ten zabawny filmik wyjaśnia wszystko.

Cechy dobrych pierwszych butów dla dziecka

Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z wymienionych w tabelce kryteriów odpowiednich butów do nauki chodzenia i pierwszych spacerków:

 • zapiętek - powinien być dobrze usztywniony (ale nie twardy), żeby zapobiegał przekrzywianiu się pięty. Najlepiej, gdy sięga dziecku przynajmniej do kostki. Od wewnątrz musi być pokryty gładkim materiałem chroniącym piętę przed otarciem. Sprawdź, czy nie ma na nim nierówności lub szwów, które mogą otrzeć stópkę.
 • nosek buta - najlepszy jest szeroki, żeby dziecko mogło swobodnie ruszać paluszkami - podkurczać je i rozprostowywać. Taki bucik nie będzie uwierać stopy.
 • podeszwa - zegnij bucik, sprawdzając, czy jest sprężysta. Podeszwa musi być dość gruba, elastyczna, antypoślizgowa. But powinien się zginać na linii zgięcia palców, tylko wtedy dziecko będzie mogło chodzić w sposób naturalny i zdrowy.
 • materiał wierzchni - musi być przewiewny, żeby gwarantować stopie wentylację. Dobrze sprawdzają się buty z naturalnych materiałów, np. ze skóry. Są droższe niż te z syntetyków, ale o wiele zdrowsze dla dziecka. Dobrym wyborem są także buty z goreteksu lub nubuku. W butach ze sztucznego tworzywa nóżki mogą się pocić i odparzać.
 • zapięcie - musi dobrze trzymać but na nóżce i być łatwe w obsłudze. Najlepsze są rzepy, które dziecko może samodzielnie rozpiąć. Sznurówki też są dobrym rozwiązaniem. Unikaj za to sprzączek i paseczków – są niewygodne, mogą uciskać nóżkę, a ponadto nie zapewniają właściwej ochrony całej stopy.
 • rozmiar - odpowiednia długość buta to połowa sukcesu. Stópka dziecka szybko rośnie, więc butki zawsze trzeba kupować większe – najlepiej o jeden rozmiar. Paluszki nie mogą dotykać ściany buta, między dużym palcem a końcem buta powinno być ok. 8 mm-1 cm.
 • wyściółka - powinna być dobrze wyprofilowana i mieć anatomiczny, dostosowujący się do stopy kształt. To zapewnia większą wygodę. Sprawdź, czy bucik jest wyłożony miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem – naturalnym, nigdy sztucznym!
 • szerokość -  tak samo ważna jak długość. Buty dla dziecka nie mogą być za wąskie, bo obetrą małe stopy, ani za szerokie, bo nóżka będzie się w nich przesuwać i ślizgać. Szerokość buta trzeba dostosować do kształtu stóp dziecka.
 • cholewka - Powinna sięgać przynajmniej do kostki, by nóżka dziecka była trochę usztywniona. To ułatwi mu stawianie kroków.
   

Ważne! Nie zakładaj dziecku używanych butów, np. po starszym rodzeństwie, bo może przyczynić się to do deformacji jego stópek.

Prawda czy fałsz? Pytania o pierwsze buty dla dziecka

Buciki do nauki chodzenia to temat, który nastręcza rodzicom wielu trudności. Nic dziwnego, że pojawia się tyle pytań o dobre obuwie - o zapiętek, odpowiedni rozmiar, model. Spróbujmy rozwiać kilka wątpliwości:

 • Trenujące chodzenie dziecko nie może nosić sandałów bez piętprawda. Buciki z odkrytymi paluszkami również powinny mieć usztywnioną piętkę, tzw. zapiętek. Pomaga on w odpowiednim ustawieniu stopy.
 • Najlepsze są buty ortopedyczne - fałsz. Wręcz przeciwnie: specjalistyczne obuwie noszone bez potrzeby może zdeformować zdrowe stópki. Kupienie takich bucików może zalecić wyłącznie ortopeda! 
 • Buty mogą być na dziecko za duże nawet o dwa rozmiary - fałsz. Mogą być najwyżej o rozmiar większe. To wystarczy, by maluch swobodnie poruszał palcami. W większych butach stopa nie ma dobrego oparcia, ślizga się, a wybrzuszenie na podbicie może uciskać poduszkę przed paluchem.
Pamiętaj! Do nauki chodzenia po domu wystarczą antypoślizgowe skarpetki. Nie ma jeszcze potrzeby kupowania kapciuszków czy bucików. Kiedy twoje dziecko wprawi się już w trudnej sztuce chodzenia (przeważnie między 10. a 13. miesiącem życia), czas na pierwszy spacer poza domem i pierwsze buty. 

Jakie pierwsze buty dla dziecka na lato?

Czy buty na lato wybieramy inaczej niż na inne pory roku? Nie, kryteria są identyczne. Jednak oprócz tego, że muszą dobrze trzymać stopę i być elastyczne, to jeszcze powinny być na tyle wygodne, by nie obcierały, a stopa się w nich nie pociła.
Najlepsze modele butów dziecięcych na gorące lato to:
 • przewiewne sandały,
 • sportowe buty,
 • gumowe buciki do wody.
 

Zimowe buty do nauki chodzenia

O czym należy pamiętać w przypadku zimowej pory? But musi chronić przed odmrożeniem i przemoczeniem, ale także odpowiednio odprowadzać wilgoć. Dlatego najlepiej wybierać modele z tzw. membranami niż kozaczki ze sztucznych tworzyw. Podeszwa antypoślizgowa to najlepszy wybór. Lepiej, żeby sięgały do kostki lub powyżej. Śniegowce są dobre, zwłaszcza jeśli spadnie dużo śniegu i zrobi się chlapa. Ale na całodzienne chodzenie, gdy za oknem nie ma minusowej temperatury już niekoniecznie. Skórzane wygodne kozaczki mogą się więc także przydać. Ważne, by spełniały powyższe kryteria dobrych pierwszych butów do nauki chodzenia.
  [content:0_26051,0_24561,0_26090,0_25184:CMNews]  
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zainspiruj się!

Gry i zabawy dla najmłodszych