Czekając na święta, zrób kalendarz adwentowy

Kiedy ubierzemy choinkę? Czy jutro już przyjdzie Mikołaj? Dzieci przed świętami nieustannie zadają takie pytania. Zrozumienie czasu jest dla nich zbyt trudne, więc czekanie na prezenty staje się wysiłkiem. Pomoże im w tym kalendarz adwentowy. Oto kilka pomysłów, jak go zrobić.
Małgorzata Wódz
dziecko, dziewczynka, święta, Boże Narodzenie, bombki
Kalendarz adwentowy to kalendarz, który pozwala odliczać dni od początku grudnia aż do Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych kalendarzy adwentowych dla dzieci, a ten najbardziej popularny zawiera jedną czekoladkę na każdy dzień. Inną wersją, od kilku lat coraz bardziej popularną, są również skierowane do dzieci kalendarze np. LEGO albo innych firm, które zawierają coś innego niż tradycyjną czekoladkę. Do takich innych kalendarzy należą również kalendarze adwentowe handmade lub w wersji DIY.

Po co dziecku kalendarz adwentowy?

Kalendarz adwentowy dla dzieci to świetne rozwiązanie na okres adwentu, które pomoże w oczekiwaniu na święta. To szczególnie fajny pomysł dla zniecierpliwionych maluchów, które wciąż dopytują o wizytę Mikołaja i prezenty pod choinką. Kalendarz adwentowy dla dziecka pomoże w odliczaniu dni i oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę, bo pokaże fizycznie dziecku, ile jeszcze dni do nadejścia świąt. Dodatkowo codziennie maluch otrzyma drobiazg, który będzie prezentem, co pomoże mu w oczekiwaniu i sprawi, że adwent będzie miłym czasem.

Redakcja poleca: Ozdoby choinkowe – bombki metodą decoupage
Sprawdź, jak zrobić bombkę za pomocą metody decoupage.

Kiedy musisz mieć gotowy kalendarz adwentowy dla dziecka?

Adwent to oczekiwanie, a oczekiwanie wiąże się z odliczaniem dni do świąt. My też robimy trochę wyliczeń. Wynika z nich, że wykonanie kalendarza adwentowego jest warte zachodu i na szczęście niezbyt trudne. Możesz też skorzystać z dostępnego w internecie kalendarza adwentowego online. I jeszcze podpowiedź dla tych, co nie wiedzą, jak liczyć. Kalendarz musi być gotowy na czwartą niedzielę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia – w tym roku wypada na 2 grudnia. Tego dnia podaruj go dziecku, bo wtedy zaczyna się adwent. A pierwsza niespodzianka już nazajutrz.

Gdzie kupić kalendarz adwentowy i czy musi być z czekoladkami?

Od kilku lat jest też wiele możliwości kalendarzy adwentowych nie tylko w wersji DIY czy z czekoladkami – poszukaj w sklepach czy internecie np. wersji z malutkimi zabawkami. Jest też coraz więcej możliwości kalendarzy adwentowych dla mam – każda z nas może wybrać kalendarze adwentowe z kosmetykami pielęgnacyjnymi, takimi do makijażu czy z np. kulami do kąpieli na każdy dzień adwentu. Znajdziesz je w drogeriach i sieciach zajmujących się dystrybucją kosmetyków. Największy wybór znajdziemy w internecie, gdzie wyszukać można nawet kalendarze adwentowe DIY, robione ręcznie przez osoby uzdolnione artystycznie, do których tylko należy włożyć drobiazgi będące prezentami. 

Dlaczego warto zrobić kalendarz adwentowy?

Kalendarz adwentowy fajnie zrobić samemu i praktykować odliczanie z dzieckiem do świąt co roku. Oprócz codziennego otwierania nowego „okienka" dzieci wiele się uczą dzięki kalendarzowi. Kalendarz i odliczanie do świąt dają dziecku, ale i rodzicom, wiele korzyści, m.in.:
 • Kalendarz skraca czas oczekiwania

Adwent to refleksja o religii i oczekiwanie, ale niektóre dzieci są za małe na takie rozmowy. Kalendarz adwentowy zwróci uwagę malucha na upływ dni i pokaże, że czekanie, nawet bardzo długie, może być przyjemne. Dzięki kalendarzowi każdy dzień niesie ze sobą niespodziankę, atrakcję, zadanie do wykonania.
 • Pokazuje długość trwania czasu

Dziecko nie do końca jeszcze rozumie czym jest dzień, tydzień, miesiąc. Dzięki kalendarzowi czas nabiera realnych kształtów. Można go dotknąć, zobaczyć, ile okienek jest jeszcze do otwarcia, ile czekoladek do zjedzenia. Przez powtarzające się czynności i kontakt z kalendarzem dziecko uświadamia sobie, że mija kolejny dzień.
 • Daje więcej czasu całej rodzinie, by mogła być razem

Kiedyś podczas adwentu domownicy spędzali ze sobą wspólnie czas, wykonując świąteczne dekoracje, łańcuchy, koszyczki, pawie oczka na choinkę. Teraz zdarza się to rzadziej. Może więc zapoczątkujecie nową rodzinną świąteczną tradycję i wspólnie – mama z tatą – przygotujecie dla dziecka kalendarz adwentowy DIY, by potem razem z maluchem każdego dnia odkrywać niespodzianki, które się w nim znalazły, i wykonywać przygotowane zadania.

Oto nasze pomysły na kalendarz adwentowy:

Worek obfitości pełen sakiewek-okienek kalendarza

Potrzebujesz:

 • 24 niespodzianek
 • 24 małych sakiewek (możesz je uszyć) lub kolorowy papier
 • większy worek

Jak wykonać krok po kroku

 1. Pakowanie jest ważne, bo niesie ze sobą element zaskoczenia. Zapakowane drobiazgi włóż do worka, który możesz specjalnie przyozdobić.
 2. Codziennie, np. po śniadaniu, niech maluch sięga do środka i wyciąga jedną rzecz.
Uwaga! Dopóki w środku można znaleźć niespodzianki, na święta trzeba jeszcze czekać.

Komódka na drobne prezenty adwentowe

Potrzebujesz:

 • komódka, np. drewniana (można ją kupić w sklepie np. pasmanteryjnym) albo 24 pudełek po zapałkach (trzeba je skleić)
 • 24 drobne upominki (ciastko, lizak, spinkę do włosów dla dziewczynki, malutkie auto dla chłopca, karteczkę z wierszykiem lub zagadką)

Jak wykonać krok po kroku

 1. W 24 szufladkach umieść drobne upominki np. spinki do włosów, nowe kredki itp. 
 2. Szufladki ponumeruj od 1 do 24, niech maluch każdego dnia zagląda do jednej.
 3. Numeracja pomoże ustalić hierarchię prezentów, np. im bliżej świąt, tym fajniejszy drobiazg albo co kilka dni bardziej atrakcyjny.
Uwaga! Dużo pełnych szufladek to dużo dni do świąt.

Tradycyjny kalendarz adwentowy ze świecą adwentową

Potrzebujesz:

 • ok. 1,5 m papieru – możesz też sklepić kilka kartek A4, tak by powstał pas papieru
 • kredki lub farbki

Jak wykonać krok po kroku

Zanim powstały kalendarze z czekoladkami i łakociami, których trzeba było szukać za drzwiczkami, w szufladkach lub woreczkach, czas adwentu odmierzano, rysując kreski kredą na drzwiach lub odcinając kawałki sznurka. Możecie nawiązać do tej tradycji.
 1. Na pasie papieru narysuj z dzieckiem wielką świecę (nawiązanie do symboliki adwentowej) albo rakietę, którą podzielisz kreskami lub kolorowymi paskami na 24 kawałki.
 2. Przyczep rysunek, np. do boku szafy.
 3. Codziennie rano lub wieczorem odcinajcie jeden kawałek razem z dzieckiem.
Uwaga! Jeśli świeca jest jeszcze długa, Mikołaj dopiero pakuje prezenty na sanie.

Zobacz także: Najpiękniejsze bajki na Adwent: Jak Anioł wybierał zwierzęta do żłóbka
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Hej Mamy! Nasze święto już w tę niedzielę!!!

Jaką jesteś mamą?