Nadchodzi bunt dwulatka, czyli dziecko w 23. miesiącu życia
W 23. miesiącu życia twoje dziecko chce wszystko robić samo: zakładać buty, skarpetki, samo się czesać. Jest też szalenie ruchliwe – wszędzie go pełno i warto pozwolić mu się wyszaleć. Może też nie chcieć nosić już pieluszki. Sprawdź, czym zaskoczy cię 23-miesięczny maluch.
Spis treści:
Rozwój fizyczny
Paluszki i dłonie dziecka stały się bardzo sprawne – 23 miesięczne dziecko bez problemu buduje wysoką wieżę z klocków (nawet sześciu) i próbuje rzucać piłeczką do celu.
23 miesięczne dziecko na ogół radzi sobie ze ściąganiem skarpetek czy spodenek. Może nawet umieć włożyć samodzielnie jakąś część swojej garderoby.
Jest szalenie ruchliwe. Maluch nie chodzi, lecz biega, skacze, przewraca się, ślizga. Gdy tylko usłyszy rytmiczną muzykę, z chęcią tańczy na swój sposób: podskakuje i radośnie macha rączkami.
Jeśli ma już trzykołowy rowerek, próbuje naciskać stopami pedały, choć prawdopodobnie nie potrafi nimi jeszcze kręcić. Może już także korzystać z rowerka biegowego.
Rady dla rodziców:
- Pozwól dziecku się wyszaleć. Aktywność ruchowa jest oznaką prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego nie zabraniaj mu biegać i skakać. W ten sposób maluszek daje ujście swojej energii i radości życia. O nadpobudliwości psychoruchowej, której obawiają się rodzice energicznych dwulatków, można mówić wówczas, jeśli nadmierna aktywność uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Stawianie diagnoz lepiej jednak zostawić specjalistom.
Sprawdź dlaczego warto pokochać plac zabaw
- Nie wyręczaj, pomagaj. Dziecko potrzebuje czasu i wielu treningów, by nauczyć się sprawnie ubierać.
- Pozwól dziecku pobyć chwilę bez pieluszki. Jeśli zrywa z siebie pieluszkę krótką chwilkę po jej nałożeniu, nie zakładaj mu jej na siłę: niech pobiega w samych majteczkach. Być może właśnie nadeszła pora na naukę załatwiania się na nocnik. W tym wieku dziecko umie już w porę zasygnalizować potrzebę zrobienia siusiu lub kupki, choć nie zawsze jest w stanie zrobić to z wystarczającym wyprzedzeniem.
Rozwój emocjonalny
Płacze, krzyki, rozpaczliwe fikanie nóżkami, a nawet ataki autoagresji to codzienne obrazki towarzyszące porannej toalecie dziecka.
23 miesięczne dziecko staje się coraz bardziej niezależne i manifestuje to niemal cały czas, szczególnie podczas codziennej kąpieli. Nie znosi mycia główki szamponem, a widząc szczoteczkę do zębów, gwałtownie zaciska wargi.
Chce decydować, np. nie weźmie do ust innej łyżeczki, niż ta, którą samo wcześniej wybrało. Jest niezwykle wrażliwe ma punkcie własnej wolności i właśnie dlatego tak często protestuje. Przy każdej nadarzającej się okazji ucieka opiekunom. Jeśli jednak dostrzeże, że nikt go nie goni lub że rodzice zniknęli mu z oczu, może bardzo mocno się przestraszyć, dlatego powstrzymaj się przed schowaniem się np. za drzewo.
Przeczytaj także: Nie trać dziecka z oczu
Rady dla rodziców:
- Spróbuj zrozumieć dziecko. Bunt i walka to normalny etap rozwoju.
- Stosuj sprawdzone sztuczki Gdy np. dziecko nie chce włożyć butów, udawaj, że zamierzasz założyć je na własne stopy. Z pewnością ci na to nie pozwoli!
Sprawdź jak przechytrzyć dziecko
Rozwój intelektualny
Jeśli twoje dziecko nie odkryło jeszcze uroku ciągłych pytań i słówka „dlaczego?”, najprawdopodobniej stanie się to w tym miesiącu.
Od tej pory jego życie będzie polegało na ciągłym tropieniu przyczyn wszystkich zdarzeń. Będzie dociekało, dlaczego musi zjeść śniadanie, dlaczego trzeba iść spać itd.
Zwiększa się zasób słów malca (do końca drugiego roku może poznać już 300 słów), a wśród tych nowo poznanych pojawiają się przyimki typu: na, w, pod. Za ich pomocą malec oddaje relacje przestrzenne, których znaczenie zaczyna rozumieć w tym okresie rozwoju. Wyobraźnia przestrzenna jest konieczna podczas malowania i nauki matematyki, dlatego warto ją kształtować poprzez zabawy klockami lub układankami.
Rady dla rodziców:
- Kup puzzle. Znakomitym prezentem dla dziecka w tym okresie będą pierwsze puzzle – najlepiej, aby składały się z kilku-kilkunastu wielkich i twardych elementów. W sklepach łatwo znaleźć układanki ze zwierzątkami lub prostymi, dobrze znanymi dziecku przedmiotami. Bardzo użyteczne są też puzzle piankowe, które przy okazji kształtują wyobraźnię.
- Poszukajcie skarbów. Zajęciem, które kształtuje poznawanie stosunków przestrzennych, jest zabawa w poszukiwanie skarbów. Ukryj zabawkę malca w miarę dostępnym miejscu i zachęć go do odszukania jej. Wspólnie zastanawiajcie się: „Może jest pod dywanem?", „Może jest w szafce?", „Może jest między książkami" itd. Po każdym z pytań zajrzyj w miejsce, o którym mówiłaś.
Co cię może niepokoić?
- Niechęć do mycia zębów. W tej sprawie nie można iść na ustępstwa: dziecko musi mieć czyste zęby, by nie zniszczyła ich próchnica. Jeśli zaciska buzię spróbuj sprawić, by mycie zębów dobrze mu się kojarzyło. Pozwól dziecku wybrać w sklepie szczoteczkę albo nawet dwie lub trzy w różnych kolorach - by mogło decydować, z której dziś skorzysta (zajęte decyzją może zapomnieć, że w ogóle nie chce myć zębów), Wymyśl zabawę albo rytuał, który będzie towarzyszyć codziennej toalecie. Możecie np,. tupać w drodze do łazienki, bawić się w rekiny szeroko otwierające paszczę, ustawiać minutnik itd. Czasem pomaga sadzanie dziecka przed lustrem: dzięki temu wie, co się dzieje w jego buzi.
Przeczytaj także: Myję ząbki z mamą
- Brak pewności siebie. Nie wszystkie dzieci są przebojowe i nie wszystkie muszą takie być. Warto jednak ośmielać malca i delikatnie zachęcać do podejmowania wyzwań. Nie oznacza to jednak, by zmieniać je na siłę: każde dziecko jest inne, ma inny temperament, charakter itd. I każde chce być akceptowane takim, jakie jest.
Sprawdź jak nauczyć dziecko pewności siebie
To cię może zainteresować:
- Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
- Podwórkowe BHP
- Mamo, masz siusiaka?
- Skąd się biorą wrażliwe dzieci?
- Prezenty dla dziecka za 0 złotych
- 15 sposobów na humorki
- 10 sposobów na okazywanie dziecku miłości
- Jaki rowerek dla dwulatka - sprawdź ranking!