Jak wybrać szkołę dla sześciolatka?
Ratunku! Moje dziecko w tym roku idzie do pierwszej klasy! Jak wybrać szkołę podstawową by dziecko do niej chętnie chodziło, a jego zdolności były rozwijane?
Państwowa czy prywatna – jaką szkołę wybrać? Stawiać na lepszą lokalizację czy raczej na cenioną kadrę? To pytania, które często zadają sobie rodzice sześciolatków. Warto nie zostawiać decyzji na ostatnią chwilę i z wyprzedzeniem rozpocząć poszukiwania szkoły, która pozwoli naszemu dziecku rozwinąć skrzydła. Dzięki temu zdążymy przyjrzeć się, jak funkcjonuje dana placówka w ciągu roku szkolnego oraz zweryfikować swoją decyzję. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając szkołę dla dziecka.
Wybieramy szkołę dla dziecka - lokalizacja
Warto wybrać szkołę, która nie będzie zbytnio oddalona od miejsca zamieszkania. W przyszłości pozwoli to dziecku na samodzielny powrót do domu, a nam ułatwi codzienne zaprowadzanie i odbieranie dziecka. Coraz częściej dla rodziców alternatywą staje się podstawówka położona w pobliżu miejsca pracy rodzica.
Sprawdź, czego uczy się dziecko w 1 klasie.
Wybieramy szkołę dla dziecka - program nauczania
Wszystkie szkoły podstawowe mają obowiązek realizowania programu MEN, ale wiele z nich wdraża dodatkowo własne metody nauczania. Zastanów się, czy twoje dziecko odnajdzie się w standardowym schemacie oświaty, czy może warto poszukać szkoły ze wzbogaconym programem?
Wybieramy szkołę - wyżywienie
Jeśli przewidujesz, że dziecko będzie spędzać w szkole wiele godzin, koniecznie sprawdź kwestię
wyżywienia. Część szkół zatrudnia kucharzy, inne korzystają z usług firm cateringowych. Zapoznaj się z przykładowym menu. Zwróć uwagę czy potrawy są zdrowe i czy będą smakowały twojemu dziecku.
Poczucie bezpieczeństwa w szkole
Dziecko będzie czuło się bezpieczniej i pewniej w szkole, w której uczy się jego starsze
rodzeństwo lub koledzy i koleżanki. Sześciolatek łatwiej odnajdzie się w podstawówce z niewielką liczbą uczniów, z małymi klasami, niż takiej, która dzieli budynek z gimnazjum. Nieoceniona jest oczywiście rola wychowawcy – dlatego też warto zorientować się, w jaki sposób pracują
nauczyciele w danej placówce. Popytaj uczniów i znajomych i spróbuj dowiedzieć się, jakie relacje nauczyciele nawiązują ze swoimi podopiecznymi. Czy dzieci się ich boją, czy nie mogą się doczekać kolejnej lekcji? Czy i jak wspierają uczniów, którzy są wybitni i tych, którzy mają problemy z nauką?
Zobacz też: Kompletujemy wyprawkę szkolną - lista do druku
Języki obce w szkołach podstawowych
Pod tym względem niewątpliwą przewagę mają szkoły dwujęzyczne. Takie, w których język
obcy jest językiem poprzez który, a nie którego się uczy. Tego jednak nie znajdziecie w państwowych szkołach, w których dziecko uczone jest jedynie jednego obcego języka.
Zajęcia dodatkowe i koła zainteresowań
To właśnie na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej należy szczególnie wspierać
wszechstronny rozwój dziecka oraz rozbudzić w nim ciekawość świata. Jeśli zajęcia będą zorganizowane w szkole, unikniemy męczących dojazdów, a dziecko nie będzie się nudzić w świetlicy. Do wszystkiego jednak należy podchodzić z umiarem i pamiętać, że sześciolatki najbardziej potrzebują czasu na zabawę i kontakty z rówieśnikami.
Pozwól dziecku zwiedzić szkołę, zanim rozpocznie się rok szkolny. Dziecko chętniej będzie chodziło do podstawówki, znając wcześniej budynek i otoczenie szkoły.
Konsultacja: Agata Żurowska, pedagog z 25-letnim doświadczeniem i prezes Warsaw
Bilingual School.
Zobacz też: 5 porad, jak urządzić pokój małego ucznia