Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zabawy integracyjne dla maluchów i starszych dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zabawy integracyjne dla dzieci: 15 propozycji dla dzieci w różnym wieku

Grupowe zabawy integracyjne dla dzieci są bardzo ważne – uczą zdrowej rywalizacji, komunikacji i współpracy. Zabawy dzieci w grupie sprzyjają także budowaniu relacji między rówieśnikami. Nasze pomysły na zabawy integracyjne możecie wykorzystać już dla 3-latków, w przedszkolu, szkole lub na obozach i koloniach.

Zabawy integracyjne są idealnym sposobem na to, by dzieci poznały się wzajemnie i oswoiły z nowym otoczeniem. Propozycje tego rodzaju zabaw często mają charakter ruchowy. Rolą zabaw integracyjnych jest przede wszystkim nawiązanie więzi między dziećmi, stworzenie atmosfery zaufania, a także wytworzenie u dzieci poczucia przynależności do grupy. Zabawy dla dzieci w grupie można stosować w przedszkolu, szkole, na koloniach i obozach. 

Spis treści:
1. Zabawy integracyjne – korzyści

2. Zabawy integracyjne dla młodszych dzieci:

3. Zabawy integracyjne dla starszych dzieci i młodzieży

Zabawy integracyjne – korzyści

Zabawy w grupie, których celem jest integracja bawiących się osób, są dobrym sposobem na adaptację przedszkolną, ale też na ułatwienie dzieciom nawiązania kontaktu z rówieśnikami w szkole lub podczas wyjazdów letnich lub zimowych.

Główne funkcje zabaw integracyjnych: 

 • nawiązanie kontaktu między dziećmi,
 • nauka współpracy,
 • nauka zdrowej rywalizacji,
 • doskonalenie umiejętności komunikacyjnych,
 • kształtowanie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć,
 • tworzenie więzi w grupie,
 • nauka szacunku i tolerancji,
 • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zachowanie swoje i grupy,
 • kształtowanie poczucia przynależności do grupy.

Zabawy integracyjne dla młodszych dzieci - propozycje

Jeśli chodzi o zabawy dla młodszych dzieci (np. przedszkolaków) warto wziąć pod uwagę, że maluszkom trudniej zrozumieć i zapamiętać skomplikowane zasady. Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo – w gronie najmłodszych lepiej postawić na zabawy integracyjne, które nie będą stanowić żadnego zagrożenia. Z myślą o możliwościach poznawczych i społecznych dzieci proponujemy kilka sprawdzonych inspiracji. 

Zabawa integracyjna: przebieganie pod chustą

Zabawy z chustą animacyjną są szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Chusta animacyjna Klanza to wielobarwny materiał składający się z trójkątnych kawałków z otworem w środku. Przykładem integracyjnej zabawy z chustą animacyjną jest „przebieganie pod chustą” – uczestnicy trzymają chustę za uchwyty, podnoszą ją lub opuszczają. Prowadzący wskazuje, kto ma zmienić miejsce, np. dzieci z zielonymi oczami. W momencie, kiedy chusta jest wysoko podniesiona – dzieci przebiegają pod nią i zamieniają się miejscami. Ta zabawa sprawdzi się u dzieci starszych, np. pięciolatków i sześciolatków. 

Piosenka powitalna

Śpiewana wspólnie na początku zajęć pozwala utrwalać imiona uczestników oraz sprawia, że wszyscy czują się… mile widziani i lubiani.

„Witaj… (imię dziecka), Witaj… (imię dziecka)
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, bardzo Cię kochamy,
Bądź wśród nas! Bądź wśród nas!

Owocowa gra integracyjna (z chustą Klanza)

Kolejnym pomysłem na integracyjną zabawę z chustą animacyjną jest „owocowa gra”, podczas której uczestnicy podzieleni są na kilka rodzajów owoców, np. gruszki, brzoskwinie, wiśnie, pomarańcze. Prowadzący stoi obok, a grupa wachluje chustą. Gdy jest wysoko, prowadzący wymienia nazwy dwóch owoców – te osoby przebiegają pod chustą. Gdy padnie hasło „OWOCE", wszyscy zmieniają miejsce. Ta gra sprawdzi się już u trzylatków.

Szukające zwierzątka: zabawa integracyjna do przedszkola

Jedną z zabaw integracyjnych dla dzieci w przedszkolu jest gra „szukające zwierzątka", która wymaga współpracy między dziećmi. Do gry potrzebne są karteczki z obrazkami zwierząt. Dzieci losują kartę, zachowując w tajemnicy przed innymi to, jakie zwierzątko im się trafiło. Nauczyciel daje sygnał i wszyscy wtedy udają wylosowane przez nich zwierzę. Dzieci muszą zebrać się w odpowiednie grupy, np. zwierzęta leśne, domowe. Wygrywa zespół, któremu jako pierwszemu się to uda.

Piłeczka: zabawa w grupie na poznanie imion dzieci

Kolejną propozycją zabawy dla 3-latków i starszych przedszkolaków jest „piłeczka". Pomaga zapamiętać dzieciom imiona rówieśników. Dziecko, które otrzymuje piłkę, mówi swoje imię i podaje ją dalej. Następna osoba powtarza imię poprzednika, mówi swoje i podaje dalej piłkę. Czynność jest powtarzana kilka razy, a już po paru minutach wszyscy w grupie znają swoje imiona. „Piłeczka” doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych dzieci. 

Zabawa integracyjna do szkoły: kalambury z bajkami

Przykładem ciekawej zabawy integracyjnej dla dzieci w wieku szkolnym są „kalambury z bajkami". Umówmy się, które dziecko nie uwielbia kalamburów? Uruchamiają wyobraźnie, sprzyjają też zdrowej rywalizacji. Zabawa polega na tym, że jeden uczestnik pokazuje przeciwnej drużynie tytuł jakiejś bajki lub postać z niej, przy czym może komunikować się jedynie za pomocą gestów, bez używania słów.

Zapamiętaj moje imię: zabawa integracyjna na początek przedszkola/szkoły

Ta zabawa integracyjna pomoże dzieciom zapamiętać imiona innych uczestników grupy. Dzieci swobodnie się poruszają, do momentu, kiedy nauczyciel wyznaczy sposób powitania, np. wszyscy mówią „Cześć, jestem..." albo „Hej, nazywam się...". Najważniejsze jest, żeby przywitać się w dany sposób z jak największą liczbą dzieci. Później uczniowie mogą pochwalić się, jak dużo imion udało im się zapamiętać. W tę zabawę śmiało mogą bawić się młodsze dzieci, nawet 3-latki! Mogą też dodawać informację o tym, co lubią, np. „Cześć, jestem Ola i lubię pizzę" - w ten sposób łatwiej jest zapamiętać imię dziecka, a przy okazji lepiej go poznać. 

Podchody integracyjne

Zabawy na świeżym powietrzu są dobrym pomysłem na integracyjną zabawę w grupie. Dobrze sprawdzają się podchody. Gra polega na tym, że jedna grupa ucieka i zostawia po sobie ślady, zadania do rozwiązania, a druga grupa przy pomocy wskazówek musi odnaleźć uczestników pierwszej drużyny. Zasady gry w podchody są proste, dużo zależy od pomysłowości uczestników. Do zorganizowania podchodów nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, a zabawa uczy współpracy i zdrowej rywalizacji. Ta gra terenowa przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, jednak najmłodsze powinny być pod opieką dorosłego.

Zabawy integracyjne dla starszych dzieci

Proponujemy również garść inspiracji na zabawy integracyjne, które powinny sprawdzić się w gronie starszych dzieci i młodzieży. 

Kto, tak jak ja

W tej zabawie integracyjnej chodzi o to, by dać się poznać się lepiej i… odkryć jak najwięcej rzeczy, które łączą osoby w grupie. Osoba, która zaczyna mówi: „Kto tak jak ja…

 • … lubi pizzę, ten robi pięć pajacyków (w tym momencie każdy kto lubi pizzę, wstaje i wykonuje polecenie, po czym czas na kolejną osobę, która mówi np. „Kto tak jak ja…
 • … ma w domu psa, ten staje na jednej nodze
 • … nie znosi kiedy pada deszcz, ten tańczy
 • … uwielbia wędrować po górach, ten się przeciąga,
 • … itp.

Dwie prawdy i jedno kłamstwo

Każdy uczestnik zabawy integracyjnej pisze na karteczce trzy zdania na swój temat – dwa prawdziwe i jedno nieprawdziwe. Następnie karteczki są kolejno losowane a grupa zgaduje kogo dotyczą informacje na nich zapisane (oraz które zdania są prawdą a które nie). Można napisać np. „1. Lubię spływy kajakowe. 2. Od pięciu lat jeżdżę konno. 3. Jeszcze nigdy nie jadłem naleśników.”

Zabawa w skojarzenia 

Dzieci siedzą w kole, jedno z nich mówi słowo, do których osoba siedząca obok ma szybko dopasować skojarzenie, kolejna osoba mówi zaś to, co kojarzy się jej ze słowem wypowiedzianym przez poprzednika. Na przykład. Pierwsza osoba mówi: słońce, druga osoba: wakacje, trzecia osoba: plaża, czwarta osoba: morze… Uwaga: kto zbyt długo zastanawia się nad skojarzeniem odpada z gry – jest tym zabawniej im bardziej spontaniczne są odpowiedzi.

Refleks

Uczestnicy siedzą w kole. W środku z długą miotłą (lub kijem) stoi osoba, która rozpoczyna grę. Jej zadaniem jest krzyknąć imię kolegi lub koleżanki i upuścić miotłę (kij), którą wywołana osoba powinna zdążyć złapać zanim upadnie na podłogę.

Co zabierzesz na bezludną wyspę?

Ta zabawa integracyjna polega na odpowiedzi na pytanie o trzy rzeczy, które każdy gracz chciałby mieć ze sobą na bezludnej wyspie. Jest jednak pewno utrudnienie – wszystkie trzy rzeczy muszą zaczynać się na pierwszą litera imienia osoby, która siedzi po prawej stronie gracza wymieniającego rzeczy. Jeśli więc po prawej stronie Julii siedzi Hania, Julia musi powiedzieć trzy niezbędne jej na bezludnej wyspie rzeczy na literę H, np. hamak, hulajnoga, herbata.

Opowieści z rekwizytami

Dzielimy grupę na dwie drużyny. Każda z drużyn przygotowuje dla drużyny przeciwnej reklamówkę z 5 rekwizytami (może to być dosłownie wszystko). Rekwizyty te posłużą jako inspiracja do stworzenia opowieści… Która drużyna ułoży ciekawszą i zabawniejszą opowieść – wygrywa.

Ślepa kura 

Wszyscy uczestniczy zakładają opaski na oczy. Osoba, która prowadzi zabawę – wyznacza uczestnika, który będzie „ślepą kurą”. Potem wszyscy chodzą po sali i pytają innych uczestników czy jest ślepą kurą… Każdy, kto trafi na „ślepą kurę” – automatycznie też staje się „ślepą kurą”. Zabawa kończy się, kiedy wszyscy już są „ślepymi kurami”…

Zobacz także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak