Mama z córką Smerfy KINDER
Adobe Stock
Gry i zabawy

Czego Smerfy uczą najmłodszych? Oto 8 niezwykłych lekcji…

Empatia, pewność siebie, reakcje na złość – to tylko kilka przykładów emocji, z którymi warto nauczyć się sobie radzić. Najlepiej poprzez zabawę. Mali, niebiescy bohaterowie, których można znaleźć w KINDER Niespodziance, będą świetnymi nauczycielami!

Nie ma chyba nikogo, kto choć raz nie odwiedziłby wioski Smerfów. Niezwykłe postacie przyciągają przed ekrany od lat! Jako grupa uczą życzliwości, tolerancji i wzajemnego wspierania się. Jednak każdy z nich jest indywidualistą i może przekazać własną, niezwykle cenną lekcję. Jaką?

 

Lekcja 1: Nauka uważności

Najbardziej odpowiedzialnym, troskliwym i uważnym właśnie Smerfem jest niewątpliwie przywódca wioski, czyli nie kto inny, jak Papa Smerf. Dba o pozostałych, czym daje również lekcję bliskości.
Idźcie śladami Papy i przytulajcie się, rozmawiajcie o tym, co was cieszy i smuci, bądźcie dla siebie dobrzy i otwarci na siebie wzajemnie.

Lekcja 2: Nauka pewności siebie

Z pomocą przychodzi Smerf Wspinacz. Ten niezwykle odważny i żądny przygód bohater jest z jednej strony nieustraszonym odkrywcą, z drugiej ambitnym marzycielem. Niewątpliwie jednak inspiruje Smerfy swoimi przygodami.
Podobnie jak Smerf Wspinacz próbujcie nowych rzeczy, doświadczajcie, nie bójcie się popełniać błędów i wyciągać z nich wniosków. Każda zabawa ma przy takich założeniach szansę być cegiełką w budowaniu odporności psychicznej i pewności siebie.

Lekcja 3: Nauka empatii

Inspiracją niech będzie niezwykle odpowiedzialny, przez co godzien zaufania, Smerf Doktor. Z racji wykonywanego zawodu jest blisko z pozostałymi mieszkańcami wioski. Dodatkowo Doktor promuje zdrowy styl życia.
W sposób niezwykle empatyczny uczy niebieskich bohaterów, jak dbać o siebie. Warto podążać jego śladami – wspólnie, choćby gotując i robiąc zdrowe zakupy. W trosce o swoich najbliższych.

Lekcja 4: Nauka kreatywności

Najlepiej poprowadzi ją Smerfetka Architektka. Na co dzień majsterkuje – składa, lepi i przebudowuje, promując tym samym otwartość na zmiany, gotowość do podejmowania prób i popełniania błędów, ale przede wszystkim pobudza wyobraźnię!
Może podążając jej śladami, zrobicie coś sami? Wspólne prace plastyczne, wycinanie z kartonu, malowanie na folii... To tylko przykłady zabaw, które zbliżają i rozwijają – nie tylko malucha!

KINDER Niespodzianka Smerfy
Ferrero

Lekcja 5: Nauka przyrody

Nikt wiedzy o roślinach, ich pielęgnacji i uprawie oraz cyklu rozwoju nie przekaże lepiej niż królowa ekoogrodnictwa, czyli Smerfetka Ogrodniczka! Więcej – ona łączy hodowców i smakoszy, bo tłumaczy, czym jest zrównoważona konsumpcja.
Jeśli nie macie możliwości urządzenia domowego ogródka lub zielnika, spróbujcie wspólnie popracować nad albumem roślin. Jednocześnie podążając śladami Smerfetki Ogrodniczki, wybierzcie się na bazarek po zdrowe zakupy. A później przygotujcie razem jakąś potrawę, rozmawiając przy okazji nie tylko o samych walorach smakowych, ale też o procesie wzrostu rośliny i tym, co jeszcze można z niej przyrządzić!

Lekcja 6: Nauka sztuczek

Smerf Deskorolkarz słynie z pokazywania sportowych sztuczek. Inspiruje tym wielu, niebieskich przyjaciół.
Weźcie sanki lub łyżwy, rowery, hulajnogi czy inne sportowe akcesoria, i oddajcie się  zabawie. Spróbujcie nowych gier, takich, których jeszcze do tej pory nie testowaliście. Beztrosko spędzony czas zaowocuje wspaniałymi wspomnieniami.

Lekcja 7: Nauka zdrowego stylu życia

Choć w temat częściowo wprowadzili już zarówno Smerf Doktor, jak i Smerfetka Ogrodniczka, do profilaktyki i zdrowego jedzenia warto dołożyć sport! Nie tylko beztroską zabawę, do jakiej zachęca Smerf Deskorolkarz, ale również treningi, o których mówi Smerf Biegacz. Prowadzi zdrowy, sportowy styl życia i dąży do harmonii ciała i duszy. Jednocześnie uwielbia wchodzić w interakcje i jest świetnym motywatorem dla reszty grupy.
Podążanie śladami tak sportowego ducha to jednocześnie niezwykła lekcja koncentracji, pokory i cierpliwości. Uczestnictwo w zawodach i zdrowa rywalizacja uczą także godzenia się z czynnikami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu. A każde osiągnięcie podnosi wiarę we własne siły i uczy dystansu do siebie oraz otoczenia.

Lekcja 8: Nauka odpowiedzialności

Niewątpliwie można się jej uczyć od Smerfa Strażaka, który na co dzień ryzykuje swoje życie, aby ratować innych. Dba o bezpieczeństwo mieszkańców wioski i przychodzi im z pomocą zawsze, kiedy tego potrzebują.
Spróbujcie przećwiczyć różne scenariusze akcji wspólnie ze strażakiem. Będzie to doskonały punkt wyjścia do rozmów o odpowiedzialności, opiece nad innymi i niesienia im pomocy.
Powodzenia!
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Mam opowiada córce KINDER Smefy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Co sprawia, że dzieci kochają opowieści? Wyjaśnia Dorota Zawadzka
„Dla dzieci trzeba tak samo pisać, jak dla dorosłych, tylko lepiej” – powiedział Maksym Gorki i ta idea powinna przyświecać każdemu twórcy książek dla młodszych czytelników. Jak zatem wybrać odpowiednią lekturę i przede wszystkim – co sprawia, że maluchy jedne książki kochają, a innych nie?

O zaletach czytania dzieciom od pierwszych dni (albo i wcześniej) napisano już wiele. Niewątpliwie jednak warto przypominać o tym, jak ważne są książki w ich rozwoju. Dlaczego warto czytać dzieciom? Głośne czytanie dzieciom, wraz z dobieraniem odpowiedniej intonacji głosu, to świetna lekcja przygotowująca maluchy najpierw do mówienia, a potem do samodzielnego czytania. Dziecko zdobywa w ten sposób kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Czytając dziecku zaspokajamy także jego potrzeby emocjonalne. Nie tylko czytając o emocjach! Wspólnie patrząc w książkę, jesteśmy blisko, przytulamy się, spędzamy razem czas. Jak wybrać odpowiednią książkę dla dziecka? Dorota Zawadzka wielokrotnie podkreślała, że książki dla dzieci powinny być dostosowane merytorycznie do ich wieku. Jednocześnie też wybierając lektury, warto zwrócić uwagę na warstwę graficzną. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Psycholożka podkreśla najważniejsze aspekty książek dla najmłodszych. 5 cech idealnej książki dla dziecka wg Doroty Zawadzkiej: 1. Świat i problemy w niej poruszone są bliskie dzieciom. 2. Jednocześnie prezentują uniwersalne wartości. 3. Propagowanie pięknego języka. 4. Szybka, zaskakująca akcja, imponujący i ważny bohater, niespodziewane zdarzenia, mocne wrażenia. 5. Wyjątkowe ilustracje. Nie tylko książki… Niezwykle ważne jest, aby historie, które przeczytamy, miały szansę żyć własnym życiem. Jak? Sposobów jest wiele. Przede wszystkim nie brońmy maluchom zadawania pytań w trakcie czytania . Jeśli szczególnie zainteresuje je jakiś wątek lub bohater, pozwalajmy zarówno maluchowi, jak i sobie, odejść na chwilę i pogłębić wiedzę na dany temat. Poza tym, przenoście przeczytane historie na grunt innych zabaw. Być może miasteczko, o którym czytaliście, uda się zbudować z klocków? Albo zabrać ukochanego misia na spacer...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj