Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock
Czas wolny

Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny może wypadać innego dnia niż początek wiosny astronomicznej. Natomiast w szkołach i przedszkolach pierwszy dzień wiosny zawsze świętuje się 21 marca. Można to robić zgodnie z polską tradycją, topiąc marzannę, albo wykorzystać jako pomysły na zabawy zwyczaje pochodzące z innych kultur.

Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny na półkuli północnej zawsze wypada 21 marca. Natomiast astronomiczna wiosna przypada na moment, gdy zrównuje się długość dnia z długością nocy – i dzień, i noc trwa po 12 godzin. To tak zwany moment przesilenia wiosennego, zwany również równonocą wiosenną.

Nie możesz się doczekać pierwszego dnia wiosny? Zobacz, kiedy przypada ten dzień w 2023 roku i jak można go świętować.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny w 2023 roku?

Na półkuli północnej pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada w 2023 roku, we wtorek 21 marca, natomiast pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadnie 20 marca, w poniedziałek, dokładnie o godzinie 22.24. Dlaczego 20 marca? Ponieważ właśnie wtedy dojdzie do zrównania dnia z nocą. Odtąd dzień będzie stawał się coraz dłuższy. Ile zatem trwa pierwszy dzień wiosny? Dokładnie dwanaście godzin i ani minuty dłużej.

Co ciekawe – z upływem lat termin rozpoczęcia astronomicznej wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. Od 2044 roku będzie to 20 lub nawet 19 marca. Ostatni raz pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej wiosny zbiegł się tego samego dnia (czyli 21 marca) w 2011 roku.

Poza wiosną kalendarzową i astronomiczną mówi się również o wiośnie meteorologicznej (zwanej też termiczną lub klimatologiczną). Jak podaje IMGiW, wiosna meteorologiczna trwa już od 1 marca i potrwa do 31 maja. Ten czas przyjęli meteorolodzy i klimatolodzy, by  porównywać okresy tej samej długości w różnych latach (m.in. jeśli chodzi o temperaturę, opady i inne dane statystyczne). 

Pierwszy dzień wiosny: polskie zwyczaje i tradycje 

Topienie marzanny

Jednym z najbardziej popularnych polskich zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Nasi przodkowie podchodzili do niego bardzo poważnie. Zgodnie ze zwyczajem robiono kukłę o cechach żeńskich. Wykonywano ją ze słomy, patyków i białego płótna. Czasami była zdobiona koralami. W dniu przesilenia wiosennego wrzucano ją do wody lub palono. Marzanna symbolizowała zimę i śmierć. Spalenie jej lub utopienie miało pomóc usunąć efekty działania zimy (np. zamieranie przyrody) i przywołać cieplejszą porę roku.

Tej pogańskiej tradycji nie udało się wyplenić ani zastąpić np. zrzucaniem kukły Judasza z wież kościelnych. Marzannę topi się do dzisiaj, tyle że zwykle zwyczaj ma charakter zabawy i zajmują się nią dzieci w przedszkolach lub szkołach.

Maik

Innym polskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny był Maik. Dzień po 21 marca młodzież chodziła po wsiach i ozdabiała gałęzie jodły lub sosny wstążkami. Następnie ze śpiewem na ustach chodziła od domu do domu, czasami prosząc o datki.

Dzień wagarowicza

Od kilkudziesięciu lat polscy uczniowie pierwszego dnia wiosny obchodzą dzień wagarowicza. Niektórzy rzeczywiście tego dnia nie idą do szkoły, choć nauczyciele starają się, aby 21 marca lekcje były lżejsze lub zamiast nich organizują uczniom inne atrakcje. W przedszkolach 21 marca odbywają się bale przebierańców. Dzieci przebierają się zwykle za pszczoły, motyle, kwiaty, ptaki czy zające. 

Pierwszy dzień wiosny – zwyczaje na świecie 

Równonoc wiosenna jest momentem symbolicznym w wielu kulturach. Warto poznać tradycje, które są dziedzictwem innych narodów. Tematy te mogą być inspiracją do rozmów o różnorodności świata i kultur oraz inspiracją do obchodzenia pierwszego dnia wiosny w nieco inny sposób niż topienie marzanny.

Pierwszy dzień wiosny w Indiach

Święto nosi nazwę Holi – Festiwal Kolorów. Obchodzone jest dzień po marcowej pełni księżyca. Symbolizuje nadejście czasu obfitości. W ramach zwyczajów w przeddzień Holi pali się ogniska, śpiewa i tańczy wokół ognia. W dniu Holi następują gonitwy, podczas których ludzie obrzucają się kolorowym proszkiem i oblewają wodą.

Pierwszy dzień wiosny w Meksyku

Meksykanie między 19 a 21 marca licznie odwiedzają zabytki z czasów prekolumbijskich – piramidy i ruiny świątyń m.in. Azteków i Olmeków. Pielgrzymujący wiosną Meksykanie ubrani są na biało, wierzą, że w tych miejscach można czerpać moc. Przy Piramidzie Słońca w Teotihuacanie zbiera się nawet milion osób.

Pierwszy dzień wiosny w Japonii

Nadejście wiosny w Japonii świętuje się, podziwiając kwiaty wiśni. Święto nie odbywa się konkretnego dnia – obchodzone jest wtedy, gdy zakwitną wiśnie. Najczęściej dzieje się to w drugiej połowie marca. Wtedy odbywa się Festiwal Kwitnących Wiśni. W jego ramach organizowane są pikniki, pod kwitnącymi drzewami spożywa się posiłki, a w miastach przeciągają się do nocy zabawy przy sake i woni kwiatów.

Pierwszy dzień wiosny w Hiszpanii

Z okazji odejścia zimy i nadejścia wiosny w hiszpańskiej Walencji organizuje się Festiwal Ognia. W tym dniu pali się ogniska i puszcza fajerwerki. Zwyczaj palenia ognisk pochodzi z XVI wieku, kiedy w ogniu pozbywano się starych sprzętów. W mieście pojawiają się olbrzymie kukły przedstawiające znane osoby ze świata biznesu i polityki. Ostatniego dnia festiwalu wszystkie zostają spalone. Między 15 a 19 marca codziennie o godzinie 14 odbywa się konkurs salw. Na koniec wszystkie startujące grupy oddają w tym samym czasie strzał – jest głośno!

Zobacz także:

oznaki wiosny
Adobe Stock
Aktualności
Oznaki wiosny – jakie zmiany w przyrodzie zwiastują wiosnę?
Pierwsze oznaki wiosny to kwiaty wyłaniające się spod śniegu oraz cieplejsze promienie słońca. To ono sprawia, że rośliny budzą się z zimowego letargu, a ptaki wracają do nas z ciepłych krajów. Podpowiadamy, gdzie wypatrywać oznak wiosny i jakie rośliny oraz zwierzęta zwiastują, że idzie wiosna.

Oznaki wiosny można zauważyć w przydomowych ogródkach, na łąkach, w lesie i w miastach. Miasta są z reguły cieplejsze niż tereny wiejskie i podmiejskie, dlatego tam rośliny szybciej kwitną lub wypuszczają pierwsze listki. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, już od drugiej połowy lutego możecie zacząć szukać na spacerach pierwszych oznak wiosny, ale niektóre zwiastuny wiosny pojawiają się nawet już pod koniec stycznia.  Spis treści: Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie Pierwsze oznaki wiosny – rośliny Pierwsze oznaki wiosny – zwierzęta Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie Najczęściej, szukając oznak nadchodzącej wiosny, patrzymy pod nogi, wypatrując pierwszych źdźbeł trawy i wiosennych kwiatów . Jednak wiosnę zwiastują nie tylko rośliny, ale też owady i zwierzęta. Dlatego warto podnieść wzrok, a także nadstawić uszu – już od lutego ptaki zaczynają inaczej się odzywać, a sikorki nawet w styczniu potrafią zaglądać do zeszłorocznych budek lęgowych, sprawdzając, gdzie w tym roku założyć gniazdo. Do kraju wracają też ptaki, które opuściły Polskę jesienią. I nie są to tylko bociany, których wszyscy wiosną wypatrują. Pierwszym zwiastunem wiosny może być zaobserwowany przelatujący w powietrzu owad. Czasami są to wyraźnie ciepłe promienie słońca i świergot ptaków, a czasami wychylający głowę spod śniegu przebiśnieg, pracowite stukanie dzięcioła albo znalezione w lesie poroże jelenia (jelenie zrzucają je na wiosnę). Poniżej wymieniamy, pokazujemy i opisujemy najczęściej spotykane oznaki wiosny w przyrodzie, dzieląc je na te roślinne i zwierzęce. Podpowiadamy też, gdzie ich szukać, a warto zacząć to robić już w lutym. Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki wiosny Od dłuższego już czasu (odkąd zimy w wielu regionach Polski nie są już tak mroźne i śnieżne jak niegdyś), pierwszą oznaką wiosny może...

przesilenie wiosenne
Adobe Stock
Mama
Przesilenie wiosenne: objawy, kiedy występuje, co to jest, jak je przetrwać i kiedy się skończy?
Przesilenie wiosenne dokucza ponad połowie ludzi. Przyczynami złego samopoczucia są zmiany atmosferyczne, ale też zmęczenie organizmu po zimie. Objawy przesilenia wiosennego mocniej dotykają osób chorych i wrażliwych na zmiany pogody. Podpowiadamy, co będzie najlepszym remedium na przesilenie wiosenne.

Pojęcie „przesilenie wiosenne” ma dwa znaczenia. Jest to pora roku obejmująca koniec zimy i początek wiosny, ale też pogorszenie samopoczucia, które przypada na ten sam okres. Nazywa się je też syndromem zmęczenia wiosennego. Oba zjawiska występują w marcu i kwietniu. Zajmiemy się przesileniem wiosennym w tym drugim znaczeniu. Sprawdź, jakie są przyczyny przesilenia wiosennego, jak się ono objawia i jak można je pokonać. Spis treści: Co to jest przesilenie wiosenne? Przesilenie wiosenne – objawy Co na przesilenie wiosenne, czyli jak przetrwać wiosenne osłabienie Kiedy się kończy przesilenie wiosenne Co to jest przesilenie wiosenne? Przesilenie wiosenne to gorsze samopoczucie , na które skarży się wiele osób w końcówce zimy i na początku wiosny. Zjawisko to dotyka 50-60 proc. osób dorosłych, u dzieci najczęściej nie obserwuje się objawów przesilenia wiosennego (jeśli dziecko wykazuje objawy przesilenia wiosennego, przyczyn gorszego samopoczucia należy upatrywać w spadku odporności, braku witamin – na pewno warto skonsultować się z lekarzem, który zbada dziecko i zleci podstawowe badania krwi). Szczególnie podatne na syndrom zmęczenia wiosennego są osoby wrażliwe na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych (wiatr, skoki temperatury i ciśnienia atmosferycznego) i ludzie przewlekle chorzy. Pogorszone samopoczucie i inne objawy przesilenia wiosennego zwykle ustępują samoistnie . Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszać ryzyko ich pojawienia się lub przyspieszyć ich ustępowanie. Uwaga! Przesilenie wiosenne może sprzyjać rozwojowi depresji lub nerwicy. Zwiększone ryzyko występuje u osób ze skłonnością do tych chorób i długotrwale pozostających w trudnej, stresującej sytuacji życiowej. Przesilenie wiosenne – objawy Objawy przesilenia wiosennego najbardziej dokuczają osobom cierpiącym na...

Strój na pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak zrobić strój wiosny? Pomysły na przebrania na pierwszy dzień wiosny
Przebranie dziecka w wiosenny strój to świetny pomysł na świętowanie pierwszego dnia wiosny – zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Podpowiadamy, jak przebrać dziecko na pierwszy dzień wiosny – gotowe stroje dla dziewczynek i chłopców nie muszą być drogie, a własnoręczne przygotowanie przebrania to świetna zabawa.

W pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca, uczniowie często obchodzą dzień wagarowicza . Oczywiście przedszkolaki nie mają w zwyczaju wagarowania, za to często świętują nadejście wiosny podczas przedszkolnych balów przebierańców czy przedstawień z wierszykami i radosnymi piosenkami. Jak przebrać dziecko na pierwszy dzień wiosny? Mamy dla was garść inspiracji – z pewnością któryś z naszych pomysłów przypadnie do gustu twojemu dziecku. Pamiętaj, że najważniejsze, aby dziecko było zadowolone – pozwól mu wybrać wiosenne przebranie, nawet jeśli sama masz nieco inny pomysł na strój. Jak przebrać dziecko na pierwszy dzień wiosny? Popularne wiosenne przebranie dla dziecka to strój Pani Wiosny lub Pana Wiosny. Wymyślanie stroju to znakomite ćwiczenie kreatywności: w końcu każde dziecko może sobie wyobrazić Panią Wiosnę lub Pana Wiosnę inaczej. Wykonując strój własnoręcznie, dziecko nie tylko będzie się świetnie bawić, ale też nada swojemu przebraniu indywidualny charakter. Z pewnością nikt nie będzie miał takiego samego przebrania! Jak przygotować taki strój? Wystarczą: zielona sukienka, sukienka w kwiaty, kwieciste spodenki i zielona koszulka (jeśli nie macie takich ubrań w domu, być może warto udać się do pobliskiego sklepu z używaną odzieżą?); z zielonego materiału, np. tiulu, zróbcie pelerynę; pelerynę ozdóbcie kwiatami: możecie kupić gotowe plastikowe lub zrobić je z krepiny i kolorowego papieru (można je przyczepić do materiału przy pomocy gorącego kleju lub przyszyć); koniecznie zróbcie także wianek lub ozdóbcie kwiatami opaskę do włosów. Dobrym pomysłem na pierwszy dzień wiosny będzie zakup farb do malowania buzi. Jeśli malec nie jest alergikiem, taki dodatkowy kolorowy akcent sprawi mu dużo frajdy. Nie musisz mieć wyjątkowych zdolności plastycznych – na pewno bez problemu pomalujesz buzię dziecka na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak