konstytucja 3 maja dla dzieci
Adobe Stock/Kiełbicki
Gry i zabawy

Konstytucja 3 maja dla dzieci: jak wytłumaczyć? Najważniejsze informacje i ciekawostki

Konstytucja 3 maja to ważny temat, który warto przybliżyć dzieciom. Na pierwszy rzut oka sprawa jest trudna – pewnie wielu rodzicom wydaje się, że maluchy nie zrozumieją sensu konstytucji ani znaczenia Konstytucji 3 maja. Podpowiadamy – sięgnij po ciekawostki! Poniżej zbiór najważniejszych, przystępnych informacji dla dzieci.

Konstytucja 3 maja była pierwszą spisaną konstytucją w Europie. Obecnie konstytucja to najważniejszy dokument w państwie, ale jak wytłumaczyć jego znaczenie dzieciom? Proponujemy proste przykłady, dzięki którym dziecko zrozumie, czym była Konstytucja 3 maja, kiedy ją uchwalono i jakie były jej postanowienia.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Konstytucja 3 maja dla dzieci

Na początek radzimy przypomnieć sobie najważniejsze informacje o konstytucji oraz o Konstytucji 3 maja, by z łatwością wytłumaczyć jej historię dziecku. Podpowiadamy, kiedy uchwalono Konstytucję 3 maja, kto ją uchwalił oraz podajemy datę. Wyjaśniamy też zagadnienia związane z Konstytucją 3 maja w wersji dla dzieci.

Konstytucja (z łac. constitutio – ustanowienie) jest aktem prawnym posiadającym najwyższą moc prawną, który określa fundamentalne zasady ustroju politycznego i ekonomicznego państwa. Wskazuje też, jaki jest status prawny ludzi żyjących w państwie.

Co to jest konstytucja? Wersja dla dzieci

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Zapisane są w nim zasady obowiązujące wszystkich Polaków. Zgodnie z konstytucją m.in. wybiera się w Polsce prezydenta, posłów i senatorów, a Polacy mają swoje prawa, których mogą dochodzić w sądach. W konstytucji zapisano także, że wszystkie dzieci muszą chodzić do szkoły.

Znaczenie konstytucji można porównać do zbioru zasad drogowych, których muszą przestrzegać wszyscy kierowcy na drodze. Albo do zasad, jakie panują w każdym domu czy rodzinie. Może macie prawa i obowiązki każdego z domowników spisane na kartce na lodówce? Np. ktoś zmywa, ktoś sprząta po kolacji, a każdy układa swoje ubrania i ma prawo do naprawienia błędu? No właśnie, podobnie konstytucja określa zasady panujące w całym państwie.

Co to jest Konstytucja 3 maja? Wersja dla dzieci

Konstytucja 3 maja została uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na Sejmie Czteroletnim 3 maja 1791 roku – stąd jej nazwa. Polska znajdowała się wówczas w trudnej sytuacji: kraj był osłabiony i rozgrabiony. Ani król, ani Sejm nie mogli podjąć żadnej ważnej decyzji, bo obowiązywało tzw. liberum veto. Oznaczało to, że każdy poseł mógł podczas obrad sejmu mógł krzyknąć „nie pozwalam” i cała praca innych posłów szła do kosza.

To trochę tak, jakby w szkole zaplanowano wycieczkę, ale jeden z uczniów powiedział „nie chce mi się jechać, nie jedźmy”. I z wycieczki nici! Ten system paraliżował wiele ważnych spraw.

Konstytucja 3 maja ostatecznie zniosła liberum veto.

Ponadto zgodnie z Konstytucją 3 maja:

  • ustanowiono w Polsce monarchię dziedziczną,
  • prawa mieszczan i szlachty zostały częściowo zrównane,
  • chłopi przechodzili pod ochronę państwa.
Konstytucja 3 maja to ustawa, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie spisana, nowoczesna konstytucja.

Konstytucja 3 maja: ciekawostki dla dzieci

  • Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.
  • Ustanowiono podatki w wysokości 10 proc. dla szlachty i 20 proc. dla duchowieństwa. Szlachta bez ziemi (tzw. gołota), mieszczanie i chłopi byli zwolnieni z płacenia podatków.
  • W dniu uchwalenia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, w jej miejsce powstała Rzeczpospolita Polska.
  • Katolicyzm został uznany za religię panującą, zapewniono jednak swobodę wyznań.
  • Co 25 lat miał zbierać się Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmian w zapisach konstytucji.
  • Konstytucja 3 maja przetrwała tylko 14 miesięcy.
  • Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach. Święto przywrócono dopiero po I wojnie światowej, a później zdelegalizowano w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej oraz sowieckiej po wojnie. W 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe, a od 1989 roku 3 maja to święto narodowe, podczas którego śpiewa się piosenki patriotyczne, odbywa się także defilada wojskowa, a zewsząd powiewają flagi Polski. 


Zobacz też:

polskie symbole narodowe dla dzieci
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Polskie symbole narodowe dla dzieci – jakie, co oznaczają?
Polskie symbole narodowe pomagają dzieciom w oswajaniu trudnych pojęć jakimi są: ojczyzna, patriotyzm, kraj, państwo. Wyjaśnij dziecku, jakie Polska ma symbole narodowe, skąd pochodzą i jakie jest ich znaczenie. Sprawdź, jakie zabawy mogą przybliżyć dziecku naszą symbolikę patriotyczną.

Wiedzę na temat polskich symboli narodowych najlepiej podawać dzieciom w formie zabawy. Maluchy raczej nie będą zainteresowane miniwykładem na temat patriotyzmu, ojczyzny, czy symboliki narodowej, ale kolorowanki, układanki, legendy, książki dla dzieci o tematyce patriotycznej czy wspólna nauka hymnu to zupełnie co innego! Jakie są polskie symbole narodowe? Pokaż dziecku, jakie są symbole narodowe Rzeczpospolitej Polskiej, a także opowiedz, skąd się wzięły, gdzie się pojawiają, jak dokładnie wyglądają i jakie jest ich znaczenie: Godło Polski – to biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Wizerunek ten pojawia się również na pieczęciach państwowych i monetach. Flaga – barwami naszego kraju jest biel i czerwień. Flaga Polski to dwa równoległe pasy – czerwony znajduje się na dole, a biały na górze flagi. Od roku 2004 flaga ma swoje święto – jest to 2 maja. Kolor biały na fladze symbolizuje nieskazitelność, czystość i dobro polskiego narodu, natomiast czerwień jest symbolem potęgi i dostojności. Hymn – hymn Polski to „Mazurek Dąbrowskiego”, do którego słowa napisał Józef Wybicki. To pieśń patriotyczna, która początkowo była pieśnią Legionów Polskich we Włoszech i śpiewano ją ku pokrzepieniu serc. Hymnem państwowym „Mazurek Dąbrowskiego” stał się 26 lutego 1927 roku. Koniecznie poznajcie też inne piosenki patriotyczne .  Zabawy utrwalające wiedzę na temat symboli narodowych: Zabawa „Moje godło” – wydrukowany obrazek przedstawiający godło Polski potnij na 6, 8 lub 10 elementów. Poproś dziecko, by ułożyło z nich godło Polski. Zabawa „znajdź flagę” . Ułóż na dywanie obrazki z flagami różnych państw. Zadaniem dziecka jest znalezienie wśród nich flagi Polski. Słuchanie hymnu Polski . Zadbaj, by dziecko przyjęło...

święto niepodległości: symbole narodowe film dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Święto Niepodległości: symbole narodowe – film dla dzieci
Rozmowa z kilkulatkiem o patriotyzmie i ojczyźnie to trudne zadanie. Obejrzyjcie razem kreskówkę, która przybliży dziecku symbole narodowe Polski takie jak godło, flaga czy hymn! Święto Niepodległości to świetny moment na rozmowy o patriotyzmie.

Święto Niepodległości to dobry moment, aby pokazać dziecku, co to znaczy patriotyzm i dlaczego obchodzimy tę uroczystość. Problem w tym, że wyjaśnienie czym jest   patriotyzm, bywa trudne nawet dla nas dorosłych, a co dopiero dla malucha. Małe dzieci nie rozumieją abstrakcyjnych pojęć. Ale na pewno zainteresuje je filmowa opowieść o tym, że dawno, dawno temu było sobie trzech braci – Lech, Czech i Rus i jaka fascynująca historia z tego wynikła.   Święto niepodległości jest też doskonałą okazją, by przybliżyć dziecku symbole narodowe i ich znaczenie. W tym celu świetnie sprawdzi się poniższy film dedykowany najmłodszym. Symbole narodowe Polski w filmie animowanym W serwisie YouTube znajdziesz krótki, 6-minutowy filmik pokazujący dziecku, czym są polskie symbole narodowe. Jego bohaterem jest chłopczyk, który sam siebie nazywa „Polakiem Małym”.   W filmie jest także mowa o symbolach narodowych. Bohater oprowadza dzieci po świecie takich pojęć jak: godło, flaga, hymn narodowy . Dziecko dowie się, że: flaga Polski to dwa równoległe pasy o równej długości. Górny pas jest biały, a dolny – czerwony, hymnem państwowym jest „Mazurek Dąbrowskiego”, do którego słowa napisał Józef Wybicki,  godłem Polski jest orzeł biały w koronie na czerwonym tle. Twój maluch posłucha także o początkach naszego państwa – legendzie o Lechu, Czechu i Rusie oraz historii powstania polskiego hymnu. Filmik, powstały z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, cieszy się ogromną popularnością, a przedszkolaki go uwielbiają.    Święto Niepodległości: rozmowy z dzieckiem o patriotyzmie Opowiadanie dziecku o wartościach narodowych – patriotyzmie, ojczyźnie, niepodległości można z powodzeniem rozpocząć od najmłodszych lat. Jest wiele możliwości uczenia...

Dzień Dziecka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Dzień Dziecka  w Polsce i na świecie – kiedy, jak się go obchodzi?
Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na świecie. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, ale w różnych krajach świętuje się go w różnym czasie i na różne sposoby. Zobacz, kiedy narodziła się ta wspaniała idea i dlaczego w ogóle obchodzimy Dzień Dziecka.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto każdego malucha. Tego dnia każde dziecko powinno poczuć się wyjątkowo i miło spędzić czas z najbliższymi. Na świecie Dzień Dziecka nie zawsze jest celebrowany w ten sam dzień i w ten sam sposób. Przeczytaj, skąd wziął się zwyczaj świętowania Dnia Dziecka, jak obchodzi się go w Polsce i w innych krajach.  Spis treści: Kiedy obchodzi się Dzień Dziecka? Dzień Dziecka na świecie Dzień Dziecka – historia Jak obchodzi się Dzień Dziecka? Kiedy obchodzi się Dzień Dziecka? Dzień Dziecka w Polsce obchodzony jest 1 czerwca. Ale w innych krajach święto to ma inne daty. Zgromadzenie Ogólne ONZ w swojej rezolucji uznało, że każde państwo może organizować obchody Dnia Dziecka w terminie, który uzna za właściwy .   Dzień Dziecka w Polsce nie zawsze był obchodzony 1 czerwca. Od 1929 roku świętowano go 22 września. Tego dnia dzieci były zwolnione z zajęć szkolnych, po mszach w szkołach odbywały się akademie, a następnie zabawy, w których trakcie rozdawano słodycze. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej komunistyczne władze Polski i innych krajów bloku wschodniego postanowiły świętować Dzień Dziecka 1 czerwca. Odcinały się w ten sposób od daty Międzynarodowego Dnia Dziecka, co było podyktowane ideologią walki z kapitalizmem. Z czasem jednak polityka zeszła na dalszy plan. Dziś święto to ma ciepły, rodzinny charakter. Jest to także dla uczniów dzień wolny od zajęć – w szkołach odbywają się tego dnia zawody sportowe, pikniki rodzinne lub wycieczki. Dzień Dziecka na świecie Dzieci obchodzą swoje święto we wszystkich krajach na świecie. W niektórych państwach obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka powiązane są z innymi uroczystościami, więc przypadają w innym terminie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj