Reklama

Jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma rozwijanie motoryki małej?
- Rozwijanie motoryki małej ma ogromne znaczenie w kolejnych etapach życia dziecka - mówi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy. - Każde dziecko przychodząc na świat zaczyna już ćwiczyć motorykę małą poprzez sięganie po grzechotkę, smoczek, czy łapanie nóżki, albo paluszka. I trzeba je w tym rozwoju wspierać, motywować, nie przeszkadzać.

Reklama

Dlaczego rozwój motoryczny jest ważny w rozwoju dziecka?

Pierwsze 6 lat życia dziecka jest bardzo ważne w tym aspekcie rozwoju. Dziecko poprzez doświadczanie całej przestrzeni wokół siebie ćwiczy sprawność manualną, ale i koordynację ruchową oko-ręka. Co zaprocentuje w przyszłości podczas nauki malowania, czy pisania.
- Ćwiczenie koordynacji ruchowej oko-ręka sprawia, że potem dziecko w wieku przedszkolnym lepiej chwyta długopis, ołówek, czy kredkę i bez problemu używa pędzla do malowania - mówi psycholog dziecięcy.
Nie bez znaczenia - jak mówi psycholog - jest ćwiczenie dużej motoryki, czyli sprawności całego ciała dziecka dla jego prawidłowego rozwoju.
- Dzięki temu dziecko lepiej sobie radzi z czynnościami samoobsługowymi, z równowagą, co może pomóc mu na przykład podczas nauki jazdy na rowerze - mówi Dorota Maciejec, psycholog.
Od kiedy można ćwiczyć umiejętności motoryczne i jak to robić, by wspierać jego rozwój - obejrzyj wideo.

A co rodzicom spodobało się na wykładzie?

A jakie zabawy psycholog zaproponowała rodzicom podczas warsztatów?
- Mnie najbardziej podobało się ustawienie klocków bokiem i wydawanie przy tym dźwięków. Szczególnie przypadła mi do gustu zabawa, która mówiła o tym, że jak klocek położymy bokiem to tupiemy, jak do góry nogami do buczymy, a jak normalnie to klaszczemy - prosty, ale fajny pomysł na zabawę klockami - mówiła jedna z mam uczestniczka warsztatów.

W filmie wykorzystano zdjęcia z wykładu o rozwoju motorycznym psycholog Doroty Maciejec, podczas warsztatów z rodzicami w Warszawie, którego sponsorem była firma Lego.

Polecamy:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama