W tym odcinku proponujemy ćwiczenia dla dzieci na wzmocnienie grzbietu, pośladków i ramion. Dzięki nim dziecko ma szansę wzmocnić mięśnie odpowiadające za prawidłową postawę. Zadania są bardzo proste i poradzi sobie z nimi nawet młodszy przedszkolak. Dla zachęty warto ćwiczyć razem z dzieckiem – te ćwiczenia przydadzą się też każdemu dorosłemu.

Reklama

Ćwiczenia dla dzieci na mięśnie posturalne

Mięśnie posturalne to mięśnie, które pozwalają utrzymać prawidłową sylwetkę, czyli poprawną postawę. Zalicza się do nich mięśnie grzbietu, pośladków i brzucha. Ich wzmocnienie sprawia, że kręgosłup dziecka jest właściwie wspierany i odciążony, co zmniejsza ryzyko powstawania wad postawy, w tym skoliozy. Należy pamiętać, że w profilaktyce skrzywień kręgosłupa bardzo ważny jest dla dziecka regularny ruch, który wzmacnia całe ciało i reguluje napięcie mięśniowe.

Zestaw ćwiczeń dla dzieci

Nasz minitrening składa się z ośmiu ćwiczeń. Trzy są wykonywane w ramach rozgrzewki, cztery to ćwiczenia wzmacniające mięśnie i jedno ćwiczenie rozciągające. Oto co trzeba zrobić w ramach tych ćwiczeń:

  • Rozgrzewka: marsz, bieg w miejscu, bieg bokserski,
  • Ćwiczenia wzmacniające: uginanie ramion w klęku podpartym, unoszenie kolejno rąk i nóg w klęku podpartym, unoszenie rąk i nóg w leżeniu przodem, unoszenie bioder w leżeniu tyłem,
  • Rozciąganie: skłon do jednej i drugiej nogi w siadzie rozkrocznym.

Jak wykonywać ćwiczenia z tego zestawu

Podczas ćwiczeń bardzo ważna jest poprawna technika. Dlatego, najpierw naucz dziecko jak robić poszczególne zadania. Nie są trudne, ale warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • Uginanie ramion w klęku podpartym – dopilnuj, żeby dziecko kierowało uginające się łokcie w tył, a nie na boki i trzymało głowę na przedłużeniu kręgosłupa.
  • Unoszenie kolejno rąk i nóg w klęku podpartym – ręce i nogi należy unosić do wysokości barków lub bioder. Chodzi o to, żeby lędźwiowy odcinek kręgosłupa nie wyginał się w dół. Jeśli dziecku opada brzuszek, poproś je, żeby go lekko wciągnęło i tak trzymało w czasie unoszenia rąk i nóg. I jeszcze jedno – głowa nie powinna opadać ani być zadzierana – twarz jest skierowana do podłoża.
  • Unoszenie rąk i nóg w leżeniu przodem – zanim maluch uniesie ręce i nogi, poproś, aby wciągnął brzuszek i tak go trzymał, gdy biodra wędrują w górę. Głowa pozostaje na przedłużeniu kręgosłupa, nosek tuż nad podłogą.
  • Unoszenie bioder w leżeniu tyłem – i znowu: przed uniesieniem bioder warto wciągnąć brzuch.

Żeby trening przynosił efekty, warto zwiększyć liczbę powtórzeń każdego ćwiczenia. Na początek zaproponuj dziecku 10 powtórzeń, a następnie 15 i 20. W każdej pozycji rozciągającej warto wytrzymać 20-30 sekund. Pilnuj, żeby podczas skłonu dziecko miało proste plecki.

Zobacz także

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama