Zabawy integracyjne dla maluchów i starszych dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zabawy integracyjne dla dzieci: 15 propozycji dla dzieci w różnym wieku

Grupowe zabawy integracyjne dla dzieci są bardzo ważne – uczą zdrowej rywalizacji, komunikacji i współpracy. Zabawy dzieci w grupie sprzyjają także budowaniu relacji między rówieśnikami. Nasze pomysły na zabawy integracyjne możecie wykorzystać już dla 3-latków, w przedszkolu, szkole lub na obozach i koloniach.

Zabawy integracyjne są idealnym sposobem na to, by dzieci poznały się wzajemnie i oswoiły z nowym otoczeniem. Propozycje tego rodzaju zabaw często mają charakter ruchowy. Rolą zabaw integracyjnych jest przede wszystkim nawiązanie więzi między dziećmi, stworzenie atmosfery zaufania, a także wytworzenie u dzieci poczucia przynależności do grupy. Zabawy dla dzieci w grupie można stosować w przedszkolu, szkole, na koloniach i obozach. 

Spis treści:
1. Zabawy integracyjne – korzyści

2. Zabawy integracyjne dla młodszych dzieci:

3. Zabawy integracyjne dla starszych dzieci i młodzieży

Zabawy integracyjne – korzyści

Zabawy w grupie, których celem jest integracja bawiących się osób, są dobrym sposobem na adaptację przedszkolną, ale też na ułatwienie dzieciom nawiązania kontaktu z rówieśnikami w szkole lub podczas wyjazdów letnich lub zimowych.

Główne funkcje zabaw integracyjnych: 

 • nawiązanie kontaktu między dziećmi,
 • nauka współpracy,
 • nauka zdrowej rywalizacji,
 • doskonalenie umiejętności komunikacyjnych,
 • kształtowanie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć,
 • tworzenie więzi w grupie,
 • nauka szacunku i tolerancji,
 • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zachowanie swoje i grupy,
 • kształtowanie poczucia przynależności do grupy.

Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]

Zabawy integracyjne dla młodszych dzieci - propozycje

Jeśli chodzi o zabawy dla młodszych dzieci (np. przedszkolaków) warto wziąć pod uwagę, że maluszkom trudniej zrozumieć i zapamiętać skomplikowane zasady. Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo – w gronie najmłodszych lepiej postawić na zabawy integracyjne, które nie będą stanowić żadnego zagrożenia. Z myślą o możliwościach poznawczych i społecznych dzieci proponujemy kilka sprawdzonych inspiracji. 

Zabawa integracyjna: przebieganie pod chustą

Zabawy z chustą animacyjną są szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Chusta animacyjna Klanza to wielobarwny materiał składający się z trójkątnych kawałków z otworem w środku. Przykładem integracyjnej zabawy z chustą animacyjną jest „przebieganie pod chustą” – uczestnicy trzymają chustę za uchwyty, podnoszą ją lub opuszczają. Prowadzący wskazuje, kto ma zmienić miejsce, np. dzieci z zielonymi oczami. W momencie, kiedy chusta jest wysoko podniesiona – dzieci przebiegają pod nią i zamieniają się miejscami. Ta zabawa sprawdzi się u dzieci starszych, np. pięciolatków i sześciolatków. 

Piosenka powitalna

Śpiewana wspólnie na początku zajęć pozwala utrwalać imiona uczestników oraz sprawia, że wszyscy czują się… mile widziani i lubiani.

„Witaj… (imię dziecka), Witaj… (imię dziecka)
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, bardzo Cię kochamy,
Bądź wśród nas! Bądź wśród nas!

Owocowa gra integracyjna (z chustą Klanza)

Kolejnym pomysłem na integracyjną zabawę z chustą animacyjną jest „owocowa gra”, podczas której uczestnicy podzieleni są na kilka rodzajów owoców, np. gruszki, brzoskwinie, wiśnie, pomarańcze. Prowadzący stoi obok, a grupa wachluje chustą. Gdy jest wysoko, prowadzący wymienia nazwy dwóch owoców – te osoby przebiegają pod chustą. Gdy padnie hasło „OWOCE", wszyscy zmieniają miejsce. Ta gra sprawdzi się już u trzylatków.

Szukające zwierzątka: zabawa integracyjna do przedszkola

Jedną z zabaw integracyjnych dla dzieci w przedszkolu jest gra „szukające zwierzątka", która wymaga współpracy między dziećmi. Do gry potrzebne są karteczki z obrazkami zwierząt. Dzieci losują kartę, zachowując w tajemnicy przed innymi to, jakie zwierzątko im się trafiło. Nauczyciel daje sygnał i wszyscy wtedy udają wylosowane przez nich zwierzę. Dzieci muszą zebrać się w odpowiednie grupy, np. zwierzęta leśne, domowe. Wygrywa zespół, któremu jako pierwszemu się to uda.

Piłeczka: zabawa w grupie na poznanie imion dzieci

Kolejną propozycją zabawy dla 3-latków i starszych przedszkolaków jest „piłeczka". Pomaga zapamiętać dzieciom imiona rówieśników. Dziecko, które otrzymuje piłkę, mówi swoje imię i podaje ją dalej. Następna osoba powtarza imię poprzednika, mówi swoje i podaje dalej piłkę. Czynność jest powtarzana kilka razy, a już po paru minutach wszyscy w grupie znają swoje imiona. „Piłeczka” doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych dzieci. 

Zabawa integracyjna do szkoły: kalambury z bajkami

Przykładem ciekawej zabawy integracyjnej dla dzieci w wieku szkolnym są „kalambury z bajkami". Umówmy się, które dziecko nie uwielbia kalamburów? Uruchamiają wyobraźnie, sprzyjają też zdrowej rywalizacji. Zabawa polega na tym, że jeden uczestnik pokazuje przeciwnej drużynie tytuł jakiejś bajki lub postać z niej, przy czym może komunikować się jedynie za pomocą gestów, bez używania słów.

Zapamiętaj moje imię: zabawa integracyjna na początek przedszkola/szkoły

Ta zabawa integracyjna pomoże dzieciom zapamiętać imiona innych uczestników grupy. Dzieci swobodnie się poruszają, do momentu, kiedy nauczyciel wyznaczy sposób powitania, np. wszyscy mówią „Cześć, jestem..." albo „Hej, nazywam się...". Najważniejsze jest, żeby przywitać się w dany sposób z jak największą liczbą dzieci. Później uczniowie mogą pochwalić się, jak dużo imion udało im się zapamiętać. W tę zabawę śmiało mogą bawić się młodsze dzieci, nawet 3-latki! Mogą też dodawać informację o tym, co lubią, np. „Cześć, jestem Ola i lubię pizzę" - w ten sposób łatwiej jest zapamiętać imię dziecka, a przy okazji lepiej go poznać. 

Podchody integracyjne

Zabawy na świeżym powietrzu są dobrym pomysłem na integracyjną zabawę w grupie. Dobrze sprawdzają się podchody. Gra polega na tym, że jedna grupa ucieka i zostawia po sobie ślady, zadania do rozwiązania, a druga grupa przy pomocy wskazówek musi odnaleźć uczestników pierwszej drużyny. Zasady gry w podchody są proste, dużo zależy od pomysłowości uczestników. Do zorganizowania podchodów nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, a zabawa uczy współpracy i zdrowej rywalizacji. Ta gra terenowa przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, jednak najmłodsze powinny być pod opieką dorosłego.

Zabawy integracyjne dla starszych dzieci

Proponujemy również garść inspiracji na zabawy integracyjne, które powinny sprawdzić się w gronie starszych dzieci i młodzieży. 

Kto, tak jak ja

W tej zabawie integracyjnej chodzi o to, by dać się poznać się lepiej i… odkryć jak najwięcej rzeczy, które łączą osoby w grupie. Osoba, która zaczyna mówi: „Kto tak jak ja…

 • … lubi pizzę, ten robi pięć pajacyków (w tym momencie każdy kto lubi pizzę, wstaje i wykonuje polecenie, po czym czas na kolejną osobę, która mówi np. „Kto tak jak ja…
 • … ma w domu psa, ten staje na jednej nodze
 • … nie znosi kiedy pada deszcz, ten tańczy
 • … uwielbia wędrować po górach, ten się przeciąga,
 • … itp.

Dwie prawdy i jedno kłamstwo

Każdy uczestnik zabawy integracyjnej pisze na karteczce trzy zdania na swój temat – dwa prawdziwe i jedno nieprawdziwe. Następnie karteczki są kolejno losowane a grupa zgaduje kogo dotyczą informacje na nich zapisane (oraz które zdania są prawdą a które nie). Można napisać np. „1. Lubię spływy kajakowe. 2. Od pięciu lat jeżdżę konno. 3. Jeszcze nigdy nie jadłem naleśników.”

Zabawa w skojarzenia 

Dzieci siedzą w kole, jedno z nich mówi słowo, do których osoba siedząca obok ma szybko dopasować skojarzenie, kolejna osoba mówi zaś to, co kojarzy się jej ze słowem wypowiedzianym przez poprzednika. Na przykład. Pierwsza osoba mówi: słońce, druga osoba: wakacje, trzecia osoba: plaża, czwarta osoba: morze… Uwaga: kto zbyt długo zastanawia się nad skojarzeniem odpada z gry – jest tym zabawniej im bardziej spontaniczne są odpowiedzi.

Refleks

Uczestnicy siedzą w kole. W środku z długą miotłą (lub kijem) stoi osoba, która rozpoczyna grę. Jej zadaniem jest krzyknąć imię kolegi lub koleżanki i upuścić miotłę (kij), którą wywołana osoba powinna zdążyć złapać zanim upadnie na podłogę.

Co zabierzesz na bezludną wyspę?

Ta zabawa integracyjna polega na odpowiedzi na pytanie o trzy rzeczy, które każdy gracz chciałby mieć ze sobą na bezludnej wyspie. Jest jednak pewno utrudnienie – wszystkie trzy rzeczy muszą zaczynać się na pierwszą litera imienia osoby, która siedzi po prawej stronie gracza wymieniającego rzeczy. Jeśli więc po prawej stronie Julii siedzi Hania, Julia musi powiedzieć trzy niezbędne jej na bezludnej wyspie rzeczy na literę H, np. hamak, hulajnoga, herbata.

Opowieści z rekwizytami

Dzielimy grupę na dwie drużyny. Każda z drużyn przygotowuje dla drużyny przeciwnej reklamówkę z 5 rekwizytami (może to być dosłownie wszystko). Rekwizyty te posłużą jako inspiracja do stworzenia opowieści… Która drużyna ułoży ciekawszą i zabawniejszą opowieść – wygrywa.

Ślepa kura 

Wszyscy uczestniczy zakładają opaski na oczy. Osoba, która prowadzi zabawę – wyznacza uczestnika, który będzie „ślepą kurą”. Potem wszyscy chodzą po sali i pytają innych uczestników czy jest ślepą kurą… Każdy, kto trafi na „ślepą kurę” – automatycznie też staje się „ślepą kurą”. Zabawa kończy się, kiedy wszyscy już są „ślepymi kurami”…

Zobacz także:

Gry i zabawy
Czego uczy zabawa w dom i dlaczego jest ważna?
Dzieci uwielbiają bawić się w dom, naśladować rodziców, przeżywać niesamowite historie. Zabawa jest jeszcze ciekawsza, gdy przyłączają się do niej mama i tata. I może okazać się, że podczas tego wspólnie spędzonego czasu, będzie można malca nauczyć wielu rzeczy.

Jedna z tych zabaw, która naturalnie przychodzi do głowy, to ta… w dom. Dlatego zestaw LEGO® DUPLO® „Wielofunkcyjny domek” można wykorzystywać na tysiące sposobów.  Dlaczego zabawa w dom jest tak ważna dla dzieci, opowiada psycholog, Edyta Żółtowska-Górska : Dzieci mają naturalną potrzebę naśladowania mamy i taty. Rodzice są dla nich najważniejszymi osobami, autorytetami , więc maluchy chcą być tacy jak oni i robić to, co oni. Zabawa w dom to odtwarzanie rodzinnych historii. Dzieci potrafią stworzyć zabawkową rodzinę z pluszaków, przytulanek, a nawet znalezionych w parku patyków. Porządkują sobie świat, budując go według wzoru „mama, tata, dziecko”. W czasie zabawy w dom warto podkreślać, że są różne rodziny i czasem dzieci mieszkają tylko z mamą, czasem tylko z dziadkami. I to, czy rodzina jest dobra , zależy od tego, czy ludzie się w niej kochają, czy są dla siebie dobrzy, a nie od jej składu. Domowe reguły gry Kiedy już usiądziemy na dywanie z zestawem LEGO DUPLO „Wielofunkcyjny domek”, warto dać dziecku swobodę, by to ono wymyśliło historyjkę i przyznało role do odebrania. Może będzie chciało być dzieckiem, a może zostanie mamą. Niech zastanowi się, co będzie robiła rodzina. Pomyślmy razem z nim – jaka jest pora roku, pora dnia, co planuje rodzina. Wtedy jak na dłoni zobaczymy… życie własnej rodziny . Zabawa w dom to idealny moment, by przyjrzeć się, jak dziecko widzi swój dom , czy zna reguły w nim panujące i czy one mu odpowiadają. Bawiąc się z dzieckiem, możemy zadawać pytania o „klockową” rodzinę, np. „dlaczego dziecko musi iść spać, spójrz, ono chyba nadal chce się bawić”. Odpowiadając, dziecko pokaże nam, jak to rozumie. Czy domowe reguły i zwyczaje to tylko tzw. widzimisię rodziców, którzy „rządzą”, czy raczej zasady...

zabawki na plażę
Adobe Stock
Czas wolny
Zabawki na plażę: te umilą wakacje każdemy dziecku (od niemowlaka do starszaka)!
Planując rodzinne wakacje nad morzem, warto zabrać ze sobą zabawki na plażę dla dzieci. Rodzicom łatwiej będzie je zająć zabawą, co sprawi, że czas spędzony nad wodą upłynie spokojnie i w dobrej atmosferze.
latawiec dla dzieci
Adobe Stock
Czas wolny
Latawiec dla dzieci – zabawa i nauka w jednym!
Są różne rodzaje latawców dla dzieci. Najprostsze służą tylko do zabawy. Bardziej skomplikowane mogą posłużyć do nauki wykonywania podniebnych akrobacji albo stać się wstępem do nauki kitesurfingu.

Latawiec dla dzieci może być elementem najmilszych wspomnień z dzieciństwa. Najlepszy jest oczywiście ten zbudowany przez rodzica. Jednak żeby była dobra zabawa, zabawka musi latać, a to nie zawsze udaje się z latawcem dla dzieci własnej roboty . Dlatego warto rozważyć zakup gotowego latawca. Latawiec dobieramy do wieku i umiejętności dziecka . Najmłodszemu wystarczy prosty latawiec, który po prostu zawisa w powietrzu. Starsze dziecko jednak taką zabawką szybko się znudzi. Jemu lepiej podsunąć latawiec akrobatyczny lub sportowy – komorowy. Latawiec dla dziecka: w wieku 3-7 lat w wieku 8-10 lat w wieku od 10 lat w górę jak puszczać latawce Latawiec dla dziecka młodszego – 3-7 lat Dla młodszych dzieci najlepszy będzie najprostszy płaski lub półpłaski latawiec, z ogonem lub bez niego, z dwu- lub wielopunktową uzdą i jedną linką. Jest lekki i łatwy do kontrolowania – wystarczy w miarę stały wiatr. Gdy taki latawiec dla dziecka wzniesie się, wystarczy trzymać linkę, aby zabawka utrzymywała się w powietrzu. Sprawdź: Gdzie jechać na wakacje w 2020 roku? Wśród tych najprostszych latawców są tanie, wykonane z plastikowej folii oraz trwalsze z syntetycznej tkaniny . Ich koszt jest naprawdę niewielki, a wybór wzorów duży – klasyczne w kształcie rombu, ptaki, rekiny i inne kształty.   Latawiec dla dziecka w wieku od 8 lat Nieco starszemu dziecku można już podsunąć bardziej zaawansowany latawiec, tzw. akrobatyczny. Steruje się nim za pomocą dwóch linek, a nie tylko utrzymuje w powietrzu jedną linką. Kształt akrobatycznych latawców dla dzieci jest inny niż tych najprostszych. Latawiec ma sportowy, dynamiczny wygląd . Te lepsze modele sprzedawane są z linkami zaopatrzonymi w wygodne uchwyty. Sterowanie latawcem akrobatycznym nie jest najłatwiejsze, ale po kilku próbach każde dziecko sobie z nim...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj