wztrząs anafilaktyczny
fot. Adobe Stock

Wstrząs anafilaktyczny jest bardzo niebezpieczny. Na co uważać i jak pomóc dziecku?

Wstrząs anafilaktyczny to gwałtowna i ciężka reakcja organizmu na alergen pokarmowy, lek, użądlenie pszczoły lub osy. Dochodzi do kłopotów z oddychaniem, obrzęku ciała i utraty przytomności. Trzeba bardzo szybko działać, gdyż bezpośrednio zagraża życiu dziecka. Ale są też sposoby, aby mu zapobiegać.
Aleksandra Sobieraj
wztrząs anafilaktyczny
fot. Adobe Stock
Wstrząs anafilaktyczny najbardziej zagraża dzieciom mającym alergie pokarmowe. Jeżeli jesteśmy rodzicami alergicznego dziecka, koniecznie musimy wiedzieć, jak objawia się wstrząs anafilaktyczny oraz jak szybko i skutecznie pomóc dziecku. Jeżeli tylko zauważymy pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego, nie zwlekajmy z pomocą, bo tu chodzi o życie dziecka.

Wstrząs anafilaktyczny:

Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja, z łac. anaphylaxia, commotus anaphylaciticus) jest najostrzejszą i najgroźniejszą reakcją alergiczną organizmu. Może mieć przebieg łagodny, ale jeżeli wystąpią wszystkie objawy, zagraża życiu. Dzieci reagują najczęściej wstrząsem anafilaktycznym na pokarmy, a dorośli na leki i użądlenia owadów.
W ostrym przebiegu wstrząsu anafilaktycznego może dojść do utraty przytomności, a nawet zgonu. Jest to spowodowane obrzękiem tkanek gardła, co powoduje zamknięcie krtani i niemożność oddychania.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Wstrząs anafilaktyczny objawia się następująco:
 • bladość skóry,
 • zimna i lepka skóra,
 • wymioty,
 • nudności,
 • zawroty głowy,
 • kłopoty z oddychaniem,
 • intensywne kichanie,
 • kaszel,
 • obrzęk spojówek, warg, języka,
 • pokrzywka na skórze,
 • szybkie, słabo wyczuwalne tętno,
 • utrata przytomności,
 • drgawki.

Przyczyny wstrząsu anafilaktycznego

Przyczynami wstrząsu anafilaktycznego mogą być:

Postępowanie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego

Leczenie wstrząsu wymaga przede wszystkim jak najszybszego podania domięśniowo adrenaliny (w przednio-boczną część uda). Dlatego rodzice powinni przejść szkolenie, jak robić taki zastrzyk.

Adrenalina wydziela się w naszym organizmie w sytuacji zagrożenia lub stresu i silnie mobilizuje go do działania. Dzięki jej podaniu można w kilka minut odwrócić skutki wstrząsu anafilaktycznego - następuje wzrost ciśnienia tętniczego, zmniejszenie obrzęku tkanek i wydzielania substancji zapalnych.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego liczy się każda minuta, dlatego nie można czekać na rozwój wypadków i po podaniu adrenaliny trzeba natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe (pod numerem 112 lub 999). W przypadku wystąpienia pełnoobjawowego wstrząsu anafilaktycznego konieczna będzie intubacja dziecka i leczenie w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

Czekając na lekarza, należy postępować w ten sposób:
 • jeżeli wstrząs wywołało użądlenie owada, trzeba jak najszybciej usunąć jego żądło lub założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia,
 • podać lek przeciwhistaminowy, jeżeli dziecko go zażywa,
 • położyć dziecko, a pod jego kolana podłożyć np. poduszkę lub zwinięty koc, żeby miało nogi wyżej niż głowę,
 • w razie wymiotów ułożyć dziecko w pozycji bezpiecznej (na boku).
W czasie trwania wstrząsu anafilaktycznego nie wolno zostawiać dziecka nawet na chwilę, gdyż może w tym czasie stracić przytomność! Jeżeli tak się zdarzy, trzeba natychmiast przystąpić do reanimacji dziecka.

Zapobieganie wstrząsowi anafilaktycznemu

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny, która spowodowała wstrząs. Wymaga to udania się do lekarza alergologa i wykonania badań.

W celu zdiagnozowania należy zrobić:
 • testy skórne z alergenami,
 • testy prowokacyjne – podawanie dziecku niewielkiej ilości alergizującego pokarmu i obserwowanie, jakie wywoła objawy.

Po ustaleniu powodu wstrząsu anafilaktycznego koniecznością staje się unikanie czynników, które doprowadziły do jego wywołania.

Jeżeli mamy dziecko alergiczne, u którego już kiedyś wystąpił wstrząs anafilaktyczny, od tej pory trzeba zawsze mieć przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy zawierający ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Kupuje się ją w aptece na receptę przepisaną przez lekarza (dawka 0,15 mg dla dzieci powyżej 10 kg i 0,3 mg dla dzieci o masie ciała powyżej 25 kg).
Jeżeli dziecko miało w przeszłości wstrząs anafilaktyczny, przed każdym podaniem jakiegoś leku lub szczepionki trzeba o tym poinformować lekarza lub pielęgniarkę. Dzięki temu w przypadku pojawienia się niepożądanych objawów będzie wiadomo, jak należy postępować.
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy