karmienie butelką noworodka
fot. Adobe Stock

Jak karmić noworodka butelką i jak przygotować mleko?

Zasady karmienia noworodka butelką są inne niż przy karmieniu piersią. Nie karmimy na żądanie, tylko wg stałego planu karmień butelką. Mleko początkowe trzeba przygotowywać ściśle wg instrukcji z opakowania i wytycznych lekarza.
Katarzyna Imiołek
karmienie butelką noworodka
fot. Adobe Stock

Jeśli karmisz noworodka butelką, mleko początkowe musisz podawać według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką.

Spis treści:

Jak często karmić noworodka butelką?

Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi nie mogą otrzymywać pokarmu za każdym razem, kiedy tylko zażądają. Należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy. To ważne, gdyż żołądek dziecka, a zwłaszcza noworodka, nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Idealna liczba karmień w pierwszym miesiącu życia to początkowo ok. 7-8 razy na dobę (potem rzadziej).
Mleko dla noworodka można podawać według takiego schematu (przykładowe godziny):
 • 6:00
 • 9:00
 • 12:00
 • 15:00
 • 18:00
 • 21:00
 • 24:00

Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można wprowadzać drobne zmiany w wyznaczaniu konkretnych godzin podawania mleka noworodkowi. Nic się nie stanie, jeśli zje kolejną porcję mleka kilkanaście minut wcześniej (lub później).
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Ile mleka powinien wypijać noworodek karmiony butelką?

Ważna w karmieniu noworodka butelką jest również dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego wieku. Mleka modyfikowanego dla noworodka nie można odmierzać na oko. Jeśli dziecko zje nieodpowiednio przygotowany pokarm, może mieć kłopoty z trawieniem, a jego nerki będą przeciążone nadmiarem białka. Często powoduje to: wymioty, kolkę, biegunkę u niemowlaka.

Jeśli dziecko jest głodne po karmieniu butelką, można po prostu przygotować nieco większą ilość mleka, ale zawsze zachować odpowiednie proporcje, dodając o 30 ml wody i jedną miarkę proszku więcej. Warto porozumieć się z lekarzem - być może należałoby zwiększyć liczbę karmień noworodka butelką. O tym jednak powinien zadecydować pediatra zajmujący się noworodkiem.

Ile mleka zjada noworodek każdego dnia?

Schemat karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym wygląda następująco:
wiek dziecka                    porcja             odstępy między karmieniami dzienna ilość wypijanego mleka
Pierwsze dni życia 30–60 ml co ok. 2–3 godziny 360–480 ml
Koniec 1. tygodnia 60–70 ml co ok. 3 godziny 500–520 ml
2. tydzień życia 70–80 ml co ok. 3 godziny 520–530 ml
3. tydzień życia 80–90 ml co 3–4 godziny 530–540 ml
Koniec 1. miesiąca 90–110 ml co ok. 4 godziny 540–560 ml
Uwaga! Podane ilości mleka dla noworodka są orientacyjne. Każde dziecko ma nieco inny apetyt. Dlatego jeśli karmisz noworodka butelką, policz, ile w sumie zjada w ciągu dnia i sprawdź, jak przybiera na wadze. Porozmawiaj na ten temat z pediatrą. Umów się na teleporadę lub e-wizytę.

Najlepsza pozycja do karmienia butelką noworodka

W trakcie karmienia butelką trzymaj noworodka w ramionach – w ten sposób zaspokoisz nie tylko głód fizyczny, ale i głód czułości (dziecko potrzebuje bliskiego kontaktu z mamą). Będziesz też mogła kontrolować pozycję główki dziecka. Odpowiednia pozycja do karmienia noworodka butelką jest bardzo ważna. Nigdy nie podawaj mleka dziecku leżącemu płasko, bo istnieje niebezpieczeństwo, że się zachłyśnie. Jeśli będziesz zmieniać ręce w trakcie karmienia, dasz mu szansę obserwowania otoczenia z różnych perspektyw. Butelkę przechyl tak, by mleko wypełniło smoczek. Gdy trzymasz ją zbyt poziomo, częściowo wypełnia ją powietrze – to prowadzi do powstania dolegliwości związanych z kolką. W zapobieganiu połykania powietrza dobrym rozwiązaniem może być również butelka antykolkowa.
 

Noworodek musi mieć przerwy podczas picia mleka z butelki

Podczas picia mleka z butelki noworodek połyka nie tylko mleko, ale także powietrze. Powoduje to, że ma uczucie sytości, jeszcze nim wypije porcję mieszanki. Co kilka minut rób przerwy w trakcie karmienia. Potrzymaj dziecko w pozycji półpionowej, by odbiło mu się połknięte powietrze, a potem raz jeszcze zaproponuj butelkę. Przerwij też karmienie co jakiś czas, jeśli dziecko pije szybko – niech odpocznie i połknie to, co ma w buzi. Pamiętaj też, że dzieci, które mają zatkany nos (w pierwszych tygodniach życia zdarza się to często), nie mogą jeść i oddychać równocześnie – w takim przypadku także potrzebne są przerwy w karmieniu butelką.

Dlaczego noworodek płacze w czasie karmienia butelką?

To zawsze sygnał, że coś mu przeszkadza. Nie dawaj mu wówczas mleka na siłę, ale postaraj się znaleźć przyczynę płaczu. 
 • Jeśli dziecko płacze w czasie karmienia butelką, powodem może być to, że mleko wypływa zbyt szybko (dziecko wtedy nie nadąża z oddychaniem podczas jedzenia). Spróbuj podać butelkę z innym modelem smoczka.
 • Problem może być związany ze zbyt dużym otworem smoczka. Sprawdź to, odwracając butelkę do góry dnem i potrząsając kilka razy. Mleko powinno wyciekać małą strużką, a potem kroplami, a nie ciurkiem.
 • Dziecko może też zirytować to, że mleko zupełnie nie leci. Kiedy otwór w smoczku jest za mały lub nakrętka za mocno dokręcona, w środku wytwarza się próżnia i to hamuje jego wypływ. Nie poszerzaj sama dziurki w smoczku nożyczkami lub igłą – smoczek podczas ssania może się rozpaść, co niesie ryzyko zakrztuszenia się dziecka. Lepiej po prostu kup większy model.
 • Jeśli dziecko wypluwa smoczek po wypiciu porcji mleka, to sygnał, że musi mu się odbić. Jeżeli potem też nie chce ssać, posiłek uznaj za skończony.

Jak wybrać mleko dla noworodka karmionego butelką?

Mleko modyfikowane można podawać noworodkom, niemowlętom i starszym dzieciom - przeznaczenie konkretnych mieszanek poznasz po oznaczeniach na opakowaniach: na puszkach z mlekiem dla noworodków i dzieci do 6. miesiąca życia widnieje cyfra 1. To tzw. mleko początkowe, którego skład jest dostosowany do potrzeb najmłodszych dzieci od urodzenia (zawierają m.in. mniej żelaza niż mleka następne). Dobrze, jeśli mleko dla noworodka ma również w składzie kwasy tłuszczowe, prebiotyki i probiotyki.
 
Wybór mleka dla noworodka skonsultuj z pediatrą.


Przeczytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 67 głosy

Zobacz także

Popularne tematy