Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na trawy i zboża, uczulenie na trawy/zboża, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Trawy/zboża

Różne gatunki traw i zbóż są ze sobą blisko spokrewnione, stąd bierze się podobieństwo alergenów, które zawierają ich pyłki. Alergia na pyłki traw i zbóż objawia się wodnistym katarem, swędzeniem nosa, uczuciem jego zatkania, kichaniem, zaczerwienieniem, łzawieniem i pieczeniem oczu, a w okresach silnego pylenia (sprawdź: kalendarz pylenie roślin) może pojawiać się również tzw. astma pyłkowa, czyli duszność, napadu kaszlu, świszczący oddech. Wraz z uczuleniem na pyłki traw i zbóż może pojawić się alergia krzyżowa na owoce (kiwi, melon), surowego pomidora oraz na mąki (żytnią, pszenną i owsianą). Rzadziej występuje alergia krzyżowa na pyłki niektórych drzew (patrz tabela niżej), owoce pestkowe czy lateks.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.