archiwum domowe Wiktorii Miller
Rozwój dziecka

Jak Eliza-podróżniczka radzi sobie w żłobku?

– Pierwszy dzień w żłobku wcale nie musi być trudny – mówi Wiktoria Miller, mama 15-miesięcznej Elizy. Przeczytajcie, jak udało się tego dokonać.

Pamiętacie Elizę, która – choć jest jeszcze bardzo mała – zwiedziła już spory kawałek świata? Sprawdziliśmy, jak dziewczynka czuje się w żłobku i jak wyglądały pierwsze dni, które tam spędziła. Wygląda na to, że otwartość rodziców i umożliwienie dziecku kontaktu z ludźmi procentuje!

archiwum domowe Wiktorii Miller


Oto relacja mamy Elizy, Wiktorii Miller:


Zwierzę żłobkowe

Pierwszy dzień w żłobku minął nam zupełnie niespektakularnie. Dlaczego? Bo wcześniej zadziały się rzeczy, które uczyniły z Elizki zwierzę żłobkowe. 

Przeczytaj także: Czy żłobek jest dobry dla dziecka?

Po pierwsze, od 5 tygodnia jej życia wychodziłyśmy do ludzi i innych dzieci. Na zajęcia fitness dla mam, na muzykę dla malucha, na basen.

Po drugie, ostatni miesiąc rodzicielskiego Eliza spędziła z tatą, nie ze mną, a więc rozstanie z najbliższą jej osobą na większość dnia już przeżyła i przebolała. To tata prowadzał Elizkę na żłobkową adaptację, nie mama. 

Po trzecie,  wybraliśmy żłobek, w który uwierzyliśmy. Podobała nam się jego filozofia, opiekunki, wnętrza. Podobało nam się podejście pań do dzieci. Prowadząc Elizę do żłobka my byliśmy więc spokojni. Wiedzieliśmy,  że nie tylko nie będzie jej się działa krzywda, ale także, że będzie tam fajnie! Fajniej niż z nami w domu.

Ale jak to? Już mam wychodzić?

Pierwszego dnia Eliza poszła do żłobka tylko na godzinę. Gdy przyszedł po nią tata, przyczworakowała do niego w te pędy.  Drugiego dnia już tak nie pędziła, a trzeciego już nie chciała wyjść ze żłobka. 


Bo żłobek jest fajny

Dziś Eliza ma 15 miesięcy. W żłobku wyciąga rączki do opiekunek i wyraźnie cieszy się, że tam jest. 
Któregoś dnia rano w szatni spotkałyśmy inną mamę z synkiem. Eliza nie mogła się doczekać aż ją rozbiorę z kurteczki, podbiegła do tego chłopca, roześmiała się i wzięła go za rękę.
Dla mnie zła fama żłobków to mit. Tylko trzeba dziecko na tę zmianę przygotować. I samemu wierzyć, że to nie jest zło konieczne tylko naprawdę dobre rozwiązanie!
No i jeszcze jedno. Z początku ja też myślałam raczej o niani, bo żłobek mi się źle kojarzył. Jako dziecko nawet w przedszkolu tak ryczałam, że mnie w końcu dziadkowie zabrali do domu. Przyjaciółka będąca mamą przekonała mnie jednak,  że dobry żłobek to fantastyczna sprawa. Miała rację!


A jak czuje się w żłobku Twoje dziecko?

Lubi tam chodzić, czy nie?  Jak wyglądały pierwsze dni, które tam spędziło? Opowiedz nam o tym – czekamy na Twój komentarz

Polecamy: Czy w żłobku dziecko rozwija się lepiej niż w domu?  

Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]

dobry żłobek, dzieci w żłobki, opiekunka w żłobku
RF
Wychowanie
Dobry żłobek - wiemy, jak go wybrać
Nie raz słyszałaś o okropnym traktowaniu dzieci w żłobkach. Martwisz się, że twoje dziecko też może źle trafić. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepiej.

Żłobek z monitoringiem, z lekcjami francuskiego albo rysunku. Czy to ma znaczenie? Dobrze prowadzony powinien przede wszystkim zapewnić twojemu dziecku bezpieczeństwo i dobry rozwój, a tobie spokój, gdy jesteś w pracy. Zobacz, jak go znaleźć.    Sprawdź, czy żłobek jest wpisany do rejestru  Rejestr żłobków prowadzi gmina. Posyłając dziecko do placówki, która widnieje w gminnym rejestrze, zyskasz pewność, że jest objęta nadzorem burmistrza lub wójta. Jeśli chcesz zapisać dziecko do żłobka spoza rejestru, uważniej mu się przyjrzyj.  W gminnym rejestrze nie ma niektórych placówek prywatnych. Mają one czas do 2014 roku, aby dostosować się do nowych przepisów.    Zapytaj o kwalifikacje opiekunek pracujących w żłobku Jeśli żłobek nie podlega nadzorowi gminy, to pytanie jest szczególnie ważne. W pozostałych placówkach obowiązek sprawdzania kwalifikacji spoczywa na gminie. W żłobkach powinny pracować osoby, które mają dyplom ukończenia odpowiednich studiów, np. wychowania przedszkolnego, pedagogiki albo edukacji wczesnoszkolnej. Ważne jest też, by odbyły kurs pierwszej pomocy. Może się zdarzyć, że w żłobku pracują panie bez odpowiedniego wykształcenia, ponieważ zezwalają na to przepisy. Muszą mieć jednak co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do 3 lat lub szkolenie w opiece nad dzieckiem odbyte pod kierunkiem osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Ideałem byłoby, gdyby miały ukończony 80-godzinny kurs uzupełniający.   Weź pod uwagę opinie innych rodziców Żłobek językowy albo artystyczny - takie nazwy nie mają większego znaczenia. Nie kieruj się reklamą. Najważniejsze jest to, czy zostawisz swoje dziecko w dobrych rękach. Czy może ono liczyć na mądre traktowanie, swobodną zabawę, czy osoby nim się opiekujące będą wrażliwe na jego potrzeby. Pytaj o zdanie innych rodziców, np. na forach w...

żłobek
fotolia.com
Wychowanie
Co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek?
Ważne są pierwsze dni w żłobku i nastawienie rodziców do nowej formy opieki. Jeżeli mama i tata denerwują się rozstaniem z dzieckiem, adaptacja będzie tym trudniejsza. Przeczytaj, jak sprawić, żeby dziecko chodziło do żłobka z przyjemnością.

Adaptacja do żłobka Niektóre żłobki oferują rodzicom możliwość uczestniczenia w adaptacji. Mama lub tata mogą wtedy przychodzić do żłobka razem z dzieckiem i towarzyszyć mu przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie. Warto potraktować to poważnie.  Dobrze, żeby dziecko czuło, że wyjście do żłobka to coś pozytywnego. Nawet, jeżeli ma niewiele ponad roczek i nie zrozumie, co to znaczy, że "świetnie spędzi czas z rówieśnikami", pamiętaj, żeby o żłobku mówić przy dziecku w wesołym tonie i z uśmiechem. Adaptacja to także czas dla rodziców, żeby przyzwyczaili się, że od teraz ktoś inny będzie zajmował się ich dzieckiem. Podczas adaptacji zastosuj się do próśb i poleceń pań opiekunek. To one będą pracować z twoim dzieckiem przez następne miesiące. Podczas adaptacji masz szansę pokazać dziecku, że to akceptujesz. Nie chcesz też, żeby dziecko kojarzyło żłobek jako miejsce konfliktów. Interweniuj tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne.  A może punkt opiekuna dziennego?  Punkt opiekuna dziennego to miejsce, w którym obecność rodziców jest wręcz wymagana. Rodzice zapisują się na dyżury raz w tygodniu i pomagają opiekunkom zajmować się grupą 5 dzieci. To może być dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy mają bardziej elastyczny czas pracy lub nie pracują (np. jedno z nich), ale chcą, żeby dziecko przyzwyczajało się trybu, który będzie obowiązywał w przedszkolu. W punkcie adaptacja trwa tyle czasu, ile potrzebuje dziecko, nawet miesiąc.  Gdy żłobek nie przewiduje czasu na adaptację Są takie żłobki, gdzie rodzice już pierwszego dnia zostawiają dziecko samo. Paradoksalnie, taka adaptacja może przebiegać łatwiej, bo dziecko dostanie jasny komunikat – teraz zajmuje się mną ta pani, a nie mama czy tata. Jest to opcja trudniejsza dla rodziców, którzy na pewno będą się denerwować, czy dziecku w żłobku nie dzieje...

żłobek
Fotolia
Wychowanie
Czy żłobek jest dobry dla dziecka?
Do niedawna żłobek kojarzył się ze łzami, odparzoną pupą, ciągłym katarem. Jak jest dzisiaj? Czy dziecko w żłobku dobrze się rozwija? Jak wybrać dobry żłobek dla dziecka?

Nie warto spieszyć się z zapisywaniem dziecka do żłobka , nawet jeśli rodzice uważają, że nie ma innego wyjścia. Lepiej poczekać, aż malec skończy rok. Do tego czasu dobrze jest poprosić o pomoc babcię , siostrę, a nawet zaprzyjaźnioną mamę z sąsiedztwa. Dlaczego? Bo przed pierwszymi urodzinami dziecko szczególnie potrzebuje bliskiej, serdecznej osoby, która dobrze rozumie i zaspokaja jego potrzeby. W grupie będzie się jeszcze czuło zagubione. Jeśli jednak grupa to pięcioro dzieci i są do ich opieki dwie panie, to dziecko raczej szybko się zaaklimatyzuje w żłobku i będzie się świetnie rozwijało wśród rówieśników. W żłobku dziecko szybciej się rozwija? Tego dowodzą badania! Żłobkowe za i przeciw To rozwiązanie – jak każde – ma i zalety, i wady - uważa psycholog Krystyna Zielińska . W grupie rówieśników maluch szybciej uczy się nawiązywać kontakty, przezwyciężać trudności i dzielić zabawkami. Poprzez naśladowanie innych dzieci nabywa nowych umiejętności , np. uczy się samodzielnie jeść , większej pewności siebie, staje się coraz bardziej niezależny i samodzielny. Może jednak przejmować także złe wzorce zachowań. Warto pamiętać, że młodsze dziecko często czuje się w żłobku opuszczone, bo nie ma jednej osoby, która by od razu reagowała na wszystkie jego potrzeby. Poza tym w grupie maluchy częściej chorują. Jak wybrać żłobek? Warto z wyprzedzeniem poszukać dobrej placówki. Sprawdzaj oferty w internecie i lokalnej prasie, a potem weryfikuj informacje podczas wizyty w danym żłobku . Zwracaj uwagę na takie rzeczy, jak: wyposażenie żłobka na stan techniczny budynku, usytuowanie żłobka (czy nie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy), ładny i bezpieczny teren do zabaw na dworze jaką odległość będziesz codziennie pokonywać (im większa, tym wcześniejsze pobudki i późniejsze powroty). Przyjrzyj się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj