Jak karmić noworodka butelką? Najważniejsze zasady

Jak często karmić noworodka butelką? Jak długie muszą być przerwy między kolejnymi karmieniami butelką? Zasady karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym przedstawia Krystyna Polak, pediatra.
jak karmić butelką
fot. Fotolia

Karmienie butelką noworodka powinno odbywać się według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką:

Jak często podawać butelkę noworodkowi?

Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi nie mogą otrzymywać pokarmu za każdym razem, kiedy tylko zażądają. Należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy. To ważne, gdyż żołądek dziecka nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Idealna liczba karmień w pierwszym miesiącu życia to początkowo ok. 7-8 razy na dobę (potem rzadziej).
Przykładowy rozkład posiłków noworodka karmionego butelką:
  • 6:00
  • 9:00
  • 12:00
  • 15:00
  • 18:00
  • 21:00
  • 24:00
Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można zachować pewną elastyczność w wyznaczaniu godzin posiłków, przy karmieniu noworodka butelką. Nic się nie stanie, jeśli noworodek zje kolejną porcję kilkanaście minut wcześniej (lub później).

Mleko modyfikowane dla noworodka - sprawdź opinie!
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Ile mieszanki powinien wypijać noworodek?

Ważna w karmieniu noworodka butelką jest również dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego wieku. Mleka modyfikowanego nie można odmierzać na oko. Jeśli dziecko zje nieodpowiednio przygotowany pokarm, może mieć kłopoty z trawieniem, a jego nerki będą przeciążone nadmiarem białka. Często powoduje to: wymioty, kolkę, biegunkę u niemowlaka.

Jeśli dziecko jest głodne po karmieniu butelką, można po prostu przygotować nieco większą ilość mleka, ale zawsze zachować odpowiednie proporcje, dodając o 30 ml wody i jedną miarkę proszku więcej. Warto porozumieć się z lekarzem - być może należałoby zwiększyć liczbę karmień noworodka butelką. O tym jednak powinien zadecydować pediatra zajmujący się noworodkiem.
 

Ile mleka zjada noworodek każdego dnia?

Schemat karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym wygląda następująco:
wiek dziecka                    porcja             odstępy między karmieniami dzienna ilość wypijanego mleka
Pierwsze dni życia 30–60 ml co ok. 2–3 godziny 360–480 ml
Koniec 1. tygodnia 60–70 ml co ok. 3 godziny 500–520 ml
2. tydzień życia 70–80 ml co ok. 3 godziny 520–530 ml
3. tydzień życia 80–90 ml co 3–4 godziny 530–540 ml
Koniec 1. miesiąca 90–110 ml co ok. 4 godziny 540–560 ml
Uwaga! podane ilości są orientacyjne. Każde dziecko ma nieco inny apetyt. Dlatego jeśli karmisz noworodka butelką, policz, ile w sumie zjada w ciągu dnia i sprawdź, jak przybiera na wadze. Porozmawiaj na ten temat z pediatrą.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem