Jak ćwiczyć węch dziecka
AdobeStock
Gry i zabawy

Ale pachnie! 7 zabaw dla przedszkolaka na rozwój węchu i... dobry humor

Myślisz, że warto ćwiczyć tylko słuch lub spostrzegawczość, bo to pomoże dziecku zostać muzykiem lub pilotem? Warto również potrenować węch. To świetny sposób na nudę, poprawę humoru i większą uważność.

Miasteczko Zmysłów
Zapachy – wbrew pozorom – odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. I nie chodzi tylko o to, że są ładne lub nie. Wprawiają w świetny nastrój albo w podenerwowanie, mogą przywoływać wspomnienia (zarówno te dobre, jak i niemiłe), sprawiać, że dziecko czuje się bezpiecznie lub obco, że jest zmotywowane do nauki albo senne.

Zdaniem naukowców z Pensylwanii (USA) nasz zmysł powonienia mógłby być bardziej czuły. Tylko za rzadko go używamy. Wiek przedszkolny jest świetnym okresem, aby nad dziecięcym noskiem trochę popracować. Lekcje zapachu to nie tylko oswajanie kilkulatka z różnymi aromatami. To doskonały trening uważności (mindfulness), który sprawia, że dzieci stają się bardziej opanowane, skupione, bystre i szczęśliwe. Któż nie chciałby rozwijać u swojego przedszkolaka takich cech? Oto 7 propozycji zabaw dla małego noska, które mogą to ułatwić.

1. Pachnący dzień

Umów się z dzieckiem, że jeden dzień (najlepiej, żeby to była sobota lub niedziela) poświęcicie zapachom. Od rana do wieczora (albo przez ustalone wcześniej godziny) wasz przedszkolak będzie miał wyjątkowo czujny nosek. Na przygotowanej wcześniej tablicy albo kartce zanotujecie, jakie zapachy uda mu się wykryć (pomidora na kanapce, mydło w łazience, świeżo wypranej koszulki). Dziecko może te rzeczy narysować, a obok postawi plus lub minus, jeśli zapach był dla niego przyjemny lub nie. Staraj się nie ingerować w oceny malucha ani nie podpowiadać, że teraz właśnie coś powinien poczuć.

Czego uczy zabawa? Rozwija wrażliwość na zapachy. Pokazuje, że można doświadczać świata nie tylko przez wzrok, słuch, czy dotyk ale również przez zmysł powonienia. Pomaga klasyfikować zapachy. Sprawia, że dziecko może się dowiedzieć, jakie aromaty mu się podobają, a jakie nie.

2. Czyja to koszulka?

Przygotuj kilka ubrań, które tego dnia nosili członkowie waszej rodziny, dziecko również. Zakryj dziecku oczy, daj do powąchania (nie pozwalaj dotykać) wybraną część garderoby i poproś, aby powiedziało do kogo należy. Za każde trafienie przyznajesz jeden punkt. Po dziecku zgaduje kolejna osoba. Na koniec podliczacie punkty. Kto ma więcej trafień wygrywa.

Czego uczy zabawa? Identyfikowania zapachu bliskich osób. Już noworodki są w stanie rozpoznać mamę po zapachu, a trzylatki pamiętają, jak pachnie ich rodzeństwo, co więcej – zapachy członków rodziny wpływają na dzieci kojąco. Podobnie zresztą, jak woń własnego ciała. Przesiąknięta nią jest np. ukochana przytulanka. To dlatego właśnie nie należy jej prać zbyt często.

3. Próbki zapachu ze spaceru

Wybierz się z dzieckiem do lasu i poproś, aby szukało pachnących rzeczy. Weź ze sobą kilka foliowych woreczków, które można szczelnie zamknąć. Wrzucicie do nich to, co dziecko znajdzie – mech, gałązkę choinki, kawałek kory, garstkę leśnej ziemi, liście, wrzos. To będę wasze próbki zapachów. Przynieście je do domu. Niech dziecko powącha je ponownie. Możesz zakryć mu oczy i urządzić zgaduj zgadulę, podsuwając pod nosek zawartość woreczków. Na koniec niech umieści wszystkie próbki w jednym słoiku. Sprawdzicie, czy uda się wam wyczarować własny zapach lasu.

Czego uczy zabawa? Dziecko dowiaduje się, że zapach tworzą różne składników. Ich proporcje wpływają na to, co czujemy. Las będzie pachniał inaczej, w zależności od tego, czy jest w nim dużo drzew iglastych, czy jest mokry, suchy, czy są w nim grzyby.

4. Jak tam pachnie?

To zabawa dla starszych przedszkolaków. Idealna na czas przed zaśnięciem. Poproś dziecko, aby wyobraziło sobie miejsce, które wymienisz i opisało, jaki zapach się w nim unosi, np: duża, ciemna piwnica bez okna z ciężkimi drewnianymi drzwiami i mokrą podłogą, albo zatłoczona plaża pełna dzieci, sprzedawców lodów lub gofrów, dom babci przed świętami Bożego Narodzenia, łazienka w naszym domu, przedszkole i inne miejsca, które zna twoje dziecko.

Czego uczy zabawa? Rozwija wyobraźnię dziecka, pozwala ćwiczyć umiejętność opowiadania i poszerza zasób słów.

Zobacz także
Rozwój zmysłu dotyku u dziecka

Czy wiesz jak rozwija się zmysł dotyku u twojego dziecka? Zrób test i się przekonaj! [TEST]

zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne – duża garść pomysłów na wspieranie rozwoju dziecka

Jak stymulować zmysły dziecka? Obejrzyj film

Fisher Price - mama bawi się z dzieckiem

Rodzicu, baw się z dzieckiem! To ważne dla jego rozwoju

5. Ziołowa ciuciubabka

Zabawa sprawdzi się np. na przyjęciu urodzinowym starszego przedszkolaka. Postaw przed dziećmi doniczki z ziołami (bazylia, oregano, tymianek, mięta, itp.) Zachęć maluchy, aby dotykały rośliny, wąchały, zapamiętywały kształt liści i nazwy. Pytaj, które zapachy im się podobają, a które nie. Potem urwij gałązkę z każdej doniczki i wręcz każdemu dziecku inną. Zacznijcie zabawę w tradycyjną ciuciubabkę, z tą różnicą, że gdy maluch złapie kolegę lub koleżankę, nie musi zgadywać, kto to, tylko powąchać gałązkę (może jej dotykać) i odgadnąć jej nazwę. Jeśli nie trafi, musi złapać kolejną osobę.

Czego uczy zabawa? Rozpoznawania zapachu świeżych ziół, ćwiczy pamięć zapachową i wrażenia dotykowe.

6. Mały senselier

Mama, tata, babcia, dziadek, ciocia, zaprzyjaźniona sąsiadka, starszy brat lub siostra – każdy ma swoje ulubione perfumy, wodę toaletową albo chociażby dezodorant. Spróbuj zebrać te zapachy na płatkach kosmetycznych (np. spryskaj perfumami babci wacik, gdy będziecie u niej z wizytą). Zapakuj każdy do osobnego słoiczka. Pod spodem przyklej karteczkę z napisem do kogo zapach należy i jak się nazwa. Odkręcaj je pojedynczo i proś dziecko, by określało do kogo należą (pilnuj, by nie zbliżało nosa za blisko – niektóre zapachy mogą działać drażniąco). Po zabawie dobrze wywietrzcie pokój.

Czego uczy zabawa? Ćwiczy pamięć węchową. Wzbogaca słownictwo i oswaja z określeniami aromatów typu: korzenny, kwiatowy, owocowy, itp. jeśli dodatkowo przeczytasz dziecku opisy perfum np. w internecie.

7. Laboratorium zapachu

Kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Przygotuj kilka małych zakręcanych słoiczków. Pokaż dziecku pojemniczki z przyprawami, które masz w domu. Oglądajcie je, wąchajcie. Opowiadaj przedszkolakowi do czego ich używasz. Pozwól rozetrzeć w dłoniach, żeby przekonał się, że aromat staje się wtedy silniejszy. Na koniec poproś, aby malutką łyżeczką do każdego słoiczka wsypał szczyptę wybranych przez siebie ziół. Niech powstaną różne kompozycje. Wymieszajcie je i zamknijcie. Po pewnym czasie, gdy zapachy się połączą, będziecie wybierać, co komu podoba się najbardziej. Pamiętaj, każdy ma swój gust i prawo do własnego zdania.

Czego uczy zabawa? Dziecko poznaje zapach i wygląd różnych przypraw, co pomoże mu później rozróżniać je w jedzonych potrawach. Dowiaduje się, że można je łączyć i sprawdza, jakie to daje efekty.

Zobacz też:

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

mama, noworodek
Noworodek
Znamy ulubiony zapach noworodka
Jeden zapach cię drażni, a inny wprawia w dobry nastrój. Twoje dziecko też czuje podobnie. Co więcej – pewne wonie są dla niego równie ważne jak dla ciebie ulubione perfumy.

Czy wiesz, że z zamkniętymi oczami jesteś w stanie rozpoznać własne dziecko? Nie są ci do tego potrzebne nawet ręce – wystarczy tylko nos. Zmysł zapachu może pomóc każdej mamie, choć pewnie żadnej nie przyszłoby do głowy, by z takiej umiejętności korzystać. Jeśli po porodzie przynajmniej przez pół godziny trzymałaś maleństwo w ramionach, nie powinnaś już pomylić go z żadnym innym dzieckiem na świecie. Zadziwiające – prawda? Ale na tym nie koniec dziwów. Noworodek ma bardzo rozwinięty zmysł węchu Niemowlę, które przychodzi na świat, nie ma doskonałego wzroku , nie umie mówić i nie jest w stanie samo się o siebie zatroszczyć. Jest zdane na swoich bliskich, głównie mamę, która zwykle też je karmi. Aby lepiej radzić sobie na świecie, rodzi się z bardzo czułym węchem . To on pozwala zdobywać najważniejsze informacje: czy jestem bezpieczny i gdzie mogę coś zjeść. To wszystko koduje w sobie twój zapach. Bo to w twoich ramionach dziecko czuje się najbezpieczniej. Niemowlęta, którym lepiej uda się zapamiętać zapach mamy, rzadziej sprawiają trudności podczas karmienia piersią . Na początku noworodek uczy się zapachu mamy Aby dziecko mogło zapamiętać twój zapach, potrzebuje z nim kontaktu. Najlepiej od pierwszych chwil po porodzie. Pierwsze przytulenie zaraz po przyjściu na świat otwiera przed nim taką szansę. Niemowlę może nie tyle zobaczyć, jak wyglądasz, czy odczuć ciepło twego ciała, dotyk rąk, ale zyskuje okazję, by uczyć się twego zapachu. Potrzebuje zaledwie kilku dni, by w pełni mógł polegać na swoim węchu. Potwierdziły to badania przeprowadzone na uniwersytecie w Oksfordzie. Noworodkom , które wzięły w nich udział, kładziono po obu stronach główki dwa gaziki – jeden przesycony zapachem mleka mamy, a drugi pachnący pokarmem obcej kobiety. Gdy badano dzieci, które miały zaledwie sześć dni, aż 2/3 noworodków...

katar, czyszczenie noska
Materiały prasowe: Cleebo
Rozwój
Co czuje mały nosek?
Dziecko od razu po urodzeniu rozpoznaje swoją mamę po zapachu. Węch jest u maleństwa najlepiej działającym zmysłem.

Dziecko od razu po urodzeniu rozpoznaje swoją mamę po zapachu. Węch jest u maleństwa najlepiej działającym zmysłem, który gwałtownie rozwija się także w pierwszych tygodniach życia . Dzięki temu zmysłowi mały człowiek poznaje świat. Dowiedz się, co czuje mały nosek. Naukowcy po przeprowadzeniu wielu badań dowiedli, że noworodki nie tylko potrafią rozpoznać zapach mleka mamy, ale również zapach jej ciała w odróżnieniu od zapachu ciała innych osób. Szukanie piersi mamy, tulenie się do jej ciała to efekt doskonale rozwiniętego u maleństwa zmysłu węchu. W brzuchu mamy Od chwili zapłodnienia węch jest najszybciej rozwijającym się zmysłem. Wody płodowe zmieniają swój skład w zależności od tego, co zje mama – maleństwo potrafi to wyczuć. Dziecko odbiera doznania smakowe angażując w nie także zmysł powonienia . Odróżnia smak słodki od kwaśnego. Pierwsze dwa tygodnie Noworodek poznaje mamę po zapachu – kiedy czuje ją w pobliżu siebie, jest spokojny i bezpieczny. Dopiero później do poznawania nowego świata włączają się inne zmysły – wzrok i słuch. Dziecko, jak twierdzą naukowcy, odróżnia także zapachy przyjemne od nieprzyjemnych. Przy nieprzyjemnym zapachu często mimiką twarzy daje do zrozumienia, że woń ta mu nie odpowiada. Niekiedy wyraża dezaprobatę sapaniem i prychaniem. Kiedy zapach jest przyjemny, buzia maleństwa staje się rozluźniona, oddech łagodny, a całe ciałko wyraża aprobatę. W czwartym miesiącu Malec używa już węchu zupełnie świadomie jako narzędzia w poznawaniu otaczającego go, zmieniającego się świata. Wącha wszystko, co tylko się da, jakby tworząc na własny użytek zapachowy przewodnik po otoczeniu. Biorąc do buzi zabawkę czy gryzaczek , prawdopodobnie także wącha dany przedmiot. W szóstym miesiącu System zmysłu węchu funkcjonuje wówczas jak u dorosłego człowieka. Sześciomiesięczne dziecko...

mama, niemowlę, zabawa, uśmiech
Rozwój
Zabawy rozwijające zmysły
Patrzeć to nie to samo, co widzieć, słuchać to nie to samo, co słyszeć… Jak pobudzać zmysły dziecka, by rzeczywiście robiło z nich użytek?

Mały, zdrowy człowiek nie potrzebuje specjalistycznych zajęć, żeby rozwijać swoje zmysły. Wystarczy bawić się z nim, pokazywać mu ciekawe rzeczy i… nie przeszkadzać! Nie przeszkadzać? Tak, bo małe dziecko samo dba o rozwój swoich zmysłów. – Dorosłemu wystarcza rzucić okiem na jakiś przedmiot. Dziecku nie. Ono chce go dotykać, ściskać, gnieść, włożyć do buzi, lizać, obwąchiwać – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka. Zabawy rozwijające zmysł dotyku Noworodek przez dotyk odbiera pierwsze wrażenia. Możliwość przytulenia się do kogoś jest dla niego ważniejsza niż jedzenie. U małych dzieci najwrażliwsze są usta (jeszcze w wieku przedszkolnym są wrażliwsze niż opuszki palców), dlatego maluszki tak chętnie wkładają wszystko do buzi. Jak pobudzić rozwój zmysłu dotyku? Przytulaj, masuj i głaszcz niemowlę . A także delikatnie go łaskocz, rysuj mu kółeczka na plecach, przybijaj „piątkę”, klaszcz z nim, przytulajcie razem miśki. Pozwalaj dziecku na różne przepychanki z rówieśnikami, turlanie się z górki, chodzenie boso (po dywanie, poduszkach, materacu, łóżku, a w lecie także po trawie i piasku). Baw się z dzieckiem w zabawy typu „Sroczka kaszkę warzyła” czy „Idzie kominiarz po drabinie”. Świetnie uwrażliwiają wnętrze dłoni. Dotykaj wraz z nim przedmiotów o różnych fakturach i temperaturze – miękkich pluszaków, gładkich klocków, szorstkiego dywanu, śliskiej i zimnej kostki lodu itd. Baw się z maluchem w rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk. Możesz (jeśli pozwoli) zawiązać mu oczy albo włożyć przedmioty (np. klocek, maskotkę, smoczek itd.) do worka i poprosić, by dziecko po nie sięgało. Głaszczcie zaprzyjaźnione psy i koty. Prawda, że ich sierść bardzo się różni w dotyku? Malujcie palcami , lepcie z plasteliny, masy solnej i gliny, gniećcie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz