Kąpiel może być super! 8 sposobów, by przekonać o tym dziecko
Twoje dziecko właśnie ogłosiło strajk i absolutnie nie pozwala włożyć się do wanny. Znamy sztuczki, które pomogą przekonać je, że kąpiel jest fajna.
Niechęć dziecka do kąpieli zawsze ma swoją przyczynę, dlatego zwróć uwagę, kiedy dziecko zaczyna płakać albo się prężyć. Może np. nie lubić chwytania pod paszki, może być mu za zimno albo po prostu pamięta, że któregoś dnia podczas kąpieli odrobina mydła dostała mu się do oczu i strasznie wtedy piekło! Nie zawsze jest łatwo zachęcić dziecko do wieczornego mycia, ale jeśli będziesz spokojna i cierpliwa, w końcu któryś z trików zadziała.
Zadbaj o komfort dziecka podczas kąpieli
Kiedy dziecku jest w wanience wygodnie i ciepło, łatwiej się odpręży. A może nawet uda ci się namówić go do zabawy w wodzie?
1. Podkręć grzejnik w łazience. W pomieszczeniu, w którym kąpiesz małe dziecko, musi być ciepło (22–24°C). Zanim włożysz je do wanny, sprawdź temperaturę wody (powinna wynosić około 37°C).
2. Chroń oczka podczas spłukiwania głowy. Wiele dzieci broni się przed myciem główki, ponieważ boi się hałaśliwego szumu prysznica i wody spływającej po buzi. Spróbuj zatem spłukiwać włoski konewką albo kubkiem. Mniejszy strumień wody łatwiej jest kontrolować, a kiedy mama podlewa głowę jak kwiatki w doniczce, w wannie robi się całkiem zabawnie.
3. Zadbaj o bezpieczeństwo w wannie. Jeśli w wannie będzie ślisko, dziecko może stracić kontrolę nad swoim ciałem i np. niechcący zniknąć na chwilę pod wodą. Wyłóż więc dno wanny matą antypoślizgową z gumy albo gąbki. Po każdej kąpieli umyj matę środkiem czyszczącym (nie będą się na niej gromadziły bakterie czy grzyby) i powieś, żeby wyschła. Jeśli mata się zużyje, wymień ją na nową.
4. Zmień godzinę kąpieli. Najlepiej kąpać dziecko o stałej porze, mniej więcej godzinę po posiłku. Mycie przed snem odpręża, ale można to robić też po południu. Wieczorem dziecko może być zbyt zmęczone, senne.
Zobacz też: Kiedy dziecko boi się kąpieli
Przepędź nudę z wanny
Roczne i starsze dziecko jest niecierpliwe i szybko się nudzi. Zadbaj więc, aby każdego dnia kąpiel była dla niego interesująca.
5. Do kąpieli zaproś zabawki. Co zachęci do wejścia do wanienki? Oczywiście miłe towarzystwo! Wrzuć do wody plastikową kaczuszkę albo piszczącego żółwika. Kiedy dziecko zobaczy, że w wodzie czekają na niego gumowi przyjaciele, łatwiej da się przekonać do mycia.
6. Pozwól na eksperymenty. A jeśli znane zabawki już się znudziły, zamiast kupować nowe, przekonaj dziecko do kąpieli niecodziennymi sztuczkami. Daj mu do zabawy np. sitko („Ale sika!”), plastikowe lusterko („Pod wodą wyglądam dziwnie”), korek albo piłeczkę pingpongową („Jak trudno ją utrzymać pod wodą!”). Możesz też wlać do wanny kilka kropel barwnika spożywczego (do kupienia np. w cukierni) albo – to prawdziwy łazienkowy hit! – wrzuć do wody w wannie kilka kostek galaretki spożywczej i zachęć malca do „łowienia meduz”.
Zobacz też: Wszystko o atopowym zapaleniu skóry
Zachęcaj do kąpieli, ale nie na siłę
Kiedy każda kąpiel dziecka zaczyna się od wierzgania nóżkami, a kończy się na wrzasku, łatwo stracić kontrolę nad głosem. Pamiętaj jednak, że krzyki albo wkładanie dziecka do wody na siłę prowadzą donikąd. Maluch może wtedy na dobre zrazić się do wody.
7. Zachowaj spokój. Jeśli denerwujesz się na samą myśl o kąpieli dziecka, ono może wyczuć napięcie, nim jeszcze zobaczy wanienkę. Po czym pozna twoje zdenerwowanie? Gdy mniej się odzywasz, wykonujesz gwałtowne ruchy, krócej patrzysz mu w oczy – bo chcesz mieć kąpiel już za sobą. Dziecko może bać się wtedy nie wody, ale utraty kontaktu z mamą. Myj dziecko delikatnie, najlepiej samą dłonią, i cały czas mów spokojnym głosem.
8. Odczekaj kilka dni. Nic nie działa? Przez najbliższy czas nie myj dziecka w wannie, a jedynie miękką myjką albo gazikami nasączonymi ciepłą wodą - to tzw. mycie na sucho. Jest szansa, że po kilkudniowej przerwie dziecko zapomni o niechęci do kąpieli.
Dyskutuj na forum: Przykre kąpiele »