Rowerek biegowy – od kiedy zacząć, do ilu lat korzystać?
W jakim wieku musi być dziecko, aby mogło jeździć na rowerku biegowym? Czy rowerek biegowy dla roczniaka to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z tym zakupem, aż dziecko skończy dwa lub trzy lata? Wyjaśniamy, od kiedy dzieci mogą korzystać z rowerka biegowego bez szkody dla swojego rozwoju i od ilu lat powinny jeździć na zwykłym rowerze.
Rowerek biegowy idealnie nadaje się jako pierwszy rower dla najmłodszych dzieci. Brak pedałów sprawia, że bez specjalnego przygotowywania i długiego ćwiczenia dziecko może od razu wsiąść na rower i cieszyć się swobodną jazdą. W zasadzie jedyną umiejętnością, jaką powinien wykazać się maluch, kiedy wsiada na rowerek bez pedałów, jest umiejętność chodzenia. Znaczenie ma jednak to, w jakim stopniu jest ona opanowana. Liczy się również nastawienie dziecka.
Rowerek biegowy – od kiedy?
Rowerki biegowe są polecane od 18 miesiąca życia dla dzieci, które umieją już chodzić. Warto pamiętać, że maluchy nabywają umiejętność stawiania pierwszych kroków w różnym czasie – niektóre w wieku 11 miesięcy, inne dopiero gdy mają prawie półtora roku (18 miesiąc życia to górna granica normy, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić). Na to, kiedy rowerek biegowy pojawi się w życiu twojego dziecka, powinno zatem wpływać tempo jego rozwoju ruchowego.
Wielu rodziców rozważa zakup rowerka biegowego dla rocznego dziecka. Jeśli twój maluch niedawno miał pierwsze urodziny i dopiero uczy się stawiać pierwsze kroki, lepiej wstrzymać się kilka miesięcy z tą decyzją. Rowerek bez pedałów nie jest sprzętem do nauki chodzenia. Aby jazda na nim służyła rozwojowi dziecka, powinno ono korzystać z niego wtedy, kiedy jest gotowe – czyli sprawnie chodzi i nie ma problemu z utrzymaniem równowagi i dodatkowo – co bardzo ważne – jest zainteresowane jazdą na rowerku (nigdy nie należy dziecka do niej zmuszać).
Rowerek biegowy od 2 lat
Najczęściej z rowerków biegowych korzystają dwulatki. Dzieci w tym wieku nie tylko sprawnie chodzą, ale też chętnie biegają, zatem rowerek biegowy jest dla nich idealnym rozwiązaniem. Wielką zaletą tego typu rowerków jest to, że przyspieszają naukę utrzymywania równowagi. To kluczowa umiejętność podczas jazdy na rowerze. Gdy dziecko ją opanuje, szybko nauczy się pedałować. Na zwykłym rowerze musi ćwiczyć obie czynności naraz, co jest o wiele trudniejsze (za każdą z nich odpowiada inny obszar mózgu).
Czytaj także: Najpopularniejsze modele rowerków biegowych dla dwulatka.
Zobacz także
Rowerek biegowy musi być zawsze dostosowany do wzrostu dziecka, a dokładnie do długości jego nóg – gdy dziecko siedzi na siodełku, powinno mieć wyprostowane nogi i całymi stopami dotykać ziemi, kierownica powinna znajdować się w takiej odległości od siodełka, aby dziecko siedziało wygodnie lekko pochylone, to pozwala pchać rower do przodu.
Kiedy rowerek biegowy zmienić na większy?
Dziecko szybko rośnie – rowerek bez pedałów kupiony dla dwulatka zwykle staje się za mały, kiedy dziecko osiąga wiek 3-4 lat. Część trzylatków potrzebuje kolejnego większego rowerka biegowego albo innego roweru, który ma wsparcie w postaci dodatkowych bocznych kółek lub roweru trzykołowego. Niektóre dzieci przesiadają się jednak z rowerka biegowego prosto na zwykły rower – szybko uczą się pedałowania i dobrze radzą sobie z jazdą bez podparcia.
Czytaj także: Ranking rowerków biegowych dla dzieci
Rowerek biegowy – do ilu lat?
Nie ma przeszkód, aby na rowerze biegowym jeździło dziecko w wieku 3-4 lat, a nawet starsze. Dłuższe korzystanie z rowerka biegowego sprawdza się w przypadku dzieci z opóźnieniami ruchowymi lub u maluchów mniej śmiałych, którym trudność sprawia akceptowanie nowości. Rowerek biegowy może służyć dziecku nawet do 5-7 roku życia. Pięciolatki zwykle wolą jazdę na zwykłym rowerze, ale jeśli sobie z nią nie radzą, nadal mogą korzystać z rowerka biegowego. Dzieci w wieku 7-8 lat mają już na tyle rozwinięty zmysł równowagi, aby bez problemów jeździć na zwykłym rowerze bez podpierania się stopami czy bocznymi kółkami. Mają również na tyle rozwiniętą koordynację ruchową, aby jednocześnie kręcić pedałami i kierować rowerem.
Dłuższa jazda na dopasowanym do wzrostu rowerku biegowym jest korzystniejsza dla dziecka. Rowerek bez pedałów lepiej niż rowery z bocznymi kółkami sprawdza się na nierównych drogach (jest mniejsze ryzyko wywrotki) i dobrze uczy utrzymywania równowagi – pozwala opanować umiejętność przechylania się podczas jazdy na zakrętach (rowery z dodatkowymi kółkami bocznymi to uniemożliwiają). Jeśli dziecko „wyrasta” już z rowerka biegowego, lepiej zaoferować mu zwykły rower z kijkiem z tyłu, niż rowerek z dodatkowymi kółkami.
Zobacz także: