Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Adwent
AdobeStock
Święta i uroczystości

Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu

Co to jest adwent? To szczególny okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który obejmuje cztery niedziele przypadające przed 25 grudnia. Adwent dla osób wierzących stanowi czas duchowych przygotowań. Osoby niewierzące również chętnie korzystają z niektórych symboli i zwyczajów adwentowych, np. stawiają na stole wieniec i pieką pierniczki.

Co jest istotą adwentu? Dla chrześcijan to wyjątkowy czas przygotowań do świąt wspominających narodzenie Pana Jezusa. Cztery tygodnie, które pozostały do Wigilii, nie oznaczają jednak postu, a radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie. Z adwentem związane są też pewne zwyczaje i symbole. Niektórzy przygotowują sobie liczne postanowienia adwentowe, które mają zamiar wypełniać przez cały grudzień, aż do świąt.

Spis treści:

Co to jest adwent?

Słowo „adwent” oznacza „przyjście” (od łac. adventus). O tym, co to jest adwent, mówi również inne tłumaczenie tego słowa, czyli: „zbliżanie się". Chrześcijanie w adwencie oczekują nie tylko na święta upamiętniające narodziny Jezusa, lecz także na powtórne jego przyjście, które ma nastąpić zgodnie z biblijną zapowiedzią. Kolorem adwentu jest fiolet. W kościele katolickim kapłan podczas mszy ma fioletowy ornat, a w kościołach ewangelickich materiałem w tym kolorze przykrywa się ołtarz. Wyjątek pojawia się w trzecią niedzielę adwentu – wówczas ksiądz zakłada ornat w kolorze różowym.

Ile trwa adwent?

Adwent zaczyna się dokładnie w niedzielę poprzedzającą trzy kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem, a kończy w Wigilię o zmierzchu. Niektórzy uważają, że adwent trwa od 1 do 24 grudnia, ale nie zawsze musi tak być. Musi to być po prostu okres mieszczący cztery niedziele przed 25 grudnia. Czyli dnia, kiedy adwent się kończy.

Kiedy zaczyna się adwent 2022? Pierwsza niedziela adwentu w 2022 wypada 27 listopada, zatem tegoroczny adwent trwa od 27 listopada do 24 grudnia. Zgodnie z tradycją skończy się wraz z chwilą, gdy zasiądziemy z bliskimi do wigilijnej wieczerzy. 

Dlaczego adwent trwa cztery tygodnie? W V w. n. e. adwent trwał 40 dni, jednak w VI wieku jeden z papieży uznał, że wystarczy obchodzić adwent przez 4 tygodnie. Być może dlatego, by oczekiwanie na Boże Narodzenie było krótsze a przez to bardziej intensywnie przeżywane? 

Jak śpiewamy w jednej z kolęd, Jezus jest zbawcą "cztery tysiące lat oczekiwanym" – być może też stąd wzięła się początkowa liczba 40 dni, a następnie 4 tygodnie adwentu. Zgodnie z przyjętym zwyczajem — jeden tydzień miałby symbolizować jedno tysiąclecie oczekiwania na narodzenie Jezusa.

Co oznaczają cztery niedziele adwentu

Każda z czterech niedziel adwentu oznacza etap oczekiwania na narodzenie Jezusa. 

  • I niedziela adwentu — dzień, w którym  rozpoczyna się adwent, wierni zapalają wówczas pierwszą z czterech świec adwentowych, zwaną Świecą Nadziei (lub Świecą Proroka), wspominamy wówczas proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Chrystusa na ziemię,
  • II niedziela adwentu — poświęcona jest miejscu, w którym Jezus przyszedł na świat, czyli Betlejem; zapala się wówczas świecę zwaną Świecą Pokoju (lub Świecą Betlejem),
  • III niedziela adwentu — zwana Gaudate (czyli: Radujcie się), zapala się wówczas Świecę Radości, zwaną też Świecą Pasterzy,
  • IV niedziela adwentu — upamiętnia aniołów, którzy objawili się przy narodzeniu Jezusa, w ten dzień zapala się czwartą, ostatnią świecę, zwaną Świecą Miłości lub Świecą Aniołów.

Postanowienia adwentowe

Adwent jako czas oczekiwania i refleksji jest dla wielu dobrym momentem do zmiany niechlubnych przyzwyczajeń i trenowania silnej woli. Postanowienia adwentowe bardzo mogą w tym pomóc. Do najpopularniejszych należą: ograniczanie korzystania z telefonu i internetu, zrezygnowanie z drobnych przyjemności, np. słodyczy, unikanie używek, dbanie o lepsze wykorzystywanie czasu, o bliższe relacje z rodziną.  

Jakie są symbole adwentu?

Adwent z racji tego, że jest symbolicznym oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa, obfituje w symbole. Najpopularniejszym z nich jest wieniec adwentowy, który stoi na stole w wielu domach. Innym symbolem adwentowym jest lampion, który zabiera się ze sobą na msze zwane roratami. Podczas adwentu kolorem, który dominuje w kościele, jest fiolet.

Jakie jeszcze są symbole adwentu? Można do nich zaliczyć również wszystkie dobre uczynki, o które postaramy się podczas oczekiwania na Boże Narodzenie. 

Ale najbardziej uwielbianym przez dzieci symbolem jest kalendarz adwentowy, który kryje w sobie różne smakołyki i drobne upominki (choć od kilku lat coraz bardziej popularne stają się też kalendarze z zadaniami).

Zwyczaje adwentowe

Głównym zwyczajem adwentowym praktykowanym w kościele katolickim są roraty. To specjalne msze odbywające się wcześnie rano od poniedziałku do soboty. Ponieważ odprawiane są o świcie, zwykle chodzi się na nie z lampionem adwentowym albo świecą, zwaną roratką.

Wśród świeckich zwyczajów adwentowych króluje pieczenie pierniczków, które warto robić już na początku grudnia, by na święta były idealnie miękkie i smaczne. W pewnym sensie, zwyczajem adwentowym jest też przygotowywanie ozdób choinkowych. W niepamięć odchodzi powoli zwyczaj adwentowy określany jako „szara godzina” – czas, kiedy zapadający zmrok wyznaczał moment, gdy domownicy zbierali się, by rozmawiać, słuchać opowieści, śpiewać lub czytać na głos książki. 

Zobacz także: 9 sposobów, by umilić dziecku oczekiwanie na święta

Czy podczas adwentu można się bawić?

Adwent jest okresem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, ale nie jest to czas postu. Nie ma więc oficjalnego zakazu uczestniczenia np. w imprezach tanecznych. Pójście na taką zabawę nie jest grzechem zgodnie z nauczaniem kościoła katolickiego. Ważne jednak, by pamiętać, że ma to być przede wszystkim czas refleksji i zastanowienia się nad tym, co jest naprawdę ważne. Mamy się jednak radować, ponieważ wyczekiwane święta Bożego Narodzenia są przecież bardzo radosne.

Zobacz także:

Łańcuch na choinkę z elementów pasmanteryjnych – film (DIY)

Kalendarz adwentowy z rolek po papierze, jak zrobić kalendarz adwentowy
babyonline.pl
DIY: jak zrobić...?
Jak zrobić kalendarz adwentowy z rolek po papierze [WIDEO]
Kalendarz adwentowy z rolek może być fantastyczną dekoracją domu. Dlatego nie czekaj i już dziś zrób dla dziecka i całej rodziny fantastyczny kalendarz adwentowy.

Kalendarz adwentowy z papieru to świetny pomysł na odliczanie dni do świąt. To opcja nie tylko dla tych, którzy przez czas adwentu nie mogą się doczekać świąt, ale także możliwość przeżycia grudnia w radosnym oczekiwaniu. Dziecko codziennie otwierając jedno okienko kalendarza adwentowego, odkrywa coś nowego – do kalendarza zrobionego samodzielnie z rolek po papierze toaletowym możesz włożyć wszystko. Dodatkiem do niego może być np. kalendarz adwentowy z czekoladkami. Jak zrobić kalendarz adwentowy z rolek? By przygotować kalendarz adwentowy dla dziecka z rolek po papierze toaletowym , który prezentujemy w filmie powyżej, będziesz potrzebować: 24 rolki po papierze toaletowym ozdobnego papieru kleju numerków 1-24 wydrukowanych na kartce nożyczek taśmy dwustronnej tektury Kalendarz adwentowy z papieru: wykonanie Przygotowanie kalendarza z rolek jest naprawdę proste: Zegnij brzegi rolki po papierze do środka – z jednej i drugiej strony. Do powstałego pakunku włóż słodycze, drobny prezent lub zadanie dla dziecka na dany dzień. Ozdób na wierzchu pudełeczko za pomocą kolorowego papieru. Wytnij wydrukowany numerek i przyklej na pudełeczku. Z większego i sztywnego kartonu wytnij kształt choinki i przyklej na nim 24 pudełeczka.  Wiele pomysłów na papierowe kalendarze adwentowe By przygotować kalendarz adwentowy dla dziecka , nie musisz mieć wielkiego budżetu – większość potrzebnych rzeczy znajdziesz w domu, a dodatkowo wystarczą niewielkie zakupy w sklepie papierniczym. Ta wersja kalendarza z rolek po papierze jest naprawdę bardzo prosta, ale jeśli chcesz wykonać coś bardziej skomplikowanego lub efektowniejszego, zobacz nasze inne propozycje kalendarzy adwentowych , które przygotowaliśmy w formie filmików instruktażowych. Przygotowując kalendarz adwentowy dla dziecka sama w domu, możesz sama zdecydować, co w...

kalendarz adwentowy z papieru
Adobe Stock
DIY: jak zrobić...?
Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.

Ten kalendarz adwentowy jest wykonany z rolek od papieru toaletowego owiniętych złotą folią. Efekt końcowy jest zatem daleki od przaśnej szarej tektury – to prawdziwy złoty kalendarz, który zachwyci każdego małego fana błyskotek. Ale jeśli wolisz, złotą folię możesz też zastąpić kolorowym papierem ozdobnym lub kawałkami niepotrzebnego materiału.   Spis treści: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru? Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru – inspiracje Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru? Do wykonania kalendarza adwentowego będą potrzebne: 24 rolki po papierze toaletowym, złota folia, np. termiczna (lub papier ozdobny), ozdobny sznurek, numerki wydrukowane na kartce papieru, duża kolorowa tektura, taśma dwustronnie klejąca.   Przygotowanie kalendarza adwentowego dla dziecka w takiej wersji jest na prawdę proste: Potnij folię w kwadraty o dwukrotnej szerokości rolki papieru. Zawiń folię wokół rolki. Na końcach zwiąż sznurkiem tworząc tzw. „cukierek”. Przed związaniem drugiego końca, włóż do środka słodycze lub drobne upominki – po jednym na każdy dzień/rolkę. Przyklej na „cukierku” numerek za pomocą taśmy dwustronnej. Tak samo przygotuj pozostałe 23 numerki. Możesz całość przykleić do okrągłej tektury i powiesić na ścianie w pokoju dziecka. Do własnoręcznie wykonanego kalendarza adwentowego potrzebujesz 24 drobiazgi, które w nim ukryjesz (sprawdź, co włożyć do kalendarza adwentowego ). Mogą to być drobne zabawki, słodycze czy nawet kartki z zadaniami na każdy dzień do wykonania dla całej rodziny. Dzięki nim oczekiwanie na święta nie będzie się dłużyć. Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru – inspiracje Przejrzyj poniższe zdjęcia i zobacz, jak różną formę może mieć...

symbole adwetowe
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Symbole adwentowe – co oznaczają?
Najpopularniejsze symbole adwentowe to: kalendarz adwentowy, lampiony oraz wieniec. Każdy z nich wprowadza do domu atmosferę oczekiwania na święta. Dowiedz się, jakie jest znaczenie tych symboli adwentowych.

Symbole adwentowe mają swoje znaczenie religijne. Pełnią jednak jeszcze jedną funkcję: umilają oczekiwanie na święta! Wielu dzieciom czas przed świętami dłuży się niemiłosiernie. Ale to wcale nie musi być pełne zniecierpliwienia wyczekiwanie Wigilii. Świąteczna atmosfera może towarzyszyć nam już od początku grudnia, kiedy to zapalimy w domu świecę na adwentowym wieńcu. Jest to jeden z czterech najbardziej znanych symboli adwentu. Dzięki nim twój maluch zrozumie, że święta to także czas oczekiwania, któremu towarzyszy magiczny okres przygotowań. To dzięki temu Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. Sprawdź, jakie jeszcze są symbole adwentu. Jakie są symbole adwentowe? Adwent ma pomóc chrześcijanom przygotować się do dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Jest to szczególnie piękny okres liturgiczny. Przemawia za tym bardzo rozbudowana w naszej tradycji symbolika. 4 najpopularniejsze symbole adwentu to:   Wieniec adwentowy Lampiony adwentowe Kalendarz adwentowy Roraty Znaczenie symboli adwentowych: wieniec adwentowy Wieniec adwentowy symbolizuje jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Kształt wieńca oznacza także, że Bóg jest wieczny (nie ma ani początku, ani końca). Wykonuje się go z gałązek drzew iglastych, które są zawsze zielone – to oznacza życie wieczne, jakie otrzymają wszyscy, którzy wierzą w Chrystusa. Wieniec adwentowy to świetny pomysł, aby pomóc dziecku w czekaniu na święta i odliczaniu czasu, jaki pozostał do... otrzymania prezentów. To prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami lub szyszkami. Co oznaczają 4 świece adwentowe na wieńcu? Symbolizują cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Należy zapalać po jednej w kolejne niedziele adwentu, gdy zgaśnie ostatnia – twój maluch w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta