Wyprawka do pierwszej klasy to spore wydatki. Czy kompletując potrzebne pierwszoklasiście rzeczy, da się zaoszczędzić? Tak, ale zanim zaczniesz kompletować wyprawkę do pierwszej klasy, przygotuj listę niezbędnych zakupów: o niczym nie zapomnisz i unikniesz zbędnych wydatków.

Reklama

Część rzeczy możesz kupić wcześniej, korzystając z promocji w dyskontach, w których przybory szkolne zaczynają królować już na przełomie lipca i sierpnia. Ostatnia niedziela wakacji (27 sierpnia) to niedziela handlowa, należy się jednak liczyć wtedy z tłumami przy sklepowych półkach i kasach.

Spis treści:

Wyprawka do pierwszej klasy: co kupić?

W wyprawce do pierwszej klasy powinno znaleźć się naprawdę sporo artykułów – i wszystkie będą dziecku bardzo potrzebne! Dlatego chcąc ułatwić życie rodzicom przyszłych pierwszoklasistów, stworzyliśmy gotową do druku listę z wyprawką szkolną. To praktyczny spis wszystkich akcesoriów niezbędnych w pierwszej klasie i takich, które przydają się zawsze, niezależnie od tego, do jakiej placówki będzie uczęszczać dziecko.

Wyprawka pierwszoklasisty: podstawowa lista rzeczy do szkoły

 • zeszyty w trzy linie;
 • okładki na zeszyty;
 • przybory do pisania i malowania (jeśli chodzi o kredki i mazaki, możesz wybrać klasyczne lub dwustronne);
 • klej i nożyczki;
 • bloki rysunkowe;
 • śniadaniówka;
 • bidon.

Wyprawka do pierwszej klasy to także:

Zobacz także
 • Plecak lub tornister – nie kupuj w ciemno i nie oszczędzaj, plecak szkolny nie może szkodzić postawie dziecka.
 • Strój na WF – to najczęściej biała koszulka i granatowe spodenki (dodatkowe obuwie przeważnie nie jest wymagane; ceny strojów sportowych zaczynają się już od kilkunastu złotych za komplet),
 • Kapcie szkolne i buty na WF – w wielu szkołach istnieje wymóg, aby miały białe podeszwy (koszt: minimum 30 zł).

Jakie zeszyty kupić do pierwszej klasy?

Zeszyty dla ucznia pierwszej klasy powinny mieć 3 linie. Warto zwrócić uwagę, czy linie są właściwie wydrukowane. Dobrze, jeśli w zeszytach pierwszoklasisty linie występują co 5 mm i najlepiej, gdy nie są identyczne (jest na przemian jedna cienka linia, najczęściej błękitna, i dwie grubsze, przeważnie czerwone).

Taki układ linii w zeszycie dla pierwszoklasisty ma ułatwić dziecku staranne i estetyczne pisanie oraz pomóc w lepszym rozplanowaniu przestrzennym różnego rodzaju liter (koszt: od 1,50 zł za sztukę gdy kupujemy zestaw kilku sztuk).

Najlepiej gdy format zeszytu to A5 (standardowa wielkość zeszytu szkolnego). Najlżejsze będą zeszyty 16-kartkowe (choć zeszyty do nauki pisania mogą mieć też 32 kartki).

Wybieranie okładek szkolnych zeszytów można powierzyć dziecku (producenci zeszytów co roku zaskakują bogatą ofertą kolorów i wzorów okładek, często pojawiają się na nich lubiane przez dzieci zwierzęta lub ulubione postacie z bajek).

Przybory szkolne dla pierwszoklasisty

 • Okładki – dla ucznia pierwszej klasy nie kupuj standardowych okładek na zeszyty (są one za duże, powodują wybrzuszenia, które utrudniają dziecku pisanie), wybierz te specjalnie przeznaczone na zeszyty 16 kartkowe (koszt: od ok. 1 zł za sztukę).
 • Farby i pędzelki – kupując je dla pierwszoklasisty, warto zwrócić uwagę na specjalne pojemniczki na wodę, które chronią przed nieumyślnym wylaniem farby przez dziecko. W niektórych szkołach wymagane są również podkładki na biurko (koszt farb to minimum 7 zł za zestaw, cena zależy od ilości kolorów i jakości farb).
 • Gumka do ścierania – warto kupić gumkę dobrej jakości. Niestety dostępne w marketach kolorowe gumki często rozmazują ołówek, zamiast go ścierać (koszt: od ok. 2 zł).
 • Temperówka – przyda się zarówno do ołówków jak i kredek. Jeśli dziecko ma grubsze kredki ołówkowe, warto kupić temperówką z dwoma otworami o różnych średnicach (koszt: od 2 zł).
 • Przybory do pisania – w pierwszej klasie dzieci najczęściej używają do nauki pisania ołówka (dopiero później korzystają z piór lub długopisów). Możesz wybrać standardowe ołówki lub specjalne, przeznaczone do nauki pisania, które są grubsze, trójkątne lub posiadają specjalne nakładki (koszt: od ok. 5 zł za sztukę).

Ile kosztuje wyprawka szkolna do pierwszej klasy?

Pełne przygotowanie dziecka do szkoły to niemałe koszty. Same przybory szkolne (zeszyty, bloki, akcesoria do pisania itp.) kosztują ok. 100-200 zł. Mniej więcej tyle samo zapłacisz za gotowy zestaw wszystkich przyborów szkolnych. Do tego trzeba doliczyć plecak (od 100 do nawet kilkuset zł), podręczniki (nawet 500 zł), strój sportowy z butami (200-300 zł) i kapcie (100-200 zł). Razem to ok. 1000 zł. Jak widać, 300 zł na wyprawkę szkolną to tylko kropla w morzu potrzeb.

Zwłaszcza że gdy zapiszesz dziecko na sportowe zajęcia dodatkowe, trzeba będzie dokupić jeszcze kolejny strój gimnastyczny (np. na balet lub treningi piłki nożnej).

Uwaga, uczniowie publicznych szkół podstawowych otrzymują za darmo podręczniki do przedmiotów obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Za pozostałe materiały edukacyjne (np. podręczniki do etyki, religii, drugiego języka obcego) rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni. W niepublicznych (prywatnych) szkołach najczęściej to rodzice opłacają koszty zakupu podręczników.

Jak podpisać wyprawkę dla pierwszoklasisty?

Pamiętaj, by podpisać zakupione przybory szkolne (nożyczki i pędzle również). Dzięki temu twoje dziecko uniknie niepotrzebnych nieporozumień i kłótni z powodu zamiany danego przedmiotu. Nie będziesz też musiała co chwila kupować nowych przyborów z powodu zgubienia poprzednich. Użyj pisaków do ubrań lub markera. Nie zaszkodzi podpisać również kurtki, worka na buty czy stroju gimnastycznego (w dobie robienia zakupów w sieciówkach, może się zdarzyć, że dzieci z jednej klasy będą miały takie same części garderoby).

Wyprawka do szkoły: postaw na jakość rzeczy

Kupując wyprawkę pierwszoklasisty, nie oszczędzaj na plecaku szkolnym czy kapciach dla dziecka, gdyż są to przedmioty, które mają wpływ na jego zdrowie. Pamiętaj, że:

 • W kapciach dziecko spędza wiele godzin, więc warto, żeby były nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne i wykonane z materiałów, w których małe stópki nie będą się pocić.
 • Kupując worek, powinno się zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, lecz także rodzaj materiału (najlepiej, by był nieprzemakalny i szybkoschnący).
 • Nieodpowiednio dobrany plecak może przyczynić się do problemów z kręgosłupem. Jego wielkość lub ciężar czasem trudno ocenić, robiąc zakupy przez internet — kupując plecak w sklepie on-line, zapoznaj się dokładnie z opisem producenta.

Uwaga! Jeśli twoje dziecko jest leworęczne, szukaj produktów, które są skierowane specjalnie dla leworęcznych maluchów. Znajdziesz wśród nich nożyczki, długopisy, zeszyty czy temperówki.

Lista rzeczy do szkoły: skąd wiedzieć, że masz już wszystko?

Przed zakupem wyprawki dla pierwszoklasisty najlepiej wybrać się do placówki bądź sprawdzić na stronie internetowej szkoły, co dokładnie będzie potrzebne. Jeśli szkoła wcześniej nie udostępniła takich informacji, z częścią zakupów warto zaczekać do rozpoczęcia roku szkolnego (lub pierwszego zebrania), kiedy wychowawca dziecka doprecyzuje wymagania.

Wyprawka pierwszoklasisty: lista rzeczy do druku

Kliknij w obrazek i wydrukuj listę z wyprawką dla pierwszoklasisty. O niczym nie zapomnisz!

wyprawka pierwszoklasisty lista

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama