Zabawy dla dzieci: 33 pomysły na gry i zabawy ruchowe
Zabawy ruchowe to najprzyjemniejszy sposób na zadbanie o zdrowie malucha. Regularne zabawy wzmocnią nie tylko sprawność fizyczną, ale i odporność. Zadbają też o świetny nastrój. Wyścigi, siłowanki, gry z piłką – maluchy to kochają. Poznaj najlepsze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Eksperci nie mają wątpliwości: pozbawiając dzieci ruchu, pozbawiamy maluchy szans na zdrowy rozwój. I nie chodzi wyłącznie o profilaktykę otyłości czy nadwagi. Wysiłek fizyczny jest niezbędny, by dziecko rosło nie tylko zdrowe, ale i szczęśliwe. Siła, sprawność, zręczność, gibkość, równowaga, wiara we własne siły, zasady zdrowej rywalizacji, cudowne wspomnienia z dzieciństwa... zalety zabaw ruchowych można wymieniać w nieskończoność.
Zabawy ruchowe dla dzieci – 33 pomysły:
Zabawy ruchowe dla dzieci – dlaczego są tak ważne?
Siedzenie przed komputerem czy leżenie przed telewizorem to nie jest to, co nasze zdrowie lubi najbardziej. Dlatego tak ważne jest, by wykorzystać naturalną potrzebę ruchu u dzieci i zapewniać im go jak nawięcej. Przekonaj się, że połączenie ruchu i świetnej zabawy to wyjątkowo udany duet.
Oto nasze propozycje zabaw ruchowych dla dzieci: starych i nowych, indywidualnych i zespołowych, które powinny zainteresować każdego malucha.
8 zabaw w stylu retro
Pamiętacie w co lubiliście się bawić jako dzieci? Podpowiadamy:
Zobacz także
- Berek - to chyba najpopulaniejsza i najbardziej ponadczasowa zabawa, którą dzieci wprost uwielbiają. W berka można bawić się bez względu na liczbę osób - czasem do świetniej zabawy wystarczy dziecko i mama lub tata.
- Raz, dwa, trzy, baba jaga patrzy – jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
- Ciuciubabka – dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.
- Kolory – dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.
- Balonik – „Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i... bach!”. To świetna zabawa, uwielbiana przez maluchy obojga płci.
- Gra w klasy - narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.
- Skakanie w gumę - wystarczy dłuższy kawałek elastycznej gumki, by pokazać dziecku jak dawniej grano np. w "dziesiątki", "matkę" lub "trójkąt". Choć wydawać by się mogło, że do tej gry potrzeba minimum 3 osoby - gumę możecie zaczepić o krzesełka lub drzewo. Stopniowanie trudności polega tu nie tylko na coraz bardziej skomplikowanych zadaniach, ale i podwyższaniu gumy (od wysokości kostek, przez kolana, uda, pas, pachy).
- Stary niedźwiedź mocno śpi – dzieci ustawiają się w kółko, wytypowany maluch zostaje niedźwiedziem, układa się w środku, twarzą do ziemi, zakrywa oczy. Dzieci łapią się za ręce, idąc w koło, śpiewają piosenkę: Stary niedźwiedź mocno śpi (2x), my się go boimy, na palcach chodzimy, jak się zbudzi to nas zje (2x). Po tych słowach niedźwiedź się budzi i próbuje złapać jedno z dzieci. Schwytany maluch zostaje niedźwiedziem i układa się w środku.
4 zabawy ruchowe na kółkach
Jazdę na rowerze, hulajnodze czy wrotkach można uatrakcyjnić. I mamy na to kilka pomysłów:
- Tor przeszkód – możesz na drodze przejazdu dzieci poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom.
- Slalom – klasyczna zabawa polegająca na płynnym mijaniu zygzakiem rozstawionych kijków.
- Grand Prix na żużlu – oczywiście nie chodzi o wyścigi motocyklowe, tylko na rowerach, i nie na żużlu, tylko np. na placu zabaw :) Zaopatrz się w stoper i startuj maluchy parami do wyścigu na ok. 30 m. Koniecznie mierz im czas!
- Skrzyżowanie – narysuj na ziemi „skrzyżowanie”, czyli dwie przecinające się „ulice”, i stań z boku, trzymając w ręce dwie kartki – czerwoną i zieloną. Na twój sygnał maluchy, które jadą na siebie z naprzeciwka, muszą jak najszybciej znaleźć się po drugiej stronie skrzyżowania. Stosując się jednak do tego, co pokazuje sygnalizacja świetlna, czyli ty (zmieniasz światła w równych odstępach czasu). Wygrywa ten brzdąc, który najszybciej dojedzie do krzyżówki i któremu dopisze szczęście, ponieważ trafi na zielone światło.
4 zabawy ruchowe z piłką
Piłka idealnie sprawdzi się w zabawach dla większej liczby dzieci:
- Głupi Jaś – dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „głupi Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.
- Podawanie piłki górą – dzieci siedzą w rozkroku na ławeczce, jedno za drugim tyłem do siebie. Pierwsze dziecko podaje górą pikę następnemu, a ono przekazuje ją kolejnemu, aż do samego końca.
- Celowanie – ustawiamy na środku placu dużą piłkę (najlepiej do koszykówki). Metr od niej rysujemy linię, na której stają rzucające dzieci. Każde dziecko otrzymuje małą piłkę, którą stara się trafić w dużą. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.
- Kto nie złapie... - do tej zabawy wystarczą 2 osoby. Chodzi o rzucanie i łapanie piłki, ale gdy ktoś nie złapie - klęka na jedno kolano i... może wstać dopiero, jeśli odbierze kolejny rzut. Jeśli nie - klęka na oba kolana. Kolejne niezłapanie piłki skutkuje oparciem jednego łokcia o ziemię, a kolejne - drugiego łokcia.
5 skocznych gier i zabaw ruchowych dla dzieci
Gry dla dzieci mogą być świetną zabawa dla całej rodziny:
- "Szczur" skakankowy - jedna osoba obraca się trzymając skakankę możliwie nisko, tak by pozostali uczestnicy zabawy mogli ją przeskakiwać. Gdy komuś nie uda się przeskoczyć - zamienia się z osobą kręcącą skakanką.
- Skoki przez drabinkę. Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.
- Skoki przez linkę. To ćwiczenie bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Do tej zabawy potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci trzyletnich – na wysokości 25–30 cm.
- Kto sięgnie wyżej? Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej, jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zadziwione, dokąd umieją dosięgnąć!
- Spacerek. Puść maluchom muzykę i rzucaj im różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd. Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu.
Czytaj też: 3 domowe eksperymenty, dzięki którym dziecko pokocha nauki ścisłe
3 zabawy ruchowe dla małych siłaczy
Te zabawy idealnie się sprawdzą, gdy maluchy rozpiera energia:
- Przeciąganki – drużyny ustaw w rzędach naprzeciwko siebie, najsilniejsi z drużyn stoją na przodzie zespołów. Pierwsi zawodnicy z przeciwnych drużyn chwytają się za ręce, pozostali stojący w rzędach obejmują w pasie kolegę stojącego z przodu. Na sygnał drużyny zaczynają się przeciągać, a wygrywa ten, któremu uda się przeciągnąć przeciwników za wyznaczoną linię. Zwycięża zespół, który więcej razy pokona przeciwnika.
- Za łokcie – dzieci stoją tyłem do siebie, ramiona mają złączone w łokciach. Usiłują przeciągnąć partnera na swoją stronę.
- Klapsy – dzieci chwytają się tymi samymi, czyli np. lewymi lub prawymi ramionami, a drugimi usiłują klepnąć swojego partnera w pośladek. Zobaczycie, ile będzie przy tym śmiechu!
3 zabawy muzyczno-ruchowe
Przy tych zabawach dzieci będą miały okazję także pośpiewać:
- Stoi różyczka – Kolejna zabawa dla najmłodszych dzieci, która cieszy od wielu pokoleń. Śpiewajcie piosenkę, kręcicie się w kółko i śpiewacie (różyczka wybiera jedną osobę, kręci nią, a sama zajmuje jej miejsce, a nowa osoba jest różyczką):
Stoi Różyczka w czerwonym wieńcu,
My się kłaniamy jako książęciu.
(dzieci stają i kłaniają się Różyczce)Ty, Różyczko, dobrze wiesz,
dobrze wiesz, dobrze wiesz,
Kogo kochasz, tego bierz,
Tego bierz!
- Jedzie pociąg z daleka – „Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka…” - ta znana piosenka jest świetna do zabaw ruchowych. Uczestnicy ustawiają się kolejno za sobą - za pierwszą osobą ustawiają się następne. Zabawa polega na tym, by podczas grania muzyki pociąg poruszał się po pokoju/sali. W wolnym czasie, podczas przerw w muzyce, powinno dziać się coś innego. Gdy muzyka nie gra dzieci mogą np. trzymać się za ramiona, za głowy, poruszać się do tyłu – wedle uznania.
- Defilada – podczas muzyki dzieci mają za zadanie maszerować krokiem defiladowym, prostując kolana. Gdy w muzyce następuje przerwa – robią w tył zwrot. Ponowne włączenie muzyki oznacza, że dzieci mają zacząć znowu maszerować. Na hasło „baczność”, dzieci muszą zatrzymać się w postawie wyprostowanej, gdy zaś usłyszą polecenie „spocznij” - kładą się na dywanie.
3 zabawy ruchowe z kolorami
Podczas tych gier maluchy poćwiczą kolory:
- Kolorowe piłeczki – dzieci biegają po sali. Osoba, która prowadzi zabawę, trzyma trzy kolorowe piłeczki: żółtą, niebieską i czerwoną. W momencie, gdy podnosi do góry żółtą piłeczkę - dzieci robią trzy przysiady, niebieską - kucają, czerwoną - robią pajacyka.
- „Kolory łączcie się” – każde dziecko ma do siebie przypisany konkretny kolor. Dzieci biegają po sali przy skocznej muzyce. Gdy muzyka ustanie, maluchy dobierają się w pary według podanego kodu (np. czerwony z zielonym). Dzieci z pozostałymi kolorami kucają.
- Przebieganie pod chustą – do tej zabawy potrzebna jest chusta animacyjna Klanza. Jest to wielobarwny materiał składający się z trójkątnych kawałków z otworem w środku. Uczestnicy trzymają chustę za uchwyty, podnoszą ją lub opuszczają. Prowadzący wskazuje, kto ma zmienić miejsce, np. dzieci z zielonymi oczami. W momencie, kiedy chusta jest wysoko podniesiona - dzieci przebiegają pod nią i zamieniają się miejscami.
3 zabawy ruchowe na dywanie
Zabawy na dywanie to świetny sposób na spożytkowanie energii maluchów:
- Jeż – dzieci siedzą na dywanie w kole, cała grupa mówi: „Na dywanie siedzi jeż, co on robi to my też, co zrobisz jeżyku w kolczastym płaszczyku?”. Jeż pokazuje różne czynności, reszta dzieci ma za zadanie je powtarzać.
- Krokodyl – jedna osoba zostaje wybrana, by być „Panem Krokodylem”. Pozostałe dzieci ustawiają się naprzeciwko krokodyla w szeregu, po drugiej stronie „rzeki”. Dzieci chórem pytają krokodyla, czy mogą przejść na drugą stronę rzeki. Krokodyl odpowiada, że tak i stawia warunek, np. „możecie przejść przez rzekę, jeżeli przeskoczycie ją na jednej nodze”. Dzieci po kolei wykonują zadania.
- Pająk i muchy – dzieci biegają swobodnie po dywanie, naśladując gestami i dźwiękami zachowanie muchy. Na hasło „pająk” maluchy zastygają w bezruchu. Osoba, która jest pająkiem, wychodzi na spacer pomiędzy uczestników zabawy, uważnie obserwując, czy któryś z nich się porusza. To dziecko, które nie wytrzyma w bezruchu – pająk zabiera do swojej sieci (miejsce z boku pola zabawy). Gdy pająk ponownie wraca na chwilkę do sieci – muchy, czyli dzieci mogą znowu swobodnie fruwać, aż do następnego polowania.
Zobacz także: