Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na kiwi, uczulenie na owoce, alergia pokarmowa, alergia u dziecka, alergeny krzyżowe
fot. Fotolia

Kiwi

Alergia na ten owoc szczególnie często występuje u małych dzieci i bywa przyczyną groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Zwykle objawia się świądem i obrzękiem języka, gardła, ust i jamy ustnej. Dodatkowo może pojawić się swędzenie oczu i uszu. Uczulenie w obrębie jamy ustnej może wystąpić nie tylko po zjedzeniu owocu, ale także po pocałunku z osobą, która jadła kiwi. Na skórze widoczna może być pokrzywka. Możliwe są reakcje krzyżowe owocu kiwi z alergenami roślinnymi i pokarmowymi (patrz: tabela niżej). Do częstych należą reakcje z pyłkami brzozy, traw i zbóż (sprawdź: kalendarz pylenia) oraz z alergenem lateksu. Rzadziej występuje uczulenie m.in. na owoce, orzechy, mąki, sezam czy mak.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy