z niemowlęciem w podróży
archiwum domowe Wiktorii Miller
Czas wolny

Elizka z walizką (a właściwie z plecakiem) - o podróżowaniu z niemowlęciem

Eliza ma niewiele ponad rok, a zjechała już spory kawałek świata. O czym warto pamiętać wybierając się w podróż z niemowlęciem? Podpowiada jej mama, Wiktoria Miller.


Eliza, córeczka Wiktorii Miller,  niedawno skończyła rok.
Gdy miała 10 miesięcy, była z rodzicami przez miesiąc w Tajlandii i Malezji.
Mając pół roku odwiedziła z nimi Hiszpanię.  
Wtedy także nie była debiutantką. Miała za sobą wyprawę rowerową na i pływanie na żaglówce (Kaszuby i Mazury) w wieku 2,5 miesiąca.  
Eliza była już także w Anglii, w Niemczech i w wielu miejscach w Polsce (m.in. w Warszawie,  Gdańsku,  Krakowie, w Karkonoszach i w Górach Sowich etc). 
Można? Można. 

Zapytaliśmy mamę Elizy, Wiktorię Miller,  o czym warto pamiętać, gdy się podróżuje z niemowlakiem, niekoniecznie po odległych krainach. Oto, co nam powiedziała:

Polecamy także:  Podczas podróżowania z niemowlęciem jedną z najbardziej przydatnych rzeczy jest … zwykłe pareo. Doświadczona podróżniczka Anna Olej-Kobus opowiada co spakować, gdy wybieramy się w świat z niemowlęciem

Podróżowanie z dzieckiem jest fajne!

Im mniejsze dziecko, tym łatwiej z nim podróżować i to nie tylko dlatego, że podczas urlopu macierzyńskiego ma się na to czas.  Niemowlęciu wszystko jedno, czy jest w Polsce, czy w Tajlandii. Jedyne, czego potrzebuje, to bliskość mamy i taty.  A że podróże dają nam mnóstwo radości, nasza córeczka ma przy sobie szczęśliwych rodziców.

Gdy podróżuje się z dzieckiem, poznaje się mnóstwo ludzi

W Tajlandii i Malezji wszyscy lgnęli do Elizki. I  miejscowi, i turyści. Śmiali się do niej, robili jej zdjęcia, pytali jak ma na imię i w jakim jest wieku. Chińscy turyści śpiewali jej piosenki, a pani, która robiła w Bangkoku na ulicy kawę mrożoną, zaprowadziła nas na zaplecze, żeby pokazać nam swojego śpiącego malucha.  Wszyscy brali ją na ręce, a ona była wniebowzięta. Zaskoczyło nas to ogromne zainteresowanie. My – jej rodzice – ją uwielbiamy, to zrozumiałe. Ale że reszta świata także?

z niemowlęciem w podróży
archiwum domowe Wiktorii Miller


Dzięki naszej córeczce poznaliśmy m.in. mieszkającą na stałe we Francji Tajkę, jej półroczną córeczkę oraz pełną energii 70-letnią koleżankę o polskich korzeniach. Gdy rok wcześniej byliśmy w Indonezji (Elizy nie było jeszcze na świecie), nie mieliśmy takich kontaktów.

Podczas podróży z maluszkiem da się robić niemal wszystko...

Pływaliśmy z Elizką w oceanie, zwiedzaliśmy z nią miasta i świątynie, byliśmy nawet na spływie tratwami z bambusa (jest to jak dotąd najdziwniejsze miejsce, w którym zdarzyło mi się karmić moją córkę piersią!) i na kursie tajskiego gotowania. 

z niemowlęciem w podróży
archiwum domowe Wiktorii Miller


z niemowlęciem w podróży
archiwum domowe Wiktorii Miller

… ale trzeba brać pod uwagę jego możliwości

Eliza zazwyczaj dobrze znosi jazdę różnymi środkami lokomocji, ale każdy ma swoje granice. Najgorsza była podróż autobusem na północy Tajlandii: 760 zakrętów…  Nie polecam!

Podróżowanie z dzieckiem nie oznacza, że wszystko trzeba zaplanować ze szczegółami, niczym wyprawę na Marsa...

Przed wyjazdem do Tajlandii i Malezji nie planowaliśmy dokładnie trasy. Co wieczór siadaliśmy i zastanawialiśmy  się co dalej, a potem  rezerwowaliśmy noclegi przez internet. 

… albo tkwić z nim w jednym miejscu

Podczas ostatniej podróży (Malezja i Tajlandia)  nocowaliśmy z Elizą w 11 różnych miejscach. Nasza córeczka nie miała nic przeciwko.

Długi lot wcale nie musi być koszmarem

Loty z Europy do Azji i z powrotem Eliza zniosła zaskakująco dobrze. Łatwiejszy był ten nocny - Eliza go przespała.  Podczas pozostałych także nie było problemów. Jeśli  akurat nie spała, bawiła się albo zaczepiała ludzi w rzędzie za nami. Zawsze znalazł się ktoś, kto się do niej uśmiechnął, złapał ją za rączkę itd. 

Polecamy: Samolotem z niemowlęciem - to prostsze niż myślisz

Warto zrobić listę rzeczy do spakowania...

Za pierwszym razem pakowanie pewnie będzie trwało wieczność, ale potem będzie coraz łatwiej.  Dobra rada: na podróż z noworodkiem trzeba zapakować  wystarczająco dużo ubranek. Na pierwszym wyjeździe weekendowym 2-tygodniowa wówczas Elizka zabrudziła w ciągu pół dnia wszystkie 3 bodziaki, jakie dla niej wzięłam.

... a potem dokładnie ją zweryfikować

 Przed wyjazdem do Malezji i Tajlandii usiedliśmy z tatą Elizy i przebraliśmy rzeczy, które przygotowałam. W ten sposób osiągnęliśmy zdrowy kompromis i podczas pierwszej rodzinnej podróży do Azji mieliśmy mniejsze plecaki niż na podobnych wakacjach rok wcześniej. A przecież wtedy byliśmy bez dziecka.

Lepiej planować podróż tak, by nie spędzać całych dni w środkach transportu

W Azji lataliśmy tamtejszymi tanimi liniami lotniczymi – w ten sposób było szybciej. W Hiszpanii przemieszczaliśmy się między miastami, ale planowaliśmy trasę tak, by w ciągu dnia spędzać  w środkach transportu nie więcej niż 3 godziny. Na Mazury też jechaliśmy z Wrocławia z przystankami. Wszystko dla wygody naszej i malucha, bo jego cierpliwość –  jak wiadomo – jest ograniczona. 

Jedzenie w podróży to nie problem

Najłatwiej jest wówczas, gdy się karmi piersią –  jedzenie zawsze jest pod ręką.  Jeśli już nie karmimy,  zawsze coś się znajdzie, choćby banan, pomidor albo coś, co  dziecko lubi i potrafi zjeść.Zaczęliśmy urozmaicać posiłki Elizy, gdy miała 6 miesięcy. Byliśmy wtedy w Hiszpanii, więc rozszerzanie diety zaczęło się od… pomidora, świeżego soku z pomarańczy i ryb. I nie było z tym problemu. Do dziś pomidor jest ulubionym warzywem Elizy. Rybą też nigdy nie pogardziła.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przed wyjazdem trzeba oczywiście wykupić ubezpieczenie dla dziecka. I nie wpadać w panikę. Baliśmy się, że Eliza zachoruje i trzeba będzie szukać lekarza. Nie chorowała, ale teraz już wiem,  że gdyby coś się działo, ludzie by nam pomogli. Gdy się podróżuje z dzieckiem, zwłaszcza małym, ma się specjalny status i można liczyć na specjalną życzliwość.

Podczas podróży zdarzają się różne rzeczy – trzeba uważać

Gdy byliśmy w Hiszpanii,  próba wyjścia z Elizą na plażę zakończyła się fiaskiem, bo próbowała jeść piach. Garściami! Na szczęście już tego nie robi. W Tajlandii i Malezji  siedziała grzecznie na plaży, przesypywała piasek i wygrzebywała z niego szyszki i kamyczki. Tym razem bez zjadania. W Azji musieliśmy za to uważać na małpy, które kradną różne drobiazgi.

Dzieci rodzą się wszędzie!

Czy się baliśmy zabierając tak małe dziecko do Azji? Pewnie, że tak, bo jechaliśmy w nieznane.  Teraz już wiemy, że strach ma wielkie oczy: dzieci przecież  rodzą się wszędzie i wszędzie sobie radzą!

Podróże kształcą także małych podróżników

Koleżanka zapytała ostatnio, jak Eliza radzi sobie w żłobku. "Rewelacyjnie" – powiedziałam. "No tak – odpowiedziała. – Skoro dała sobie radę w Azji, poradzi sobie wszędzie". Pewnie, że tak. Podczas podróży dziecko uczy się dostosowywać do różnych warunków, czasem ekstremalnych jak 4--stopniowy upał w Tajlandii czy spanie w namiocie na dziurawym materacu. Dlaczego więc miałoby nie poradzić sobie w żłobku?

Warto się uczyć od bardziej doświadczonych podróżników

Do wyjazdu z Elizą zainspirowali nas przyjaciele, Agata i Mateusz Kwaśniccy. To oni pokazali nam, że z dzieckiem da się pojechać w świat i oni pożyczyli nam książki (przede wszystkim "Pępek świata. Z dzieckiem w drodze" Anny Kuziemskiej – polecam!) , które pomogły nam przygotować się do tej podróży. Dziękuję!

Przeczytaj także: Z dzieckiem w Hong Kongu

Dzieci mówią o wakacjach - film

Czas wolny
A my wolimy nasz namiot – rozmowa z rodzicami małego podróżnika
Wakacje pod namiotem możesz spędzić nawet z niemowlakiem, pod warunkiem, że lubisz taki rodzaj wypoczynku i dobrze przygotujesz się do wyjazdu. Dobrze czyli jak?

Dlaczego warto jechać z dzieckiem pod namiot ? Kiedy można zacząć? O czym pamiętać ? Co zabrać ? Zapytaliśmy o to Tomka Dudka , współautora bloga globtroterek.blogspot.com , który podróżuje z żoną i dzieckiem po Europie . Jego 5-letni synek , Michał,  był już we Włoszech, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii i Czechach. Pod namiotem sypia także w Polsce, np. nad jeziorem w Boszkowie. Przeczytaj także:   Co zabrać w daleką podróż z niemowlakiem i małym dzieckiem? Rady podróżniczki Anny Olej-Kobus Dlaczego wolicie namiot od hotelu? Cały rok tkwimy w budynkach – w mieszkaniu, biurze, przedszkolu, kinie, na basenie... Podczas wakacji wolimy spać pod namiotem, a nie w klimatyzowanym hotelu, bo to gwarancja kontaktu z naturą przez całą dobę i spora dawka świeżego powietrza. Kiedy można pomyśleć o takich wakacjach? Zdecydowaliśmy się na nie jeszcze zanim nasze dziecko przyszło na świat : gdy żona była w ciąży , spaliśmy pod namiotem we Włoszech. Gdy teraz liczymy z synkiem miejsca, w których byliśmy razem, ten wyjazd także mu zaliczamy ;-) Czy można zabrać pod namiot kilkumiesięczne niemowlę? Oczywiście! Trzeba jednak mieć na uwadze potrzeby niemowlaka . Warto poszukać odpowiedniego miejsca. Kempingi – szczególnie te zagraniczne – oferują mnóstwo udogodnień dla rodzin z małymi dziećmi (także niemowlętami). Specjalne prysznice, miejsca do kąpieli niemowlaków, przewijaki etc. Na niektórych kempingach za drobną opłatą można wypożyczyć różne akcesoria: łóżeczko turystyczne, krzesełko do karmienia, wanienkę , a nawet nocnik. Większość parceli ma przyłącze prądu . Dzięki temu łatwo można zagotować wodę, przygotować posiłek czy podłączyć wentylator w upalne dni. Na kempingach jest też masa atrakcji dla maluchów , od placów zabaw, przez baseny z...

Beata Sadowska
ONS
Mama
Beata Sadowska: Dziecko nie przeszkadza w realizacji własnych pasji
Beata Sadowska i Sylwia Gruchała są zwolenniczkami aktywnego spędzania czasu po urodzeniu dziecka. Gwiazdy realizują swoje pasje i uważają, że dobrze robi to zarówno im, jak i dzieciom.

Dziennikarka Beata Sadowska urodziła syna Tytusa prawie półtora roku temu, natomiast florecistka Sylwia Gruchała została mamą Julii dziesięć miesięcy temu. Panie przyznają zgodnie, że macierzyństwo jest dla nich ważne, ale nie zapominają o swoich potrzebach i realizują pasje . Sadowska wróciła do pracy 10 dni po porodzie Beata Sadowska do pracy jako dziennikarka Polsat Cafe wróciła 10 dni po porodzie , pojawiając się na premierze filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Biegać zaczęła dwa miesiące po narodzinach syna. – Muszę się podporządkować światu Tysia, ale też Tysiek się podporządkował mojemu światu. Wierzę, że to da się połączyć. Jak słyszę, że mama 2-latka nie jest w stanie z nim przyjechać pociągiem z Krakowa do Warszawy, to łapię się za głowę, bo to znaczy, że to dziecko kompletnie sobie tę mamę podporządkowało – opowiada Beata Sadowska. Zobacz także: On jest na zawsze - wywiad z Beatą Sadowską. Pasje a macierzyństwo – te światy można połączyć Beata Sadowska, znana z zamiłowania do egzotycznych podróży, po urodzeniu dziecka nie zrezygnowała z wyjazdów. Dziennikarka podróżuje z synkiem , choć przyznaje, że roztropniej wybiera teraz destynacje. Decyduje się na miejsca, w których w razie nagłego wypadku dziecka można szybko dotrzeć do lekarza. – Teraz podróżuję z malcem. Pojechał z nami na maraton do Londynu, byliśmy z nim w Tajlandii, Hiszpanii, Londynie, na Mazurach, w Zakopanem, na Warmii – opowiada Beata Sadowska. - Dziecko nie odbiera nam naszego świata i nie zabiera nam naszych pasji . Trzeba powziąć taką decyzję w głowie. Oczywiście ten świat staje na głowie i fika koziołki razem z przyjściem na świat takiego malca - tłumaczy Beata Sadowska. Jak dodaje Beata...

gdzie nad morze z dzieckiem
AdobeStock
Aktualności
Kiedy na pierwsze wakacje z dzieckiem? Sonda "Mamo, to ja" na Facebooku
Kwiecień to świetny moment na planowanie wakacji. Kiedy wyjechać z dzieckiem po raz pierwszy? Dokąd? Sprawdź co zrobiły inne mamy.

Kwiecień to świetny moment na planowanie wakacji . Jest jeszcze sporo czasu, ale nie aż tak znowu dużo, by odkładać to w nieskończoność. Ba! Tylko kiedy  zabrać niemowlę na pierwsze w jego życiu długi wyjazd? Dokąd? Czym? I czy koniecznie podczas wakacji, tzn. w lipcu albo sierpniu? Na facebookowym profilu miesięcznika "Mamo, to ja" zapytaliśmy o to mamy, które takie wakacje mają już za sobą .  Oto ich odpowiedzi. Weronika Kminikowska: Moja córka po raz pierwszy wyjechała na wakacje, gdy miała skończone 5 miesięcy . Wybraliśmy Sarbinowo ze względu na mały tłok oraz promenadę wzdłuż morza. Dzięki temu gdy była piękna słoneczna pogoda, a córeczka chciała iść spać,  mogliśmy spacerować, nie rozstając się z widokiem morza i jednocześnie słuchając szumu fal :) Wyjazd był bardzo udany i przez cały wypoczynek dopisywała nam piękna pogoda. Choć Sarbinowo  nie jest dużą miejscowością, można w nim znaleźć wszystko co potrzebne rodzicom  i maluchowi.  Agata Malczyk-Wasilewska: Miki w wieku 6 miesięcy wygrzewał swe mini-nóżki na hiszpańskiej plaży . Pojechałam z synem sama ( mąż nie dostał urlopu) na tygodniowy urlop i nie żałuję. Odpoczęliśmy oboje, podróż nie była uciążliwa a hotel stanął na wysokości zadania. Naprawdę polecam. Dorota Nowicka:   W ciągu 1 roku życia moja córka  widziała polskie góry, polskie morze i była w Bułgarii , w Złotych Piaskach. Wszystkie wyjazdy były udane. Do dziś wspólne wyjazdy są dla nas wielka frajdą. W tym roku będziemy zwiedzać nasz kraj już w czwórkę : Paulina Nowocińska: Mój starszy syn miał pół roku , gdy pojechaliśmy z nim na tydzień do Dziwnowa . Pogoda w kwietniu dopisywała, a on siedział na plaży, zachwycony, że widzi tyle piasku.  Młodszy  syn ma wakacje przed sobą. W maju chcemy  wybrać się nad morze. ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj