dzieci, doświadczenia, eksperymenty dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Doświadczenia dla dzieci: fizyczne i matematyczne, z powietrzem, ogniem, magnesem [BEZPIECZNE W DOMU]

Doświadczenia dla dzieci mogą sprawić, że kilkulatek polubi matematykę i fizykę! Podpowiadamy, co robić, by zaciekawić naukami ścisłymi przedszkolaka. Sprawdź łatwe doświadczenia dla dzieci w domu.

Doświadczenia dla dzieci, chemiczne, matematyczne i fizyczne, które możecie przeprowadzić w domu, zachęcą dziecko do odkrywania tajemnic naukowych już od najmłodszych lat. Wypróbujcie kilka doświadczeń, np. doświadczenie z wodą lub eksperyment z jajkiem, a dzięki temu maluch pozna świat i czegoś nauczy się poprzez zabawę. Kilkulatki są bardzo ciekawe świata i nawet najprostsze zasady fizyki czy chemii mogą je zaskoczyć i zaciekawić. Szczególnie ciekawe mogą być doświadczenia chemiczne dla dzieci - sprawdź, jak przeprowadzić je w domu.

Doświadczenia dla dzieci - nauka przez zabawę

Dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę. Wzory czy długaśne wyjaśnienia są nie dla nich (bo zniechęcają, zamiast zachęcać do nauki i odkrywania świata). Jednak to nie znaczy, że kilkulatek nie może poznawać np. praw fizyki. W dodatku w fascynujący sposób, taki, który pokaże mu, jaką frajdą jest wiedza. Najlepsze do tego są zabawy, zabawki do eksperymentów, zagadki i łamigłówki oraz eksperymenty, zwłaszcza te, które przypominają magiczne sztuczki. Pobawcie się w czarowanie: sprawcie, by wąż tańczył, zgnieciona piłeczka rozprostowała się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a woda robiła to, czego sobie życzycie. Wytłumacz ma­luchowi prostymi słowami, że to nie żadna magia, ale prawa fizyki. Jest szansa, że w przyszłości nie będzie podchodził do fizyki jak do jeża, a przy okazji doświadczenia i eksperymenty pozwolą na rozwinięcie zmysłów dziecka poprzez zabawę.
 

Zobacz także
Jak zrobić wulkan

Jak zrobić wulkan z sody i octu: eksperyment dla dzieci [WIDEO]

eksperymenty dla dzieci: tornado w butelce

Eksperymenty dla dzieci: tornado w butelce [WIDEO]

eksperymenty dla dzieci lampa lawa

Eksperymenty dla dzieci: lampa lawa [WIDEO]

tęcza z cukierków

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]



Przedstawiamy kilka prostych doświadczeń dla dzieci, które można przeprowadzić w domu. Są bezpieczne, ale to, czy tak będzie również w przypadku twojego dziecka, musisz ocenić sama (bo najlepiej znasz stopień brawury swojego dziecka :). Najpierw jednak za każdym razem warto zrobić doświadczenie samemu, by mieć pewność, że wszystko pójdzie, jak należy.

Doświadczenia dla dzieci - przykłady

Eksperyment dla dzieci: Zaczarowana puszka
Namówcie zwykłą metalową pustą puszkę (najlepiej po jakimś napoju), żeby podążała tam, dokąd chcecie. To nietrudne! Potrzebna wam będzie również magiczna różdżka – plastikowa linijka lub plastikowy grzebień.

  • Połóżcie puszkę na stole lub na podłodze. Potrzyjcie linijkę (lub grzebień) o wełniane ubranie (np. szalik), kawałek sukna lub innego materiału, który łatwo elektryzuje plastik. Możecie pocierać ją również o swoje włosy, ale muszą być suche i puszyste.
  • Zbliżcie plastikową linijkę do puszki na odległość około 0,5 cm (nie dotykajcie jej). Puszka zacznie się poruszać w stronę linijki, a gdy przesuniecie linijkę, potoczy się za nią, nawet jeśli nie będziecie jej wołać!
Mapa atrakcji
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Dlaczego? Metalowa puszka jest przyciągana przez naelektryzowaną przez pocieranie linijkę. Elektryzowanie ciał przez tarcie to popularne zjawisko występujące w przyrodzie, towarzyszy nam na co dzień. Zauważamy je, czesząc włosy, zdejmując swetry czy głaszcząc kota. Czasami, gdy zgasimy światło, widać przeskakujące iskierki i słychać trzaski. Podobne efekty mają miejsce, gdy chodzimy w butach po niektórych wykładzinach lub dywanach i dotykamy klamki u drzwi – wtedy można „poczuć ukłucie”. We wszystkich tych przypadkach w wyniku tarcia następuje przemieszczanie się ładunku elektrycznego z jednego materiału do drugiego, czyli elektryzowanie się ciał.

Jak zrobić wulkan z sody i octu: eksperyment dla dzieci [WIDEO]

Jak rozwijać pamięć dziecka?
Fotolia
Psychologia
Jak wspomóc rozwój dziecka?
Dziecko do czwartego roku życia rozwija aż 50 procent zdolności do uczenia się, kolejne 30 – do ósmego roku życia.

Człowiek uczy się przez całe życie. Jednak jego inteligencja zależy w dużej mierze od wiedzy i umiejętności zdobytych w dzieciństwie. Do czwartego roku życia rozwija się bowiem aż 50 procent zdolności do uczenia się, kolejne 30 – do ósmego roku życia. Chcesz, by twoje dziecko wykorzystało w pełni swoje możliwości? Poświęcaj jak najwięcej czasu na wspólną edukacyjną zabawę – szczególnie w wakacje. Oto kilka podstawowych lekcji. Jak wspomagać rozwój mowy dziecka? Wygadany pierwszoklasista używa ok. 4–5 tysięcy słów. By twoje dziecko także je znało, rozmawiaj z nim od urodzenia. Pokazuj, o czym mówisz. Przez pierwsze dwa lata opowiadaj malcowi, co się aktualnie wokół niego dzieje. Powtarzaj pierwsze dźwięki, które wypowiada – pobudzisz jego inwencję. Staraj się jednak zmieniać intonację lub tempo, by utrzymać zainteresowanie maleństwa. Mów proste rymowanki , np. „Idzie rak...” Powtarzanie słów i rymów pomaga zrozumieć znaczenie dźwięków i słów. Nazywaj i dawaj mu do potrzymania przedmioty, na które patrzy. Uczymy liczenia Kroki, latarnie, schody, guziki… Licz z przedszkolakiem wszystko, co możliwe. Łącz zabawy ruchowe z liczeniem (wymyślaj mu zadania, np.: zrób cztery podskoki, dwa razy ukucnij, pięć razy klaśnij w dłonie). Naucz dziecko wyliczanki, np: jeden, dwa, Janek ma, trzy, cztery, żółte sery, pięć, sześć, chciał je zjeść, siedem, osiem, spotkał Zosię, dziewięć, dziesięć, schował w kieszeń. Gdy dziecko potrafi liczyć do dziewięciu, pokaż mu, jak wyglądają cyfry. Bawcie się w poszukiwanie właściwych cyfr i dopasowywanie ich do liczby przedmiotów. Zobacz też: Łamigłówki dla małej główki - garść pomysłów na zabawy z cyframi Jak nauczyć dziecko pisać? Przy opanowywaniu tej umiejętności bardzo ważne jest rozwijanie koordynacji ruchowej. Zachęcaj malca...

Gry i zabawy
Nauka przez zabawę
Chcesz, by twój kilkulatek poznawał świat z radością, lubił się uczyć i dobrze sobie radził w szkole, a potem odnosił w życiu sukcesy? Przekonaj go, że nauka to fantastyczna przygoda!

Dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę. Wzory czy długaśne wyjaśnienia są nie dla nich (bo zniechęcają, zamiast zachęcać do nauki i odkrywania świata). Jednak to nie znaczy, że kilkulatek nie może poznawać np. praw fizyki. W dodatku w fascynujący sposób, taki, który pokaże mu, jaką frajdą jest wiedza. Najlepsze do tego są eksperymenty, zwłaszcza te, które przypominają magiczne sztuczki. Pobawcie się w czarowanie: sprawcie, by wąż tańczył, zgnieciona piłeczka rozprostowała się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a woda robiła to, czego sobie życzycie. Wytłumacz maluchowi prostymi słowami , że to nie żadna magia, ale prawa fizyki. Jest szansa, że w przyszłości nie będzie podchodził do fizyki jak do jeża.   Doświadczenia w domowym zaciszu Przedstawiamy kilka prostych doświadczeń, które można przeprowadzić w domu. Są bezpieczne, ale to, czy tak będzie również w przypadku twojego dziecka, musisz ocenić sama (chodzi głównie o eksperyment z wykorzystaniem gorącej wody). Nasza rada: Najpierw warto zrobić doświadczenie samemu, by mieć pewność, że wszystko pójdzie, jak należy. Zaczarowana puszka Namówcie pustą, metalową puszkę (po jakimś napoju napoju), żeby podążała tam, dokąd chcecie. Potrzebna będzie też magiczna różdżka – plastikowa linijka lub plastikowy grzebień. Połóżcie puszkę na stole lub na podłodze. Potrzyjcie linijkę (lub grzebień) o wełniane ubranie (np. szalik), kawałek sukna lub innego materiału, który łatwo elektryzuje plastik. Możecie pocierać ją też o włosy, ale muszą być suche i puszyste. Zbliżcie linijkę do puszki na odległość około 0,5 cm (nie dotykajcie jej). Puszka zacznie się poruszać w stronę linijki, a gdy przesuniecie linijkę, potoczy się za nią, nawet jeśli nie będziecie jej wołać! Dlaczego? Metalowa puszka jest przyciągana przez naelektryzowaną przez pocieranie...

dzieci, dziewczynki, rodzice, tablet, komputer, laptop, zabawa
© Syda Productions - Fotolia.com
Gry i zabawy
10 gier edukacyjnych dla dzieci na tablet: już dla 3-latka!
Jak wykorzystać tablet do zabawy i nauki jednocześnie? Poznaj nasz ranking gier dla dzieci na tablet – te gry pomogą twojemu dziecku w nauce liter, cyfr, kolorów i kształtów. Sprawdź, które gry na tablet (z systemami iOS i Android) są godne uwagi już dla trzylatka.

Gry dla trzylatka na tablet nie mogą być zbyt skomplikowane, powinny też pełnić funkcję ważniejszą niż tylko zajęcie go przez jakiś czas. Edukacyjne gry na tablet mogą pomóc dzieciom w nauce liter, cyfr,  kolorów, kształtów, nazw zwierząt czy pojazdów oraz w rozwijaniu zdolności motorycznych, a rodzicom mogą dać chwilę wytchnienia. Zobacz, jakie gry warto zainstalować na tablecie. Gry dla trzylatka na tablet: nauka liter Alfabet dla dzieci (IOS) to gra edukacyjna już dla trzylatka, która wprowadzi najmłodszych w świat liter. Aplikacja umożliwia dopasowanie poziomu gry do wieku i pozwala na naukę liter, słów i pisania w języku polskim. Ściągnij aplikację. Nauka Słówek – Sprytne Szkraby to gra na tablet dla najmłodszych, dostępna w języku polskim. Aplikacja umożliwia poznawania słów z kategorii: zwierzęta, instrumenty muzyczne, zabawki i owoce. Po kliknięciu danego obrazka dziecko słyszy jego nazwę. W grze nie mamy animacji – tylko obrazki. Obsługa gry jest bardzo prosta. Gra jest dostępna na iOS . Ściągnij aplikację (jest też druga wersja ) Edulatki Litery to gra edukacyjna na tablet przeznaczona dla dzieci od 4. roku życia. Poprzez zabawę dziecko uczy się czytać, a także pisać. W grze możemy wybrać jedno z trzech zadań – wskazanie przedmiotu, który zaczyna się na konkretną literę, wskazanie liter, na które zaczyna się dane słowo lub pisanie wielkich liter. Dziecko otrzymuje polecenia głosowe. Instrukcje są proste, a aplikacja ma wiele animacji i elementów interaktywnych, które zachęcają do nauki. Gra dostępna na systemach operacyjnych iOS i Android. Ściągnij aplikację. ABC Phonics to aplikacja na tablet umożliwiająca naukę liter, rozróżniania dużych i małych liter, szukania słów wypowiedzianych przez lektora i dopasowanie 12 obrazków do 12 wyrazów. Gra jest kolorowa i przyjazna dla dzieci. Dostępna w języku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz