Empatia: jak ją budować u najmłodszych?
Empatia kształtuje się już od momentu narodzin. Zrozumienie procesu formowania się tej cechy u dzieci jest fascynującym zagadnieniem psychologii rozwojowej, stanowiącym cenne źródło wiedzy dla rodziców i opiekunów. To właśnie dzięki tej wiedzy można lepiej wspierać dziecko w rozwoju emocjonalnym i społecznym. Jesteś ciekawa, w jaki sposób? Przyjrzyjmy się wspólnie tej kwestii.
Empatia już od pierwszych chwil życia
Empatia to zdolność do odczuwania i rozumienia emocji innych. Jest jednym z najważniejszych etapów w rozwoju emocjonalnym dziecka. Proces ten rozpoczyna się niemal natychmiast po narodzinach, gdy pierwsze interakcje z rodzicami kształtują podstawy percepcji emocjonalnej.
Przykład? Już niemowlę może zacząć płakać, słysząc płacz innego dziecka.
W miarę dorastania dzieci zaczynają dostrzegać subtelniejsze sygnały emocjonalne i uczą się, jak ich działania wpływają na innych.
Jak zaszczepić i pielęgnować empatię u najmłodszych?
Rodzice i opiekunowie mają wiele możliwości, by rozwijać empatię u swoich dzieci poprzez codzienne czynności:
- wspólne zabawy,
- czytanie książek,
- rozmowy o emocjach.
Te wszystkie ważne aspekty waszego codziennego życia dają niepowtarzalną okazję, by zaszczepić i pielęgnować u swoich dzieci zrozumienie i troskę o uczucia innych.
Jaka jest rola dorosłych w rozwoju empatii dziecka?
Rodzic to przewodnik po świecie, również tym emocjonalnym. Warto pamiętać, że maluchy najszybciej uczą się przez naśladowanie, dlatego nasze własne reakcje na różnorodne sytuacje życiowe są dla nich świetnymi lekcjami empatii. Zatem dlatego tak istotne jest, byśmy byli świadomi tego, co przekazujemy poprzez słowa, gesty, a nawet przez samą naszą obecność.
Modelowanie zachowań
Empatię można rozwijać przez modelowanie zachowań. Jeśli dziecko widzi, że jego rodzic reaguje z troską na czyjś smutek, uczy się, że troska o emocje innych jest ważna. Codzienne i jakże proste czynności mają ogromne znaczenie. Podziękowanie za pomoc, wyrażenie zrozumienia, wsparcie, gdy ktoś jest smutny – to niesamowicie ważne postawy, których warto uczyć najmłodszych.
Nazywanie emocji
Opowiadaj o emocjach, nazywaj je. Możecie je rysować lub zgadywać emocje, obserwując własną mimikę.
Gdy opowiadasz dzieciom historie i bawisz się razem z nimi w odgrywanie ról, uczą się one rozumieć i odczuwać emocje innych, co jest kluczowym elementem w budowaniu głębokich i trwałych relacji międzyludzkich.
Zabawy, które uczą empatii
Jak już wspomnieliśmy wyżej, naśladowanie emocji to wartościowa zabawa. Pozwoli eksperymentować z emocjami, nauczy je nazywać i rozumieć. Ale to nie wszystko.
Odgrywając scenki z życia rodzinnego, żłobka, placu zabaw czy nawet wcielając się w ulubione postacie z bajek i odtwarzając sytuacje z ich udziałem, dzieci uczą się identyfikować z emocjami innych, a także odkrywają skutki swoich działań w społecznym kontekście. To pomaga im zrozumieć, że każda akcja wywołuje reakcję, a każde zachowanie wpływa na innych – to fundamentalne prawdy, które są niezbędne w budowaniu empatii.
Przykłady? Dziecko, opiekując się chorą lalką, uczy się troski. Maluch, przygotowując jedzenie w swojej minikuchni dla pluszowego pieska, uczy się odpowiedzialności. Gdy młody człowiek buduje z klocków dom dla rodziny zwierzątek, intuicyjnie uczy się, jak zapewnić im bezpieczeństwo i komfort. Odgrywanie scenek, w których minifigurka z zestawu LEGO DUPLO przeżywa swój pierwszy dzień w przedszkolu, sprawi, że maluch zrozumie, czym może być lęk, a także jak sobie z nim radzić.
Misja empatia z klockami LEGO® DUPLO®
Dzięki swojej prostocie i wszechstronności klocki LEGO DUPLO umożliwiają najmłodszym eksplorowanie różnorodnych sytuacji życiowych przez zabawę, rozwijając przy tym współczucie i współodczuwanie.
Dzieci, bawiąc się zestawami LEGO DUPLO, tworzą własne małe światy, w których mogą naśladować i poznawać różne aspekty życia codziennego i społecznego. A my – rodzice – tworząc odpowiednie scenariusze zabawy, dajemy im okazję do rozwijania empatii i wrażliwości.
Przykłady opiekuńczych zabaw z klockami LEGO DUPLO
Zestaw LEGO DUPLO „Opieka nad zwierzętami na farmie” (10416) zaprasza dzieci do zajęcia się uroczą gromadką zwierząt gospodarskich, wśród których znajdują się koń, owca, kot, krowa, cielątko i kura – każde wymagające unikatowej troski i uwagi. Twórzcie domki dla zwierząt, karmcie je, korzystajcie z opieki weterynarza i co najważniejsze – wspólnie uczcie się empatii.
Zestaw LEGO DUPLO „Opieka nad pszczołami i ulami” (10419) skupia się na edukacji przyrodniczej uwrażliwiając maluchy na potrzeby natury . Budujcie ul, pielęgnujcie rośliny, i uczcie się o roli pszczół w ekosystemie. Z tym zestawem dzieci poznają pszczoły lepiej oraz nauczą się dbać o zwierzęta i przyrodę oraz żyć w sposób zrównoważony.
Kluczową rolę w każdej z zabaw odgrywa zaangażowanie i kreatywność dziecka, wspierane przez rodzica. Te wszystkie aktywności pozwolą nie tylko na budowanie empatii, lecz także więzi i wspaniałej relacji między wami.
Materiał promocyjny marki LEGO® DUPLO®