Dzień Matki w Polsce i na świecie: daty
fot. AdobeStock

Dzień Matki w Polsce i na świecie: kiedy wypada to święto?

Dzień Matki w Polsce i na świecie obchodzony jest w różnych dniach roku. Znaczna większość krajów świętuje Dzień Mamy w maju, ale nie wszystkie. Są takie, które robią to nawet kilka miesięcy wcześniej.
Milena Oszczepalińska
Dzień Matki w Polsce i na świecie: daty
fot. AdobeStock

Dzień Matki to jedno z ważniejszych świąt w roku. W szczególny sposób myślimy wtedy o naszych mamach, dziękując im za trud wychowania. Często wręczmy im też z tej okazji drobne podarunki w postaci kwiatów i czekoladek albo dajemy inny, wyjątkowy prezent. Jednak nie wszystkie mamy na świecie świętują tego samego dnia. Sprawdziłyśmy, kiedy Dzień Matki wpisany jest do kalendarzy w różnych państwach naszego globu. 

Dzień Matki w Polsce

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w niemal 140 krajach świata, natomiast tylko w Polsce przypada on 26 maja. Data ta obowiązuje już od 1914 roku. Również od tego roku Dzień Matki jest świętem państwowym w Stanach Zjednoczonych, obchodzony jest jednak innego dnia. Celebracja tego święta w jego obecnej formie wywodzi się właśnie z USA i sięga początku XX wieku.

Zobacz także: Cytaty o mamie: najpiękniejsze sentencje na Dzień Matki

Redakcja poleca: Jak zrobić wazon z włóczki – prosty i efektowny pomysł na DIY prezent
Aby sprawić mamie radość i podarować jej superprezent z okazji Dnia Matki, wystarczy dobry pomysł i odrobina chęci. Bo nic tak nie wzrusza mam jak prezenty wykonane własnoręcznie przez dziecko. Zobaczcie prosty patent na wazon z włóczki, który doskonale sprawdzi się jako prezent na Dzień Matki.

Dzień Matki na świecie

W niektórych krajach, takich jak Bułgaria, Armenia, Mołdawia, Rosja, Białoruś, Serbia, Słowenia, Wietnam oraz Maroko, Dzień Matki obchodzony jest razem z Dniem Kobiet. Kraje arabskie w większości świętują go 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny. Z kolei w Norwegii mamy mają swoje święto wcześniej – wypada tam ono zawsze w drugą niedzielę lutego.

Zdecydowana większość krajów celebruje Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Ta data obowiązuje m.in. w Australii, Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Grecji, Turcji, Niemczech, Czechach oraz na Ukrainie i Słowacji. W sumie w tym dniu Dzień Matki obchodzony jest aż w 63 krajach na całym świecie.

Również w maju, ale zawsze dokładnie 10. dnia miesiąca świętują mamy w Meksyku, a we Francji, w Tunezji oraz Szwecji dzień mamy wypada w ostatnią niedzielę maja.

Zobacz także: Życzenia na dzień mamy i taty: wzruszające, zabawne, rymowane

Starożytne źródła Dnia Matki

Pomysł na kultywowanie matki zrodził się już w czasach starożytnych. Wielbiono wówczas matki-boginie, które miały być symbolami urodzaju i płodności. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa i zakazem celebrowania pogańskich świąt, zrezygnowano z obchodzenia dnia mamy w dotychczasowej formie.  

W XVII wieku zaczęto świętować w Anglii „niedziele u matki”. Dzieci dawały z tej okazji swoim mamom drobne prezenty, a w kościołach organizowano nabożeństwa w ich intencji. Zwyczaj ten zanikł jednak w XIX wieku.

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy