Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
fot. AdobeStock

Jesteś dzieckiem – jesteś człowiekiem. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka obchodzony jest w Polsce od 2014 roku. Gwarantem praw dziecka jest Konstytucja RP i Konwencja Praw Dziecka. Wymieniamy, jakie to prawa.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
fot. AdobeStock
20 listopada to od kilku lat szczególna data, ponieważ właśnie w tym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wnioskodawca święta, ówczesny Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, tak mówił o ważności respektowania praw najmłodszych: „Jesteś dzieckiem – jesteś człowiekiem. Masz swoje prawa, nazywane prawami dziecka”. Jako pierwszy podkreślał to Janusz Korczak. Ten wspaniały pedagog, działacz społeczny mówił: „Nie ma dzieci. Są ludzie”. Wszystkie dzieci mają takie same prawa – bez względu na pochodzenie, rasę, płeć, język, religię, status materialny czy stan zdrowia. 

Spis treści:

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Święto to zostało uchwalone przez Sejm 7 listopada 2014 r., by przypomnieć wszystkim, że „prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”. Wnioskodawcą ustanowienia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka był ówczesny Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

W uchwale sejmowej, która zatwierdziła święto, napisano: „Dnia 20 listopada 2014 r. przypada 25. rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka. To wydarzenie ma szczególne znaczenie dla Polski jako inicjatora działań i prekursora prac nad stworzeniem tego najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 r. przedstawił projekt Konwencji i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej. Przypominając szczególny wkład i rolę Polski w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka”.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Lista praw dziecka

Pamiętaj:
  • Masz prawo do życia bez przemocy i do ochrony Twojej godności osobistej. Nikomu nie wolno Cię bić, wyśmiewać czy poniżać.
  • Masz prawo do życia, a dorośli muszą zadbać o Twój psychiczny i fizyczny rozwój.
  • Masz prawo do nauki, ale też do wypoczynku, rozwijania zainteresowań i talentów.
  • Masz prawo wypowiedzieć się w każdej sprawie, która ciebie dotyczy. Dorośli powinni starać się wziąć Twoją opinię pod uwagę.
  • Masz prawo do prywatności.
  • Masz prawo do wychowania w rodzinie. Jeśli Twoi rodzice mieszkają oddzielnie, masz prawo do kontaktu i z mamą, i z tatą.
  • Rodzice są odpowiedzialni za Twoje wychowanie i rozwój, a państwo ma obowiązek im w tym pomagać.
  • Gdy zachorujesz, masz prawo do właściwej opieki i leczenia.

Zobacz także: Prawa i obowiązki dziecka: co się dziecku należy, a czego można od niego wymagać?

Masz prawa i masz prawo je egzekwować, jednak w poszanowaniu praw innych ludzi. Przypomniał o tym były RPD Marek Michalak w swoim wystąpieniu z okazji drugich obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka: „Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawo gwarantuje Wam kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną edukację. Możecie wypoczywać, pytać i wypowiadać się. Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli – mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością”. 

Zobacz także: Czy znasz już Kartę Praw Dziecka-Pacjenta?

W 2015 roku z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka Marek Michalak nagrał też specjalne wystąpienie skierowane do dzieci. Oto, co w nim powiedział:

Prawa dziecka zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka

Prawa dziecka są zagwarantowane w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w artykule 72. 
„Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.
Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych.
Ale to wszyscy dorośli powinni brać udział w rozwoju umysłowym i fizycznym dziecka, gdyż dzieci są największym bogactwem każdego społeczeństwa i w przyszłości to one będą decydowały o swojej wspólnocie, państwie, globie. Należy je więc bardzo dobrze do tej roli przygotować. Ma to robić rodzic, nauczyciel, lekarz, policjant, polityk itd.”.

Dziecko nie jest własnością dorosłych. Jest słabsze od dorosłych, dlatego też musi posiadać dodatkową ochronę przed siłą dorosłych. Taką ochronę dają im prawa dziecka zapisane w Konwencji o prawach dziecka

Pamiętajmy o tym na co dzień!

Źródło: brpd.gov.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Premiera książki Doroty Zawadzkiej "Dziecko swoje prawa ma" – film
Nowa książka Doroty Zawadzkiej wylicza podstawowe prawa dziecka i ukazuje, jak działają w praktyce. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Zobacz film z premiery książki!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy