Alergia krzyżowa: objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa to częsty problem u osób uczulonych. Polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek bylicy lub brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas jedzenia niektórych owoców, warzyw lub innych produktów. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażenie na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergii krzyżowych. Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na kiwi, uczulenie na owoce, alergia pokarmowa, alergia u dziecka, alergeny krzyżowe
fot. Fotolia

Kiwi

Alergia na ten owoc szczególnie często występuje u małych dzieci i bywa przyczyną groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Zwykle objawia się świądem i obrzękiem języka, gardła, ust i jamy ustnej. Dodatkowo może pojawić się swędzenie oczu i uszu. Uczulenie w obrębie jamy ustnej może wystąpić nie tylko po zjedzeniu owocu, ale także po pocałunku z osobą, która jadła kiwi. Na skórze widoczna może być pokrzywka. Możliwe są reakcje krzyżowe owocu kiwi z alergenami roślinnymi i pokarmowymi (patrz: tabela niżej). Do częstych należą reakcje z pyłkami brzozy, traw i zbóż (sprawdź: kalendarz pylenia) oraz z alergenem lateksu. Rzadziej występuje uczulenie m.in. na owoce, orzechy, mąki, sezam czy mak.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Popularne tematy