Szkoła podstawowa

Kiedy obchodzimy Dzień chłopaka?
chłopiec
szkoła podstawowa
szkoła średnia

Dzień Chłopaka to nie tylko szkolny zwyczaj. Kiedy go obchodzimy i kto świętuje?

Dzień Chłopaka to popularne święto, które na dobre zagościło w szkolnej (i przedszkolnej) tradycji. W tym dniu chłopcy otrzymują od koleżanek drobne upominki i życzenia. Jednak to również święto… zakochanych par. Dowiedz się, w jaki dzień w tym roku wypada Dzień Chłopaka.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Życzenia na rozpoczęcie roku szkolnego
szkoła
życzenia
szkoła podstawowa

Życzenia na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024: śmieszne, poważne, dla uczniów, dla nauczycieli

Czego życzyć na początku roku szkolnego? Treść i forma życzeń zależy od tego, czy składamy je nauczycielom, uczniom czy… przedszkolakom. Za każdym razem możemy jednak zadbać o to, by adresat poczuł, że naprawdę kibicujemy mu od samego początku roku szkolnego.
Luiza Słuszniak
Lektury obowiązkowe w szkole podstawowej
szkoła podstawowa
lektury
język polski

Lektury obowiązkowe w szkole podstawowej na rok szkolny 2023/2024

Jakie są lektury obowiązkowe w klasach 1-3, a które muszą przeczytać uczniowie klas starszych? Być może część z pozycji macie w domowej biblioteczce, a niektóre warto już teraz wypożyczyć z biblioteki lub kupić w księgarni (stacjonarnej lub internetowej). Sprawdź aktualną listę lektur w szkole podstawowej, by mieć pewność, że twoje dziecko na pewno je przeczyta.
Luiza Słuszniak
przedmioty w 8 klasie
szkoła
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Przedmioty w 8 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2023/2024

Przedmioty w 8 klasie niewiele różnią się od tych, które twoje dziecko miało w 7 klasie szkoły podstawowej. W planie lekcji pojawią się jednak pewne zmiany, na które uczeń lub uczennica musi się przygotować. Tłumaczymy, które przedmioty liczą się do średniej ocen, a które nie.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wyprawka do 8 klasy: ile kosztuje wyprawka szkolna dla 8-klasisty?
szkoła
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Wyprawka do 8 klasy: zeszyty i nie tylko 

Wyprawka do klasy 8 jest dużo prostsza w skompletowaniu niż w przypadku wyprawek młodszych uczniów. Dziecko wie, co mu się podoba, a my mniej więcej wiemy, czego potrzebuje. Wiele przyborów zostało z poprzednich lat, inne trzeba dokupić. Wydatków i tak jednak nie zabraknie. Oto lista rzeczy do szkoły do 8 klasy.
Luiza Słuszniak
Przedmioty w 7 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2021/2022
szkoła
szkoła podstawowa

Przedmioty w 7 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2023/2024

Przedmioty w 7 klasie to po części kontynuacja nauki z lat poprzednich, ale i zupełnie nowe lekcje. Sprawdź, ile jest przedmiotów w 7 klasie, jakie przedmioty dochodzą, a które znikają z planu lekcji.
Joanna Biegaj
Wyprawka szkolna do 7 klasy
uczeń
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Wyprawka do 7 klasy: lista zeszytów i przyborów szkolnych

Wyprawka szkolna do 7 klasy to przede wszystkim zeszyty. Ile zeszytów (i jakich?) trzeba kupić? Jakie przybory szkolne są potrzebne siódmoklasiście? Sprawdziliśmy, co warto wpisać na listę rzeczy potrzebnych do szkoły, tak by na spokojnie skompletować całą wyprawkę przed 1 września.
Luiza Słuszniak
Zeszyty do 7 klasy
lista zakupów
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Zeszyty do 7 klasy: ile i jakie zeszyty wpisać na listę zakupów?

Uczeń w 7 klasie będzie potrzebował więcej zeszytów niż w poprzednich klasach. Ile kupić zeszytów w linie, a ile w kratkę? Sprawdziliśmy, jakie przedmioty dochodzą w siódmej klasie i jaki ma to wpływ na liczbę zeszytów.
Luiza Słuszniak
Przedmioty w 6 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2021/2022
szkoła
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Przedmioty w 6 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2023/2024

Przedmioty w 6 klasie podstawówki to kontynuacja nauki rozpoczętej w poprzednim roku. Wyprawka szkolna będzie wyglądała więc dokładnie tak, jak rok wcześniej. Czego potrzebuje szóstoklasista na udane rozpoczęcie nowego roku szkolnego?
Joanna Biegaj
lektury klasa 4
szkoła
uczeń
szkoła podstawowa

Lektury do 4 klasy na rok szkolny 2023/2024: lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

Wykaz lektur w 4 klasie szkoły podstawowej obejmuje różne gatunki literackie: powieści, dłuższe opowiadania, baśnie, podania, legendy, a także sporo poezji. Podajemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 4 klasie na rok szkolny 2023/2024.
Joanna Biegaj
Jakie zeszyty do 6 klasy
uczeń
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Zeszyty do 6 klasy: jakie i ile ich kupić? Pełna lista przedmiotów

Jakie zeszyty są potrzebne do 6 klasy? Szóstoklasiści, zgodnie z programem nauczania, będą mieli 14 lub 15 przedmiotów, co daje łącznie 25 lub 27 godzin lekcyjnych tygodniowo. Jednak nie na wszystkie zajęcia będą musieli nosić zeszyty. Mało tego, nie wszystkie muszą być w standardowym formacie. Sprawdź, ile i jakich zeszytów kupić dziecku do 6 klasy.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jakie zeszyty do 5 klasy?
szkoła
uczeń
szkoła podstawowa

Zeszyty do 5 klasy szkoły podstawowej: jakie i ile trzeba kupić?

Wybór zeszytów do szkoły może być dla rodziców problemem podczas szkolnych zakupów. Ile sztuk kupić w kratkę, ile w linie? A może przydadzą się jeszcze jakieś inne? Podpowiadamy, jakie zeszyty są potrzebne do 5 klasy szkoły podstawowej.
Joanna Biegaj
lektury szkolne klasa 5
szkoła podstawowa
lektury
język polski

Lektury szkolne w klasie 5: spis lektur na rok szkolny 2023/24

Jakie są lektury w 5 klasie szkoły podstawowej? Zarówno takie, po które uczniowie sięgają z przyjemnością, jak i nieco trudniejsze pozycje. Prezentujemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 5 klasie na rok szkolny 2023/2024. Sprawdź, która z nich liczą najwięcej stron, by dziecko na pewno zdążyło przeczytać je przed omówieniem w szkole.
Joanna Biegaj
Przedmioty w 5 klasie. Tego uczą się dzieje roku szkolnym 2021/2022
szkoła
uczeń
szkoła podstawowa

Przedmioty w 5 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2023/2024

Przedmioty w 5 klasie szkoły podstawowej są w zasadzie takie same, jak w 4 klasie podstawówki. Jest jednak jeden wyjątek. Sprawdź, jakie lekcje ma piątoklasista, jak wygląda lista wszystkich przedmiotów i ile godzin w tygodniu na nie przypada.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
przedmioty w 4 klasie
nauka
szkoła
szkoła podstawowa

Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2023/2024? [LISTA]

W 4 klasie szkoły podstawowej pojawiają się przedmioty, których dziecko będzie uczyć się przez kolejne lata. Zakończyło się nauczanie zintegrowane. To bardzo duża zmiana. Sprawdź jakie przedmioty dochodzą i ile ich jest.
Ewa Janczak-Cwil
wyprawka do 4 klasy
dziecko
uczeń
wyprawka szkolna

Wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej: lista

Wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej to spore wyzwanie. Dziecko będzie miało nowe przedmioty i cięższy tornister. Sprawdź, co znajduje się na liście rzeczy potrzebnych czwartoklasiście.
Magdalena Drab
Dzień Wagarowicza
szkoła podstawowa

Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?

Dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce od lat – tego dnia ze szkoły uciekali zarówno nasi rodzice, jak i dziadkowie, choć może nie zawsze chcieli się do tego przyznać. Podpowiadamy, kiedy wypada dzień wagarowicza i dajemy kilka pomysłów na to, jak go spędzić – i to bez nieobecności i uwagi w dzienniku!
Dominika Bielas
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty 2023 coraz bliżej. Co trzeba umieć, by zaliczyć egzamin z języka polskiego? CKE nie robi z tego żadnej tajemnicy. Sprawdź, jaki zakres materiału obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku.
Luiza Słuszniak
egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2023: wymagania, punkty, wyniki

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty w 2023 roku? Wyjaśniamy, jakie wymagania obowiązują uczniów w tym roku szkolnym na egzaminie z matematyki, języka polskiego i języka obcego. Sprawdź, ile trwa egzamin ósmoklasisty i kiedy zostaną ogłoszone wyniki.
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
szkoła podstawowa

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023 obejmie dzieci, które w tym roku kończą 7 lat. Na wniosek rodziców sześciolatki, które korzystały z wychowania przedszkolnego w roku poprzednim lub uzyskały pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, także mogą zapisać się do klas pierwszych. Wyjaśniamy, jak przebiega nabór do szkoły podstawowej.
Ewa Janczak-Cwil
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
rekrutacja do przedszkola
szkoła podstawowa

Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023

Nabór elektroniczny do przedszkoli i podstawówek rusza na przełomie lutego i marca. Dokładną datę za każdym razem wyznaczają władze twojego miasta lub gminy. Z reguły, do końca stycznia daty te są podane do informacji publicznej.
Luiza Słuszniak
ile trwa egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa
egzamin

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2023 – czas podstawowy i wydłużony

Egzamin ósmoklasisty obejmuje egzaminy z trzech przedmiotów. Na napisanie każdego z nich dziecko ma inny limit czasu. Podstawowy czas trwania egzaminu ósmoklasisty może zostać wydłużony w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami. Sprawdź, ile czasu będzie miało twoje dziecko na napisanie egzaminu ósmoklasisty.
Ewa Janczak-Cwil
Co zabrać na egzamin ósmoklasisty?
szkoła podstawowa
egzamin

Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty?

Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty: pióro, ołówek i kalkulator? Niekoniecznie. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała specjalny komunikat o tym, co można zabrać ze sobą na egzamin, a co jest zakazane.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Odmiana przez przypadki
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Odmiana przez przypadki: pytania, przykłady. Deklinacja może być prosta!

Odmiana przez przypadki – to brzmi groźnie. Ale w rzeczywistości deklinacja jest prosta. Wystarczy znać przypadki i ich pytania oraz zerknąć na kilka przykładów wyrazów odmienionych przez siedem przypadków. Czy wiesz np. jak odmienia się rzeczownik „przyjaciel”?
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. Uczniowie i nauczyciele coraz częściej zastanawiają się, czy w tym roku szkolnym na egzaminie z języka polskiego pojawią się tzw. pewniaki. Podpowiadamy, czego można spodziewać się na egzaminie i co powtórzyć, by nie obawiać się porażki.
Luiza Słuszniak
Dzień Miłośników Pluszaków 
przedszkole
dzieci
uczeń

Dzień Miłośników Pluszaków to święto wszystkich pluszowych zwierzątek i ich przyjaciół. Sprawdź, kiedy wypada i jak się obchodzi

Dzień Miłośników Pluszaków to doskonała okazja, żeby podziękować pluszowym ulubieńcom za ich nieocenioną pomoc. Pluszowi przyjaciele pomagają, gdy nam smutno lub nie możemy zasnąć. Bywają także powiernikami naszych największych dziecięcych tajemnic. Czy aby na pewno tylko dziecięcych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Próbny egzamin ósmoklasisty 2022/2023
uczeń
szkoła podstawowa
egzamin

Próbny egzamin ósmoklasisty: czy warto go zdawać, skoro nie jest obowiązkowy? [TERMINY]

Próbny egzamin ósmoklasisty to doskonała okazja, żeby zapoznać się z formułą tak ważnego i oficjalnego sprawdzianu, a przy okazji oswoić się z nieznanym. Dzięki temu stres związany z majowym, obowiązkowym egzaminem ósmoklasisty będzie mniejszy. W 2023 roku osoby uczniowskie będą się mierzyć z językiem polskim, matematyką i językiem obcym nowożytnym. Sprawdź daty egzaminów.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Orzeczenie imienne
szkoła podstawowa
język polski
egzamin

Co to jest orzeczenie imienne i jak je rozpoznać? Dużo  przykładów orzeczeń imiennych w zdaniach

Czym różni się orzeczenie imienne od zwykłego orzeczenia (czasownikowego)? Z czego się składa i na jakie pytania odpowiada? By to zrozumieć i zapamiętać wystarczy prosta definicja i przykłady orzeczeń imiennych w zdaniach.
Luiza Słuszniak
Najważniejsze wiadomości o spółgłoskach: co to jest, ile ich jest, podział spółgłosek
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Spółgłoski: czym są, ile ich jest, jak się dzielą?

Jak zrozumieć, czym są spółgłoski? Ile właściwie jest wszystkich spółgłosek w języku polskim? Czym różnią się od siebie poszczególne spółgłoski i jaki ma to wpływ na ich podział? Sprawdź najważniejsze wiadomości o spółgłoskach!
Luiza Słuszniak
Samogłoski w języku polskim: jakie są, wymowa i podział samogłosek
uczeń
szkoła podstawowa

Samogłoski: poznaj ich cechy, rodzaje i rolę w języku polskim

Co to są samogłoski? Ile ich jest? Jakie są rodzaje samogłosek? Dlaczego nazywa się je głoskami otwartymi? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat samogłosek, aby umieć je poprawnie scharakteryzować.
Luiza Słuszniak