GRY
 
 

Jesteś dzieckiem - jesteś człowiekiem. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka obchodzony jest w Polsce po raz drugi. Czy pamiętamy, jakie prawa gwarantuje dziecku Konstytucja RP i Konwencja Praw Dziecka?

Chłopiec - prawa dziecka/ Jesteś dzieckiem - jesteś człowiekiem
fot. Fotolia
"Jesteś dzieckiem - jesteś człowiekiem. Masz swoje prawa, nazywane prawami dziecka" - tak zwraca się do dzieci Marek Michalak, przypominając, że dzisiaj, czyli 20 listopada, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.   

Wszystkie dzieci mają takie same prawa - bez względu na pochodzenie, rasę, płeć, język, religię, status materialny czy stan zdrowia.Pamiętaj:
  • Masz prawo do życia bez przemocy i do ochrony Twojej godności osobistej. Nikomu nie wolno Cię bić, wyśmiewać czy poniżać.
  • Masz prawo do życia, a dorośli muszą zadbać o Twój psychiczny i fizyczny rozwój.
  • Masz prawo do nauki, ale też do wypoczynku, rozwijania zainteresowań i talentów.
  • Masz prawo wypowiedzieć się w każdej sprawie, która ciebie dotyczy. Dorośli powinni starać się wziąć Twoją opinię pod uwagę.
  • Masz prawo do prywatności.
  • Masz prawo do wychowania w rodzinie. Jeśli Twoi rodzice mieszkają oddzielnie, masz prawo do kontaktu i z mamą, i z tatą.
  • Rodzice są odpowiedzialni za Twoje wychowanie i rozwój, a państwo ma obowiązek im w tym pomagać.
  • Gdy zachorujesz, masz prawo do właściwej opieki i leczenia.
Masz prawa i masz prawo je egzekwować, jednak w poszanowaniu praw innych ludzi. Przypomina o tym Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w swoim wystąpieniu z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Dziecka: "Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawo gwarantuje Wam kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną edukację. Możecie wypoczywać, pytać i wypowiadać się. Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli – mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością". 

Warto zobaczyć: Czy znasz już Kartę Praw Dziecka-Pacjenta?

Zobacz, co o Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka opowiada Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak:
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka jest w Polsce obchodzony po raz drugi. To wydarzenie zostało uchwalone przez Sejm w 2014 r., by przypomnieć wszystkim, że "prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka". Jako pierwszy podkreślał to Janusz Korczak - "Stary Doktor". Ten wspaniały pedagog, działacz społeczny mówił: "Nie ma dzieci. Są ludzie". 

Prawa dziecka są zagwarantowane w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w artykule 72. 
"Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.
Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych.
Ale to wszyscy dorośli powinni brać udział w rozwoju umysłowym i fizycznym dziecka, gdyż dzieci są największym bogactwem każdego społeczeństwa i w przyszłości to one będą decydowały o swojej wspólnocie, państwie, globie. Należy je więc bardzo dobrze do tej roli przygotować. Ma to robić rodzic, nauczyciel, lekarz, policjant, polityk itd."

Dziecko nie jest własnością dorosłych. Jest słabsze od dorosłych, dlatego też musi posiadać dodatkową ochronę przed siłą dorosłych. Taką ochronę dają im prawa dziecka zapisane w Konwencji o prawach dziecka. 

Pamiętajmy o tym na co dzień!

Zobacz także: Przestańmy bić dzieci! Nowa kampania Rzecznika Praw Dziecka
Redakcja poleca: Jakie prawa dziecka są ważne dla naszych redaktorek? Zobacz film!
Wśród redaktorek Babyonline nowa książka Doroty Zawadzkiej „Dziecko swoje prawa ma” cieszy się ogromną popularnością. Każda z nas przeczytała ją od deski do deski. I każda z nas ma takie prawo dziecka, które jest dla niej szczególnie ważne. Zobacz film, w którym redaktorki mówią o dziecięcych prawach.

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj