Szkoła podstawowa

Egzekucja w szkolnym przedstawieniu
teatr
szkoła podstawowa
uchodźcy

Teatrzyk szkolny: dzieci z Ukrainy odgrywają scenę EGZEKUCJI. Wcielają się w rolę rosyjskich oprawców

Alina Czyżewska, aktorka i działaczka społeczna, alarmuje: w jednej ze szkół podstawowych w województwie kujawsko-pomorskim ukraińskie dzieci, w ramach przedstawienia szklonego, odgrywają makabryczne sceny. Urzędnicy nabierają wody w usta.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wszystko o rzeczowniku
edukacja
szkoła podstawowa

Rzeczownik: co to, odmiana, pytania [przykłady]

Czym jest rzeczownik? To część mowy, którą często poznajemy jako pierwszą, ucząc się mówić (np. mama, tata, baba). Naukę języka obcego również zaczynamy od poznawania rzeczowników. Nic dziwnego, że rzeczowniki określa się jako jedną z najważniejszych, czyli podstawowych części mowy.
Luiza Słuszniak
Co to jest gotowość szkolna?
edukacja dziecka
szkoła podstawowa

Gotowość szkolna – co to jest i jak się ją bada? + przykłady

Diagnoza gotowości szkolnej to dokument, który jest wręczany wszystkim rodzicom dzieci kończących edukację przedszkolną. Dowiedz się, co to jest i czy musisz ją dostarczyć do szkoły podstawowej, w której od września twoje dziecko rozpocznie edukację.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty 2022 coraz bliżej. Co trzeba umieć, by zaliczyć egzamin z języka polskiego? CKE nie robi z tego żadnej tajemnicy. Sprawdź, jaki zakres materiału obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku.
Luiza Słuszniak
powtórka z lektur egzamin ósmoklasisty
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Powtórka z lektur na egzamin ósmoklasisty. Najważniejsze utwory, bohaterowie, zagadnienia

Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto uporządkować sobie wiedzę o lekturach. Z myślą o uczniach klas ósmych, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych lektur i podstawowe informacje na ich temat. Przygotuj sobie herbatę lub jabłko i na spokojnie zrób krótkie powtórzenie wiadomości z lektur, które trzeba znać na teście lub z tej lektury, której najbardziej (może zupełnie niepotrzebnie!) obawiasz się na egzaminie ósmoklasisty.
Luiza Słuszniak
Co to jest suma i różnica, iloczyn i iloraz
szkoła podstawowa

Co to jest suma i różnica, iloczyn i iloraz? Wytłumaczenie i przykłady

Umiesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić, ale czy pamiętasz, jak nazywają się wyniki tych działań, czyli co to jest suma, różnica, iloczyn i iloraz? Jeśli wciąż tego nie pamiętasz albo mylą ci się te określenia, wyjaśniamy je dla ciebie, podajemy przykłady i pomagamy zapamiętać najważniejsze pojęcia matematyczne.
Ewa Janczak-Cwil
ile trwa egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa
egzamin

Ile trwa egzamin ósmoklasisty – czas podstawowy i wydłużony

Egzamin ósmoklasisty obejmuje egzaminy z trzech przedmiotów. Na napisanie każdego z nich dziecko ma inny limit czasu. Podstawowy czas trwania egzaminu ósmoklasisty może zostać wydłużony w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami. Sprawdź, ile czasu będzie miało twoje dziecko na napisanie egzaminu ósmoklasisty.
Ewa Janczak-Cwil
Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć, żeby dobrze zdać
uczeń
szkoła podstawowa
egzamin

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć, żeby dobrze zdać? [PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI]

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty jest wielkim wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców. Sprawdź, jak się uczyć, żeby dobrze napisać egzamin, i kiedy najlepiej zacząć przygotowania.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady.
zabawy logopedyczne
uczeń
szkoła podstawowa

Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady

Co to znaczy, że głoska jest dźwięczna lub bezdźwięczna? Jak odróżnić głoski dźwięczne od bezdźwięcznych? Po co nam ten podział na głoski w języku polskim. Czy są proste sposoby na to, by opanować wiedzę na temat dźwięczności i bezdźwięczności głosek?
Luiza Słuszniak
Powtórzenie do egzaminu ósmoklasisty: język polski
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Quiz: egzamin ósmoklasisty z polskiego - powtórzenie wiadomości

Gramatyka, ortografia, wiedza na temat lektur i środków stylistycznych – to obszary, w których ósmoklasista przed egzaminem powinien poruszać się w miarę sprawnie. Sprawdź, jak pójdzie ci nasz specjalnie przygotowany „Quiz - egzamin ósmoklasisty z polskiego”. To dobre powtórzenie wiadomości przed prawdziwym testem z języka polskiego. Na postawie arkuszy egzaminacyjnych CKE z poprzednich lat opracowaliśmy pytania z odpowiedziami.

Luiza Słuszniak
"Reduta Ordona" test ze znajomości lektury
uczeń
nasz test
szkoła podstawowa

„Reduta Ordona” - test wiedzy (pytania i odpowiedzi)

Test sprawdzający wiedzę na temat „Reduty Ordona” pozwoli nie tylko przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia poruszane w utworze, ale również uporządkować wiadomości na temat tej lektury. Przekonaj się, że rozwiązując quiz, naprawdę można oswoić ten trudny tekst.

Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. Uczniowie i nauczyciele coraz częściej zastanawiają się, czy w tym roku na egzaminie z języka polskiego pojawią się tzw. pewniaki. Podpowiadamy, czego można spodziewać się na egzaminie i co powtórzyć, by nie obawiać się porażki.
Luiza Słuszniak
lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa

Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022: obowiązkowe i uzupełniające [LISTA]

Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2022 roku jest dłuższa. W zeszłym roku wymagana była znajomość lektur obowiązkowych z klas 7 i 8. W 2022 roku wykaz został poszerzony także o lektury z klas 4-6.
Ewa Janczak-Cwil
jak wytłumaczyć dziecku samogłoski i spółgłoski
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Spółgłoski i samogłoski: jak wyjaśnić dziecku, czym się różnią? Przykłady i ćwiczenia

Co to jest samogłoska, a co spółgłoska? I jak je od siebie odróżnić? Podział głosek na samogłoski i spółgłoski większości dorosłym nie sprawia kłopotu, ale jak wytłumaczyć to zjawisko dziecku? Podpowiadamy, jakie ćwiczenia pomogą zrozumieć, czym są spółgłoski i samogłoski.
Luiza Słuszniak
Kiedy wypada koniec roku szkolnego w 2022?
szkoła
wakacje
szkoła podstawowa

Kiedy wypada koniec roku szkolnego w 2022 roku? [TERMINY]

Kiedy przypada koniec roku szkolnego w 2022 roku? Zastanawiają się nad tym nie tylko uczniowie, ale też ich rodzice. Zgodnie z harmonogramem Ministerstwa Edukacji i Nauki część uczniów zakończy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze już w kwietniu, a część dopiero w czerwcu. Sprawdź, kiedy w tym roku zaczną się wakacje dla 8 klas, maturzystów i pozostałych uczniów.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Końskie zaloty to nie komplement
szkoła podstawowa
przemoc wobec dzieci

Czy końskie zaloty to śmieszny żart? Nadkom. Małgorzata Sokołowska o molestowaniu dziewczynek

Żyjemy w patriarchalnej kulturze, która nie tylko normalizuje, ale także daje przyzwolenie na zachowania przemocowe. Ten problem porusza nadkom. Małgorzata Sokołowska, publikująca na Instagramie jako z_pamietnika_policjantki.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiesłowy: co to jest, rodzaje, przykłady, ćwiczenia
nauka
edukacja
szkoła podstawowa

Imiesłowy: czym są, rodzaje, przykłady, ćwiczenia

Czy są imiesłowy? Ile rodzajów imiesłowów wyróżniamy i jakie ma to znaczenie? Dzięki przykładom ilustrującym wyjaśnienie najważniejszych zagadnień dotyczących imiesłowów – na pewno wszystko zrozumiesz.
Luiza Słuszniak
Jak napisać wypracowanie
nauka
szkoła podstawowa

Jak napisać wypracowanie? Instrukcja krok po kroku

Aby napisać jak najlepsze wypracowanie, wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wbrew pozorom nie są skomplikowane. Wyjaśnione w oparciu o przykłady, są też łatwe do zapamiętania. Wyjaśniamy, jak napisać dobre wypracowanie krok po kroku.
Luiza Słuszniak
lektury klasa 4
szkoła
uczeń
szkoła podstawowa

Lektury klasa 4 – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

Wykaz lektur w 4 klasie szkoły podstawowej obejmuje różne gatunki literackie: powieści, dłuższe opowiadania, baśnie, podania, legendy, a także sporo poezji. Podajemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 4 klasie. Spis lektur zawiera nowe tytuły.
Joanna Biegaj