Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na trawy i zboża, uczulenie na trawy/zboża, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Trawy/zboża

Różne gatunki traw i zbóż są ze sobą blisko spokrewnione, stąd bierze się podobieństwo alergenów, które zawierają ich pyłki. Alergia na pyłki traw i zbóż objawia się wodnistym katarem, swędzeniem nosa, uczuciem jego zatkania, kichaniem, zaczerwienieniem, łzawieniem i pieczeniem oczu, a w okresach silnego pylenia (sprawdź: kalendarz pylenie roślin) może pojawiać się również tzw. astma pyłkowa, czyli duszność, napadu kaszlu, świszczący oddech. Wraz z uczuleniem na pyłki traw i zbóż może pojawić się alergia krzyżowa na owoce (kiwi, melon), surowego pomidora oraz na mąki (żytnią, pszenną i owsianą). Rzadziej występuje alergia krzyżowa na pyłki niektórych drzew (patrz tabela niżej), owoce pestkowe czy lateks.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy