Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wychowanie

Strach przed kąpielą? Skuteczne rady

Zaproszenie dziecka do łazienki wiąże się z płaczem i krzykiem. Przyczyn lęku przed wieczornym myciem może być wiele. Nie bój się, łatwo możesz temu zaradzić.

Wieczorna kąpiel niemal od samego początku przypominała w waszym domu pole walki? Albo dziecko, które do tej pory uwielbiało się kąpać, nagle okazuje strach przed wejściem do wanny. Zaproszenie dziecka do łazienki wiąże się z płaczem i krzykiem?

Przyczyn lęku przed wieczornym myciem może być wiele. Jego źródłem mogą być negatywne doświadczenia z poprzednich kąpieli, jak na przykład zbyt duża ilość wody w wannie, poślizgnięcie się w wannie, za gorąca lub za zimna woda, szczypanie oczu spowodowane używaniem nieodpowiednich kosmetyków, zachłyśnięcie się wodą. Strach może być również związany z myciem główki lub używaniem prysznica.

Czytaj też: Pielęgnacja suchej skóry - prawdy i mity

Jak zlikwidować strach przed kąpielą

1. Jeżeli dziecko zdecydowanie protestuje przed wejściem do wody nie należy go do tego zmuszać. W przeciwnym wypadku możemy wywołać długotrwały uraz i strach przed wodą. Najlepiej spróbować mycia mokrą gąbką lub ściereczką w wannie bez wody lub poza wanną a w skrajnych przypadkach nawet poza łazienką.

2. Trzeba zrobić wszystko, aby kąpiel kojarzyła się z czymś przyjemnym. Można spróbować zrobić pianę, wrzucić kolorowe zabawki, wymyślić różne zabawy. Pomoże to w odwróceniu uwagi od samego namydlania i spłukiwania mydła wodą.

3. Czasami pomaga kąpiel w towarzystwie mamy lub taty w dużej „dorosłej” wannie. Po pewnym czasie dziecko przywyknie do wspólnych kąpieli, w których na pewno czuje się bezpieczniej a potem zechce kąpać się samodzielnie.

Czytaj też: 8 trików, które ułatwią kąpiel dziecka

4. Należy zadbać o to, aby w łazience lub pomieszczeniu, w którym dziecko będzie się kąpać, było ciepło i przyjemnie. Chłodu nie lubi nawet dorosły, a dziecko może zniechęcić do zdejmowania ubrania. Po kąpieli najlepiej owinąć dziecko w duży gruby ręcznik, aby temperatura powietrza za bardzo go nie wychłodziła.

5. Czasem, jeśli wszystkie nasze póby spełzają na niczym, trzeba po prostu zrezygnować z kąpieli na kilka dni, aby dziecko zdążyło zapomnieć o przykrych doświadczeniach.

6. Nie zostawiaj dziecka ani na chwilę bez opieki podczas kąpieli. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, a poza tym aby ono samo czuło się pewniej i bezpieczniej w niekomfortowej dla siebie sytuacji.

Zobacz: 8 produktów, które ułatwią kąpiel dziecka - HITY!

Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film

nie, lubię ,myć, głowy, pielęgnacja
Pielęgnacja
Jak umyć dziecku głowę bez płaczu?
Mycie włosków to dla wielu maluszków niezbyt miłe przeżycie, ale głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu, bo większość dzieci lubi się kąpać.

Dla wielu małych dzieci mycie głowy to niezbyt miłe przeżycie – głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu. Aby woda nie dostawała się do oczu, dziecko musi mieć zamknięte powieki, a wtedy nie ma kontroli nad tym, co się dzieje dookoła niego. Dlatego większość dzieci przy próbach mycia włosów protestuje. Nie myj głowy na siłę Jeśli twoje dziecko nie lubi mycia włosów , nie zmuszaj go do tego. Nic się nie stanie, jeżeli na jakiś czas zrezygnujesz z mycia włosów i poprzestaniesz na czesaniu ich mokrym grzebykiem ( dziecięce włosy nie przetłuszczają się tak jak dorosłych). W tym czasie przyzwyczajaj dziecko do wody. Zamień kąpiel w zabawę – wrzuć do wanny kolorowe zabawki albo choćby kuchenny lejek, plastikowe miseczki. Jest szansa, że zajęty nimi maluch nie zareaguje, gdy „przypadkiem” delikatnie polejesz mu główkę wodą . Zobacz też: Strach przed kąpielą - co robić? Oswój dziecko z myciem włosów Umyjcie włosy lali, a ty mów, co robicie: „A teraz namydlimy lali włoski, a potem spłuczemy wodą ”. W ciągu dnia bawcie się w wizytę u fryzjera – posadź dziecko przed lustrem i udawaj fryzjerkę, a później zamieńcie się rolami. Spróbujcie wykąpać się wspólnie – niech dziecko polewa wodą twoje włosy – maluchy w tym wieku uwielbiają naśladować zachowania dorosłych. Zadbaj o pozytywne skojarzenie z kąpielą Kiedy najgorszy strach już minie, zadbaj o to, by mycie włosów mogło kojarzyć się tylko z przyjemnymi doznaniami. Osłoń buzię i oczka dziecka przed wodą – pomocne może być ceratowe kółeczko zakładane na główkę albo... dłonie taty tworzące bezpieczny daszek nad czołem. Spróbuj ułożyć dziecko w pozycji półleżącej, tak by woda z szamponem spływała do tyłu, nie na buzię. Zaraz po umyciu włosów dziecka wytrzyj ręcznikiem resztki wody, by nie dostała...

Mycie włosów bez płączu
Fotolia
Pielęgnacja
Mycie włosów bez łez – 7 łatwych kroków do sukcesu
Są dzieci, które uwielbiają kąpiele, ale nie znoszą mycia główki. Jednak niezależnie od tego, czy dziecko ma bujną czuprynę, czy też prawie wcale nie ma włosków, główkę trzeba myć, zwłaszcza latem. Można to zrobić sprawnie, szybko i bez lawiny dziecięcych łez.

Gdy wkładasz dziecko do wanny, jest pogodne, lecz gdy przychodzi do mycia włosków , zaczyna płakać? To częsty kłopot rodziców. Na szczęście są sposoby, by z kąpieli (i mycia główki) uczynić miły punkt codziennego wieczornego rytuału.   Krok 1: Dobrze przygotuj się do kąpieli Zanim zabierzesz się do mycia główki dziecka , przygotuj sobie wszystkie potrzebne akcesoria. Dzięki temu nie będziesz się miotać z mokrym (i śliskim!) dzieckiem na rękach w poszukiwaniu tego czy tamtego. A potrzebne ci będą: mydełko lub płyn do kąpieli dla dzieci   (sprawdź na opakowaniu, od jakiego wieku malucha można używać kosmetyku), myjka, dwa grube ręczniki, dwie pieluszki (może się zdarzyć, że dziecko obsiusia jedną) i ubranko do snu. Zobacz też: Jak pielęgnować roczne dziecko? Krok 2: Sprawdź temperaturę w łazience i wody w wannie Ogrzej pomieszczenie, w którym będziesz kąpać dziecko do temperatury 24–25°C. Dzięki temu dziecko się nie wyziębi. Woda natomiast powinna mieć 37°C. Sprawdź ją czubkiem łokcia (powinnaś poczuć ciepło) lub po prostu włóż do wanienki termometr. Krok 3: Myj dziecku włoski szybko i pewnie Najlepiej myć włoski codziennie, bo główka dziecka bardzo się poci. Staraj się zrobić wszystko możliwie szybko, co jednak nie znaczy, że powinnaś spieszyć się jak szalona. Nerwowe ruchy przestraszą dziecko. Włosy myj jako ostatnie (z mokrą główką dziecko mogłoby marznąć podczas kąpieli). Ułóż jego główkę w zgięciu łokcia. Powinna być lekko odchylona (pochyl się nad maluchem – wtedy będzie mógł na ciebie patrzeć). Drugą ręką zwilż główkę mokrą myjką. Delikatnie namydl włoski. Od razu spłucz je strumieniem z prysznica albo wodą z wanny. Krok 4: Poproś dziecko, by odchyliło główkę do tyłu Jeśli dziecko ma już około dwóch lat, jego główki nie da się ułożyć na przedramieniu, trzeba...

kąpiel noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Kąpiel noworodka: kiedy powinna się odbyć i jak ma wyglądać pierwsza oraz kolejne kąpiele noworodka?
Pierwsza kąpiel noworodka w niektórych krajach europejskich odbywa się dopiero po kilku tygodniach. U nas przeważnie ma to miejsce dużo wcześniej – maluchy są myte na oddziale szpitalnym już w pierwszej dobie po narodzinach. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka w domu.

Pierwsza kąpiel noworodka i odpowiedni moment na nią nigdzie nie są ściśle określone – zależy to wyłącznie od decyzji rodziców bądź lekarzy zajmujących się dzieckiem w szpitalu. Zwykle maluch zostaje umyty na oddziale szpitalnym w pierwszej dobie po narodzinach. Nie wszyscy rodzice wiedzą jednak, że kąpiel w szpitalu nie jest obowiązkiem. Jeśli w planie porodu zastrzeżesz, że chcesz zrobić to w domu, personel powinien uszanować twoją prośbę. Są jednak sytuacje, w których obmycie dziecka w szpitalu jest konieczne, np. gdy noworodek przyszedł na świat ubrudzony krwią i smółką.  Spis treści:  Kiedy pierwsza kąpiel noworodka? Pierwsza kąpiel noworodka w domu Jak kąpać noworodka? Jak trzymać noworodka do kąpieli? W jakiej temperaturze kąpać noworodka? Jak często należy kąpać noworodka? Kiedy kąpać noworodka: o której godzinie? Czy można o każdej porze? Kiedy kąpać noworodka: przed czy po jedzeniu? Kosmetyki do kąpieli noworodka Kiedy oczyszczać buzię dziecka? Czym smarować noworodka po kąpieli? Kiedy pierwsza kąpiel noworodka? Wiele mam zadaje sobie pytanie, kiedy powinno się umyć noworodka. W państwach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania czeka się z tym nawet kilka tygodni, jednak w Polsce lekarze i położne uważają, że z pierwszym myciem należy zaczekać jedynie ok. 6 godzin od narodzin.  Pierwsze obmycie dziecka mogą wykonać już położne czy pielęgniarki na oddziale w szpitalu. Noworodek jest zazwyczaj ubrudzony krwią, wodami płodowymi i innymi wydzielinami z organizmu. W szpitalu wystarczy jednak szybkie obmycie. „Prawdziwa” pierwsza kąpiel noworodka z reguły odbywa się dopiero w domu. Pierwsza kąpiel noworodka w domu Umycie dziecka w wannie (wanience) po powrocie ze szpitala nie jest zwykłą czynnością pielęgnacyjną....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz