Nocnik 4w1
Pielęgnacja

Nocnik dla dziecka: pierwszy nocnik powinien być interaktywny czy zwykły? [RANKING]

Nocnik dla dziecka musi być przede wszystkim wygodny i bezpieczny, szczególnie jeśli to pierwszy nocnik malucha. Choć niektórzy producenci oferują nocniki z dodatkowym wyposażeniem, grające, interaktywne czy w kształcie sedesów i pisuarów, warto wcześniej sprawdzić, czy nocnik spełnia wymogi bezpieczeństwa. Wybrałyśmy praktyczne nocniki dla chłopca i dziewczynki w dobrych cenach.

Nocnik dla dziecka wcale nie musi być interaktywny, grać i świecić, by dobrze spełniać swoją rolę, czyli służyć do załatwiania potrzeb fizjologicznych i nauki czystości. Ale im lepsza jakość, trwałość i wygoda pierwszego nocnika, tym także wyższa cena. Więcej trzeba też zapłacić za dodatkowe elementy, jak nakładka na sedes w komplecie albo nocnik dostosowujący się do wzrostu dziecka. Można zainwestować w specjalny nocnik dla chłopca albo nocnik z wyjmowanym wkładem. Nie wszystkie są jednak drogie. Dobre nocniki dla dzieci kupisz już za niewygórowaną cenę 20-30 zł.

Spis treści:
Jaki nocnik dla dziecka kupić?

Jaki nocnik dla dziecka kupić?

Pierwszy nocnik dla dziecka to ogromna zmiana w waszym domu i poważna nauka dla malucha. Nie wszystkie dzieci są gotowe do nauki nocnikowania już po 2. urodzinach, ale warto próbować (bez naciskania i zawstydzania!) odpieluchować dziecko, gdy zdaniem rodziców jest na to gotowe. Jaki nocnik wam w tym pomoże: prosty, z wyjmowanym wkładem, czy interaktywny, grający (są nawet modele z kierownicą!)? Oto kilka praktycznych porad od doświadczonych mam. Jak wybrać pierwszy nocnik?

 1. Im prostszy kształt nocnika, tym lepiej. Bez zakamarków, zagięć i trudno dostępnych miejsc. To ważne, jeśli chodzi o utrzymanie nocnika w czystości. Wygoda to podstawa!
 2. Podczas nauki nocnikowania bardzo przydatny jest nocnik turystyczny, który przydaje się w podróżach. Tak, to dodatkowy koszt, ale naprawdę zapewnia spokój i wygodę, zarówno rodzicom, jak i dziecku
 3. Często najlepiej sprawdzają się nocniki w kształcie siedziska (wygodna pozycja też ma znaczenie dla zdrowia dziecka), z wyjmowanym wkładem. Wyjmowany mały środek to najważniejsza rzecz, jeśli chodzi o opróżnianie i mycie nocnika. Ciekawym pomysłem wydaje się też uchwyt na papier toaletowy, bardzo praktyczny, jeśli dziecko robi siusiu w nocy.
 4. Zabawny lub ciekawy dla dziecka kształt nocnika ma swoje plusy, zwłaszcza jeśli malucha trudno zainteresować korzystaniem z niego. Ale jeśli tych atrakcji jest na tyle dużo, że odwracają uwagę dziecka od pierwotnego zastosowania, to nie ma to sensu. To nie kolejna zabawka, a przedmiot, który ma ułatwić odpieluchowanie. Lepiej zacząć od czegoś prostego. Kształt przypominający muszlę klozetową i rezerwuar mogą zadziałać: każde dziecko lubi naśladować swoich rodziców.

1. Nocnik pisuar dla chłopca

To dobry nocnik dla chłopca. Łatwy do montażu – przyczepia się go na ścianie łazienki na przyssawki. Żeby go opróżnić, wystarczy od frontu wyjąć pojemnik, nie trzeba zdejmować całego nocnika. Umieszczony wewnątrz wiatraczek stanowi rodzaj celownika. Gdy strumień moczu w niego trafi, wiatraczek się obraca.
Zalety:

 • łatwy w montażu
 • do nauki siusiania dla chłopców
 • z wyjmowanym pojemnikiem
nocnik pisuar
Allegro

2. Nocnik tradycyjny z wyjmowanym wkładem

Ten nocnik dla dzieci jest lekki, łatwo więc go przenosić. Wykonany z polipropylenu oraz gumy syntetycznej. Gumowa wkładka ułatwia opróżnianie i zachowanie w czystości – wystarczy ją wyjąć z podstawy nocnika, opróżnić i opłukać lub umyć.
Zalety:

 • wygodna pozycja dla dziecka
 • niedrogi, ale solidny
 • z wyjmowanym pojemnikiem
nocnik tradycyjny z wkładką
Allegro

3. Śpiewający nocniczek

Nocnik ma wszystkie elementy prawdziwego sedesu, takie jak otwierana klapa, klikająca „spłuczka” i wysuwany uchwyt na papier toaletowy. Urocza, wesoła buzia na oparciu zachęca dziecko do używania Śpiewającego nocniczka od Fisher-Price®. „Sukces” dziecka jest nagradzany wesołymi dźwiękami i muzyką, co zachęca do powtórzenia tej czynności!

Zalety:

 • realistyczne elementy sedesu oswajają dziecko z toaletą
 • wygrywa wesołe dźwięki i piosenki
 • dwa sposoby korzystania, które „rosną” wraz z dzieckiem: można ustawić go na podłodze lub zamocować na prawdziwym sedesie (nie zaleca się stosowania produktu na deskach sedesowych z miękkim pokrowcem/miękką nakładką)
 • wyjmowany zbiornik ułatwia sprzątanie
 • opuszczana osłona przed pryskaniem dla chłopców
Śpiewający nocniczek

4. Nocnik dla dziecka turystyczny

Ten nocnik spełnia dwie funkcje: może być nakładką na tradycyjną toaletę oraz, po obróceniu nóżek i dołożeniu woreczka (4 woreczki w komplecie) – tradycyjnym nocnikiem. Jest bardzo lekki i trwały. Zajmuje niewiele miejsca, więc z łatwością uda się go zabrać w każdą mniejszą lub większą podróż.
Zalety:

 • do użytku w domu i w podróży
 • funkcja nakładki
 • jednorazowe woreczki
nocnik turystyczny
Allegro

5. Nocnik wielofunkcyjny

Fisher-Price® Nocnik Home Decor 4 w 1 Deluxe wygląda jak miniaturowa wersja prawdziwej toalety. Gdy maluch zacznie się już uczyć, jak korzystać z prawdziwej toalety, zdejmowana nakładka nocnika zapewni mu podparcie. Nocniczek zamienia się też w podnóżek, dzięki któremu dziecko bez problemu dosięgnie do umywalki. Świecący przycisk z tyłu aktywuje realistyczne odgłosy spłukiwania toalety, a dwa aktywizujące timery zachęcają dzieci do zdrowych nawyków, takich jak szczotkowanie zębów i mycie rąk.

Zalety:

 • uchwyty pomagają dziecku zachować poczucie bezpieczeństwa
 • wyjmowany zbiorniczek ułatwia czyszczenie, a osłona chroni przed pryskaniem
 • z tyłu znajduje się wygodny pojemnik na chusteczki
Nocnik 4w1


Zobacz też:

Materiał powstał z udziałem Mattel

dziecko, nocnik, nocnikowanie, nauka siusiania, odpieluszkowanie
fotolia
Pielęgnacja
Czy dziecko jest gotowe na pożegnanie z pieluszką – test
WSCW
Adobe Stock
Rozwój dziecka
Mistrzostwo koordynacji – rozwój małej motoryki u dziecka do 6 lat
Wszyscy chyba znacie termin: mała motoryka. Mówią wam o tym lekarze niemal na każdym etapie opieki nad dzieckiem. Co to jest ta mała motoryka i dlaczego jest tak ważna? Zastanówmy się nad tym, w szczegółach i systematycznie. Co rodzice mogą zrobić z dziećmi i dla dzieci w różnym wieku, aby poprawić ich zdolności motoryczne?

Co to jest mała motoryka? To, zgodnie z definicją, drobne ruchy odnoszące się głównie do ruchów rąk, zwanych również małymi ruchami mięśni, które polegają na ruchu tychże, dotycząc dłoni i palców w celu wykonania określonych zadań. Istotą tej zdolności jest koordynacja ręce-oczy-mózg . W przypadku dzieci chodzi o doskonalenie w różnych czynnościach wspierających rozwój , jak trzymanie przedmiotów, pisanie, rysowanie itp. Zdolność motoryczna jest ważną podstawą dla tych czynności i ważnym wskaźnikiem oceny rozwoju dzieci. Znaczenie rozwoju małej motoryki Ręka ma bardzo ścisły związek z ludzkim mózgiem. Z jednej strony przy wykonywaniu drobnych ruchów wymaga udziału wzroku, słuchu, dotyku i innych zmysłów, z drugiej strony ruchy rąk i palców mogą aktywizować więcej obszarów mózgu. Jak widać, działa to w obie strony. Rozwój motoryki małej może sprzyjać rozwojowi wzroku, słuchu, dotyku i innych zmysłów, a także znacznie pomóc w rozwoju języka, wyobraźni czy logicznego myślenia.  Jak powiedział słynny ukraiński pedagog Suhomlinsky: „Inteligencja dziecka jest na czubku palca”. Dobrze rozwinięte umiejętności motoryczne to ważna część inteligencji dziecka i ważny wskaźnik rozwoju układu nerwowego. Istnieje związek pomiędzy rozwojem wczesnej motoryki małej a procesem rozwoju poznawczego mózgu. Płynny i efektywny rozwój wczesnych umiejętności motorycznych może być korzystny dla wczesnej dojrzałości struktury i funkcji mózgu, sprzyjając w ten sposób rozwojowi systemu poznawczego. Jednocześnie zachodzi wzajemna relacja między umiejętnościami motorycznymi dzieci a wynikami w nauce. Jakie czynniki wpływają na rozwój małej motoryki? Aby wesprzeć harmonijny rozwój dziecka, rodzice powinni umożliwić dziecku doświadczanie chwytania, łapania, poklepywania, uderzania, stukanie, szczypania, skręcania, kopania ......

wyprawka noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Wyprawka dla noworodka na lato wygląda nieco inaczej niż wiosenna czy zimowa. Ubranka dla noworodka na lato charakteryzują się przede wszystkim tym, że... musisz kupić ich mniej. Jest i druga dobra wiadomość dla rodziców dzieci urodzonych latem – ubieranie będzie o wiele prostsze. Prezentujemy pełną listę ubranek i rzeczy do szpitala potrzebnych dla noworodka na lato, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Wyprawka dla noworodka na lato ma wiele plusów. Jeśli twoje dziecko urodzi się w czerwcu, lipcu bądź sierpniu, nie będziesz zmagać się z zakładaniem mu kilku warstw ubranek i przed każdym spacerem walczyć z grubym kombinezonem, ciepłą czapką i puchatym kocem. Ubranka na lato dla noworodka to przede wszystkim krótkie body, pajacyk i śpioszki, a do przykrycia pieluszka lub lekki kocyk. W nieco chłodniejsze dni ubierzesz noworodka dodatkowo w cieplejszy sweterek lub bluzę. Koniecznie sprawdź pełną listę ubranek i rzeczy do szpitala dla noworodka urodzonego latem. Spis treści: Wyprawka dla noworodka na lato Jakie ubranka dla noworodka na lato? Wózek i akcesoria dla noworodka na lato Kosmetyki dla noworodka na lato Wyprawka dla noworodka do szpitala latem Letnia wyprawka dla noworodka: lista zakupów do druku Wyprawka dla noworodka na lato Jeśli zastanawiasz się, jakie ubranka przydadzą się noworodkowi latem, odpowiedź jest prosta: lekkie i przewiewne. Na lato nie musisz kupować dziecku ciepłych czapek, kombinezonu i dużej liczby cieplejszych body i pajacyków. Pamiętaj też, żeby ubranka dla noworodka na lato były z jak najlepszej jakościowo bawełny, by delikatne ciało dziecka dobrze znosiło wysokie temperatury. Letnia wyprawka dla noworodka: lista zakupów Body (krótki i długi rękaw)  – 4 szt. Rampersy – 2 szt. Pajacyki – 4 szt. Śpioszki i półśpioszki – 6 szt. Sweterki/bluzy (bez kaptura)  – 2 szt. Skarpetki (cienkie) – 6 szt. Rękawiczki (niedrapki) – 2 szt. Czapeczki (cienkie) – 3 szt. Rożek lub otulacz – 1 szt. Kocyk ażurowy – 1 szt. Flanelowe pieluszki – 2 szt. Co jeszcze przyda się noworodkowi latem? Wózek Preparat...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj